Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, vasilisga είπε

Φίλε μου το σκεπτικό σου είναι λάθος, γιατί πολύ απλά δεν τους ενδιαφέρει αν θα το πουλήσεις και πόσο θα το πουλήσεις, αυτό είναι κάτι που αφορά εσένα και μόνο εσένα και όχι απαραίτητα τη πλειοψηφία

Εμένα πχ δεν με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, ούτε και πήρα switch βλέποντας το σαν κάποιου είδους επένδυση, επειδή δε ριχνουν την αξία του πχ

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί συγχέετε τον σεβασμό με την μεταπωλητικη αξία ενός προϊόντος

Σεβασμός είναι να σου δίνει ένα προϊόν στη Χ τιμή (όποια είναι αυτή) και να κάνει αυτά που υπόσχεται-διαφημιζει να κάνει

Ένα παράδειγμα "ασέβειας" πχ που μου έρχεται τώρα στο μυαλό είναι το φιάσκο με το cyberpunk για τις κονσόλες

Αυτό με τα joycons μην το ψάχνεις, πολλά προϊόντα έχουν ελαττωματικές γραμμές αλλά η συχνότητα με τα joycons έχει παραγινει

Και ενώ είναι γνωστό το πρόβλημα 4 χρόνια κοντά δεν έχουν προβεί σε κάποιου είδους βελτίωση του προϊόντος

edit

και τώρα που το σκέφτομαι για να μη πηγαίνουμε πολύ μακριά, ένα δείγμα ασέβειας κατ εμέ είναι και η κατάσταση με τα joycons

Σεβασμός ειμαι να μην υποτιμα το προϊόν που κάποιος το αγορασε σε χ τιμή και σε 3 μήνες να εχει χ/4. 

Ολα θέματα του καταναλωτή ειναι δεν ξερω γιατι διαφωνείς, εσυ θες να αγοράζεις κατι 90 ευρω και μετα απο λιγο καιρο να εχει αξία 10, παω πάσο, τι να πω; Ειναι σαν να μου λες ότι μεθαυριο ο μισθός σου που ειναι σημερα 1000 ευρω μπορει να αγοράσει το 1/4 απο αυτα που αγοράζει σήμερα και εσυ να το θεωρείς φυσιολογικό.Ουτε στο h/w που αναφέρθηκε συμφωνώ (οτι πρεπει να ρίξουν τιμες), το ότι υπάρχουν καλύτερες τεχνολογίες, δε σημαίνει κάτι,ας τις συναρμολογησει κάποια άλλη εταιρεία τις νέες αυτές τεχνολογίες και να προσπαθήσει να το πουλήσει, μονο εκει μπορούμε να αναφερθούμε σε ανταγωνισμό και πτώση τιμής, γιατι δυστυχως εκει παίζει μόνη της και ειναι η μόνη που μπορεί να παρέχει αυτη τη στιγμη αυτο το συνδυασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ποια είναι η παράνομη πώληση? 

Οποιαδηποτε πωληση χωρις αποδειξη τιμολογιο ειναι παρανομη.

 

38 λεπτά πριν, stafftw είπε

Σεβασμός ειμαι να μην υποτιμα το προϊόν που κάποιος το αγορασε σε χ τιμή και σε 3 μήνες να εχει χ/4. 

Ολα θέματα του καταναλωτή ειναι δεν ξερω γιατι διαφωνείς, εσυ θες να αγοράζεις κατι 90 ευρω και μετα απο λιγο καιρο να εχει αξία 10, παω πάσο, τι να πω; 

Διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα τα παιχνιδια τα αγοραζουμε ειτε για να τα παιξουμε η για τη συλλογη μας. Δε τα αγοραζουμε σαν επενδυση.

Αν βγει το ταδε παιχνιδι και το αγορασω στην ταδε τιμη επειδη θεωρω οτι αξιζει τα χρηματα μου για να το παιξω δε καταλαβαινω πως με αφορα η τιμη του σε επομενο χρονικο διαστημα. Μονο να κερδισω μπορω με πτωσεις τιμων μπας και παρω κατι χαμηλοτερο του full-price. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Mitroglou7 said:

Οποιαδηποτε πωληση χωρις αποδειξη τιμολογιο ειναι παρανομη.

Έχουμε κάποια νομοθεσία που να λέει πως η πώληση μεταχειρισμένων αντικειμένων μεταξύ ιδιωτών είναι παράνομη? 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Οποιαδηποτε πωληση χωρις αποδειξη τιμολογιο ειναι παρανομη.

 

Διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα τα παιχνιδια τα αγοραζουμε ειτε για να τα παιξουμε η για τη συλλογη μας. Δε τα αγοραζουμε σαν επενδυση.

Αν βγει το ταδε παιχνιδι και το αγορασω στην ταδε τιμη επειδη θεωρω οτι αξιζει τα χρηματα μου για να το παιξω δε καταλαβαινω πως με αφορα η τιμη του σε επομενο χρονικο διαστημα. Μονο να κερδισω μπορω με πτωσεις τιμων μπας και παρω κατι χαμηλοτερο του full-price. 

Νομιμότατη είναι η πώληση μεταξύ ιδιωτών. Μη γράφεις πράγματα που δεν ισχύουν. Δεν κάνει ο άλλος εμπόριο για να πρέπει να κόψει απόδειξη.

Με την ίδια λογική όταν πουλάς το αυτοκίνητό σου θα έπρεπε να παρέχεις απόδειξη ή τιμολόγιο στον αγοραστή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, Mitroglou7 said:

Οποιαδηποτε πωληση χωρις αποδειξη τιμολογιο ειναι παρανομη.

Δεν είναι υποχρεωτική η έκδοση παραστατικού μεταξύ ιδιωτών. Τσεκαρισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πουλας αυτοκινητο η σπιτι γινεται η καταγραφη της πωλησης με οτι συνεπαγεται και για τους δυο συναλλασομενους φορολογικα.

Δεν ειμαι νομικος αλλα αν η πωληση μεταξυ ιδιωτω ειναι νομιμη χωρις παραστατικο δε καταλαβαινω το λογο που συλλαμβανουν τους "κασταναδες" η γιατι δημιουργει εταιριες. Πας αγοραζεις το εμπορευμα που θες απο καποια πηγη και το πουλας "ως ιδιωτης" χωρις φορολογια και φπα. Μια χαρα μου ακουγεται.

Το οτι δε θα παει κανεις φυλακη επειδη πουλησε 50€ ενα switch game και δε θα αςχοληθει η εφορια μαζι του ειναι προφανως αλλο θεμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η τιμή ενός προϊόντος/υπηρεσίας δεν είναι αντικειμενικό μέγεθος. Είναι η θυσία που είναι διατεθιμένος να κάνει κάποιος για να αποκτήσει το προϊόν/υπηρεσία. Οι εταιρείες βρίσκουν τα κορόιδ.... εννοώ τους μη συνειδητοποιημένους καταναλωτές και τα κάνουν!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντέλει, σημασία για μας έχει στη πράξη το τι συμβάινει στη τσέπη μας.

Όσον αφορά τις κονσόλες αλλά και γενικότερα, όσο κατί πουλαέι πολυ καλά δεν θα κάτσει καμία εταιρεία να κάνει έκπτωση, το αντίθετο μάλιστα. Ακόμη και μετά απο τόσα χρόνια κι ενώ έχει βγεί PS5 το PS4 παίζει στο 300ρι... Δεν υπερασπίζομαι καμία εταιρεία, αύτη είναι η πραγματικότητα και τη βλέπουμε τόσα χρόνια στο γειτονικό τομέα των pc με Intel, Nvidia κτλ

Σε σχέση με τα παιχνίδια εξαρτάται τι είδους καταναλωτής είσαι

α)Αν εισαι απο αυτους που αγοράζουν day/month 1 εκτιμάς ότι συνήθως με Nintendo η αγορά σου κραταέι στο μέλλoν μέρος τη αξίας της και δε νιώθεις τόσο μ*λ*κ*ς οταν κάτι που πήρες 60-70 το δίνουν σχεδόν τζάμπα ύστερα απο 1 χρόνο. Oταν αγοράζεις ενα προιον που χάνει τόσο μεγάλο μέρος της αξίας του σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα θα πρέπει να σε πειράξει ειδάλλως είσαι η απίστευτα πλούσιος η απλά ανόητος... 

β)Αν είσαι αυτούς που δε καίγονται να πέριμενουν 1-2 χρόνια και τα τσιμπας χώμα μτχ η σε εκπτώσεις τότε ναι σου φαίνονται φαρμάκι τα παιχνίδια του Switch.

γ)Αν βάλουμε και το digital κομμάτι μέσα εκεί απλά ότι παίρνεις full price είναι σαν να δίνεις 20-30 ευρώ έξτρα για να γλυτώσεις τις μικροταλαιπωρίες τoυ physical. Φυσικά εδώ η πολιτική της Sony και της Μιcrosoft με τα price drops είναι πολύ πιο φιλική για digital αγορές σε σχέση με της Νintendo που καταντάει εχθρική και ασύμφορη.

Pick your poison.

 

 

Επεξ/σία από wakabanka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, Mitroglou7 said:

Οταν πουλας αυτοκινητο η σπιτι γινεται η καταγραφη της πωλησης με οτι συνεπαγεται και για τους δυο συναλλασομενους φορολογικα.

Δεν ειμαι νομικος αλλα αν η πωληση μεταξυ ιδιωτω ειναι νομιμη χωρις παραστατικο δε καταλαβαινω το λογο που συλλαμβανουν τους "κασταναδες" η γιατι δημιουργει εταιριες. Πας αγοραζεις το εμπορευμα που θες απο καποια πηγη και το πουλας "ως ιδιωτης" χωρις φορολογια και φπα. Μια χαρα μου ακουγεται.

Το οτι δε θα παει κανεις φυλακη επειδη πουλησε 50€ ενα switch game και δε θα αςχοληθει η εφορια μαζι του ειναι προφανως αλλο θεμα.

Έχεις μπερδευτεί, λογικό αν δεν είσαι επιτηδευματίας ή λογιστής.

Η συστηματική πώληση με σκοπό την κερδοφορία αποτελεί επιχειρηματική δραστηριότητα. Επομένως, προϋποθέτει ίδρυση επιχείρησης, ασφαλιστικές εισφορές, φορολόγηση κοκ. Ο καστανάς είναι κάθε μέρα εκεί για να βγάλει τα προς το ζην.

Οι ιδιώτες δεν πουλάνε συστηματικά και σίγουρα όχι με κέρδος. Εκτός κι αν μπορείς να ζήσεις πουλώντας μεταχειρισμένα games στο insomnia.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα που έθιξε ο @Mitroglou7 ξεπερνάει οποιαδήποτε θέση/άποψη με βάση την λογιστική, την νομιμότητα, το ηθικό ή μη ή οτιδήποτε άλλο.

Τα αποτελέσματα δε φαίνονται στα 80αρια κτλ., στην digitalοποίηση κλπ κλπ....

Δεν θεωρώ ότι σαν forum είμαστε ικανοί να συζητηθεί κάτι τέτοιο σε λογική βάση χωρίς αβάσιμες αντιλογίες μεν, δεν είναι το κατάλληλο νήμα δε.

Είναι το γνωστό digital vs physical.

Ευχαρίστως να συζητηθεί σε άλλο νήμα ξεχωριστό για αυτόν τον σκοπό.

Όσον αφορά την Nintendo πέφτουν δεν πέφτουν και πόσο πωλούνται μια η άλλη είναι.

Simple as fuck.

Επεξ/σία από Thiccx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχεις μπερδευτεί, λογικό αν δεν είσαι επιτηδευματίας ή λογιστής.

Η συστηματική πώληση με σκοπό την κερδοφορία αποτελεί επιχειρηματική δραστηριότητα. Επομένως, προϋποθέτει ίδρυση επιχείρησης, ασφαλιστικές εισφορές, φορολόγηση κοκ. Ο καστανάς είναι κάθε μέρα εκεί για να βγάλει τα προς το ζην.

Οι ιδιώτες δεν πουλάνε συστηματικά και σίγουρα όχι με κέρδος. Εκτός κι αν μπορείς να ζήσεις πουλώντας μεταχειρισμένα games στο insomnia.

Συγκεκριμένα επιτηδευματίας είμαι. Η λέξη "συστηματικά" με ζορίζει. Πόσες φορές τη βδομάδα ή το μήνα μπορεί ο καστανάς να πουλάει για να μη θεωρείτε συστηματικό?

Θεωρείς ότι αύριο μπορείς να βγάλεις ένα πάγκο με όλη τη gaming συλλογή σου, τις κάλτσες σου, τα ρούχα σου, τα βρακυά σου, τις τηλεοράσεις και τα έπιπλά σου και όλα καλά? Δε το ρωτάω ειρωνικά.

Το να μην ασχοληθεί η εφορία μαζί σου επειδή δε γίνεται συστηματικά το καταλαβαίνω. Το να είναι νόμιμο και να υπάρχει κάπου μια μη μετρήσιμη θεωρητική γραμμή που να ορίζει τη νομιμότητα μου φαίνεται περίεργο.

Επισής δε καταλαβαίνω τον "σκοπό της κερδοφορίας". Όταν πουλάς κάτι με λεφτά δε καταλαβαίνω ποιος άλλος μπορεί να είναι ο σκοπός σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Mitroglou7 said:

Συγκεκριμένα επιτηδευματίας είμαι. Η λέξη "συστηματικά" με ζορίζει. Πόσες φορές τη βδομάδα ή το μήνα μπορεί ο καστανάς να πουλάει για να μη θεωρείτε συστηματικό?

Θεωρείς ότι αύριο μπορείς να βγάλεις ένα πάγκο με όλη τη gaming συλλογή σου, τις κάλτσες σου, τα ρούχα σου, τα βρακυά σου, τις τηλεοράσεις και τα έπιπλά σου και όλα καλά? Δε το ρωτάω ειρωνικά.

Το να μην ασχοληθεί η εφορία μαζί σου επειδή δε γίνεται συστηματικά το καταλαβαίνω. Το να είναι νόμιμο και να υπάρχει κάπου μια μη μετρήσιμη θεωρητική γραμμή που να ορίζει τη νομιμότητα μου φαίνεται περίεργο.

Επισής δε καταλαβαίνω τον "σκοπό της κερδοφορίας". Όταν πουλάς κάτι με λεφτά δε καταλαβαίνω ποιος άλλος μπορεί να είναι ο σκοπός σου.

Κερδοφορία έχεις όταν αγοράζεις ένα προϊόν για €5 και το πουλάς €10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση , λίγο άσχετη βέβαια με αυτά που λέτε τόση ώρα αλλα οκ...

Ενδιαφέρομαι να μπορω να χρησιμοποιώ τα bt headphones μου , όταν παίζω με το switch...

Εχω δει τα παρακάτω :

https://www.skroutz.gr/s/24921362/Baseus-Gamo-Type-C-Bluetooth-Transmitter-Switch.html

https://www.amazon.de/-/en/GuliKit-Bluetooth-Transceiver-Adapter-Nintendo/dp/B07ZRPBDM7

..Το βασικό μου θεμα ειναι ότι μαλλον τα παραπάνω θα έχουν πρόβλημα για το λόγο ότι δε θα εφάπτεται καλα λόγω gripcase

Το μονο που λέει ότι ειναι οκ με τα πιο πολλά 3rd party gripcases,ειναι το ανάλογο της skull&co :

https://skullnco.com/products/audiostick-for-nintendo-switch-and-other-devices ,

το οποίο όμως για καποιο λόγο απο το σαιτ δεν με αφήνει να το πάρω -λέει δεν το στέλνουν Ελλάδα(?)

 

Χρησιμοποιει κάποιος παρόμοια λύση ?Εχετε κατι να προτείνετε ?

 

 

 

 

49D26275-B35B-450E-88B5-43F5D556BD5E.jpeg

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κερδοφορία έχεις όταν αγοράζεις ένα προϊόν για €5 και το πουλάς €10.

Σωστό. Δεν έχω απάντηση σ αυτό και δε θέλω να το τεντώσω.

Σε αυτό που σου ανέφερα με τον πάγκο όσο χαζό και αν ακούγεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Σωστό. Δεν έχω απάντηση σ αυτό και δε θέλω να το τεντώσω.

Σε αυτό που σου ανέφερα με τον πάγκο όσο χαζό και αν ακούγεται?

Τα μπερδεύεις. Αν στήσεις πάγκο, χρειάζεσαι άδεια και στησίματος του πάγκου από τον δήμο.

επισης στο θέμα του αυτοκινήτου, μπορεί να καταγράφεται όπως είπες, αλλά δεν φορολογείται. Καταγράφεται αναγκαστικά επειδή κανείς τη μεταβίβαση μιας ιδιοκτησίας που υπάρχει στο όνομα σου και υπάρχει και σαν τεκμήριο στην δήλωση σου. Επίσης ανταλλάζεις υπεύθυνες δηλώσεις για να δικαιολογήσεις τα χρήματα που πήρες και κατέθεσες στο λογαριασμό σου, διότι δε μιλάμε για 10 και 20€.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...