Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιον Γρυπάρη λέτε; Λίγο πριν κυκλοφορήσει το Switch, στο Enternity και συγκεκριμένα στη σελίδα τους στο Facebook, έλεγαν ότι λογω hw, δε θα μπορεί να τρέξει τα 3rd parties οπότε είναι εξαρχής καταδικασμενο.Υπαρχει κάποιος που παίρνει στα σοβαρά τα ελληνικά gaming sites? 

Επεξ/σία από Billie13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, mansa2k said:

Είναι δεδομένο ότι θα κυκλοφορήσει νέα έκδοση το 2021. Η μόνη διαφορά για μένα είναι πως αντί για το πρώτο ημερολογιακό τρίμηνο πλέον το περιμένω στο τελευταίο.

Πιστεύω ότι θα κυκλοφορήσει το Q2 του 2021. Δεν εξηγείται αλλιώς η εμμονή τους με την 31η Μαρτίου, μόνο νέα κονσόλα που θα φέρει μαζί της νέες υπηρεσίες μπορεί να εξηγήσει το concept.

8 hours ago, vasilisga said:

Προσωπικά δε νομίζω ότι θα βγει νέα κονσόλα από τη nintendo σύντομα

 

6 hours ago, chek2fire said:

εγώ δεν το βλέπω με τίποτα το 21 και δεν υπάρχει λόγος να προχωρήσει σε μια τέτοια κίνηση αυτή την χρονιά. 

Παιδιά, δεν θα είναι νέο σύστημα. Θα είναι ένα enhanced Switch ας πούμε. Λίγο μεγαλύτερη οθόνη, λίγη περισσότερη μνήμη, λίγο καλύτερο SoC που θα υποστηρίζει και DLSS 2.0 (και άρα θα μπορεί να τρέχει ανθρώπινα τα multiplatforms των επόμενων 2-3 χρόνων), τέτοια πράγματα. Ακριβώς ότι έκαναν με το New 3DS: δεν σταμάτησαν να υποστηρίζουν το OG 3DS, αλλά σιγά σιγά με τρόπο έβγαλαν το παλιό από τα ράφια και εγκατέστησαν αποκλειστικά το New. Το ίδιο πράγμα θα γίνει και τώρα, ειδικά η έλλειψη official docks μέσα στις γιορτές και εν μέσω πανδημίας (που οι περισσότεροι είναι κλεισμένοι σπίτια τους και άρα παίζουν στις τηλεοράσεις τους) είναι σοβαρή ένδειξη για τα πλάνα τους.

Long shot, αλλά θεωρώ πως ένας επιπλέον λόγος είναι ότι ποντάρουν στο τέλος της πανδημίας προς καλοκαίρι μεριά, για αυτό ποντάρω στο Q2 για κυκλοφορία του upgrade: όλοι θα θέλουν να ξεχυθούν έξω με το πέρας της πανδημίας και κάτι τέτοιο θα είναι βούτυρο στο ψωμί τους, θα συνεχίσουν να πουλάνε τα φορητά σαν ζεστά ψωμάκια.

7 hours ago, mansa2k said:

Η αλήθεια είναι πως ούτε και εγώ περίμενα πως το NSW θα έφτανε σε αυτά τα νούμερα παρά μόνο υπό προϋποθέσεις που όμως τελικά δεν έπαιξαν πολύ σημασία όπως φαίνεται.

Μετά Χριστόν προφήτης, το ξέρω, αλλά με τα δεδομένα που έχουμε σήμερα και κοιτάζοντας προς τα πίσω θεωρώ ότι όλοι οι αναλυτές έπεσαν έξω σε ένα σημείο: δεν υπολόγισαν την δυναμική που έχει η Ν στα φορητά συστήματα. Αυτό ήταν το κομβικό σημείο που έστειλε τις πωλήσεις του NSw κοντά στα 70m πριν κλείσει καν τετραετία στην αγορά. Η ενοποίηση φορητού και home division ήταν το εξυπνότερο πράγμα που έχω δει σε εταιρεία του χώρου τα τελευταία χρόνια και της βγήκε, εκεί που δεν το περίμενε κανείς (τουλάχιστον όχι σε αυτό τον βαθμό).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αμερική αν και το ps5 ειχε ρεκορ πωλήσεων το switch και τον Νοέμβριο παρέμεινε η κυρίαρχη σε πωλήσεις κονσόλα

https://techblog.gr/videogames/rekor-poliseon-launch-gia-to-ps5-to-switch-paramenei-omos-proto-se-poliseis-ameriki/

https://www.vg247.com/2020/12/11/ps5-biggest-console-launch-us-history/

εγώ πιστεύω ότι αυτό θα συνεχιστεί και τον Δεκέμβρη. Πιο οικογενειακή κατάσταση το switch και έχει πολύ μεγαλύτερο target group μαζί με την φορητότητα που προσφέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chek2fire είπε

στην αμερική αν και το ps5 ειχε ρεκορ πωλήσεων το switch και τον Νοέμβριο παρέμεινε η κυρίαρχη σε πωλήσεις κονσόλα

https://techblog.gr/videogames/rekor-poliseon-launch-gia-to-ps5-to-switch-paramenei-omos-proto-se-poliseis-ameriki/

https://www.vg247.com/2020/12/11/ps5-biggest-console-launch-us-history/

εγώ πιστεύω ότι αυτό θα συνεχιστεί και τον Δεκέμβρη. Πιο οικογενειακή κατάσταση το switch και έχει πολύ μεγαλύτερο target group μαζί με την φορητότητα που προσφέρει.

 


Σε συνδυασμο και με την ελλειψη stock του ps5 τοτε σιγουρα θα παραμεινει πρωτο το switch.Παντως με βαση παντα τους γνωστους insiders του χρονου λεει θα ειναι τρελη χρονια για το switch,πραγμα που ειναι λογικο καθως θα εχουμε σιγουρα no more heroes 3,mario 3d world,bravely default 2 ,ghost n goblins,persona strikers,little nightmares 2(τα τελευταια 5 παιχνιδια βγαινουν ολα τον Φλεβαρη!!) λογικα κατι για aniversary metroid & zelda.Λογικα θα μαθουμε τον Ιανουαριο σε καποιο direct .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε


Σε συνδυασμο και με την ελλειψη stock του ps5 τοτε σιγουρα θα παραμεινει πρωτο το switch.Παντως με βαση παντα τους γνωστους insiders του χρονου λεει θα ειναι τρελη χρονια για το switch,πραγμα που ειναι λογικο καθως θα εχουμε σιγουρα no more heroes 3,mario 3d world,bravely default 2 ,ghost n goblins,persona strikers,little nightmares 2(τα τελευταια 5 παιχνιδια βγαινουν ολα τον Φλεβαρη!!) λογικα κατι για aniversary metroid & zelda.Λογικα θα μαθουμε τον Ιανουαριο σε καποιο direct .

Ωχ ωχ ωχ. Βλέπω πάλι να μεγαλωνει το backlog...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, chek2fire είπε

στην αμερική αν και το ps5 ειχε ρεκορ πωλήσεων το switch και τον Νοέμβριο παρέμεινε η κυρίαρχη σε πωλήσεις κονσόλα

https://techblog.gr/videogames/rekor-poliseon-launch-gia-to-ps5-to-switch-paramenei-omos-proto-se-poliseis-ameriki/

https://www.vg247.com/2020/12/11/ps5-biggest-console-launch-us-history/

εγώ πιστεύω ότι αυτό θα συνεχιστεί και τον Δεκέμβρη. Πιο οικογενειακή κατάσταση το switch και έχει πολύ μεγαλύτερο target group μαζί με την φορητότητα που προσφέρει.

 

μα δεν εχουν αλλα ps5 να δωσουν, δε μου προκαλει καμια εντυπωση εχει εξαντληθει παντου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ, ΤΟ Switch το βρίσκεις στην ίδια τιμή που το έβρισκες και πριν μια 4ετια που κυκλοφόρησε. Νομίζω ότι οι τύποι έχουν βγάλει απίστευτα λεφτά από την κονσόλα. Θα ήθελα ένα πιο δυνατό Switch πλέον που να στοχεύει σε 2Κ/60. Νομίζω ότι είναι εφικτό πλέον και θα κάνει τα αριστουργήματά της να δείχνουν και να παίζονται, ακόμα καλύτερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα το Bubble Bobble 4 Friends: The Baron is Back, το πήρα προ παραγγελία στα 24 ευρώ απο Game Explorers. Μετά απο 7-8 μέρες και πάνω απο 17 ώρες παίζοντας μόνο αυτό, να πω τα συμπεράσματά μου.

Είναι ένα υπέροχο, διασκεδαστικό, δύσκολο αν το επιθυμείς, μοντέρνο και κλασσικό παιχνίδι! Πέρα της όλης νοσταλγίας που σε κυριεύει, το νέο παιχνίδι έχει πολύ προσεγμένο σχεδιασμό πιστών, πολύ όμορφα γραφικά, πανέμορφα φρούτα, ωραία και όχι μονότονη μουσική, οι νέες λειτουργίες δουλεύουν υπέροχα και όσο προχωράς πρέπει να καταλαβαίνεις ποια δύναμη θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις τις δυσκολίες του κάθε κόσμου. Έχει μόλις 5 νέους κόσμους, αλλα όταν ολοκληρώνεις το Normal Mode, ξεκλειδώνεις το Hard Mode με τους ίδιους κοσμος με διαφορές, και παιδια, είναι όντως πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις 3/3 αστεράκια! Μου βγήκε ο πάτος στους τελευταίους κόσμους, χαχαχα. Τα γράμματα είναι απλό να τα συλλέξεις όλα γιατι αν σκάσεις ένα μια φορά και τελειώσεις τον κοσμο του, τοτε δεν χρειάζεται να το ξανα σκάσεις για να κανεις extend. Ξεκινάς με 4 ζωές, κάθε γράμμα που σκας σου δίνει μια ζωή, και extend (αναβάθμιση) γινεται μια φορά η δύναμη του κάθε κόσμου οταν τα μαζέψεις όλα.

Όσο αφορά την διάρκεια του? Εγώ χρειάστηκα πάνω απο 17 ώρες να τελειώσω το νέο παιχνίδι στο 100%. Ξεπέρασα The Touryst που το εχω τερματίσει 100% δύο φορές, Outlast 2 κ.α. Ωστόσο το παιχνίδι δεν τελειώνει εδώ.

Εχεις στην διάθεση σου το θρυλικό Arcade αλλά και το νέο Arcade of the Future που περιέχει τον Baron, το οποιο συνδυάζει πιο πολύ το κλασσικο σχεδιασμό των Arcade πιστών με τα νέα γραφικά, και η δυσκολία στο μαξιμουμ χωρίς δυνατότητα continue, γραμμάτων και φρούτων για ζωές και μπονους. Ωστόσο, σου δινει την δυνατότητα να ξαναπαίξεις όλες τις πιστες που έχεις φτάσει σαν προπόνηση για να τις μάθεις. Μολις μια φορά το δοκίμασα και ειναι σουπερ και όντως πολύ δύκσολο και αυτο, μετά απο ενα σημείο με τον Baron να μην ντρέπεται. Σε λιγο καιρο που θα επιστρέψω στο παιχνίδι θα το κάψω και αυτό.

Στην τελική,  Το νέο Bubble με τα δύο πλέον mode είναι ένα εξαιρετικό come back που σέβεται και εξελίσσει την σειρά με τον σωστό τρόπο κατα την γνώμη μου. Διασκεδαστικό αλλα και αρκετά απαιτητικό αν βάλεις στόχους. Μπορείς να το διασκεδάσεις μόνος, με τα παιδιά σου, αλλά με φίλους κάθε ηλικίας και ικανότητας στα παιχνίδια γιατι αν υπάρχει η θέληση των χρηστών, το παιχνίδι μπορεί να γίνει πάρα πολύ απαιτητικό και να ιδρώσετε για να πάρετε το  αποτέλεσμα που επιθυμείτε. Τεράστιο θετικό το παλιο και νέο Arcade! ❤️

Αξίζει τα λεφτά του? Η επίσημη τιμή του είναι υψηλή στο e-shop, πριν το νέο update θα έλεγα όχι. Πλέον? Κατα την γνώμη μου ναι (ειδικά απο Skroutz στα 25-30, δείτε εξέλιξη τιμής), αλλά εσείς γνωρίζετε τον εαυτό σας, πως έχετε μάθει να ολοκληρώνετε και να διασκεδάζετε με ένα παιχνιδι. Αν το θέλετε για μια κουρσα ολοκλήρωσης με 1/2 αστεράκια και γιολο, όχι. Αν το ξεζούμισμα σας προσφέρει ικανοποίηση, τότε υπάρχει αρκετό υλικό να ευχαριστηθείτε και να επιστρέφετε πίσω ξανα και ξανά! Αυτο το παιχνίδι δεν πρόκειται να γεράσει. 

Μερικά περήφανα screenshot, χεχε.

Yq1iESs.jpg

JAuKUYw.jpg

2GdGdNA.jpg

15SrBuz.jpg

nCsrGtR.jpg

Σειρά έχει το Mega Man 11 που ήταν σε 50% πριν λίγες μέρες στο eshop ^_^

Επεξ/σία από Te0sX
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Te0sX είπε

Αξίζει τα λεφτά του? Η επίσημη τιμή του είναι υψηλή στο e-shop, πριν το νέο update θα έλεγα όχι. Πλέον? Κατα την γνώμη μου ναι (ειδικά απο Skroutz στα 25-30, δείτε εξέλιξη τιμής), αλλά εσείς γνωρίζετε τον εαυτό σας, πως έχετε μάθει να ολοκληρώνετε και να διασκεδάζετε με ένα παιχνιδι. Αν το θέλετε για μια κουρσα ολοκλήρωσης με 1/2 αστεράκια και γιολο, όχι. Αν το ξεζούμισμα σας προσφέρει ικανοποίηση, τότε υπάρχει αρκετό υλικό να ευχαριστηθείτε και να επιστρέφετε πίσω ξανα και ξανά! Αυτο το παιχνίδι δεν πρόκειται να γεράσει. 

 

Σε ευχαριστω για το "mini review" που εκανες καθως σκεφτομουν να το αγορασω.Το ειχα λιωσει τοτε με την αδερφη μου,στο nes.Παιχνιδαρα πραγματικα και με αυτα που εγραψες θα το αγορασω τελικα.Εφοσον ειδικα εχει και το παλιο παιχνιδι μεσα,θα τιμηθει.

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επομενο τευχος του edge φημολογειται οτι θα εχουμε νεα γυρω απο ενα απο τα πιο αναμενομενα παιχνιδια της επομενης χρονιας, του silksong!!!

Αν και δεν ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι η hornet στην εν λογω φωτογραφια σε ενα απο τα tweet αφηνει υπονουμενο οτι ειναι το silksong.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...