Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 hours ago, mAs_81 said:
Τρελη οικονομική άνοδος της Ν με τα switch ,και,όπως ήταν αναμενόμενο :

 

 

Χμ..

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βγει revamped μοντέλο φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ γενικό μου ακούγεται το Any Time Soon. Πέρσι είχαν ξεκαθαρίσει ότι δε θα έβγαινε μέσα στο 2020. Η τωρινή δήλωση δεν μου φαίνεται πως αποκλείειται το ενδεχόμενο σε μια κυκλοφορία μετά το καλοκαίρι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω γράψει πολλές φορές σε αυτό το νήμα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να βγάλει νέο μοντέλο μέσα στο 21 ούτε πιστεύω και στο 22, το πολύ να το ανακοινώσει προς το τέλος του 22.

Η κατάσταση δεν βοηθάει  καθόλου. Δείτε το φιάσκο των PS5 και xbox η ακόμα και τις κάρτες γραφικών nvidia, amd που είναι στην κυριολεξία σαν να μην έχουν κυκλοφορήσει καν καθώς υπάρχουν μεγάλα προβλήματα διαθεσιμότητας και από τι διαβάζω θα συνεχιστούν όλο το 21.

Σε μια τέτοια κατάσταση γιατί μια εταιρεία που ακόμα οι κονσόλες τις είναι κυρίαρχες στην αγορά για ποιο λόγο να ανακοινώσει νέο μοντέλο?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Σε μια τέτοια κατάσταση γιατί μια εταιρεία που ακόμα οι κονσόλες τις είναι κυρίαρχες στην αγορά για ποιο λόγο να ανακοινώσει νέο μοντέλο;

 

Φυσικά με την υπάρχουσα  κατάσταση τίποτα δεν είναι σίγουρο αλλά ενδείξεις υπάρχουν εδώ και καιρό.

Edit: H Nintendo στο επίσημο yt κανάλι ανέβασε προωθητικά βίντεο για το SM3DW και φυσικά δίνουν έμφαση στο τοπικό πολλαπλό.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 minutes ago, chek2fire said:

Σε μια τέτοια κατάσταση γιατί μια εταιρεία που ακόμα οι κονσόλες τις είναι κυρίαρχες στην αγορά για ποιο λόγο να ανακοινώσει νέο μοντέλο?

Δεν θα είναι νέο μοντέλο, θα είναι mid-gen upgrade. Και ως τέτοιο, δεν θα έχει πρόβλημα διαθεσιμότητας, παρόμοια υλικά θα χρησιμοποιεί με το Mariko.

Γενικά παρατηρώ έναν αρνητισμό σχετικά με το να βγάλουν upgrade, τι φάση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν θα είναι νέο μοντέλο, θα είναι mid-gen upgrade. Και ως τέτοιο, δεν θα έχει πρόβλημα διαθεσιμότητας, παρόμοια υλικά θα χρησιμοποιεί με το Mariko.

Γενικά παρατηρώ έναν αρνητισμό στο αν βγάλουν upgrade, τι φάση;

Όχι αρνητισμός,απλα σκεπτικισμό θα το έλεγα..Φυσικά και καλοδεχούμενο ο,τι upgrade γίνει -ούτως η άλλως,αν δεν παρατήσει το support για το «παλιό» switchακι μου δεν σκοπευω να το αλλάξω άμεσα..

Η μόνη φήμη που κάπως με κανει να εχω ενδοιασμούς και να πιστεύω ότι όντως έχουν κατι στα σκαριά ειναι το ότι πλέον δεν μπορεις να πάρεις dock από πουθενά πλην της Nintendo-στην Αμερική δεν πουλιούνται σε κανέναν retailer ,και απ’οτι ειδα και στο Σκρουτζ,δεν υπάρχει τπτ ετοιμοπαράδοτο..Μήπως εντέλει σχεδιάζουν ενα νέο dock που θα αυξήσει κάπως τις docked επιδόσεις προτού βγει ολοκαίνουργια κονσόλα?

..εδώ θα’μαστε να τα συζητάμε 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Malthador είπε

Γενικά παρατηρώ έναν αρνητισμό σχετικά με το να βγάλουν upgrade, τι φάση;

Δε νομίζω ότι είναι αρνητισμος

Η έκδοση του pro υφίσταται από την εντύπωση κάποιων και από ερμηνείες τύπου καζαμια, χωρίς κάτι επίσημο

Προσωπικά δε μπορώ να συζητάω για κάτι που πιθανότατα δεν υπάρχει καν, ίσως δεν είναι και του παρόντος thread, όταν διαρρεύσουν πιο απτές πληροφορίες θα είναι διαφορετικά τα πράγματα

Στη παρούσα φάση δεν έχουμε τίποτα απολύτως, απλά εικασίες, οπότε για αυτό μάλλον και τα αντίστοιχα σχόλια

Μιλώντας για τον εαυτό μου θα προτιμούσα μια καινούρια κονσόλα την οποια και λογικά θα έπαιρνα αν υπήρχε η φορητοτα, παρά ένα αναβαθμισμένο switch, το οποίο το θεωρώ αδιάφορο, βέβαια η Nintendo σίγουρα έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Δεν θα είναι νέο μοντέλο, θα είναι mid-gen upgrade. Και ως τέτοιο, δεν θα έχει πρόβλημα διαθεσιμότητας, παρόμοια υλικά θα χρησιμοποιεί με το Mariko.

Γενικά παρατηρώ έναν αρνητισμό σχετικά με το να βγάλουν upgrade, τι φάση;

 

Τεχνολογικά καθαρά - έχουν άπειρες επιλογές πλέον. Μόνο και μόνο από το γεγονός ότι η Nvidia αγόρασε την ARM (Holdings) μιλάμε για ξεκάθαρα πρόσβαση σε άπειρα μοντέλα και σχέδια - πόσο μάλλον για custom σχέδια - που θα σχεδιάσει η Nvidia για τα automobile πρωτίστως - και δευτερευόντως για την Nintendo. Το δευτερευόντως πάει πιο πολύ στην Nintendo και τα σχέδια της για το σημαίνει next - gen για αυτήν και όχι σε κάποια τεχνολογική ανεπάρκεια της Nvidia.

Η τελευταία είναι απόλυτα ικανή με το κατάλληλο χρηματικό αντίτιμο να παραδώσει λύση - απόλυτα ικανή να καταστρέψει οτιδήποτε φορητό υπάρχει εκεί έξω.

Μην ξεχνάτε όταν πρωτοβγήκε ο tegra τι χαμός είχε γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα και το Dead Cells χθες,στα 12,5 ευρώ με 2,5 ευρώ έκπτωση απο πόντους,βγήκε 10 .. Ωραίο παιχνίδι για grind ..

Προς το παρόν , παίζω Hollow Knight ακομα , και Katana Zero(πραγματικά υπέροχο) ,και γενικά θελω να παίξω κάποια αλλα ακομα,γτ μόλις αρχίσω το BOTW , η προσοχή μου θα’ναι αποκλειστικά σε αυτο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Πηρα και το Dead Cells χθες,στα 12,5 ευρώ με 2,5 ευρώ έκπτωση απο πόντους,βγήκε 10 .. Ωραίο παιχνίδι για grind ..

Προς το παρόν , παίζω Hollow Knight ακομα , και Katana Zero(πραγματικά υπέροχο) ,και γενικά θελω να παίξω κάποια αλλα ακομα,γτ μόλις αρχίσω το BOTW , η προσοχή μου θα’ναι αποκλειστικά σε αυτο..!

 

Τα έχει "ξηλώσει" τα indie αυτού του βεληνεκούς το switch - θα πρέπει να είσαι πολύ μ@@ να τα αγοράσεις σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα δεδομένης της φορητότητας.

Προσωπικά έχω κάνει double-dip που λέμε σε αρκετά με "αρκετές τύψεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thiccx είπε

Προσωπικά έχω κάνει double-dip που λέμε σε αρκετά

Και γω μια απο τα ίδια..αν και κάποια απ’αυτα τα’χα πάρει πιο φθηνά στο steam(να τα λέμε και αυτά..)δεν τα χω παίξει ,ενώ στο NSW μου κάνουν πιο πολυ «κέφι» να ασχοληθώ μαζί τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Και γω μια απο τα ίδια..αν και κάποια απ’αυτα τα’χα πάρει πιο φθηνά στο steam(να τα λέμε και αυτά..)δεν τα χω παίξει ,ενώ στο NSW μου κάνουν πιο πολυ «κέφι» να ασχοληθώ μαζί τους 

 

Το αυτό που λες.

Δεν ξέρω η μόνη εναλλακτική είναι το xcloud - που δεν είναι στην ουσία. Εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι.

Φάση πάω διακοπές και παίρνω μόνο το xbox controller και το κινητό/tablet που θα έπαιρνα ούτως ή άλλως.

κάπου εκεί θα παιχτεί η "κόντρα" κάποια χρόνια μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mansa2k είπε

Βασικά η σύγκριση είναι ανακριβής γιατί, όπως επισημάνεις, τα δεδομένα της αγοράς είναι παντελώς διαφορετικά κάτι που έχει αναφερθεί πολλάκις και σε παλιότερες συζητήσεις. Επομένως η σύγκριση δεν είναι σωστή επειδή το PS2 κυκλοφορούσε μόνο στην Ιαπωνία για κανένα εξάμηνο.  

Ακόμα και αν τα λάβουμε ως αυτούσια νούμερα υπάρχει διαφορά ως προς την ροή δυναμικής δυναμική όπως και διευκρίνισα (*στο προηγούμενο μήνυμα) και βλέπουμε ότι είναι υποσχόμενη στην περίπτωση του NSW. Επιπλέον ξεκάθαρα στο τέταρτο πλήρες οικονομικό έτος το ps2 παρουσιάζει κάθοδο όταν το NSW παρουσιάζει άνοδο.
Γενικώς η μετέπειτα εμπορική πορεία του NSW θα εξαρτηθεί από την επόμενη έκδοση και κατά πόσο αυτή θα καλύπτει σφάλματα των τωρινών εκδόσεων με παράλληλα τις απαραίτητες βελτιώσεις και τις όποιες καλοδεχούμενες προσθήκες. Αυτό φυσικά σε συνδυασμό με το ανάλογο software που σε αυτό το κομμάτι η Ν έχοντας κυκλοφορήσει τους εμπορικότερους τίτλους που λειτουργούν ως evergreen μπορεί να "ρισκάρει" σε νέα ip και επαναφορές παλιότερων τίτλων. Οι συνθήκες είναι ιδανικότερες από ποτέ, ειδικά από την στιγμή που στοχεύουν (τουλάχιστον με τον τρόπο που φαντάζομαι) σε μεγαλύτερη διάρκεια ζωής εν σχέση με τα προγενέστερα συστήματα τους.

Τέλος το NSW δεν βρίσκεται απευθείας αντιμέτωπο με τις ανταγωνιστικές κονσόλες όπως ήταν αντίστοιχα το Wii στην εποχή του όπου κυκλοφόρησαν μετέπειτα τα Move, Kinect. Αυτήν την φορά ο ανταγωνισμός απέχει και παραμένει στο μοντέλο του κουτιού και δεν επενδύει στην υβριδικότητα, τουλάχιστον με την υλοποίηση που υφίσταται στο NSW. 
Στα δικά μου μάτια το NSW (εκ των υστέρων) ουσιαστικά είναι πρόδρομος των cloud υπηρεσιών αφού προσφέρει ακριβώς τα ίδια πράγματα και συγκεκριμένα: play anytime, anywhere, with anyone. Δεν θα κάνω συγκρίσεις αλλά η βάση είναι ίδια και πιστεύω ότι αυτό λειτουργεί θετικά για το σύστημα.
Όσο για τις smartdevices έχουν υπάρξει δηλώσεις από διάφορα στελέχη τις εταιρίας ενώ η πιο πρόσφατη προέρχεται από τον Miyamoto σε Q&A των μετόχων όπως ανέφερε πως οι smartdevices άνοιξαν κατακόρυφα την αγορά και πλέον υπάρχουν απεριόριστοι τρόποι κερδοφορίας (τρίμηνο Οκτώβριος ~ Δεκέμβριος 2019).

 

4 ώρες πριν, chek2fire είπε

το έχω γράψει πολλές φορές σε αυτό το νήμα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να βγάλει νέο μοντέλο μέσα στο 21 ούτε πιστεύω και στο 22, το πολύ να το ανακοινώσει προς το τέλος του 22.

Η κατάσταση δεν βοηθάει  καθόλου. Δείτε το φιάσκο των PS5 και xbox η ακόμα και τις κάρτες γραφικών nvidia, amd που είναι στην κυριολεξία σαν να μην έχουν κυκλοφορήσει καν καθώς υπάρχουν μεγάλα προβλήματα διαθεσιμότητας και από τι διαβάζω θα συνεχιστούν όλο το 21.

Σε μια τέτοια κατάσταση γιατί μια εταιρεία που ακόμα οι κονσόλες τις είναι κυρίαρχες στην αγορά για ποιο λόγο να ανακοινώσει νέο μοντέλο?

 

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν θα είναι νέο μοντέλο, θα είναι mid-gen upgrade. Και ως τέτοιο, δεν θα έχει πρόβλημα διαθεσιμότητας, παρόμοια υλικά θα χρησιμοποιεί με το Mariko.

Γενικά παρατηρώ έναν αρνητισμό σχετικά με το να βγάλουν upgrade, τι φάση;

Το ποιο πιθανό είναι ότι η Ν θα μας γράψει στο ιαπωνικό τσουτσουνάκι της και θα βγάλει καμία μαλακία, που δεν θα διορθώνει προβλήματα, με μικρές μόνο βελτιώσεις (βλέπε χρήση πάλι της Μαρίκας) και σε ποιο υψηλή τιμή. Και φυσικά θα φύγει σαν ζεστό ψωμάκι, γιατί λόγο τύπου soc θα παίζει capacity και δεν είναι φόλα όπως τα άλλα state of the art ηλεκτρονικά (βλέπε TSMC bottleneck).

Και ειλικρινά, τέτοιοι που είμαστε καλά θα μας κάνει!

 

54 λεπτά πριν, mAs_81 είπε

Και γω μια απο τα ίδια..αν και κάποια απ’αυτα τα’χα πάρει πιο φθηνά στο steam(να τα λέμε και αυτά..)δεν τα χω παίξει ,ενώ στο NSW μου κάνουν πιο πολυ «κέφι» να ασχοληθώ μαζί τους 

Και εγώ είμαι μια από τα ίδια από θέμα απόλαυσης, αλλά μόνο και μόνο λόγο achievements αποφεύγω να τα παίξω στο Switch, αν έχω εναλλακτικά.

2 ώρες πριν, Thiccx είπε

 

Τεχνολογικά καθαρά - έχουν άπειρες επιλογές πλέον. Μόνο και μόνο από το γεγονός ότι η Nvidia αγόρασε την ARM (Holdings) μιλάμε για ξεκάθαρα πρόσβαση σε άπειρα μοντέλα και σχέδια - πόσο μάλλον για custom σχέδια - που θα σχεδιάσει η Nvidia για τα automobile πρωτίστως - και δευτερευόντως για την Nintendo. Το δευτερευόντως πάει πιο πολύ στην Nintendo και τα σχέδια της για το σημαίνει next - gen για αυτήν και όχι σε κάποια τεχνολογική ανεπάρκεια της Nvidia.

Η τελευταία είναι απόλυτα ικανή με το κατάλληλο χρηματικό αντίτιμο να παραδώσει λύση - απόλυτα ικανή να καταστρέψει οτιδήποτε φορητό υπάρχει εκεί έξω.

Μην ξεχνάτε όταν πρωτοβγήκε ο tegra τι χαμός είχε γίνει.

Ξέρεις φυσικά τι θα κάνει η Ν όμως έ; 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...