Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Malthador είπε

Νομίζω ότι βλέπω μερικές μικροδιαφορές μεταξύ του NSw και του PS4 Pro!

κατι μικρα ναι :P 
 

Εδω που δειχνει gameplay βλέπεις πραγματικα τις διαφορες, στα cutscenes ευκολα κρυβεις πραγματα.
Γενικα  το παιχνιδι το εχω παιξει σε PC/PS4/Switch και δε μπορω με τιποτα να πω πως το switch πλησιαζει τα αλλα, ειναι τεραστιες οι διαφορες σε textures, effects, framerate, tearing, distance, grain και πολλα αλλα. Ναι, μεγαλος αθλος το περασμα του τιτλου στο Switch αλλα εγινε με τις αναλογες εκπτωσεις και ειναι απόλυτα λογικο. Απλα κατ εμε, αν εχει καποιος τη δυνατοτητα να το δει αλλου, αξιζει να το δει αλλου.

Στα του gameplay τωρα, το W3 δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο απο gameplay, το συστημα μαχης του ειναι αρκετα απλο. Η μαγεια του παιχνιδιου ειναι στον κόσμο του αλλα και στην εξαιρετικη γραφη του και στα φοβερα quest που εχει. Σε αυτο, ειναι πραγματι ενα απο τα πιο κορυφαία του είδους.
Γενικα η συγκριση με BotW ειναι λιγο ατοπη, περαν του οτι κρατας σπαθι και εισαι σε ανοιχτο κοσμο, δεν εχει ιδιαιτερες αλλες ομοιότητες κατ εμε, αρκετα διαφορετικα παιχνιδια σε ολα τους τα επιπεδα. Προσωπική άποψη πάντα, δεν είμαι απόλυτος, ο καθενας τα βλέπει τα πραγματα αλλιως :) 

 

υγ: τα loading times ειναι πολυ μικροτερα σε PS4/X1/PC αποτι Switch τελευταια φορα που το ειδα πριν καποιους μηνες. Οταν ειχε βγει το παιχνιδι ειχε θεμα γερο κ στις αλλες κονσολες αλλα εγινε ενα μεγαλο patch στον χρονο πανω και η κατασταση βελτιωθηκε παρα πολυ.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Νομίζω ότι βλέπω μερικές μικροδιαφορές μεταξύ του NSw και του PS4 Pro!

Κάτι κάνεις λάθος. Επέτρεψέ μου να σε βοηθήσω.

Πάνε στο παραθυράκι του βίντεο και πάτα το μικρό γρανάζι κάτω δεξιά. Επέλεξε Quality 240p.

Οι δύο εκδόσεις είναι πανομοιότυπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

κατι μικρα ναι :P 
 

Εδω που δειχνει gameplay βλέπεις πραγματικα τις διαφορες, στα cutscenes ευκολα κρυβεις πραγματα.
Γενικα  το παιχνιδι το εχω παιξει σε PC/PS4/Switch και δε μπορω με τιποτα να πω πως το switch πλησιαζει τα αλλα, ειναι τεραστιες οι διαφορες σε textures, effects, framerate, tearing, distance, grain και πολλα αλλα. Ναι, μεγαλος αθλος το περασμα του τιτλου στο Switch αλλα εγινε με τις αναλογες εκπτωσεις και ειναι απόλυτα λογικο. Απλα κατ εμε, αν εχει καποιος τη δυνατοτητα να το δει αλλου, αξιζει να το δει αλλου.

Στα του gameplay τωρα, το W3 δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο απο gameplay, το συστημα μαχης του ειναι αρκετα απλο. Η μαγεια του παιχνιδιου ειναι στον κόσμο του αλλα και στην εξαιρετικη γραφη του και στα φοβερα quest που εχει. Σε αυτο, ειναι πραγματι ενα απο τα πιο κορυφαία του είδους.
Γενικα η συγκριση με BotW ειναι λιγο ατοπη, περαν του οτι κρατας σπαθι και εισαι σε ανοιχτο κοσμο, δεν εχει ιδιαιτερες αλλες ομοιότητες κατ εμε, αρκετα διαφορετικα παιχνιδια σε ολα τους τα επιπεδα. Προσωπική άποψη πάντα, δεν είμαι απόλυτος, ο καθενας τα βλέπει τα πραγματα αλλιως :) 

 

2 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Κάτι κάνεις λάθος. Επέτρεψέ μου να σε βοηθήσω.

Πάνε στο παραθυράκι του βίντεο και πάτα το μικρό γρανάζι κάτω δεξιά. Επέλεξε Quality 240p.

Οι δύο εκδόσεις είναι πανομοιότυπες.

Παιδιά η σύγκριση στο βίντεο που αναφέρετε είναι στην πρώτη έκδοση και όχι στην 3.6 που αναφέρω...

Είπαμε πως η παλιά είχε τα θέματά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, johnny7_7 said:

Παιδιά η σύγκριση στο βίντεο που αναφέρετε είναι στην πρώτη έκδοση και όχι στην 3.6 που αναφέρω...

Είπαμε πως η παλιά είχε τα θέματά της.

Και τι έκανε το 3.6 patch; 

Φύτεψε έξτρα Teraflops στο Switch; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, johnny7_7 είπε

Παιδιά η σύγκριση στο βίντεο που αναφέρετε είναι στην πρώτη έκδοση και όχι στην 3.6 που αναφέρω...

Είπαμε πως η παλιά είχε τα θέματά της.

δυστυχως δε βρισκω καλο βιντεο 3.6 vs ps4 (ξαναλεω, τα cutscene videos ξεγελανε παρα πολυ, την ειχαμε πατησει και στη vanilla εκδοση)

μονο συγκριση PC / switch βρισκεις

αλλα επειδη τα εχω ολα και επειδη το εχω δει στην ιδια τηλεοραση ps4/switch προσφατα (πανε μερικοι μηνες), ειδα μεγαλη διαφορα ακομα. οντως υπαρχει βελτιωση με το αρχικο αλλα και παλι, δεν ειναι ιδια, ουτε για πλακα. θα ελεγα πως το PS4 pro ειναι καπου αναμεσα στα δυο του παραπανω βιντεο. Δε νομιζω να ειναι παραλογο, οτι παπαδες και να κανουν οι developers δε μπορεις να πετυχεις τα ιδια επιπεδα fidelity οταν το μηχανημα ειναι αρκετα πιο αδυναμο.
Ξαναλεω, μεγαλο επιτευγμα  το περασμα στο switch αλλα οκ, δεν ειναι like for like. Moυ αρεσε που εβαλαν παντως αρκετες δυνατοτητες να το ρυθμισεις στα μετρα σου ετσι ωστε να ειναι δικη σου αποφαση τι θα θυσιασεις κ τι θα κερδισεις. εκαναν δουλεια για το 3.6, σιγουρα.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Malthador είπε

Και τι έκανε το 3.6 patch; 

Φύτεψε έξτρα Teraflops στο Switch; 

Αν δεις στο βίντεο που έστειλα από το 1.10 και μετά που δείχνει gameplay και όχι cutscenes όπως στη συνέχεια θα καταλάβεις.

Σίγουρα όμως σε σχέση με τα pc δε μπορεί να συγκριθεί καμία κονσόλα. 

Επεξ/σία από johnny7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες βλέπω η Νιντεντο ανακοίνωσε στο δεκαήμερο προσφορών εκπτώσεις 20-30 ευρώ σε first party τίτλους όπως luigi mansion και link awakening. Αυτά θα ισχύουν και στην Ελλάδα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειωσε το Online, και ιδρώνουν τα χέρια μου που πρέπει να πληρώσω πάλι 20€ σε αυτή τη μαλακία για να μην κλαίω τα Saves μου. AAAA ρε Nintendo.

Σε άλλα νέα ήρθε το V2 και είναι όσο άβολο και σεισμόπληκτο θυμάμαι και το V1 σε σχέση με το Lite. Η διαφορά στην οθόνη ομως είναι εκει. Απο V1 σε Lite δε μου ειχε κάνει τόση εντύπωση, γιατι ήμουν και κανα 2μηνο χωρίς Switch πριν πάτω το Lite. Τώρα που ειναι άμεση η αλλαγή κάνει ΜΠΑΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, papp0us είπε

Τέλειωσε το Online, και ιδρώνουν τα χέρια μου που πρέπει να πληρώσω πάλι 20€ σε αυτή τη μαλακία για να μην κλαίω τα Saves μου. AAAA ρε Nintendo.

Σε άλλα νέα ήρθε το V2 και είναι όσο άβολο και σεισμόπληκτο θυμάμαι και το V1 σε σχέση με το Lite. Η διαφορά στην οθόνη ομως είναι εκει. Απο V1 σε Lite δε μου ειχε κάνει τόση εντύπωση, γιατι ήμουν και κανα 2μηνο χωρίς Switch πριν πάτω το Lite. Τώρα που ειναι άμεση η αλλαγή κάνει ΜΠΑΜ.

-Σορρυ αλλα μπορεις τα Saves να τα κατεβασεις στην κονσολα πριν σου τελειωσει (και εαν χακεψεις να τα σωσεις).

-Δηλαδη σε ΠΣ4-5 και ΧΒΟΧ ειναι φθηνοτερα; 

Εξπλαιν περικαλω

41 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

Παίδες βλέπω η Νιντεντο ανακοίνωσε στο δεκαήμερο προσφορών εκπτώσεις 20-30 ευρώ σε first party τίτλους όπως luigi mansion και link awakening. Αυτά θα ισχύουν και στην Ελλάδα?? 

Τηλ CDMEDIA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Mazinga είπε

-Σορρυ αλλα μπορεις τα Saves να τα κατεβασεις στην κονσολα πριν σου τελειωσει (και εαν χακεψεις να τα σωσεις).

-Δηλαδη σε ΠΣ4-5 και ΧΒΟΧ ειναι φθηνοτερα; 

Εξπλαιν περικαλω

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τρόπος να σώσεις τα Saves σου χωρίς το Cloud, πουθενά. Μόνο να τα πηγαίνεις απο Switch σε Switch. Αν αύριο μου πέσει το Switch και σπάσει , ΟΟΟΟΟΟΛΑ όσα έχω κάνει πανε κλαμμένα χωρίς το Cloud Save. Επίσης, ακομα και έτσι δεν υποστηρίζουν ολα τα παιχνίδια Cloud Saves. Πρέπει να χακέψω τη κονσόλα για να κρατήσω το Save μου; Και αυτό έπρεπε κάπως να με παρηγορεί δηλαδή; :P

Στο PS4 είναι πιο ακριβά, αλλα τουλάχιστον έχει αντίκρυσμα. Δεν βάζουν πίσω απο Paywall το να σώσεις τα Saves σου σε ένα στικάκι ή στην MicroSD . Σου χρεώνουν το Multiplayer και σου ανταλλάζουν το ετήσιο "μισθωμα" με παιχνίδια. 

Δες θες Multiplayer, δε πληρώνεις PS Plus.

Tα Saves ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι με χρέωση για το Backup. Θες Cloud Saving? Πληρωσε. Δε θες; Βάλτα στο στικάκι σου/MicroSD, και καλη τύχη.

Στην παραπάνω αλλαγή που λέω απο V1 σε lite, έχασα 150 ώρες παιχνιδιού στο Stardew Valley και άλλες 100 στο ΒΟTW, γιατι δεν μπορούσα να κάνω backup το save μου πριν πουλήσω το πρώτο. Κρίμα δεν ειναι;

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, papp0us είπε

Τέλειωσε το Online, και ιδρώνουν τα χέρια μου που πρέπει να πληρώσω πάλι 20€ σε αυτή τη μαλακία για να μην κλαίω τα Saves μου. AAAA ρε Nintendo.

Σε άλλα νέα ήρθε το V2 και είναι όσο άβολο και σεισμόπληκτο θυμάμαι και το V1 σε σχέση με το Lite. Η διαφορά στην οθόνη ομως είναι εκει. Απο V1 σε Lite δε μου ειχε κάνει τόση εντύπωση, γιατι ήμουν και κανα 2μηνο χωρίς Switch πριν πάτω το Lite. Τώρα που ειναι άμεση η αλλαγή κάνει ΜΠΑΜ.

πήγαινε στην ανάλογη συζήτηση περί nso family να δεις αν υπάρχουν άτομα που ψάχνουν για να μοιραστούν την οικογενειακή συνδρομή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lysopaine είπε

πήγαινε στην ανάλογη συζήτηση περί nso family να δεις αν υπάρχουν άτομα που ψάχνουν για να μοιραστούν την οικογενειακή συνδρομή 

Ε 20€ ειναι, πιο πολύ η διαδικασία για συζητήσεις μοιράσματα κτλ, παρά να τα δώσω. Δε λυπάμαι τα λεφτά, θα τα έδινα π.χ για να πάρω 2 παιχνιδάκια, μου τη δίνει που αναγκάζομαι να τα δώσω για τα Saves.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ τρόπος να σώσεις τα Saves σου χωρίς το Cloud, πουθενά. Μόνο να τα πηγαίνεις απο Switch σε Switch. Αν αύριο μου πέσει το Switch και σπάσει , ΟΟΟΟΟΟΛΑ όσα έχω κάνει πανε κλαμμένα χωρίς το Cloud Save. Επίσης, ακομα και έτσι δεν υποστηρίζουν ολα τα παιχνίδια Cloud Saves. Πρέπει να χακέψω τη κονσόλα για να κρατήσω το Save μου; Και αυτό έπρεπε κάπως να με παρηγορεί δηλαδή; :P

Στο PS4 είναι πιο ακριβά, αλλα τουλάχιστον έχει αντίκρυσμα. Δεν βάζουν πίσω απο Paywall το να σώσεις τα Saves σου σε ένα στικάκι ή στην MicroSD . Σου χρεώνουν το Multiplayer και σου ανταλλάζουν το ετήσιο "μισθωμα" με παιχνίδια. 

Δες θες Multiplayer, δε πληρώνεις PS Plus.

Tα Saves ΔΕΝ θα έπρεπε να είναι με χρέωση για το Backup. Θες Cloud Saving? Πληρωσε, δε θες; Βάλτα στο στικάκι σου/MicroSD, και καλη τύχη.

Kαταλαβα. Εδω εχουμε 3 σουιτσ και ψαχνω τεταρτο και ολα εχουν μοιρασμενα τα ιδια Saves λογο συννεφου. Αρα υπολογιζω οτι πρεπει να χαλασουν 3 πριν σιχτιρισω. Απο την αλλη δεν νομιζω οτι περιμενες τιποτα αλλο σε αυτη την γενια καπου θα σου τα παρουν. Το μελλον ειναι υπηρεσια υπηρεσια υπηρεσια. Δεξου το. Τωρα οτι ειναι ελλιπεις η κονσολα ειναι, αλλα δεν νομιζω οτι δεν το ξεραμε, θαρρω πως αδικος μαλλιοτραβιεσαι κατα της κονσολας... Μοιρασου το ονλαιν με καποιον και θα σας ερθει μισα μισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mazinga είπε

Kαταλαβα. Εδω εχουμε 3 σουιτσ και ψαχνω τεταρτο και ολα εχουν μοιρασμενα τα ιδια Saves λογο συννεφου. Αρα υπολογιζω οτι πρεπει να χαλασουν 3 πριν σιχτιρισω. Απο την αλλη δεν νομιζω οτι περιμενες τιποτα αλλο σε αυτη την γενια καπου θα σου τα παρουν. Το μελλον ειναι υπηρεσια υπηρεσια υπηρεσια. Δεξου το. Τωρα οτι ειναι ελλιπεις η κονσολα ειναι, αλλα δεν νομιζω οτι δεν το ξεραμε, θαρρω πως αδικος μαλλιοτραβιεσαι κατα της κονσολας... Μοιρασου το ονλαιν με καποιον και θα σας ερθει μισα μισα.

Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα κατα της κονσόλας. Το γεγονός οτι τα saves ειναι πίσω απο Paywall είναι χείριστη τακτική της Nintendo για να σε βάλει να πληρώσεις μια υπηρεσία που δεν προσφέρει τίποτα άλλο. Αντε και κάτι NES Games. Αν θέλει να πουλήσει το Online της, ας το βάλει στα λεφτά που πρέπει και ας προσφέρει όσα πρέπει για να τα δώσουμε.

Όσα χρόνια και να περάσουν, και το 2050, το να σου χρεώσουν για να πάρεις backup τα Saves σου που έχει στην κονσόλα σου, θα παραμένει χείριστη τακτική, και το λέω εγώ που η Nintendo μου ζουλάει τον πωπό και λέω ευχαριστώ.

Να μην πω και εγώ τον πόνο μου δηλαδή; :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...