Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει παίξει διαφήμιση mario , animal crossing , Pokémon και μόλις έδειξε και monster hunter rise στην τηλεόραση.

Εάν δω και τίποτα Nintendo hotline σας δίνουμε λύσεις στα παιχνίδια σας τότε θα νομίζω ότι πήγα 30 χρόνια πίσω στον χρόνο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, St@th1sm είπε

Έχει παίξει διαφήμιση mario , animal crossing , Pokémon και μόλις έδειξε και monster hunter rise στην τηλεόραση.

Εάν δω και τίποτα Nintendo hotline σας δίνουμε λύσεις στα παιχνίδια σας τότε θα νομίζω ότι πήγα 30 χρόνια πίσω στον χρόνο!

Ξέχασες και τα nintendoπεριοδικά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με τα δεδομένα του covid που δεν φαίνεται να ξεπερδεύουμε έτσι εύκολα θεωρώ ότι για να την δούμε την κονσόλα κανονικά στα ράφια και όχι με το σταγονόμετρο όπως ps5 και xbox, νέες κάρτες γραφικών, θα πρέπει να υπολογίζουμε τουλάχιστον 1 χρόνο plus από τη ημερομηνία ανακοίνωσης επίσημης κυκλοφορίας.

Kάτι άλλο ότι με αυτά που ανακοίνωσαν δεν νομίζω να κρατήσουν και χαμηλά την τιμή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 hours ago, 26ska said:

Μπορείς να μου το κάνεις πιο λιανα; Εφόσον δεν έχω ασχοληθεί με κάτι αντίστοιχο,πιστεύεις ότι δεν θα μου αρέσει;Θα με κουράσει;

Roguelike είναι ένα sub-genre των RPG (των action-RPG για την ακρίβεια). 

Ξεκινάς σε ένα random generated dungeon και σφάζεις κερδίζοντας XP/gold/whatever με σκοπό να ανεβάσεις stats/equipment/skills τον χαρακτήρα σου και μόλις χάνεις ξαναρχίζεις το dungeon από την αρχή, το οποίο γίνεται εκ νέου generated. 

Κάποιοι το βρίσκουν κουραστικό, κάποιοι το λατρεύουν. Αν το παίξεις, επειδή σου αρέσει η ελληνική μυθολογία περιμένοντας ότι θα συναντήσεις κανένα AC: Odyssey ή κανένα Titan Quest, θα εκπλαγείς δυσάρεστα. 

Αν έχεις παίξει Gungeon, Spelunky, Binding of Isaac, Darkest Dungeon είναι τέτοιου είδους game.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το DLSS καταλαβαίνω οτι δεν θα ειναι game/software related αλλα καθαρά πάνω στο νεο τσιπσετ.

Οπότε στο επικείμενο Switch Pro θα μπορεί να παίζει τα υφιστάμενα παιχνίδια σε 4k.

Tα νέα παιχνίδια επίσης πιθανά και ειναι και αυτομάτως backward compatible χωρις να ζορίζει πολύ τους devs;

Αν ισχύουν τα παραπάνω θα είναι Win/Win για όλους και για τη Νιντυ και για τους καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Σχετικά με το DLSS καταλαβαίνω οτι δεν θα ειναι game/software related αλλα καθαρά πάνω στο νεο τσιπσετ.

Οπότε στο επικείμενο Switch Pro θα μπορεί να παίζει τα υφιστάμενα παιχνίδια σε 4k.

Tα νέα παιχνίδια επίσης πιθανά και ειναι και αυτομάτως backward compatible χωρις να ζορίζει πολύ τους devs;

Αν ισχύουν τα παραπάνω θα είναι Win/Win για όλους και για τη Νιντυ και για τους καταναλωτές.

...και να συμπληρώσω ότι αυτό θα συνεπάγεται πολλά περισσότερα ports σε παλαιότερους ΑΑΑ third-party τίτλους, που είτε δεν είχε τη δύναμη το switch να τους σηκώσει, είτε υπήρχε τεμπελιά-απροθυμία sto portάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Vagosman said:

Σχετικά με το DLSS καταλαβαίνω οτι δεν θα ειναι game/software related αλλα καθαρά πάνω στο νεο τσιπσετ.

Οπότε στο επικείμενο Switch Pro θα μπορεί να παίζει τα υφιστάμενα παιχνίδια σε 4k.

Tα νέα παιχνίδια επίσης πιθανά και ειναι και αυτομάτως backward compatible χωρις να ζορίζει πολύ τους devs;

Αν ισχύουν τα παραπάνω θα είναι Win/Win για όλους και για τη Νιντυ και για τους καταναλωτές.

Όχι, το DLSS αυτή τη στιγμή όπως το ξέρουμε, χρειάζεται να ασχοληθεί ο game dev για να το υποστηρίξει.

Backwards compatible εφ' όσον έχει ίδιο σετ εντολών ένα τυχόν νέο SoC ναι, ίσως χρειαστεί να ασχοληθούν όμως για να παίζουν τα παιχνίδια με μεγαλύτερα fps/αναλύσεις, σίγουρα για τυχόν καλύτερα textures.

Αυτό που με προβληματίζει εντόνως είναι πώς θα κάνεις deprecate μία εξαιρετικά επιτυχημένη κονσόλα για χάρη μιας ίδιας ταχύτερης. Κατά την άποψή μου πρέπει η παλιά (υφιστάμενη) να εξακολουθήσει να παίζει τη συντριπτική πλειοψηφία των νέων games αν διατηρήσει το ίδιο form factor, με κάθε κόστος (ακόμα και με frame drops σε άθλιες αναλύσεις), όπως συνέβη και στο N3DS vs 3DS. Ειδ' άλλως θα ανακοπεί η δυναμική του συστήματος, αν ξεκινήσει από το 0 σε τίτλους/υποστήριξη, ενώ παράλληλα δε θεωρώ πως πολύς κόσμος που τους έσκασε 330 πέρσι θα τους σκάσει 400 του χρόνου επειδή βγήκε κάτι καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικό είναι να κρατήσει συμβατότητα για την συντριπτική πλειοψηφία των τίτλων, έχοντας όμως 2-3 πολύ δυνατά παιχνίδια (πχ. botw2, metroid 4, κι ένα δυνατό 3rd party πχ ACvalhala ή Cyberpunk), που να τρέχουν μόνο στο νέο.

Ότι είχε εφαρμοστεί δηλαδή και στο new 3ds με το Xenoblade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, johnny7_7 είπε

Το λογικό είναι να κρατήσει συμβατότητα για την συντριπτική πλειοψηφία των τίτλων, έχοντας όμως 2-3 πολύ δυνατά παιχνίδια (πχ. botw2, metroid 4, κι ένα δυνατό 3rd party πχ ACvalhala ή Cyberpunk), που να τρέχουν μόνο στο νέο.

Ότι είχε εφαρμοστεί δηλαδή και στο new 3ds με το Xenoblade.

Δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτά που αναφέρεις. Η μεταφορά του Xenoblade κατέληξε στο N3DS διότι δεν μπορούσε να τρέξει στις παλιότερες εκδόσεις. Το θέμα είναι πως θα τρέχουν στις τωρινές εκδόσεις τα παιχνίδια γενικότερα (κάτι που ουσιαστικά αναφέρει και ο georgeman) και όχι αν θα τρέχουν. Αποκλειστικότητες θα δούμε αναμενόμενα από τις τρίτες εταιρίες.

Με βάση τις φήμες: Αρχικό μοντέλο / Lite (=slim) / ? (=Pro). Δεν διαφέρει ιδιαίτερα με όσα γνωρίζουμε, απλά στην περίπτωση του NSW ένα pro μοντέλο θα έχει πολύ μεγαλύτερη δυναμική συγκριτικά με τα ps4pro/Xbox. Εξάλλου τα τωρινά μοντέλα από μόνα τους μπορούν να επιτύχουν τα 100 εκατομμύρια πωλήσεις. 

Κατά τα άλλα η φήμη ουσιαστικά επαληθεύει τα γραφόμενα μου ότι δεν θα περιμένουν την πτώση πωλήσεων άλλα και ούτε θα καθυστερήσουν λόγω της υπάρχουσας δυναμικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους κάτι ενδιαφέρων.
https://wccftech.com/new-nintendo-switch-console-2021-could-feature-nvidia-next-gen-ada-lovelace-gpu/
Αν και too good to be true, μιλώντας για Nintendo πάντα.

Πάντως με κάτι τέτοιο μιλάμε για ισχύ σίγουρα κονσολών προηγούμενης γενιάς (base model), με κάποια αξιόλογη αυτονομία (ανάλογα και το process node) και με ανάλογα tensor cores πάμε και για χρήση DLSS όταν το power envelope το επιτρέψει.

Πάμε όμως για αλλαγή soc του 2015 (ήδη στην αγορά), με ένα που δεν έχει βγει καν το 2021. Από την N. Σαν mid gen refresh. Δύσκολο μου ακούγεται, εκτός αν τα μοντέλα τους έδειξαν ότι αξίζει το ρίσκο (αν και στο ριπαπα τους, 4 χρόνια drifting και δεν έχει ανοίξει ρουθούνι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NickTG είπε

Backlog, so much backlog! 

Για το Xcom εν τω μεταξύ δεν έχω καν το χώρο που θέλει μιας και χρειάζεται έξτρα download 24GB.

IMG_20210323_230141.jpg

To civilization πως ειναι στο switch?

 

Φαν της σειρας, αλλα σε τοσο μικρη οθονη δεν ξερω αν παιζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, imr said:

To civilization πως ειναι στο switch?

 

Φαν της σειρας, αλλα σε τοσο μικρη οθονη δεν ξερω αν παιζετε

Δεν έχω προλάβει να παίξω είναι η αλήθεια. 

Όταν καταφέρω και το βάλω θα πω εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, imr είπε

To civilization πως ειναι στο switch?

 

Φαν της σειρας, αλλα σε τοσο μικρη οθονη δεν ξερω αν παιζετε

Ειναι εξωπραγματικα καλο!!! και εαν εισαι φαν σαν και εμενα που το εχω απο κινητο μεχρι σε οποια κονσολα εχω + PC, τοτε σιγουρα θα το ευχαριστηθεις διπλα!!!

Επεξ/σία από spinemm
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnny7_7 είπε

Το λογικό είναι να κρατήσει συμβατότητα για την συντριπτική πλειοψηφία των τίτλων, έχοντας όμως 2-3 πολύ δυνατά παιχνίδια (πχ. botw2, metroid 4, κι ένα δυνατό 3rd party πχ ACvalhala ή Cyberpunk), που να τρέχουν μόνο στο νέο.

Ότι είχε εφαρμοστεί δηλαδή και στο new 3ds με το Xenoblade.

οντως τωρα? ετσι και δωσεις metroid 4 και botw2 μονο για νεο switch στον κοσμο, θα γινει μακελειο απλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...