Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι καλή περίοδος για αγορά του switch τώρα; Πέρα από την κονσόλα ποια είναι τα must παρελκόμενα που πρέπει να αγοράσω; Να πάω στο light η στο κανονικό? Δεν με ενδιαφέρει να παίζω στην tv, εχω το ps4

προτάσεις για 2-3 must παιχνίδια για κάποιον που δεν είχε ποτέ Ν?

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
42 λεπτά πριν, haris013 είπε

Πέρα από την κονσόλα ποια είναι τα must παρελκόμενα που πρέπει να αγοράσω; Να πάω στο light η στο κανονικό? Δεν με ενδιαφέρει να παίζω στην tv, εχω το ps4

προτάσεις για 2-3 must παιχνίδια για κάποιον που δεν είχε ποτέ Ν?

Κοιτα, εγω θα επαιρνα τον ανταπτορα της 8bit για να παιζεις αν θελεις διπλο με το χειριστηριο του PS4. Τωρα μια θηκη πχ ειναι βασικη για μεταφορα. Για grip δεν εχω αποψη και θα με ενδιεφερε να μαθω κι εγω, κανει τοσο πολυ διαφορα στο  handheld? 

Εγω επισης θα πηγαινα στο κανονικο (οπως και πηγα). Αν τα χρηματα δεν ειναι θεμα, αυτοματως εχεις ο,τι και στο light, με εξτρα μεγεθος οθονης και την προοπτικη του να παιξεις και στην tv αν καποια στιγμη στην βαρεσει. Θελω να πω, το κανονικο σου δινει ο,τι και το light, συν τα παραπανω.

Απο παιχνιδια ειναι καθαρα θεμα γουστου, αλλα σιγουρα θα πηγαινα στο Ζelda, το Mario Odyssey και το Mario Kart το οποιο ρημαδι ειναι πολυ πιο εθιστικο απ'ο,τι φανταζεται κανεις. Και ολα τα Μario βασικα. Και το MUA3 προτεινω αν εισαι comic fan. Υπαρχουν επισης και πολυ καλα japanese rpg αλλα επειδη προσωπικα δεν τρελαινομαι, ας προτεινει και κανενας αλλος.

Αλλα και παλι ειναι κατα πολυ θεμα γουστου, εγω πχ το Smash Bros που θεωρειται αντικειμενικα καλο παιχνιδι δεν το αντεξα παρα λιγες ωρες, γιατι γινονταν τοσα πολλα στην οθονη που με αποπροσανατολιζε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris013 είπε

Είναι καλή περίοδος για αγορά του switch τώρα; Πέρα από την κονσόλα ποια είναι τα must παρελκόμενα που πρέπει να αγοράσω; Να πάω στο light η στο κανονικό? Δεν με ενδιαφέρει να παίζω στην tv, εχω το ps4

προτάσεις για 2-3 must παιχνίδια για κάποιον που δεν είχε ποτέ Ν?

Αν θα πας για digital αγορές μία καλή micro sd είναι απαραίτητη. 

Όσον αφορά τα παιχνίδια

Zelda breath of the wild

Xenoblade chronicles 1 & 2

Mario Odyssey

Mario 3d world + Bowser's fury

Mario Kart 8

Animal crossing αν είσαι του είδους

Pokemon sword αν είσαι του είδους

Super smash bros αν θέλεις κάποιο fighting

Τα δύο Ori αν δεν τα επαιξες σε xbox ή pc

Hollow night

Doom eternal το θεωρώ καλύτερο στο switch σε σχέση με ps4 λόγω gyro aiming

Astral chain αν θέλεις hack & slash

Donkey kong

Hades

Και φυσικά το έπος Monster Hunter Rise που βγαίνει σε καμιά 10αριά μέρες (είναι κρίμα να μην το παίξεις σε τηλεόραση με home cinema)

Λίγα παραπάνω από 2-3 αλλά έχεις επιλογές ανάλογα με το είδος που αγαπάς.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Κοιτα, εγω θα επαιρνα τον ανταπτορα της 8bit για να παιζεις αν θελεις διπλο με το χειριστηριο του PS4. Τωρα μια θηκη πχ ειναι βασικη για μεταφορα. Για grip δεν εχω αποψη και θα με ενδιεφερε να μαθω κι εγω, κανει τοσο πολυ διαφορα στο  handheld? 

Εγω επισης θα πηγαινα στο κανονικο (οπως και πηγα). Αν τα χρηματα δεν ειναι θεμα, αυτοματως εχεις ο,τι και στο light, με εξτρα μεγεθος οθονης και την προοπτικη του να παιξεις και στην tv αν καποια στιγμη στην βαρεσει. Θελω να πω, το κανονικο σου δινει ο,τι και το light, συν τα παραπανω.

Απο παιχνιδια ειναι καθαρα θεμα γουστου, αλλα σιγουρα θα πηγαινα στο Ζelda, το Mario Odyssey και το Mario Kart το οποιο ρημαδι ειναι πολυ πιο εθιστικο απ'ο,τι φανταζεται κανεις. Και ολα τα Μario βασικα. Και το MUA3 προτεινω αν εισαι comic fan. Υπαρχουν επισης και πολυ καλα japanese rpg αλλα επειδη προσωπικα δεν τρελαινομαι, ας προτεινει και κανενας αλλος.

Αλλα και παλι ειναι κατα πολυ θεμα γουστου, εγω πχ το Smash Bros που θεωρειται αντικειμενικα καλο παιχνιδι δεν το αντεξα παρα λιγες ωρες, γιατι γινονταν τοσα πολλα στην οθονη που με αποπροσανατολιζε.

Τα jrpg τα λατρεύω, τα Πόκεμον επαιζα μικρος στο gb αλλα το καινούργιο στο switch ειδα ότι δεν εχει τα κλασικα που ήξερα από μικρός οποτε δεν με ψήνει. Άρα θήκη και sd χρειάζομαι για αρχή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, haris013 είπε

Τα jrpg τα λατρεύω, τα Πόκεμον επαιζα μικρος στο gb αλλα το καινούργιο στο switch ειδα ότι δεν εχει τα κλασικα που ήξερα από μικρός οποτε δεν με ψήνει. Άρα θήκη και sd χρειάζομαι για αρχή;

 

Σωστά. Θήκη και sd είναι must.

 

Αν λατρεύεις τα jrpg παίξε οπωσδήποτε τα δύο xenoblade chronicles (έχουν δικό τους σύστημα μάχης) και το fire emblem three houses με tactical turn based συστημα.

Αν είσαι του κλασικού στυλ πόκεμον δοκίμασε το lets go pikatsu & lets go eevee. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, johnny7_7 said:

Αν είσαι του κλασικού στυλ πόκεμον δοκίμασε το lets go pikatsu & lets go eevee. 

Αυτό.

@haris013 Κι εγώ παρ' όλο που είχα κόκκινη και κίτρινη πριν 20 χρόνια (και Leaf Green για GBA), από τότε είχα να ασχοληθώ. Συγκίνηση το συγκεκριμένο παιχνίδι... Ξενίζει στην αρχή με το πώς πιάνεις pokemon, αλλά συνηθίζεται και στην τελική δε διαφέρει και τόσο από το εντελώς old school στυλ, το παιχνίδι είναι πολύ κοντά.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πώς πιάνεις τα pokemon διαφέρει αρκετά μιας και πρακτικά έτσι τα πιάνεις στο pokemon go.

Σαν τα κλασσικά games όπου παλεύεις το pokemon και το πιάνεις είναι οι Sword/Shield (και τα remake της Diamond/Pearl που θα βγουν φέτος).

Απλά τα Let's Go είναι remake (re-remake 😛 ) της πρώτης γενιάς οπότε σου φαίνεται πιο οικείο το όλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Grim Ripper said:

Στο πώς πιάνεις τα pokemon διαφέρει αρκετά μιας και πρακτικά έτσι τα πιάνεις στο pokemon go.

Σαν τα κλασσικά games όπου παλεύεις το pokemon και το πιάνεις είναι οι Sword/Shield (και τα remake της Diamond/Pearl που θα βγουν φέτος).

Απλά τα Let's Go είναι remake (re-remake 😛 ) της πρώτης γενιάς οπότε σου φαίνεται πιο οικείο το όλο θέμα.

Συμφωνώ, αλλά στην τελική δεν αλλάζει και κάτι ουσιαστικό. Αντί να του κάνεις 1-2 attacks πριν το πιάσεις (που και πάλι τυχαίο είναι), σημαδεύεις με το γυροσκόπιο. Παίζει και να είναι πιο δύσκολο έτσι 😛 
Κατά τ' άλλα, είναι ολόιδιο το map (εκτός από λίγα μέρη), όπως και η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους δεν έχουν επαφή με τη σειρά, τσεκαρετε το τρέιλερ του pokemon legends: Arceus, δε παίζει να είναι καν alpha version στο βίντεο αλλά πιστεύω όταν βγει σε ένα χρόνο από τώρα θα είναι μια καλή αφορμή να ξεκινήσει κάποιος τα Πόκεμον μετά από χρόνια ή ακόμα και αν δεν είχε παίξει ποτέ. 

Όσον για micro sd, εγώ είχα αγοράσει μια samsung evo 128gb και ενώ την έχω φορτώσει ένα κάρο παιχνίδια έχω ακόμα χώρο και απροβλημάτιστη μετά από δύο χρόνια χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haris013 είπε

Σαν πρώτο παιχνίδι μαζί με την κονσόλα να πάρω zelda, xenoblade ή mario odyssey/3d ? Θα με ενδιέφερε κάποιο single player game για αρχή.

 

 

Ας πουμε οτι δεν ρώτησες, και πήρες το Zelda απο μονος σου, για να νιώθεις δικαιωμένος για την επιλογή σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, haris013 είπε

Σαν πρώτο παιχνίδι μαζί με την κονσόλα να πάρω zelda, xenoblade ή mario odyssey/3d ? Θα με ενδιέφερε κάποιο single player game για αρχή.

 

 

Εεε τα παιρνεις ολα εννοειται!!!! 😛

Κοιτα για το mario odyssey και το 3d world αναλογα τι προτιμας.Το odyssey ειναι καθαρα 3d  single player παιχνιδι οπου το moveset του mario ειναι centre stage.Το 3d world ειναι κατι σαν 2.5d.Παιχνιδαρες και τα δυο παντως.Τωρα αν θες πες μας ποια platform παιχνιδια σου αρεσουν για να σου πουμε ποιο να παρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, haris013 είπε

Σαν πρώτο παιχνίδι μαζί με την κονσόλα να πάρω zelda, xenoblade ή mario odyssey/3d ? Θα με ενδιέφερε κάποιο single player game για αρχή.

Ξεκίνα με Zelda ΚΑΙ Odyssey, για να μην πω και Mario Kart.

To Zelda είναι ότι καλύτερο έχω παίξει ποτέ, ενώ το Mario Odyssey είναι πιο ανάλαφρο και ευχάριστο και θα συμπληρώνει το Zelda με άλλο στυλ παιχνιδιού. Επίσης να θυμάσαι ότι η βασική ιστορία του Zelda κρατάει καμιά 50αριά ώρες (αν θέλεις να ξεζουμίσεις τα πάντα θα σου πάρει πάνω από 150) ενώ του Odyssey μόλις 10-12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
52 minutes ago, haris013 said:

Σαν πρώτο παιχνίδι μαζί με την κονσόλα να πάρω zelda, xenoblade ή mario odyssey/3d ? Θα με ενδιέφερε κάποιο single player game για αρχή.

 

 

To Xenoblade είναι αρκετά σκληροπυρηνικό. Εγώ ας πούμε που δεν έχω πλέον τη δυνατότητα να "σπαταλάω" εκατοντάδες ώρες σε ένα παιχνίδι το βαρέθηκα και το παράτησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...