Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το ΜΜ έχει βάλει προσφορά με διάφορες τηλεοράσεις δώρο ένα NSw και μπαίνω από περιέργεια να δω πόσο χρεώνουν την κονσόλα, βλέπω €349 και σκέφτομαι «ε ρε τους μάγκες, ανέβασαν την τιμή για να φαίνεται πιο ελκυστική η προσφορά». Τρώω φλασιά, μπαίνω και στις υπόλοιπες αλυσίδες και βλέπω ότι όλες έχουν το μεγάλο στα €349 και το Lite στα €249.

Δηλαδή τώρα είμαστε σοβαροί; Πότε έγινε αυτό; Αντί να χαμηλώνει η τιμή με το πέρασμα του χρόνου, αυτοί ανέβασαν το MSRP;

Είναι επειδή δεν υπάρχουν ps5 και κάρτες γραφικών.😁 Ή επειδή βγαίνει το monster hunter rise σε 3 μήνες.🥰

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Χρειάζεσαι adapter οπωσδήποτε.

Καλύτερα της 8bitdo, που είναι δοκιμασμένο και future-proof, βγαίνει κανά δεκάρικο από ali.

https://m.aliexpress.com/item/32992560835.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.4a7a5b741wsDaX&browser_id=ac45342e89534cb1803b7efd74650dcd&aff_trace_key=2f6176f831cd4c0381530414223e5793-1607853730657-01079-_dTCegvW&aff_platform=msite&m_page_id=q9rcgoygeaacaumq1770ecd3fc278bb96e5eb4dd60&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FHb26d9b43579d4deebabd38416baad2f3i.jpg_640x640Q90.jpg_.webp

 

 

Αυτό είναι??

 

Δηλ τώρα σοβαρά με ένα δεκαευρω ξεχνάω ντριφτ και ότι άλλο υπάρχει και χρησιμοποιώ τη κονυρολαρα μου από το one.? Και λειτουργεί πλήρως? Πχ δόνηση στο mario Odyssey και τα σχετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, rudigarcia222 said:

Ναι.

1 hour ago, rudigarcia222 said:

Δηλ τώρα σοβαρά με ένα δεκαευρω ξεχνάω ντριφτ και ότι άλλο υπάρχει και χρησιμοποιώ τη κονυρολαρα μου από το one.? Και λειτουργεί πλήρως? Πχ δόνηση στο mario Odyssey και τα σχετικα

Sort of, δεν είναι και για τόση χαρά. Κατ' αρχάς, το X1S/SeX gamepad παίζει, αλλά νομίζω η δόνηση (και τα motion controls) δουλεύουν μόνο σε PS4/PS5 gamepad. Λειτουργεί πλήρως, με εξαίρεση το home button, θα πρέπει να ξυπνάς αλλιώς την κονσόλα. Το Mario Odyssey θέλει ένα joycon σε κάθε χέρι για να παιχτεί σωστά. Το XC πάντως το έπαιζα στην τηλεόραση με το Elite gamepad μου.

Τέλος, και το X1S gamepad παίζει να σου εμφανίσει drift, με μικρότερη πιθανότητα βέβαια, αλλά είναι κάτι που έχει παρατηρηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 15/01/2021 at 16:09, chek2fire said:

δεν υπάρχει τελωνείο με την βρετανία. Ακόμα και μετά το brexit ισχύει το ελεύθερο εμπόριο με την ευρώπη όπως πριν

Για να το ληξουμε μια και καλή, αν και είδα ότι έχουν απαντήσει και άλλα μέλη: https://ec.europa.eu/taxation_customs/uk-withdrawal-el_en

Για τελωνειακούς σκοπούς, από την 1η Ιανουαρίου 2021 το Ηνωμένο Βασίλειο αντιμετωπίζεται όπως κάθε άλλη τρίτη χώρα. Ειδικότερα, για εμπορικές συναλλαγές μεταξύ του Ηνωμένου Βασιλείου και της ΕΕ εφαρμόζονται πλέον τελωνειακά καθεστώτα και διατυπώσεις.

 

Δεν υπάρχει 150ρι ή άλλα παραθυράκια. Αν η amazon αποφασίσει να χρεώσει κάποιο ποσό προκαταβολικά για να έχει το κεφάλι του ήσυχο ο πελάτης καλά κάνει και θα της φέρει πελάτες, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ισχύει universally.

Σε άλλα νέα, ΝΑΙ! Επιτέλους ένα pokemon remake νεότερης γενιάς για εμάς που έχουμε χάσει τις μεταγενέστερες εποχές (έκανα skip το DS era). Το Switch είναι μακράν η καλύτερη κονσόλα που είχα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Malthador είπε

Το ΜΜ έχει βάλει προσφορά με διάφορες τηλεοράσεις δώρο ένα NSw και μπαίνω από περιέργεια να δω πόσο χρεώνουν την κονσόλα, βλέπω €349 και σκέφτομαι «ε ρε τους μάγκες, ανέβασαν την τιμή για να φαίνεται πιο ελκυστική η προσφορά». Τρώω φλασιά, μπαίνω και στις υπόλοιπες αλυσίδες και βλέπω ότι όλες έχουν το μεγάλο στα €349 και το Lite στα €249.

Δηλαδή τώρα είμαστε σοβαροί; Πότε έγινε αυτό; Αντί να χαμηλώνει η τιμή με το πέρασμα του χρόνου, αυτοί ανέβασαν το MSRP;

Δεν υπάρχει hardware ούτε για δείγμα. XsX, PS5, κάρτες γραφικών, όλα εξαφανισμένα. 

Μόνο Switch βρίσκεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, Malthador said:

Ναι.

Sort of, δεν είναι και για τόση χαρά. Κατ' αρχάς, το X1S/SeX gamepad παίζει, αλλά νομίζω η δόνηση (και τα motion controls) δουλεύουν μόνο σε PS4/PS5 gamepad. Λειτουργεί πλήρως, με εξαίρεση το home button, θα πρέπει να ξυπνάς αλλιώς την κονσόλα. Το Mario Odyssey θέλει ένα joycon σε κάθε χέρι για να παιχτεί σωστά. Το XC πάντως το έπαιζα στην τηλεόραση με το Elite gamepad μου.

Τέλος, και το X1S gamepad παίζει να σου εμφανίσει drift, με μικρότερη πιθανότητα βέβαια, αλλά είναι κάτι που έχει παρατηρηθεί.

Επίσης να πούμε ότι το NSW αξιοποιεί περισσότερο το γυροσκόπιο του DS4 απ' ό,τι το ίδιο το PS4... 🤣

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ilos είπε

Ή επειδή βγαίνει το monster hunter rise σε 3 μήνες.🥰

Δεν νομιζω οτι τα monster hunter ειναι στην Ελλαδα τοσο δημοφιλη οσο ειναι στο εξωτερικο για να ισχυει αυτο :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, alexwolf said:

Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά... Έχω παραγγείλει το grip της skull and co από 12 Δεκεμβρίου και το tracking δείχνει ότι από 7 Ιανουαρίου έχει φτάσει Ελλάδα, χωρίς άλλη ενημέρωση μέχρι τώρα. Περνάει ελεύθερο από τελωνείο, η παίζει να έχει κολλήσει και να πρέπει να επικοινωνήσω? Η τελική αξία πώλησης είναι 27€.

Απο 2 μέρες έως 3 εβδομάδες θα κάνει εκεί, είναι τυχαίο. Κατά 90% θα σου ζητήσουν χρήματα, ειδικά αν έχει σκαλωσει καιρό, δυστυχώς... Εμπίπτει στα άνω των 22€. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Καλημερα

Δηλαδη παιδια αν παραγγειλω απο αμαζον Αγγλια εκτος απο import fees που σου βγαζει στο checkout και πληρωνεις θα ζητηθουν και αλλα χρηματα κατα την αφιξη του δεματος στην Ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, Bojomojo said:

        Καλημερα

Δηλαδη παιδια αν παραγγειλω απο αμαζον Αγγλια εκτος απο import fees που σου βγαζει στο checkout και πληρωνεις θα ζητηθουν και αλλα χρηματα κατα την αφιξη του δεματος στην Ελλαδα?

Όχι, δεν θα πληρώσεις κάτι επιπλέον κατά την άφιξη του δέματος στην Ελλάδα.

Τα import fees που προπληρώνεις είναι το τελωνείο που θα πλήρωνες εδώ αν δεν είχες προπληρώσει import fees.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 5:43 ΜΜ, vagosvts7 είπε

Είχα δύο switch τώρα έμεινα με ένα, είχα για online και ένα με cfw.. Κράτησα αυτό με το cfw.. Και πιστεύω ότι και εσύ ο ίδιος ξέρεις ότι έχω switch γιατί ποσταρα συχνά στο άλλο θέμα με το switch hacking, όπου συμμετείχες και εσύ στο άλλο θέμα.. Απλά δεν είμαι fun boy καμίας εταιρίας..Σχεδόν όλα τα παιχνίδια που ανέφερες υπήρχαν είδη στις προηγούμενες κονσόλες της Ninty.. 

Και περίπου όλες τις κονσόλες έχω πάρει από τη Nintendo εκτός από το wii.. Τα παιδιά που είχαν wiiu, όπως και εγώ τι διαφορά είδαν εκτός από τη φορητοτητα στο switch? Βγάλανε ένα Luigi mansion 2 ένα Mario odyssey και ένα yoshi.. Το animal crossing, Kirby, pokemon κτλ μου είναι αδιάφορα και είναι περισσότερο για μικρές ηλικίες και το astral chain δεν είναι για όλους, εμένα δεν μου έκανε κλικ πάντως.. 

Συν τα πανάκριβα περιφερειακά που έχει σαν κονσόλα, συν ότι τα παιχνίδια της δεν πέφτουν με την καμία στην τιμή.. Θα μου πείτε ότι έχει μεταπωλητικη αξία.. Γιατί να πάρουμε ένα παιχνίδι μετά από δύο χρόνια στα 50-60 ευρώ και να μην το πάρουμε στα 20-30 και να το πουλήσεις μετά πάλι θα χάσεις 10-15 ευρώ αλλά αν τα αγοράζεις φθηνά θα κερδίσεις σε περισσότερα games να παίξεις.. 

Αυτα που ζητας, τα προσφερουν η σονυ με την μικροσοφτ. Δεν γινεται να παιρνεις ενα προϊον που δεν ειναι για εσενα, ενω υπαρχει καποιο αλλο πιο κοντα στα θελω σου και μετα να λες "καντε το προιον οπως οι ανταγωνιστες σας".

Δεν το γραφω με επιθετικο τονο, σορυ αν ετσι φαινεται.

Η Νιντεντο αυτη τη στιγμη τιμια, χωρις να κοροιδευει κανεναν, προσφερει αυτο το προιον. Την ιδια την συμφερει, ο κοσμος θελει αυτο το προϊον, δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.

Δεν το λεω ως φαν της Νιντεντο. Αντιθετα, η επομενη κονσολα μου θα ειναι μαλλον ps5 για τους λογους που αναφερεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Αυτα που ζητας, τα προσφερουν η σονυ με την μικροσοφτ. Δεν γινεται να παιρνεις ενα προϊον που δεν ειναι για εσενα, ενω υπαρχει καποιο αλλο πιο κοντα στα θελω σου και μετα να λες "καντε το προιον οπως οι ανταγωνιστες σας".

Δεν το γραφω με επιθετικο τονο, σορυ αν ετσι φαινεται.

Η Νιντεντο αυτη τη στιγμη τιμια, χωρις να κοροιδευει κανεναν, προσφερει αυτο το προιον. Την ιδια την συμφερει, ο κοσμος θελει αυτο το προϊον, δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.

Δεν το λεω ως φαν της Νιντεντο. Αντιθετα, η επομενη κονσολα μου θα ειναι μαλλον ps5 για τους λογους που αναφερεις.

Ναι είναι πολύ τίμια φίλε.. Πόσο κάνει το switch στην αγορά? Όσο έκανε όταν βγήκε.. Τα παιχνίδια της που έχουν περάσει τριετία, πόσο κοστίζουν? Μήπως κάνει πάλι τρελές προσφορές στο store.? Η στην online συνδρομή που δίνει παιχνίδια του nes και snes.. Επειδή μεγάλωσα και με nintendo, όπως και sega κτλ, γιαυτό ασχολούμαι ακόμα και αγοράζω δικές της κονσόλες.. Το ίδιο θα έκανα αν έβγαζε και η sega κονσόλα.. Απλά δεν είμαι fun boy καμίας, είμαι απλά ένας gamer που αγαπώ το χόμπι αυτό.. Και τις άλλες κονσόλες τις έχω εκτός από το ps5.. Απλά είχαν αναφέρει τα παιδιά (φήμες) ότι θα έβγαινε καινούργιο switch και είπα το σκεπτικό μου.. Και επειδή σχεδόν πάντα αγοράζω όλες τις κονσόλες που βγαίνουν και δεν θεοποιω όποια έχω στη κατοχή μου, αντιθέτως βλέπω και τα αρνητικά τους και τα θετικά τους.. 

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρω το παιχνίδι Yooka Laylee του 2017 αλλά δεν υπάρχει, μόνο το Impossible Lair έχουν τα καταστήματα. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο; Επίσης, είναι ωραίο σαν το Banjo το παλιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, maximusgr είπε

Προσπαθώ να βρω το παιχνίδι Yooka Laylee του 2017 αλλά δεν υπάρχει, μόνο το Impossible Lair έχουν τα καταστήματα. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο; Επίσης, είναι ωραίο σαν το Banjo το παλιό;

Το πρώτο Yooka-Laylee είχε βγει το 2018 σε physical από την Limited Run και είναι sold out, οπότε αααν καταφέρεις και το βρεις πουθενά θα το πουλάνε αρκετά ακριβά. Υπάρχει όμως σε digital και το βάζουν συνέχεια ένα 10ευρω στις εκπτώσεις και ναι είναι ωραίο "old-school" και θυμίζει Banjo-Kazooie.

Επεξ/σία από EverythingYouBelieve
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, EverythingYouBelieve είπε

Το πρώτο Yooka-Laylee είχε βγει το 2018 σε physical από την Limited Run και είναι sold out, οπότε αααν καταφέρεις και το βρεις πουθενά θα το πουλάνε αρκετά ακριβά. Υπάρχει όμως σε digital και το βάζουν συνέχεια ένα 10ευρω στις εκπώσεις και ναι είναι ωραίο "old-school" και θυμίζει Banjo-Kazooie.

Ωωωω σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, θα το ψάξω στο online store! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...