Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, KaRouLi είπε

Δεν είναι επίσημη πηγή βέβαια, έτσι δεν είναι?

Αν εννοεις επισημη πηγη απο την ιδια την nintendo, οχι προφανως δεν ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Αγόρασα ένα παιχνίδι(fenyx rising) από τό σκρουτζ. Ενώ είναι όλα κομπλέ σφραγισμένα καινούρια με τα σήματα originally by Nintendo άπο τη πισω πλευρά παρατήρησα ό,τι ενώ ο τίτλος και τα μεγάλα γράμματα είναι αγγλικά ή μίνι περίληψη και στο παιχνίδι πάνω το age restriction και κάποια άλλα μικρά σημεία είναι στα γερμανικά. Γιατί συνέβη αυτό? Έτσι είναι κανονικά? Είναι ραντομ? Είχα την εντύπωση ότι έπρεπε να είναι όλα αγγλικά παίζει κάποιο ρόλο αυτό? (δεν έχει θέμα Στη γλώσσα παιχνιδιού είναι κανονικά αγγλικά και εκεί όπως είπα διαφέρει μόνο στα εξωτερικά σημεια) 

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Ναι, αυτό λέω κι εγώ. Η τιμή παραμένει τραγικά υψηλή για κονσόλα τόσων χρόνων. Αντίστοιχα είχα αγοράσει X1S και PS4 στα €180 και στα €220 (3 και 4 χρόνια μετά το launch τους, αντίστοιχα). Δεν θα μου κάνει εντύπωση να βγάλουν Switch Pro ακόμα και στα €500 πλέον, γιατί όχι.

Είναι ένα πράγμα να πουλάς το S/W σου στην ίδια τιμή εσαεί (μιας και πουλάει το στόρι ότι δεν χάνει την αξία του) και ένα εντελώς διαφορετικό να πουλάς το H/W σου στην ίδια τιμή τόσα χρόνια μετά. H/W είναι, παλιώνει κάποια στιγμή, πέφτει το κόστος παραγωγής κοκ.

Αλλά είπαμε, βρίσκουν και τα κάνουν, χωρίς να με εξαιρώ φυσικά.

Αν έχει dlss 2.0, 4Κ και γενικά 3rd party performance αντίστοιχο με ps4 xbox1, εγώ τα θεωρώ και λίγα και θα τα έδινα με μεγάλη χαρά, παρότι δε μου περισσεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 minutes ago, chek2fire said:

δεν υπάρχει τελωνείο με την βρετανία. Ακόμα και μετά το brexit ισχύει το ελεύθερο εμπόριο με την ευρώπη όπως πριν

Υπάρχει τελωνείο κανονικά πλέον. 

Μπορείς να το τσεκάρεις και μόνος σου πολύ εύκολα, μπες στο εγγλέζικο amazon και προσπάθησε να αγοράσεις κάτι, θα δεις ότι θα σου χρεώσει import fees. 

Υπάρχει νήμα στο Μπλα μπλα που τα λένε αναλυτικά. 

16 minutes ago, costacurta said:

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Αγόρασα ένα παιχνίδι(fenyx rising) από τό σκρουτζ. Ενώ είναι όλα κομπλέ σφραγισμένα καινούρια με τα σήματα originally by Nintendo άπο τη πισω πλευρά παρατήρησα ό,τι ενώ ο τίτλος και τα μεγάλα γράμματα είναι αγγλικά ή μίνι περίληψη και στο παιχνίδι πάνω το age restriction και κάποια άλλα μικρά σημεία είναι στα γερμανικά. Γιατί συνέβη αυτό? Έτσι είναι κανονικά? Είναι ραντομ? Είχα την εντύπωση ότι έπρεπε να είναι όλα αγγλικά παίζει κάποιο ρόλο αυτό? (δεν έχει θέμα Στη γλώσσα παιχνιδιού είναι κανονικά αγγλικά και εκεί όπως είπα διαφέρει μόνο στα εξωτερικά σημεια) 

Συμβαίνει. 

Και στο BotW που είχαμε πάρει day one είχε και γαλλικά μαζί με αγγλικά επάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, chek2fire είπε

δεν υπάρχει τελωνείο με την βρετανία. Ακόμα και μετά το brexit ισχύει το ελεύθερο εμπόριο με την ευρώπη όπως πριν

Μόνο τα προιόντα καταγωγής μεταφέρονται απο και προς Βρετανία αδασμολόγητα. Και πάλι υπάρχει αναφορά σε δασμούς, ο εκτελωνισμός και η διαφορά ΦΠΑ χρεώνεται κανονικά.

Ολα τα υπόλοιπα είναι σαν να έρχονται απο Αμερική η Κίνα http://www.aade.gr/sites/default/files/2020-12/BREXIT_anakoinosi_p30.12.20.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Συμβαίνει. 

Και στο BotW που είχαμε πάρει day one είχε και γαλλικά μαζί με αγγλικά επάνω. 

Α το κάνουν τα σκρουτζομαγαζα... Να μην τους κάνω παραπάνω ε😢😢😢. Είναι η δεύτερη φορά ρε γαμωτο και παλιά είχα αγοράσει το windwaker HD και μου έστειλαν τη selects έκδοση. Λεπτομέρεια σίγουρα ίδιο ακριβώς παικτικα αλλά για κάποιον που θέλει συλλογή, λίγο με είχε χαλασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, costacurta said:

Α το κάνουν τα σκρουτζομαγαζα... Να μην τους κάνω παραπάνω ε😢😢😢. Είναι η δεύτερη φορά ρε γαμωτο και παλιά είχα αγοράσει το windwaker HD και μου έστειλαν τη selects έκδοση. Λεπτομέρεια σίγουρα ίδιο ακριβώς παικτικα αλλά για κάποιον που θέλει συλλογή, λίγο με είχε χαλασει

Όχι, δεν είναι κάτι που αφορά στα σκρουτζομάγαζα μόνο, μπορεί να κυκλοφορεί έτσι στην Ευρώπη κάποιο game. 

Από public είχα αγοράσει εγώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, costacurta είπε

 Είναι η δεύτερη φορά ρε γαμωτο και παλιά είχα αγοράσει το windwaker HD και μου έστειλαν τη selects έκδοση. 

Σε αυτη την περιπτωση(αν δεν το αναφερει στο site),εχεις φυσικα δικαιωμα(αν δεν το ειχες κανει ηδη)να το επιστρεψεις πισω να παρεις τα χρηματα σου να το αγορασεις απο αλλου.

Εγω την εριξα την παραγγελια παντως απο Shopto με paypal και ο Θεος βοηθος. Ουτως ή αλλως Ελλαδα nintendo uk δεν στελνει καθολου,αρα δεν εχουμε και πολλες επιλογες οσοι θελουμε το steelbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Malthador είπε

Υπάρχει τελωνείο κανονικά πλέον. 

Μπορείς να το τσεκάρεις και μόνος σου πολύ εύκολα, μπες στο εγγλέζικο amazon και προσπάθησε να αγοράσεις κάτι, θα δεις ότι θα σου χρεώσει import fees. 

Υπάρχει νήμα στο Μπλα μπλα που τα λένε αναλυτικά. 

Συμβαίνει. 

Και στο BotW που είχαμε πάρει day one είχε και γαλλικά μαζί με αγγλικά επάνω. 

καλά που μου το είπατε. Νόμιζα ότι δεν υπήρχε τελωνείο. Τα fee από το amazon φαντάζομαι καλύπτουν τον εκτελωνισμό η σου χρεώνουν και άλλο καπέλο και εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο amazon είναι όλα μέσα. Έχουν κάποια 'συμφωνία' και τα υπολογίζουν αυτόματα ακόμα και τον εκτελωνισμο. 

Πάντως υπάρχει αρκετή σύγχυση με τα προϊόντα από Αγγλία. Πολλά καταστήματα έχουν σταματησει να στέλνουν και Ελλάδα κρίμα γτ ήταν αρκετά συμφέρον λόγω λίρας οι αγορές από εκεί.

Αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν δώσει είναι ότι: προϊόντα  κάτω από 150 ευρώ δεν έχουν έξοδα εκτελωνισμου αλλά μόνο ΦΠΑ 24%

Sorry για το off topic 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, St@th1sm είπε

Στο amazon είναι όλα μέσα. Έχουν κάποια 'συμφωνία' και τα υπολογίζουν αυτόματα ακόμα και τον εκτελωνισμο. 

Πάντως υπάρχει αρκετή σύγχυση με τα προϊόντα από Αγγλία. Πολλά καταστήματα έχουν σταματησει να στέλνουν και Ελλάδα κρίμα γτ ήταν αρκετά συμφέρον λόγω λίρας οι αγορές από εκεί.

Αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν δώσει είναι ότι: προϊόντα  κάτω από 150 ευρώ δεν έχουν έξοδα εκτελωνισμου αλλά μόνο ΦΠΑ 24%

Sorry για το off topic 

ιδίως στο book store η αγγλία έχει σχεδόν μονοπώλιο στην Ευρώπη. ΜΙλαμε για τα μεγαλύτερα καταστήματα που υπάρχουν. 

αυτό με το κάτω από τα 150 ευρώ δεν το γνώριζα

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα εγω ετσι για πλακα το Yoshi που το ειχε 40λιρες το Amazon προφανως χωρις μεταφορικα η τιμη αυτη και με λιγοτερο απο μας ΦΠΑ.

Με το που πηγα στο ταμειο πριν το αγορασω ειδα και ως δια μαγειας η αρχικη του τιμη μειωθηκε για να ''μπουν''μεσα και τα του τελωνειου και ετσι η τελικη τιμη με μεταφορικα και επιπλεον εξοδα πηγε στις 45λιρες(οσο δηλαδη και προ brexit).

18 λεπτά πριν, St@th1sm είπε

Πολλά καταστήματα έχουν σταματησει να στέλνουν και Ελλάδα κρίμα γτ ήταν αρκετά συμφέρον λόγω λίρας οι αγορές από εκεί.

Πολλα καταστηματα σταματησαν γενικα να στελνουν σε αλλες χωρες λογω covid και ολου αυτου που γινεται.

Θυμαμαι για παραδειγμα ορισμενους που ειχαν γραψει στο εδω θεμα που ειχαν κανει pre order το Age of Calamity απο το shopto και περιμεναν παρα πολυ καιρο μεχρι να τους ερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Θυμαμαι για παραδειγμα ορισμενους που ειχαν γραψει στο εδω θεμα που ειχαν κανει pre order το Age of Calamity απο το shopto και περιμεναν παρα πολυ καιρο μεχρι να τους ερθει.

Μερικοί ακόμα περιμένουν! :P Για τα πρακτικά, μετά από μια δυσκοίλια (από μέρους τους) επικοινωνία που κράτησε κοντά ένα μήνα κατάφερα να πάρω refund προχθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...