Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρε παίδες να κάνω μία ερώτηση κάπως άσχετη ?

Επειδή έχω θέμα με αυχένα και γενικά κουράζομαι αν είμαι ώρα σκυμμένος , λόγω του αυχένα έχω θέμα και με τα χέρια κουράζονται οι καρποί μου , τι λέει απο βάρος το switch ?

Υπάρχει κάποιος που να έχει αντίστοιχο θέμα να μου πεί αν την παλεύει ? Σκέφτομαι καιρό να πάρω ένα αλλά όλο το αναβάλλω γιατί πιστεύω ότι θα με κουράζει και τελικά θα το παρατήσω. Εδώ το κινητό αν κρατάω να παίξω κανα παιχνιδάκι μπορεί να με κουράσει στο 20λεπτο και να το παρατήσω

Άμα σε κουράζει το κινητό το switch θα είναι πολύ χειρότερο μιας και είναι αρκετά πιο βαρύ στα 400 γραμμάρια

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ρε παίδες να κάνω μία ερώτηση κάπως άσχετη ?

Επειδή έχω θέμα με αυχένα και γενικά κουράζομαι αν είμαι ώρα σκυμμένος , λόγω του αυχένα έχω θέμα και με τα χέρια κουράζονται οι καρποί μου , τι λέει απο βάρος το switch ?

Υπάρχει κάποιος που να έχει αντίστοιχο θέμα να μου πεί αν την παλεύει ? Σκέφτομαι καιρό να πάρω ένα αλλά όλο το αναβάλλω γιατί πιστεύω ότι θα με κουράζει και τελικά θα το παρατήσω. Εδώ το κινητό αν κρατάω να παίξω κανα παιχνιδάκι μπορεί να με κουράσει στο 20λεπτο και να το παρατήσω

Δεν το λες βαρύ, αλλα δε θες να το φας και στη μάπα αν το κρατάς ξαπλωμένος π.χ. Σίγουρα είναι χειρότερο απο οποιοδήποτε κινητό σε θέμα βάρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να πούμε εδώ βέβαια ότι το κινητό το κρατάμε με το ένα χέρι ενώ το NSw με τα δύο χέρια, οπότε το βάρος του δεν φαίνεται τόσο.

Ακόμα και όταν κρατάς το κινητό με τα δύο χέρια, δεν είναι τόσο εργονομική η θέση τους όσο στο NSw.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vasilisga είπε

Άμα σε κουράζει το κινητό το switch θα είναι πολύ χειρότερο μιας και είναι αρκετά πιο βαρύ στα 400 γραμμάρια

 

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Να πούμε εδώ βέβαια ότι το κινητό το κρατάμε με το ένα χέρι ενώ το NSw με τα δύο χέρια, οπότε το βάρος του δεν φαίνεται τόσο.

Ακόμα και όταν κρατάς το κινητό με τα δύο χέρια, δεν είναι τόσο εργονομική η θέση τους όσο στο NSw.

Ναι λογικό , το χειριστήριο του xbox ας πούμε θέλει καμία ώρα να με κουράσει.

Απλά επειδή δεν μπορώ να σκύβω θεωρητικά θα μπορώ να παίζω ξάπλα  οπότε δεν ξέρω αν θα με κουράζει έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, lysopaine said:

δικό μου το λάθος, το 4 κάνει τόσο

Σκέφτηκα να τα πάρω εν τω μεταξύ αλλά μετά θυμήθηκα και το τελωνείο που αν αναλάβει καμία ιδιωτική θα πάει το κόστος στο διπλάσιο και άλλαξα γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

 

Ναι λογικό , το χειριστήριο του xbox ας πούμε θέλει καμία ώρα να με κουράσει.

Απλά επειδή δεν μπορώ να σκύβω θεωρητικά θα μπορώ να παίζω ξάπλα  οπότε δεν ξέρω αν θα με κουράζει έτσι

Ξάπλα και εγώ παίζω αρκετά αν και μετά από καμιά ώρα max μουδιάζουν τα χέρια μου και χρειάζεται αλλαγή στάσης

Νομίζω ότι θα βρεις τρόπο να τα καταφέρεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsofras είπε

 

Ναι λογικό , το χειριστήριο του xbox ας πούμε θέλει καμία ώρα να με κουράσει.

Απλά επειδή δεν μπορώ να σκύβω θεωρητικά θα μπορώ να παίζω ξάπλα  οπότε δεν ξέρω αν θα με κουράζει έτσι

Το Switch είναι πιό βαρύ από ένα χειριστήριο XBOX, το οποίο χειριστήριο μπορείς να το έχεις αραχτό ανάμεσα στα πόδια σου όταν κάθεσαι.

Το Switch θα πρέπει να το έχεις σε κάποιο ύψος, οπότε αν είσαι καθιστός θα θέλεις στήριξη στους αγκώνες. Ξαπλωτός μάλλον θα είσαι πιό άνετος.

Αλλά για την περίπτωσή σου ίσως η καλύτερη λύση είναι να έχεις το Switch docked, συνδεδεμένο στην TV, και να έχεις από ένα joy-con σε κάθε χέρι. Αυτή η διάταξη δεν είναι απλά η καλύτερη που μπορεί να σου προσφέρει το Switch, είναι η καλύτερη διάταξη χειριστηρίων γενικά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 hours ago, tsofras said:

Ναι λογικό , το χειριστήριο του xbox ας πούμε θέλει καμία ώρα να με κουράσει.

Απλά επειδή δεν μπορώ να σκύβω θεωρητικά θα μπορώ να παίζω ξάπλα  οπότε δεν ξέρω αν θα με κουράζει έτσι

Ιδανικά χρειάζεσαι και grip για να μειώσεις την ταλαιπωρία στα χέρια σου, το Crystal Clear της Skull & Co είναι το καλύτερο imho.

Ακόμα πιο ιδανικά, αν είσαι πολύ ψείρας (όπως εγώ), μπορείς να αγοράσεις γάντια αρθρίτιδας για να έχεις καλύτερη κυκλοφορία του αίματος στα δάχτυλά σού όταν παίζεις και για να μειώσεις τις πιθανότητες να πάθεις carpal tunnel syndrome κάποτε στο μέλλον, αν παίζεις πολλές ώρες με φορητά ή gamepads (ή ότι άλλο).

Ok, too much info, σταματάω εδώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ιδανικά χρειάζεσαι και grip για να μειώσεις την ταλαιπωρία στα χέρια σου, το Crystal Clear της Skull & Co είναι το καλύτερο imho.

Ακόμα πιο ιδανικά, αν είσαι πολύ ψείρας (όπως εγώ), μπορείς να αγοράσεις γάντια αρθρίτιδας για να έχεις καλύτερη κυκλοφορία του αίματος στα δάχτυλά σού όταν παίζεις και για να μειώσεις τις πιθανότητες να πάθεις carpal tunnel syndrome κάποτε στο μέλλον, αν παίζεις πολλές ώρες με φορητά ή gamepads (ή ότι άλλο).

Ok, too much info, σταματάω εδώ.

όχι γιατί too much info ?

Ίσα ίσα τέτοιες πληροφορίες θέλω και σας ευχαριστώ πολύ όλους που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε στο ασυνήθιστο ερώτημα μου

Εκτός απο το θέμα του αυχένα που με ταλαιπωρεί 20 χρόνια τώρα , κάνω και καθιστική δουλειά μπροστά σε υπολογιστή για περίπου 18 χρόνια. Οπότε και σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα έχω περάσει αρκετές φορές και γενικά το σκέφτομαι , για αυτό έκανα και την ερώτηση γιατί αν είσαι ήδη 10 ώρες μέσο όρο την ημέρα σε υπολογιστή και με θέματα σαν τα δικά μου ψάχνεις να βρείς τρόπους για να επιβαρύνεις το σώμα σου όσο λιγότερο γίνεται.

Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που σκέφτομαι το switch γιατί μετά απο τόσες ώρες στο γραφείο δεν έχω διάθεση να κάτσω πάλι για να παίξω κανα παιχνιδάκι και την TV την έχουν καπαρώσει τα παιδιά το βραδάκι που τελειώνω απο την δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ιδανικά χρειάζεσαι και grip για να μειώσεις την ταλαιπωρία στα χέρια σου, το Crystal Clear της Skull & Co είναι το καλύτερο imho.

Ακόμα πιο ιδανικά, αν είσαι πολύ ψείρας (όπως εγώ), μπορείς να αγοράσεις γάντια αρθρίτιδας για να έχεις καλύτερη κυκλοφορία του αίματος στα δάχτυλά σού όταν παίζεις και για να μειώσεις τις πιθανότητες να πάθεις carpal tunnel syndrome κάποτε στο μέλλον, αν παίζεις πολλές ώρες με φορητά ή gamepads (ή ότι άλλο).

Ok, too much info, σταματάω εδώ.

Αυτά τα γάντια κάνουν δουλειά;

 

32 λεπτά πριν, tsofras είπε

όχι γιατί too much info ?

Ίσα ίσα τέτοιες πληροφορίες θέλω και σας ευχαριστώ πολύ όλους που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε στο ασυνήθιστο ερώτημα μου

Εσύ αν μπορείς, κάνε ενα ηλεκτρομυογράφημα από το αγκώνα και κάτω ως τα ακροδάχτυλα, μήπως έχεις πάθει αυτό που έχω ψιλο-πάθει εγώ κι ένα άλλο παλληκάρι εδώ μέσα.

 

*Εμένα αν παίζω ανάσκελα, μουδιάζουν τα 2 τελευταία δάχτυλα μέσα σε 15 λεπτά. Και φταίει η διαδρομή του νεύρου στον αγκώνα για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Αυτά τα γάντια κάνουν δουλειά;

 

Εσύ αν μπορείς, κάνε ενα ηλεκτρομυογράφημα από το αγκώνα και κάτω ως τα ακροδάχτυλα, μήπως έχεις πάθει αυτό που έχω ψιλο-πάθει εγώ κι ένα άλλο παλληκάρι εδώ μέσα.

 

*Εμένα αν παίζω ανάσκελα, μουδιάζουν τα 2 τελευταία δάχτυλα μέσα σε 15 λεπτά. Και φταίει η διαδρομή του νεύρου στον αγκώνα για αυτό.

Έχω κάνει 3 στα χέρια και 2 στα πόδια όλα αυτά τα χρόνια , δεν έχω κάτι , απλά έχω ευθειασμό σε αυχένα και μέση και μου προκαλεί όλα αυτά τα προβλήματα.

Ευχαριστώ για το διαφέρον και συγνώμη για το off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, NickTG είπε

@tsofras

+1 για το HoriPad , ειναι ιδανικό για handheld στην περίπτωση σου γιατί ειναι πολυ πολυ ελαφρύ,μιας που δεν εχει δόνηση , αλλα και γυροσκοπιο..

Αν το γυροσκοπιο ειναι κατι που το θες οπωσδήποτε , ξαναβαζεις τα joycon και παιζεις..

Κατα τα αλλα ειναι μια παρά πολυ καλή επιλογή 👍🏻

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο αλλα περιμενα να δω θεμα για MHR με μεγαλη κίνηση, δυστυχώς δεν το βρισκω πουθενα. :P Το πηρα προσφατα το παιχνιδι και ειναι εξαιρετικο, μόλις μπηκα HR6 στα Hub οποιος θέλει να κανουμε κανενα lobby χαλαρο χωρίς δεσμεύσεις για ωρα κλπ όμως αν κατσει εκατσε ας μου στείλει invite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...