Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kourt71724 είπε

Παιδιά αν κάποιος έχει experience να με βοηθήσει. Θέλω ένα gamepad για PC. Και σκεφτόμουν να πάρω το pro controller για το έχω και για το switch αλλά και για pc μιας και βλέπω ότι είναι συμβατό. Κανένας που το έχει δοκιμάσει στα Windows; Αξίζει η θα έχω θέμα; 

Εύκολη σύνδεση και κανένα θέμα το pro controller σε PC, αγαπημένο χειριστήριο πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Εύκολη σύνδεση και κανένα θέμα το pro controller σε PC, αγαπημένο χειριστήριο πλέον.

Δεν το εχω δοκιμάσει σε PC αλλά φαντάζομαι σε συγκεκριμμένα είδη παιχνιδιών πχ. racing τα analog triggers που το pro controller δεν διαθέτει θα είναι πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kourt71724 είπε

Παιδιά αν κάποιος έχει experience να με βοηθήσει. Θέλω ένα gamepad για PC. Και σκεφτόμουν να πάρω το pro controller για το έχω και για το switch αλλά και για pc μιας και βλέπω ότι είναι συμβατό. Κανένας που το έχει δοκιμάσει στα Windows; Αξίζει η θα έχω θέμα; 

Αξίζει. Χρησιμοποιώ συχνά πυκνά το pro με το BetterJoyForCemu, αλλιώς δεν το αναγνωρίζει απ' όσο ξέρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kourt71724 είπε

Παιδιά αν κάποιος έχει experience να με βοηθήσει. Θέλω ένα gamepad για PC. Και σκεφτόμουν να πάρω το pro controller για το έχω και για το switch αλλά και για pc μιας και βλέπω ότι είναι συμβατό. Κανένας που το έχει δοκιμάσει στα Windows; Αξίζει η θα έχω θέμα; 

Και το PRO controller και το PS4 controller είναι τα go to χειριστήρια που χρησιμοποιώ στο PC καθώς και τα δυο στο Steam έχουν native υποστήριξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Επειδή δεν με βολεύει το βαλιτσάκι του Gripcase, έψαχνα για καιρό ένα φορετό τσαντάκι τύπου backpack ή sling που να χωράει μέσα την κονσόλα με το Gripcase και κινητό/πορτοφόλι/κλειδιά/powerbank. Μετά από αρκετό ψάξιμο, παράγγειλα αυτό και σώθηκα (παρέα με ένα τέτοιο για να κουβαλάω και τα κασετάκια μαζί).

Είναι κινεζιά μεν, αλλά για €12 που κοστίζει δεν έχω απαιτήσεις και δεν πολυφαίνεται κιόλας.

Για πες... με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό. Θα χωράει το switch με το grip της satisfye, που είναι λίγο πιο πλατύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα επιτέλους το dragon quest 11 μετά από 140 ώρες περίπου . Το είχα ξεκινήσει στην πρώτη καραντίνα το τερμάτισα τώρα στην δεύτερη 😅, με ένα τεράστιο διάλειμμα για όλο το καλοκαίρι. Δύο συμπεράσματα που έβγαλα παίζοντας το παιχνίδι.

Πρώτον , πόσο μα πόσο ταιριάζει η υβριδική φύση του switch με τα jrpg. Θέλεις να εξελίξεις το σενάριο, βάζεις docked mode και απολαμβάνεις μπροστά στην tv. Θέλεις να γκραϊντάρεις με τις ώρες σε περιοχές που ήδη έχεις επισκεφθεί, παίρνεις το switch στα χέρια και αράζεις όπου σε βολεύει κρεβάτι, καναπές κτλ.

Δεύτερον, πως μας έχει αλλάξει έτσι το  zelda botw τον τρόπο με τον οποίον θα προσεγγίζουμε τα games από δω και πέρα. Πόσες μα πόσες φορές έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθεί να σκαρφαλώσει τα βραχάκια και να κολυμπήσει στις λιμνούλες και τα ρυάκια 😁, ειδικά στην αρχή. Είδα ότι δεν γίνετε καθόλου και με ξένισε κάπως. Φαντάζομαι αν κάνω revisit σε παλιά αγαπημένα μου open world games θα μου φαίνονται λίγο πιο φτωχά. Φαντάζομαι έτσι, δεν είμαι και σίγουρος.

Επεξ/σία από vampao
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vampao είπε

Τελείωσα επιτέλους το dragon quest 11 μετά από 140 ώρες περίπου . Το είχα ξεκινήσει στην πρώτη καραντίνα το τερμάτισα τώρα στην δεύτερη 😅, με ένα τεράστιο διάλειμμα για όλο το καλοκαίρι. Δύο συμπεράσματα που έβγαλα παίζοντας το παιχνίδι.

Πρώτον , πόσο μα πόσο ταιριάζει η υβριδική φύση του switch με τα jrpg. Θέλεις να εξελίξεις το σενάριο, βάζεις docked mode και απολαμβάνεις μπροστά στην tv. Θέλεις να γκραϊντάρεις με τις ώρες σε περιοχές που ήδη έχεις επισκεφθεί, παίρνεις το switch στα χέρια και αράζεις όπου σε βολεύει κρεβάτι, καναπές κτλ.

Δεύτερον, πως μας έχει αλλάξει έτσι το  zelda botw τον τρόπο με τον οποίον θα προσεγγίζουμε τα games από δω και πέρα. Πόσες μα πόσες φορές έπιασα τον εαυτό μου να προσπαθεί να σκαρφαλώσει τα βραχάκια και να κολυμπήσει στις λιμνούλες και τα ρυάκια 😁, ειδικά στην αρχή. Είδα ότι δεν γίνετε καθόλου και με ξένισε κάπως. Φαντάζομαι αν κάνω revisit σε παλιά αγαπημένα μου open world games θα μου φαίνονται λίγο πιο φτωχά. Φαντάζομαι έτσι, δεν είμαι και σίγουρος.

Το δεύτερο που λες ισχύει τόσο μα τόσο πολύ. Το botw άνοιξε νέα δεδομένα στο gaming 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 hours ago, Mpiftekis said:

Για πες... με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό. Θα χωράει το switch με το grip της satisfye, που είναι λίγο πιο πλατύ;

Χλωμό. Το Lite με Gripcase χωράει άνετα, το OG με Gripcase είναι λίγο οριακό, θεωρώ ότι το Satisfye θα συμπιέζει πάρα πολύ το τσαντάκι. Θα βγάλω φωτογραφία αργότερα και μόλις το δεις κρίνεις μόνος σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους!

Σαν νέος στο θέμα, έχω ακόμα ορισμένες ερωτήσεις:

1. Μαζί με την κονσόλα, στο ξεκίνημα, υπάρχουν κάποια δωρεάν παιχνίδια που μπορεί να παίξει κάποιος, ή μόνο ότι έχει αγοράσει σε κασέτα;

2.Έριξα μια ματιά στο Nintendo Store χωρίς να έχω κάνει εγγραφή και το βρήκα κάπως πτωχό, με λίγους τίτλους κυρίως της Nintendo. Υπάρχει και άλλο store για ανεξάρτητες παραγωγές παιχνιδιών;

3. Θα ήθελα να πάρω τη κονσόλα με τα Neon (κόκκινο μπλε) χειριστήρια, αλλά απ ότι βλέπω κυκλοφορούν με παιχνίδια μόνο οι κονσόλες με τα γκρι χειριστήρια στο public (από εκεί θα γίνει η αγορά). Φαντάζομαι ότι αν πάρω τα γκρι, μπορώ μετά να αλλάξω κάποιο skin ή ότι πάρεις αυτό είναι και θα πρέπει να αλλάξω Joy Cons;

4. Χωρίς σύνδεση ίντερνετ, είναι χλωμά τα πράγματα; Μπορεί κάποιος να κάνει αναβαθμίσεις και να κατεβάζει online στη κονσόλα σε portable mode και μετά να εμφανίζονται οι αναβαθμίσεις σε docked mode υποθέτω σωστά; 

5. Το Charging Grip περιλαμβάνεται στη συσκευασία; αν όχι πως φορτίζουν τα χειριστήρια; 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Επεξ/σία από spetzouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, spetzouras said:

Καλημέρα σε όλους!

Σαν νέος στο θέμα, έχω ακόμα ορισμένες ερωτήσεις:

1. Μαζί με την κονσόλα, στο ξεκίνημα, υπάρχουν κάποια δωρεάν παιχνίδια που μπορεί να παίξει κάποιος, ή μόνο ότι έχει αγοράσει σε κασέτα;

2.Έριξα μια ματιά στο Nintendo Store χωρίς να έχω κάνει εγγραφή και το βρήκα κάπως πτωχό, με λίγους τίτλους κυρίως της Nintendo. Υπάρχει και άλλο store για ανεξάρτητες παραγωγές παιχνιδιών;

3. Θα ήθελα να πάρω τη κονσόλα με τα Neon (κόκκινο μπλε) χειριστήρια, αλλά απ ότι βλέπω κυκλοφορούν με παιχνίδια μόνο οι κονσόλες με τα γκρι χειριστήρια στο public (από εκεί θα γίνει η αγορά). Φαντάζομαι ότι αν πάρω τα γκρι, μπορώ μετά να αλλάξω κάποιο skin ή ότι πάρεις αυτό είναι και θα πρέπει να αλλάξω Joy Cons;

4. Χωρίς σύνδεση ίντερνετ, είναι χλωμά τα πράγματα; Μπορεί κάποιος να κάνει αναβαθμίσεις και να κατεβάζει online στη κονσόλα σε portable mode και μετά να εμφανίζονται οι αναβαθμίσεις σε docked mode υποθέτω σωστά; 

5. Το Charging Grip περιλαμβάνεται στη συσκευασία; αν όχι πως φορτίζουν τα χειριστήρια; 

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  1. Αν εννοείς κάποιο exclusive που να έρχεται δωρεάν, όπως το Astrobot στο PS5 ή το Wii Sports στο Wii, όχι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Υπάρχουν αρκετά free-to-play και free-to-start games της σειράς.
  2. Αυτή τη στιγμή το eshop έχει κοντά 4000 games. Η πλειοψηφία είναι σαβούρες φυσικά, αλλά «πτωχό» δεν το λες σε καμία περίπτωση.
  3. Για να μην το πλατιάζω πολύ, αν πάρεις κονσόλα με γκρι χειριστήρια, θα παραμείνεις με γκρι χειριστήρια για αρχή. Δεν θα βάλεις vinyl sticks γιατί θα σου χαλάσουν τα joycons, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φορέσεις θήκες πλαστικές ή σιλικόνης. Διαφορετικά τα πουλάς και παίρνεις το χρώμα που σου αρέσει.
  4. Δεν νοείται κονσόλα εν έτει 2020 χωρίς internet. Το docked δεν είναι κάτι περισσότερο από TV-output, δεν πρόκειται για διαφορετική κονσόλα, αν το έχεις έτσι στο μυαλό σου, η κονσόλα είναι μία, ότι έχεις σε portable έχεις και σε docked.
  5. Δεν περιλαμβάνεται, η κονσόλα φορτίζει τα joycons όταν τα κουμπώνεις επάνω της. Τα joycons έχουν 20 ώρες αυτονομία, η κονσόλα έχει 3 με 6 ώρες, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι σε portable δεν θα σου αδειάσουν ποτέ από μπαταρία, σε docked θα τα βάζεις να φορτίζουν πάνω της όταν σταματάς να παίζεις.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσα τυχαία σε αυτό, ίσως ενδιαφέρει κάποιους.
Προσωπικα δεν αντιμετωπίζω αυτό το πρόβλημα.
https://kepka.org/deltia-typou-kepka/2020/d-t-2020/2950-10-nintendo-switch

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει στορ τα Deponia ένα 2ευρω το ένα. Αν δεν τα έχετε παίξει και σας αρέσουν τα Adventure είναι σουπερ στο δίευρω. Βεβαια είχε ήδη μικρό κειμενο στο PC δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ειναι στο Switch και δη στο Lite. Παιζουν γενικά καλές προσφορές. Πήρα Trials Of mana, Little Nightmares, Shining Resonance Refrain, και Monster Boy. Ένα 60αρι ολα μαζί. Γουορθ

Θέλω άλλα τόσα βέβαια, αλλα κάνω κράτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...