Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φοβερή ιδέα αυτό εδώ τι game. θα δούμε άπειρο περιεχόμενο απο χρήστες αρκεί να υπάρχει η δυνατότητα online διαμοιρασμου των game

κυκλοφορεί αρχές Ιουνίου

 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chek2fire είπε

φοβερή ιδέα αυτό εδώ τι game. θα δούμε άπειρο περιεχόμενο απο χρήστες αρκεί να υπάρχει η δυνατότητα online διαμοιρασμου των game

κυκλοφορεί αρχές Ιουνίου

 

Φέρε εδώ RGPMaker να γίνει πανικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω το πρωί, βλέπω την ανάλυση, ωραία σκέφτομαι "έχω δουλειά τώρα έτσι κι αλλιώς, θα μπω ξανά το μεσημέρι να έχει ολοκληρώσει και ο @mansa2k τα κλασικά edit του". Τελικά life happened και μπήκα τώρα, βράδυ αργά, και βλέπω γραμμένο κάτω από το ποστ "Επεξ/σία πριν από 23 λεπτά από mansa2k"! 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 hours ago, mansa2k said:

Σχετικά με τα twins έμπρακτα το σύστημα διαφοροποιείται διότι δεν υπάρχει άλλο υβρίδιο και ούτε άλλο φορητό ανταγωνιστικό σύστημα. Το επισημάνω αυτό διότι θεωρώ πως η κυκλοφορία των move/kinect είχαν την ανάλογη επίδραση στην δυναμική του Wii κάτι που δεν συμβαίνει στο NSW.

Η δυναμική του NSW -αυτήν την στιγμή- δείχνει να μην επηρεάζεται από την κυκλοφορία των twins. Το βλέπουμε στην πράξη με τα τελευταία νούμερα της NPD στις Ηνωμένες Πολιτείες όπου για άλλη μια φορά το σύστημα ήταν πρώτο σε πωλήσεις. Μόλις χθες ανακοινώθηκε πως το NSW και το Pokemon Snap ήταν τα πρώτα σε πωλήσεις για την αγορά του Ηνωμένου Βασιλείου τον Μήνα Απρίλιο. Το NSW έχει πείσει ως concept αντίθετα με το WiiU. Γενικώς όπως δεν επηρέασε αλλά ούτε επηρεάστηκε από τα ps4/xb1 έτσι αντίστοιχα συμβαίνει και με τους διαδόχους τους.

Η αγορά παρόλα αυτά δείχνει να έχει και όρια αλλά αυτό δεν επηρεάζει την ροή αν ρίξουμε μια ματιά στο παρελθόν. Ένα σύστημα είτε μπορεί να πουλήσει τάχιστα (βλέπε DS), είτε μακροπρόθεσμα (βλέπε PS2). Ακόμα όμως και εδώ η Ν διαφοροποιεί τα προϊόντα της σε δύο διαφορετικές εκδόσεις (μένει να δούμε αν θα συνεχιστεί αυτή η τάση και στην επόμενη έκδοση) και μέσω του Lite στοχεύει σε διαφορετική αγορά lifestyle (όπως αναφέρουν) και παράλληλα περισσότερα συστήματα στο ίδιο σπίτι.

Προσωπικά πιστεύω ότι το υβρίδιο δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο πλέον, τουλάχιστον όχι τον ρόλο που έπαιζε 3 ή 4 χρόνια πριν. Ειδικά αν από το Σεπτέμβριο έχουμε και νέα σεζόν με lockdown τότε θα θεωρείται σχεδόν obsolete σαν feature: αν δεν μπορείς να βγεις από το σπίτι σου, τότε δεν σε νοιάζει να παίρνεις τα games σου μαζί σου (άσχετα που εγώ δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία, ο περισσότερος gaming χρόνος μου γίνεται στο σπίτι μου και μάλιστα σε φορητές συσκευές, θεωρώ πάντως ότι είμαι μειοψηφία). Επίσης, το xCloud και η αντίστοιχη υπηρεσία της Sony θα κοντράρουν στα ίσια το φορητό κομμάτι του NSw, παρόλο που πολύς κόσμος έχει επιφυλάξεις and all that, αλλά έχοντας δοκιμάσει τις υπηρεσίες γνωρίζω εκ πείρας ότι δουλεύουν μπόμπα ακόμα και σε αμερικάνικους servers.

Κατά την άποψή μου αν το NSw και το Lite έχουν πουλήσει τα κέρατά τους οφείλεται περισσότερο στο S/W, παρά στην φορητότητα. Τουλάχιστον τις τελευταίες δύο χρονιές η επιτυχία τους έχει ονοματεπώνυμο, λέγεται Pokemon και Animal Crossing. Για την ώρα στο S/W δεν δείχνουν να έχουν ανοίξει τα χαρτιά τους για το επόμενο έτος, για να δούμε αν θα το κάνουν στην Ε3 ή αν έχουν σκοπό να ανακοινώσουν νέο σύστημα στο family.

20 hours ago, mansa2k said:

Δεν μπορώ να προβλέψω πως μπορούν να εξελιχτούν τα πράγματα αργότερα (έχω αποτύχει στο παρελθόν αισχρά σε προβλέψεις) έστω και αν απέχουμε μόλις 1,5 μήνα από το καλοκαίρι αλλά κάτω από αυτές τις συνθήκες βρίσκω τα 25,5 εκατομμύρια υψηλό νούμερο για στόχο του τωρινού οικονομικού έτους. Είναι μόλις 3,3 εκατομμύρια κάτω από το fy21 και θα αποτελεί το δεύτερο καλύτερο σε πωλήσεις συστημάτων για το NSW. 

Κι εγώ το ίδιο, έχω κάνει προβλέψεις για το NSw στις οποίες έπεσα τραγικά έξω. Κατ' αρχάς έβαζα το χέρι μου στην φωτιά ότι θα είχε βγει mid-gen upgrade μέσα στο 2020. Επιπλέον δεν πίστευα ότι θα έβγαινε πάλι Nintendo κονσόλα που θα έπιανε τα νούμερα του Wii, με τίποτα όμως. Ειδικά μετά το φιάσκο του Wii U.

Αν πρέπει να κάνω μία πρόβλεψη με τα τωρινά δεδομένα, πιστεύω ότι οι συνολικές πωλήσεις του Switch θα κλειδώσουν πάνω από αυτές του PS4, αλλά αρκετά κάτω από αυτές του PS2, γύρω στα ~125m. Και αυτό μόνο εάν έχουν σκοπό να κρατήσουν το σύστημα μέχρι το 2023-2024, γιατί αντικειμενικά μιλώντας κάποια στιγμή θα αρχίσει να έχει καθοδική πορεία στα διαγράμματα, αν δεν είναι φέτος, θα είναι του χρόνου.

Θα δούμε.

20 hours ago, Fulgore said:

Τι σε κανει να πιστευεις οτι εαν κυκλοφορησει ενα Switch Pro,θα εχει μολις 50ευρω διαφορα,ενω θα ειναι και αισθητα δυνατοτερο οπως λες?

Για δεδομενα Nintendo μιλαμε και αρα πιο πιθανο με την ελευση του Switch Pro,να φαει μια μειωση τιμης το κανονικο και αρα να το κανει πιο ελκυστικο ή το pro να ειναι αισθητα ακριβοτερο.

Βάσει των rumors συζητάω, δεν έχουμε άλλα δεδομένα αυτή τη στιγμή.

Πιστεύω ότι αν βγει upgrade θα βγει στα €400, δεν μπορεί να βγει σε υψηλότερη τιμή από το PS4. Δεν έχει λογική κάτι τέτοιο, αν βγει σε υψηλότερο price point, τότε κανείς δεν θα το αγοράσει, απλά θα αγοράζει PS4 digital και NSw Lite με τα ίδια χρήματα (ή λίγο περισσότερα). Και ναι, συμφωνώ, ότι μόλις βγει το Pro θα σταματήσει η παραγωγή του προηγούμενου μοντέλου (πιθανότατα να έχει ήδη σταματήσει) και το στοκ θα φάει price drop, θα βγουν bundles κλπ.

Και μία σημείωση: δεν πιστεύω ότι το Pro θα είναι αισθητά δυνατότερο. Απλά το SoC θα κάνει χρήση του DLSS 2.0 αφήνοντας με αυτό τον τρόπο πόρους για τις υπόλοιπες διεργασίες στον τεχνικό τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, chek2fire είπε

φοβερή ιδέα αυτό εδώ τι game. θα δούμε άπειρο περιεχόμενο απο χρήστες αρκεί να υπάρχει η δυνατότητα online διαμοιρασμου των game

κυκλοφορεί αρχές Ιουνίου

 

Mario Maker χωρίς Mario...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Προσωπικά πιστεύω ότι το υβρίδιο δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο πλέον, τουλάχιστον όχι τον ρόλο που έπαιζε 3 ή 4 χρόνια πριν. Ειδικά αν από το Σεπτέμβριο έχουμε και νέα σεζόν με lockdown τότε θα θεωρείται σχεδόν obsolete σαν feature: αν δεν μπορείς να βγεις από το σπίτι σου, τότε δεν σε νοιάζει να παίρνεις τα games σου μαζί σου (άσχετα που εγώ δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία, ο περισσότερος gaming χρόνος μου γίνεται στο σπίτι μου και μάλιστα σε φορητές συσκευές, θεωρώ πάντως ότι είμαι μειοψηφία). Επίσης, το xCloud και η αντίστοιχη υπηρεσία της Sony θα κοντράρουν στα ίσια το φορητό κομμάτι του NSw, παρόλο που πολύς κόσμος έχει επιφυλάξεις and all that, αλλά έχοντας δοκιμάσει τις υπηρεσίες γνωρίζω εκ πείρας ότι δουλεύουν μπόμπα ακόμα και σε αμερικάνικους servers.

Κατά την άποψή μου αν το NSw και το Lite έχουν πουλήσει τα κέρατά τους οφείλεται περισσότερο στο S/W, παρά στην φορητότητα. Τουλάχιστον τις τελευταίες δύο χρονιές η επιτυχία τους έχει ονοματεπώνυμο, λέγεται Pokemon και Animal Crossing. Για την ώρα στο S/W δεν δείχνουν να έχουν ανοίξει τα χαρτιά τους για το επόμενο έτος, για να δούμε αν θα το κάνουν στην Ε3 ή αν έχουν σκοπό να ανακοινώσουν νέο σύστημα στο family.

Κι εγώ το ίδιο, έχω κάνει προβλέψεις για το NSw στις οποίες έπεσα τραγικά έξω. Κατ' αρχάς έβαζα το χέρι μου στην φωτιά ότι θα είχε βγει mid-gen upgrade μέσα στο 2020. Επιπλέον δεν πίστευα ότι θα έβγαινε πάλι Nintendo κονσόλα που θα έπιανε τα νούμερα του Wii, με τίποτα όμως. Ειδικά μετά το φιάσκο του Wii U.

Αν πρέπει να κάνω μία πρόβλεψη με τα τωρινά δεδομένα, πιστεύω ότι οι συνολικές πωλήσεις του Switch θα κλειδώσουν πάνω από αυτές του PS4, αλλά αρκετά κάτω από αυτές του PS2, γύρω στα ~125m. Και αυτό μόνο εάν έχουν σκοπό να κρατήσουν το σύστημα μέχρι το 2023-2024, γιατί αντικειμενικά μιλώντας κάποια στιγμή θα αρχίσει να έχει καθοδική πορεία στα διαγράμματα, αν δεν είναι φέτος, θα είναι του χρόνου.

To μεγαλύτερο μέρος της αγοράς αυτήν την στιγμή είναι οι smartdevices επομένως δεν ανήκεις στην μειοψηφία, αντίθετα μάλιστα. 

Έχω γράψει και παλιότερα σε άλλο θέμα -και πιστεύω το έχεις διαβάσει- ότι θεωρώ το NSW προοίμιο των cloud υπηρεσιών αφού και τα δύο προσφέρουν anytime, anywhere with anyone (η γενική ιδέα είναι η καλύτερη αξιοποίηση του χρόνου μέσω προσβασιμότητας). Βέβαια το NSW έχει κάποια πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα. Παρόλα αυτά το άνοιγμα της αγορά προς αυτό το μοντέλο -ασχέτως υλοποίησης- λειτουργεί θετικά για το NSW αφού είναι ήδη μέρος του εξαρχής. Επιπλέον να θυμίσω ότι το 80% κατά μέσο όρο του software σε πωλήσεις είναι τίτλοι που διανέμει η Ν.
Μόνο αν κυκλοφορούσε ανταγωνιστικό υβρίδιο hardware από τις γνωστές εταιρίες θα ήταν πρόβλημα, οι cloud υπηρεσίες στοχεύουν στο άνοιγμα της αγοράς και συγκεκριμένα στους κατόχους smartdevices. Η πίτα απλά είναι τεράστια και μένει να δούμε πως θα ανταποκριθεί το κοινό μακροπρόθεσμα. Ήδη πάντως το gamepass αυξάνει τους συνδρομητές τουλάχιστον ένα εκατομμύριο ανά μήνα και είμαστε ακόμα στην αρχή.

Διαφωνώ ότι η επιτυχία του NSW οφείλεται μονόπλευρα ή κατά κύριο λόγο στο software και δεν χρειάζεται να ξαναγράφω τα ίδια. Απλά να συμπληρώσω κάτι παλιότερο από Iwata (αν θυμάμαι καλά) χωρίς το Wii Sport δεν θα υπήρχε Wii και χωρίς Wii το Wii Sports. Τα παιχνίδια δημιουργούνται με τις ιδιαιτερότητες του κάθε συστήματος. Hardware και Software είναι ένα κομμάτι για την Ν. Το ίδιο και η δυναμική των συστημάτων τους αντίστοιχα, λειτουργεί συνδυαστικά ειδικά στην περίπτωση της Ν που παίρνει ρίσκα ξεφεύγοντας από την κλασσική κονσόλα/χειρισμό. Αν το ένα δεν πετύχει παρασέρνει και το άλλο.

Όσο το κομμάτι της νέας έκδοσης τα 25,5 εκατομμύρια είναι υψηλός στόχος για το πέμπτο έτος ζωής και δεν έχει επιτευχθεί από κανένα άλλο σύστημα στην ιστορία της βιομηχανίας. Επίσης ιστορικά -όσο αφορά τα νέα συστήματα- δεν υπάρχει καταγραφή στην δεύτερο οικονομικό έτος συστήματος (όπου πρώτο η κυκλοφορία) να φτάσει το νούμερο που στοχεύει η Ν. Με λίγα λόγια πάλι το NSW θα πουλήσει περισσότερο. Για εμένα αυτό προμηνύει εξελίξεις σε software, υπηρεσίες, πτώση τιμών, νέα-ες εκδόσεις μεμονωμένα ή και συνδυαστικά.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vasilisga είπε

Έχει παίξει κανείς το ori and the will of the wisps στο switch?

Nαι.Ωραιο παιχνιδι.Τωρα μην περιμενεις να φτασει αναλυση του xbox αλλα μια χαρα παιζεται.Φανταζομαι γιαυτο ρωτας οποτε δες εδω απο digital foundry για πιο αναλυτικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Malthador said:

Ειδικά αν από το Σεπτέμβριο έχουμε και νέα σεζόν με lockdown τότε θα θεωρείται σχεδόν obsolete σαν feature: αν δεν μπορείς να βγεις από το σπίτι σου, τότε δεν σε νοιάζει να παίρνεις τα games σου μαζί σου

Μαζί σου εκτός όχι. 

Τι κάνεις όμως αν είναι στο σπίτι 5 άτομα και 1 ή 2 τηλεοράσεις? 

Βγάζεις το Switch και παίζεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Malthador είπε

Βάσει των rumors συζητάω, δεν έχουμε άλλα δεδομένα αυτή τη στιγμή.

Πιστεύω ότι αν βγει upgrade θα βγει στα €400, δεν μπορεί να βγει σε υψηλότερη τιμή από το PS4.

Δεν έχει λογική κάτι τέτοιο, αν βγει σε υψηλότερο price point, τότε κανείς δεν θα το αγοράσει, απλά θα αγοράζει PS4 digital και NSw Lite με τα ίδια χρήματα (ή λίγο περισσότερα). 

Και ναι, συμφωνώ, ότι μόλις βγει το Pro θα σταματήσει η παραγωγή του προηγούμενου μοντέλου (πιθανότατα να έχει ήδη σταματήσει) και το στοκ θα φάει price drop, θα βγουν bundles κλπ.

Εγω δεν εγραψα καπου να σταματησει τελειως η παραγωγη του κανονικου Switch(το αντιθετο βασικα).

Αν  το Switch Pro κοστιζει 400-450ευρω  για αυτους που θελουν το κατι παραπανω και θα το πληρωσουν και αναλογα,το απλο Switch ας φαει ενα price drop του τυπου 299ευρω ή ακομα καλυτερα 269ευρω ξερω γω,για να εχει ο αλλος κινητρο/φθηνοτερη επιλογη.

Εαν πουλαει τωρα το Switch με full price τιμη,φαντασου με νεα μειωμενη τιμη τι θα γινεται.

Ειναι τεραστιο χασμα χρηματικα να υπαρχουν σε παραγωγη και να πωλουνται μονο το Switch Pro και Switch Lite,ειδικα απο την στιγμη που το Pro σε αυτο το σεναριο θα γινει και η μοναδικη(απο κοστος) κονσολα με δυνατοτητα dock mode.

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πιο πολυ θα ενδιεφερε τους περισσοτερους η μειωση τιμης του κανονικου Switch,ετσι ωστε τα χρηματα που γλυτωνουν απο την κονσολα να πηγαινουν σε αγορα παιχνιδιων. 

Τα παραπανω φυσικα τα γραφω κρατωντας πολυ μικρο καλαθι για το hardware/αποδοση του Pro στην πραξη,μιας και μιλαμε με φημες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, NickTG said:

Μαζί σου εκτός όχι. 

Τι κάνεις όμως αν είναι στο σπίτι 5 άτομα και 1 ή 2 τηλεοράσεις? 

Βγάζεις το Switch και παίζεις. 

Ή βγάζεις το κινητό σου το συνδέεις στο SeX/PS5 σου και συνεχίζεις από εκεί που άφησες το game στην τηλεόραση.

Για αυτό λέω ότι πλέον δεν είναι το must-have feature η φορητότητα.

50 minutes ago, Fulgore said:

Εγω δεν εγραψα καπου να σταματησει τελειως η παραγωγη του κανονικου Switch(το αντιθετο βασικα).

Εσύ μπορεί να μην το έγραψες, αλλά είναι δύσκολο να συνεχίσει να βγαίνει το τωρινό μοντέλο χωρίς να υπάρχουν τσιπάκια στην αγορά.

Οπότε το τωρινό μοντέλο θα φάει price drop για όσο υπάρχει στοκ και θα βγουν νέα μοντέλα να καλύψουν το κενό. Έτσι μοιάζει και λογικό το rumor περί δύο νέων μοντέλων μέχρι το τέλος του έτους.

50 minutes ago, Fulgore said:

Αν  το Switch Pro κοστιζει 400-450ευρω  για αυτους που θελουν το κατι παραπανω και θα το πληρωσουν και αναλογα,το απλο Switch ας φαει ενα price drop του τυπου 299ευρω ή ακομα καλυτερα 269ευρω ξερω γω,για να εχει ο αλλος κινητρο/φθηνοτερη επιλογη.

Θεωρώ εξωπραγματικό ένα Switch Pro να κοστίζει το ίδιο ή και περισσότερο από ένα PS5.

Τι να πω, μπορεί να κάνω λάθος, θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Malthador said:

Ή βγάζεις το κινητό σου το συνδέεις στο SeX/PS5 σου και συνεχίζεις από εκεί που άφησες το game στην τηλεόραση.

Για αυτό λέω ότι πλέον δεν είναι το must-have feature η φορητότητα.

Βγάζεις το κινητό, βγάζεις και το χειριστήριο, τα συνδέεις, ελπίζεις να αντέξει το ρουτερ του παροχου μαζί με το Netflix και το TikTok και συνεχίζεις. 

Ή απλά τραβάς το Switch από το dock. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εσύ μπορεί να μην το έγραψες, αλλά είναι δύσκολο να συνεχίσει να βγαίνει το τωρινό μοντέλο χωρίς να υπάρχουν τσιπάκια στην αγορά.

Σε αυτο εχεις δικιο,αλλα κατι τετοιο δεν θα δημιουργησει θεμα και σε οτι εχει να κανει με παραγωγη για το Switch Pro ή ακομα και για το Switch Lite?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, Fulgore said:

Σε αυτο εχεις δικιο,αλλα κατι τετοιο δεν θα δημιουργησει θεμα και σε οτι εχει να κανει με παραγωγη για το Switch Pro ή ακομα και για το Switch Lite?

Από την άλλη βλέπεις και αυτό το νέο της κεντρικής σελίδας και απορείς...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...