Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2

Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντέλει, σημασία για μας έχει στη πράξη το τι συμβάινει στη τσέπη μας.

Όσον αφορά τις κονσόλες αλλά και γενικότερα, όσο κατί πουλαέι πολυ καλά δεν θα κάτσει καμία εταιρεία να κάνει έκπτωση, το αντίθετο μάλιστα. Ακόμη και μετά απο τόσα χρόνια κι ενώ έχει βγεί PS5 το PS4 παίζει στο 300ρι... Δεν υπερασπίζομαι καμία εταιρεία, αύτη είναι η πραγματικότητα και τη βλέπουμε τόσα χρόνια στο γειτονικό τομέα των pc με Intel, Nvidia κτλ

Σε σχέση με τα παιχνίδια εξαρτάται τι είδους καταναλωτής είσαι

α)Αν εισαι απο αυτους που αγοράζουν day/month 1 εκτιμάς ότι συνήθως με Nintendo η αγορά σου κραταέι στο μέλλoν μέρος τη αξίας της και δε νιώθεις τόσο μ*λ*κ*ς οταν κάτι που πήρες 60-70 το δίνουν σχεδόν τζάμπα ύστερα απο 1 χρόνο. Oταν αγοράζεις ενα προιον που χάνει τόσο μεγάλο μέρος της αξίας του σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα θα πρέπει να σε πειράξει ειδάλλως είσαι η απίστευτα πλούσιος η απλά ανόητος... 

β)Αν είσαι αυτούς που δε καίγονται να πέριμενουν 1-2 χρόνια και τα τσιμπας χώμα μτχ η σε εκπτώσεις τότε ναι σου φαίνονται φαρμάκι τα παιχνίδια του Switch.

γ)Αν βάλουμε και το digital κομμάτι μέσα εκεί απλά ότι παίρνεις full price είναι σαν να δίνεις 20-30 ευρώ έξτρα για να γλυτώσεις τις μικροταλαιπωρίες τoυ physical. Φυσικά εδώ η πολιτική της Sony και της Μιcrosoft με τα price drops είναι πολύ πιο φιλική για digital αγορές σε σχέση με της Νintendo που καταντάει εχθρική και ασύμφορη.

Pick your poison.

Επεξ/σία από wakabanka
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 18,8k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Έτοιμη και η τούρτα μας

Πως σας φαίνεται η πινιάτα μας; Αύριο είναι τα γενέθλια του μικρού, θα πάθει μεγάλη πλάκα!!! Μόνο 8 ώρες μου πήρε να τη φτιάξω.

Δημοσιευμένες Εικόνες

• Moderators
11 minutes ago, Mitroglou7 said:

Οταν πουλας αυτοκινητο η σπιτι γινεται η καταγραφη της πωλησης με οτι συνεπαγεται και για τους δυο συναλλασομενους φορολογικα.

Δεν ειμαι νομικος αλλα αν η πωληση μεταξυ ιδιωτω ειναι νομιμη χωρις παραστατικο δε καταλαβαινω το λογο που συλλαμβανουν τους "κασταναδες" η γιατι δημιουργει εταιριες. Πας αγοραζεις το εμπορευμα που θες απο καποια πηγη και το πουλας "ως ιδιωτης" χωρις φορολογια και φπα. Μια χαρα μου ακουγεται.

Το οτι δε θα παει κανεις φυλακη επειδη πουλησε 50€ ενα switch game και δε θα αςχοληθει η εφορια μαζι του ειναι προφανως αλλο θεμα.

Έχεις μπερδευτεί, λογικό αν δεν είσαι επιτηδευματίας ή λογιστής.

Η συστηματική πώληση με σκοπό την κερδοφορία αποτελεί επιχειρηματική δραστηριότητα. Επομένως, προϋποθέτει ίδρυση επιχείρησης, ασφαλιστικές εισφορές, φορολόγηση κοκ. Ο καστανάς είναι κάθε μέρα εκεί για να βγάλει τα προς το ζην.

Οι ιδιώτες δεν πουλάνε συστηματικά και σίγουρα όχι με κέρδος. Εκτός κι αν μπορείς να ζήσεις πουλώντας μεταχειρισμένα games στο insomnia.

• Like 3
  • Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα που έθιξε ο @Mitroglou7 ξεπερνάει οποιαδήποτε θέση/άποψη με βάση την λογιστική, την νομιμότητα, το ηθικό ή μη ή οτιδήποτε άλλο.

Τα αποτελέσματα δε φαίνονται στα 80αρια κτλ., στην digitalοποίηση κλπ κλπ....

Δεν θεωρώ ότι σαν forum είμαστε ικανοί να συζητηθεί κάτι τέτοιο σε λογική βάση χωρίς αβάσιμες αντιλογίες μεν, δεν είναι το κατάλληλο νήμα δε.

Είναι το γνωστό digital vs physical.

Ευχαρίστως να συζητηθεί σε άλλο νήμα ξεχωριστό για αυτόν τον σκοπό.

Όσον αφορά την Nintendo πέφτουν δεν πέφτουν και πόσο πωλούνται μια η άλλη είναι.

Simple as fuck.

Επεξ/σία από Thiccx
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Έχεις μπερδευτεί, λογικό αν δεν είσαι επιτηδευματίας ή λογιστής.

Η συστηματική πώληση με σκοπό την κερδοφορία αποτελεί επιχειρηματική δραστηριότητα. Επομένως, προϋποθέτει ίδρυση επιχείρησης, ασφαλιστικές εισφορές, φορολόγηση κοκ. Ο καστανάς είναι κάθε μέρα εκεί για να βγάλει τα προς το ζην.

Οι ιδιώτες δεν πουλάνε συστηματικά και σίγουρα όχι με κέρδος. Εκτός κι αν μπορείς να ζήσεις πουλώντας μεταχειρισμένα games στο insomnia.

Συγκεκριμένα επιτηδευματίας είμαι. Η λέξη "συστηματικά" με ζορίζει. Πόσες φορές τη βδομάδα ή το μήνα μπορεί ο καστανάς να πουλάει για να μη θεωρείτε συστηματικό?

Θεωρείς ότι αύριο μπορείς να βγάλεις ένα πάγκο με όλη τη gaming συλλογή σου, τις κάλτσες σου, τα ρούχα σου, τα βρακυά σου, τις τηλεοράσεις και τα έπιπλά σου και όλα καλά? Δε το ρωτάω ειρωνικά.

Το να μην ασχοληθεί η εφορία μαζί σου επειδή δε γίνεται συστηματικά το καταλαβαίνω. Το να είναι νόμιμο και να υπάρχει κάπου μια μη μετρήσιμη θεωρητική γραμμή που να ορίζει τη νομιμότητα μου φαίνεται περίεργο.

Επισής δε καταλαβαίνω τον "σκοπό της κερδοφορίας". Όταν πουλάς κάτι με λεφτά δε καταλαβαίνω ποιος άλλος μπορεί να είναι ο σκοπός σου.

• Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Moderators
1 minute ago, Mitroglou7 said:

Συγκεκριμένα επιτηδευματίας είμαι. Η λέξη "συστηματικά" με ζορίζει. Πόσες φορές τη βδομάδα ή το μήνα μπορεί ο καστανάς να πουλάει για να μη θεωρείτε συστηματικό?

Θεωρείς ότι αύριο μπορείς να βγάλεις ένα πάγκο με όλη τη gaming συλλογή σου, τις κάλτσες σου, τα ρούχα σου, τα βρακυά σου, τις τηλεοράσεις και τα έπιπλά σου και όλα καλά? Δε το ρωτάω ειρωνικά.

Το να μην ασχοληθεί η εφορία μαζί σου επειδή δε γίνεται συστηματικά το καταλαβαίνω. Το να είναι νόμιμο και να υπάρχει κάπου μια μη μετρήσιμη θεωρητική γραμμή που να ορίζει τη νομιμότητα μου φαίνεται περίεργο.

Επισής δε καταλαβαίνω τον "σκοπό της κερδοφορίας". Όταν πουλάς κάτι με λεφτά δε καταλαβαίνω ποιος άλλος μπορεί να είναι ο σκοπός σου.

Κερδοφορία έχεις όταν αγοράζεις ένα προϊόν για €5 και το πουλάς €10.

• Haha 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση , λίγο άσχετη βέβαια με αυτά που λέτε τόση ώρα αλλα οκ...

Ενδιαφέρομαι να μπορω να χρησιμοποιώ τα bt headphones μου , όταν παίζω με το switch...

Εχω δει τα παρακάτω :

https://www.skroutz.gr/s/24921362/Baseus-Gamo-Type-C-Bluetooth-Transmitter-Switch.html

https://www.amazon.de/-/en/GuliKit-Bluetooth-Transceiver-Adapter-Nintendo/dp/B07ZRPBDM7

..Το βασικό μου θεμα ειναι ότι μαλλον τα παραπάνω θα έχουν πρόβλημα για το λόγο ότι δε θα εφάπτεται καλα λόγω gripcase

Το μονο που λέει ότι ειναι οκ με τα πιο πολλά 3rd party gripcases,ειναι το ανάλογο της skull&co :

https://skullnco.com/products/audiostick-for-nintendo-switch-and-other-devices ,

το οποίο όμως για καποιο λόγο απο το σαιτ δεν με αφήνει να το πάρω -λέει δεν το στέλνουν Ελλάδα(?)

Χρησιμοποιει κάποιος παρόμοια λύση ?Εχετε κατι να προτείνετε ?

49D26275-B35B-450E-88B5-43F5D556BD5E.jpeg

Επεξ/σία από mAs_81
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κερδοφορία έχεις όταν αγοράζεις ένα προϊόν για €5 και το πουλάς €10.

Σωστό. Δεν έχω απάντηση σ αυτό και δε θέλω να το τεντώσω.

Σε αυτό που σου ανέφερα με τον πάγκο όσο χαζό και αν ακούγεται?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
11 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Τα μπερδεύεις. Αν στήσεις πάγκο, χρειάζεσαι άδεια και στησίματος του πάγκου από τον δήμο.

επισης στο θέμα του αυτοκινήτου, μπορεί να καταγράφεται όπως είπες, αλλά δεν φορολογείται. Καταγράφεται αναγκαστικά επειδή κανείς τη μεταβίβαση μιας ιδιοκτησίας που υπάρχει στο όνομα σου και υπάρχει και σαν τεκμήριο στην δήλωση σου. Επίσης ανταλλάζεις υπεύθυνες δηλώσεις για να δικαιολογήσεις τα χρήματα που πήρες και κατέθεσες στο λογαριασμό σου, διότι δε μιλάμε για 10 και 20€.

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
19 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Το να στήσεις παγκο αποτελεί επιχείρηση, με έδρα άδειες κτλ, αν δεν έχεις τα έγγραφα εισαι "παρανομος" (εκει υπόκεινται και ηθικοί κανόνες ανταγωνισμού) το να πουλας κατι με μικρές απώλειες αντι κέρδους, φορολογικά δε θα σε ζημίωσει βραχυπροθεσμα (να αγοράζεις το παιχνίδι χ ευρω και να το πουλάς χ/2) καθώς ουτε ΦΠΑ θα καταβάλεις στο κράτος ουτε θα παρουσιάζεις έσοδα, απλα δεν ειναι βιώσιμη επιχείρηση με οτι συνεπαγεται.

Αλλα μιας και το θέσαμε και αυτο, ακομα και για τις επιχειρήσεις (οχι πως με ενδιαφέρει για τέτοιου είδους επιχειρήσεις, λογιστής σε άλλους είδους ειμαι), το να έχεις αποθεμα απο software και hardware της N ειναι συμφερον πχ, γιατι γνωρίζεις ότι δε θα χάσει την αξία του τοσο γρήγορα, βεβαια απο ο,τι γνωρίζω τα επιστρέφουν τα μη πωληθεντα αλλα και παλι σιγουρα θα χάνουν κατι

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, Mitroglou7 said:

Είναι απλό. Αν έχεις έστω και 0,01€ κέρδος πρέπει να κάνεις έναρξη. Αν πουλάς με απώλεια δεν πρέπει.

Πρακτικά οκ αν κάποια στιγμή αγοράσεις κάτι αξίας 50€ σε υπερπροσφορά 20€ και το πουλήσεις προς 30€ δεν θα ασχοληθεί κανείς. Αν το κάνεις συστηματικά μπορεί και να ασχοληθεί όμως...

Το 99,999% των πραγμάτων που πωλούνται μεταχειρισμένα έχουν χαμηλότερη τιμή απ' ό,τι καινούρια.

Αυτό μας καλύπτει εδώ, αφήστε του πάγκος και πράσινα αλογάκια, πάμ' παρακάτω...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλά πάει αυτό...
https://wccftech.com/nintendo-joy-con-drift-class-action-lawsuit-canada-quebec/

Το ότι σε τεχνολογικό φόρουμ θα διάβαζα ότι 4 χρόνια μετά, η παρωχημένη τεχνολογία (που ήταν ήδη παρωχημένη από το 17) μιας κονσόλας, που αντί να μειώνεται σε τιμή αυξάνεται, είναι δείγμα σεβασμού της εταιρίας προς τον καταναλωτή, δεν το περίμενα ποτέ.

Και αυτός φυσικά είναι ο λόγος που εταιρίες τύπου Ν κάνουν πάρτι με τα λεφτά μας ακόμα.

• Like 9
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Aς πουμε και τιποτα gaming related

Σημερα εχουμε τα 22 χρονια απο την κυκλοφορια του smash για το n64.Μια γιορτη του gaming ,που απο το παιχνιδι του n64 φτασαμε σε αυτο το φαινομενο,εμπορικα και "σχεδιαστικα",το ultimate.Δυστηχως δεν αφιερωνω οσο χρονο εκανα στο wiiu.

Eιναι κανεις αλλος που παιζει Hades?Να πω οτι δεν μου αρεσουν τα rogue lite και συνεχιζουν να μην μου αρεσουν αλλα το συγκεκριμενο ειναι εθιστικο.Εχω καταφερει να φτασω μεχρι τον 4ο κοσμο μια φορα μονο.Ξεκιναω παντα με το keepsake της Αθηνας και μετα το 1ο επιπεδο το αλλαζω στου κερβερου.Εχει κανεις καμια συμβουλη??

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • Moderators
21 minutes ago, dekulinkgr said:

Eιναι κανεις αλλος που παιζει Hades?Να πω οτι δεν μου αρεσουν τα rogue lite και συνεχιζουν να μην μου αρεσουν αλλα το συγκεκριμενο ειναι εθιστικο.Εχω καταφερει να φτασω μεχρι τον 4ο κοσμο μια φορα μονο.Ξεκιναω παντα με το keepsake της Αθηνας και μετα το 1ο επιπεδο το αλλαζω στου κερβερου.Εχει κανεις καμια συμβουλη??

Το βρίσκω πολύ υπερεκτιμημένο το Hades, προσωπικά. Κάνω κανά run μια στο τόσο, αλλά ως εκεί, ήταν εθιστικό για το πρώτο δίωρο, μετά το βρήκα boring af. Δηλαδή, πλέον για κανά δεκάλεπτο πριν τον ύπνο είναι οκ, αλλά κάτι πράγματα που διαβάζω για απανωτά runs και κάτι συγκρίσεις με Diablo τα βρίσκω -αν μη τι άλλο- γλαφυρά.

Πολύ καλό narrative, αλλά τώρα να το βάζουμε δίπλα σε TLOU2 και Animal Crossing είναι λίγο ρομπιά.

• Like 3
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
20 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το βρίσκω πολύ υπερεκτιμημένο το Hades, προσωπικά. Κάνω κανά run μια στο τόσο, αλλά ως εκεί, ήταν εθιστικό για το πρώτο δίωρο, μετά το βρήκα boring af. Δηλαδή, πλέον για κανά δεκάλεπτο πριν τον ύπνο είναι οκ, αλλά κάτι πράγματα που διαβάζω για απανωτά runs και κάτι συγκρίσεις με Diablo τα βρίσκω -αν μη τι άλλο- γλαφυρά.

Πολύ καλό narrative, αλλά τώρα να το βάζουμε δίπλα σε TLOU2 και Animal Crossing είναι λίγο ρομπιά.

Bασικα εκει ειναι που κερδιζει το παιχνιδι,στο narrative.Τωρα μπορει και λογου ελληνικης μυθολογιας να με κραταει.Και εννοειται ο λογος που ζητησα καμια συμβουλη ειναι επειδη εχω ψιλοβαρεθει να κανω τα ιδια πραγματα over and over again.Αν δεν καταφερω να βγω συντομα με βλεπω να το παραταω και εγω.Αλλα οπως ειπες ειναι οτι πρεπει για ενα συντομο session της μισης ωρας max.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για παρόμοιους λόγους δεν το πήρα τελικά στο Switch. Το είχα παίξει λίγο στο PC και ήταν αρκετά καλό, αλλά όχι τόσο καλό (ή πρωτότυπο) όσο λένε.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.