Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Malthador είπε

So, το play-asia σου δίνει δύο economy επιλογές στο shipping. Η μία περιλαμβάνει τον φόρο και το τελωνείο, η άλλη είναι απλό δέμα (με tracking και οι δύο επιλογές). Όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει την υπηρεσία προπληρωμής τελωνείου στο αμερικάνικο και στο γιαπωνέζικο amazon, τα πράγματα μπήκαν και βγήκαν από το τελωνείο χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω κάτι έξτρα, οπότε φαντάζομαι πως κάτι αντίστοιχο θα γίνεται και εδώ.

Το θέμα είναι ότι με προπληρωμή το Famicom Detective Club βγαίνει στα €152, ενώ ως απλό δέμα βγαίνει στα €118, είναι μεγάλη η διαφορά.

Στη θέση σου θα το ρίσκαρα ως απλό δέμα και θα ζητούσα από το κατάστημα να μην γράψει τιμή επάνω στο δέμα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γλυτώσεις το τελωνείο στο τέλος, το οποίο πάνω κάτω στα ίδια χρήματα με αυτά της προπληρωμής θα σου βγει, το πολύ να σου βγει κανά 10άρικο παραπάνω.

Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ασχημα τα νεα

Ηλπιζα σε shadow drop στην φετινη Ε3 οπως ειχε γινει με το hollow knight.

Τωρα ελπιζω μονο να εχει βγει πριν την Ε3 γιαυτο και δεν θα ειναι εκει

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάρα πολύ σημαντικές προσθήκες στο NSO, θα παρατήσω Outriders και Resident Evil VII για να παίξω Baseball Simulator One Thousand.

Ευχαριστούμε Nintendo που μας αγαπάς και μας φροντίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο με το switch pro εχει καταντησει ανεκδοτο. 

Μιλαμε οτι το hardware ειναι εποχης 2010. Παιζω αυτες τις μερες bravely default 2 (αφου επεστρεψαν επισκευασμενα για αλλη μια φορα τα joy cons) και το performance ειναι να βγαζεςι τα ματια σου. Καλα σε tv που το εβαλα μετρας πιξελακια , ειναι απαραδεκτο. 

Θα μου πεις οκ jrpg ειναι δεν το παιζεις για τα γραφικα και θα συμφωνησω δεν ειμαι απο αυτους που μετρανε αναλυσεις και framedrops αλλα ρε Nintendo δες λιγο γυρω σου, ακολουθα την εποχη , ακου τι θελει ο κοσμος. Δεν λεω να βγαλει 4Κ μηχανημα αλλα να μη θες κολλυριο να παιξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, james9tito said:

Παντως αυτο με το switch pro εχει καταντησει ανεκδοτο. 

Μιλαμε οτι το hardware ειναι εποχης 2010. Παιζω αυτες τις μερες bravely default 2 (αφου επεστρεψαν επισκευασμενα για αλλη μια φορα τα joy cons) και το performance ειναι να βγαζεςι τα ματια σου. Καλα σε tv που το εβαλα μετρας πιξελακια , ειναι απαραδεκτο. 

Θα μου πεις οκ jrpg ειναι δεν το παιζεις για τα γραφικα και θα συμφωνησω δεν ειμαι απο αυτους που μετρανε αναλυσεις και framedrops αλλα ρε Nintendo δες λιγο γυρω σου, ακολουθα την εποχη , ακου τι θελει ο κοσμος. Δεν λεω να βγαλει 4Κ μηχανημα αλλα να μη θες κολλυριο να παιξεις 

Για την ακρίβεια στην κατηγορία του, φοράει την καλύτερη GPU που θα μπορούσε να φοράει για το 2017 που κυκλοφόρησε.
Η επόμενη καλύτερη είναι ο Snapdragon 845, που παρουσιάστηκε το 2018.

Αντιλαμβάνεσαι ότι και μόνο που μπορείς να παίζεις στην TV είναι επίτευγμα ελπίζω. Μιλάμε για τσιπ που καίει συνδυαστικά ούτε 7W όλο μαζί, το ένα τρίτο από τις χαμηλών επιδόσεων κάρτες των laptop και το ένα τριακοστό πέμπτο μιας τυπικής high end κάρτας γραφικών για PC, με την οποία δεν μετράς πίξελ (που και πάλι θα είχες αρχίσει να μετράς αν ήταν 4 ετών).

Πραγματικά είναι πολύ κουραστική η γκρίνια για την ανάλυση και τα γραφικά. Αν δε θες κολλύριο, πάρε Switch lite να παίζεις σε οθόνη μεγέθους gameboy (μετά θα γκρινιάζεις για γυαλιά όμως πιθανότατα 😜) ή PS5/XSX ή δώσε 3 χιλιάρικα για PC, end of story. Το NSW δίνει άλλα πράγματα που το καθιστούν μοναδικό και γι' αυτό έχει τρελαθεί να πουλάει...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Για την ακρίβεια στην κατηγορία του, φοράει την καλύτερη GPU που θα μπορούσε να φοράει για το 2017 που κυκλοφόρησε.
Η επόμενη καλύτερη είναι ο Snapdragon 845, που παρουσιάστηκε το 2018.

Αντιλαμβάνεσαι ότι και μόνο που μπορείς να παίζεις στην TV είναι επίτευγμα ελπίζω. Μιλάμε για τσιπ που καίει συνδυαστικά ούτε 7W όλο μαζί, το ένα τρίτο από τις χαμηλών επιδόσεων κάρτες των laptop και το ένα τριακοστό πέμπτο μιας τυπικής high end κάρτας γραφικών για PC, με την οποία δεν μετράς πίξελ (που και πάλι θα είχες αρχίσει να μετράς αν ήταν 4 ετών).

Πραγματικά είναι πολύ κουραστική η γκρίνια για την ανάλυση και τα γραφικά. Αν δε θες κολλύριο, πάρε Switch lite να παίζεις σε οθόνη μεγέθους gameboy (μετά θα γκρινιάζεις για γυαλιά όμως πιθανότατα 😜) ή PS5/XSX ή δώσε 3 χιλιάρικα για PC, end of story. Το NSW δίνει άλλα πράγματα που το καθιστούν μοναδικό και γι' αυτό έχει τρελαθεί να πουλάει...

Πρωτα απο ολα εφοσον το switch το εχω πληρωσει και δεν το εχω κλεψει ας πουμε, μπορω να γκρινιαζω οσο θελω και να εκφερω προσωπικη αποψη, επισης οταν θελω. 

Σε δευτερη φαση , εχω και ps5 και series X και switch -και μαντεψε- "γκρινιαζω" και για αυτα σε ότι τους αναλογει καθως ως καταναλωτης που εχω δωσει Χ ευρω εχω καποιες απαιτησεις. 

Τελειωνοντας μου ειναι αδιαφορο αν πουλαει ή οχι το switch και δεν αμφισβητει κανεις οτι πουλαει. Αυτο δεν συνεπαγεται αυτοματα οτι πρεπει να κανουμε π#*&ες στη Ν και να μην απαιτουμε να συμβαδισει με την εποχη οπως αντιστοιχα ζηταμε exclusives απο την Ms ή κραζουμε την Sony για τα 80αρια στα first party. 

To performance λοιπον ειναι απαραδεκτο και πρεπει η Ν να προχωρησει στο ετος 2021. Δεν βαζω καν στην κουβεντα joycons κλπ που ειναι κοινως αποδεκτα τραγικα προβληματα. 

Βεβαια αν εσυ εισαι οκ περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα δεν χρειαζεται να προσπαθεις να βγαλεις την αποψη μου λαθος για να ισχυροποιησεις τη δικια σου. 

Over and out

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, james9tito said:

Πρωτα απο ολα εφοσον το switch το εχω πληρωσει και δεν το εχω κλεψει ας πουμε, μπορω να γκρινιαζω οσο θελω και να εκφερω προσωπικη αποψη, επισης οταν θελω. 

Σε δευτερη φαση , εχω και ps5 και series X και switch -και μαντεψε- "γκρινιαζω" και για αυτα σε ότι τους αναλογει καθως ως καταναλωτης που εχω δωσει Χ ευρω εχω καποιες απαιτησεις. 

Τελειωνοντας μου ειναι αδιαφορο αν πουλαει ή οχι το switch και δεν αμφισβητει κανεις οτι πουλαει. Αυτο δεν συνεπαγεται αυτοματα οτι πρεπει να κανουμε π#*&ες στη Ν και να μην απαιτουμε να συμβαδισει με την εποχη οπως αντιστοιχα ζηταμε exclusives απο την Ms ή κραζουμε την Sony για τα 80αρια στα first party. 

To performance λοιπον ειναι απαραδεκτο και πρεπει η Ν να προχωρησει στο ετος 2021. Δεν βαζω καν στην κουβεντα joycons κλπ που ειναι κοινως αποδεκτα τραγικα προβληματα. 

Βεβαια αν εσυ εισαι οκ περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα δεν χρειαζεται να προσπαθεις να βγαλεις την αποψη μου λαθος για να ισχυροποιησεις τη δικια σου. 

Over and out

Αν δεν σου κάνει και χρειάζεσαι κολλυριο, το πουλάς και παίρνεις κάτι που να μην φαίνονται τα πιξελ, είναι τόσο απλό. Η Nintendo θα κάνει ο,τι κάνει άσχετα με το τι λέμε εμείς σε ένα ελληνικό φόρουμ. Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ακολουθεί καλώς ή κακώς παραδοσιακά μια στρατηγική να μην παρουσιάζει κονσόλες με πολύ αναβαθμισμένο hardware mid-gen. Μακάρι να διαψευστώ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, james9tito είπε

Πρωτα απο ολα εφοσον το switch το εχω πληρωσει και δεν το εχω κλεψει ας πουμε, μπορω να γκρινιαζω οσο θελω και να εκφερω προσωπικη αποψη, επισης οταν θελω. 

Σε δευτερη φαση , εχω και ps5 και series X και switch -και μαντεψε- "γκρινιαζω" και για αυτα σε ότι τους αναλογει καθως ως καταναλωτης που εχω δωσει Χ ευρω εχω καποιες απαιτησεις. 

Τελειωνοντας μου ειναι αδιαφορο αν πουλαει ή οχι το switch και δεν αμφισβητει κανεις οτι πουλαει. Αυτο δεν συνεπαγεται αυτοματα οτι πρεπει να κανουμε π#*&ες στη Ν και να μην απαιτουμε να συμβαδισει με την εποχη οπως αντιστοιχα ζηταμε exclusives απο την Ms ή κραζουμε την Sony για τα 80αρια στα first party. 

To performance λοιπον ειναι απαραδεκτο και πρεπει η Ν να προχωρησει στο ετος 2021. Δεν βαζω καν στην κουβεντα joycons κλπ που ειναι κοινως αποδεκτα τραγικα προβληματα. 

Βεβαια αν εσυ εισαι οκ περι ορεξεως κολοκυθοπιτα αλλα δεν χρειαζεται να προσπαθεις να βγαλεις την αποψη μου λαθος για να ισχυροποιησεις τη δικια σου. 

Over and out

Όταν αγόρασες το Switch δεν ήξερες τι αναλύσεις βγάζει; Η έχεις απαιτήσεις από το επόμενο επειδή αγόρασες το προηγούμενο. 

Να προχωρήσει στο 2021, και να κοντράρει πoιο φορητό δηλαδή στα 300€; Ποιό ειναι το μέτρο σύγκρισης για το Switch δηλαδή που σε κάνει να πιστεύεις οτι το νέο Switch ΠΡΕΠΕΙ να είναι πιο γρήγορο, με μεγαλύτερη ανάλυση κτλ; Το PS5 που είναι 2 μπλόκα κολλημένα και μόνιμα στην πρίζα;

Η Nintendo δεν πρέπει να κάνει τίποτα. Θα κάνει αυτό που θέλει να κάνει, και αν συμφωνήσεις θα ακολουθήσεις, αν όχι θα δώσεις τα λεφτά σου αλλού. Και για το πρώτο Switch τα ίδια λέγαμε, και εγώ μαζί "που πάει μ'αυτό, καλύτερο το κινητό μου" κτλ κτλ, και οπως κατάλαβες μάλλον, εμείς κάναμε λάθος, όχι η Nintendo.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις σας δεν διαβαζει τι ακριβως γραφω, απλα προσπαθειτε να "υπερασπιστείτε" τη Ν καθως δεν κατανοειτε το κειμενο απο οτι φαινεται. Νο προμπλεμ παμε παρακατω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρώτον, ειρήνη υμίν.

Δεύτερον, δεν χρειάζεται να έχει ή να μην έχει κάποιος την κονσόλα για να γκρινιάζει, τζάμπα είναι και όλες οι κόσμιες απόψεις είναι ευπρόσδεκτες.

Από εκεί και πέρα, τα facts στα μάτια μου έχουν ως εξής:

  1. Η κονσόλα κυκλοφόρησε το 2017 με το καλύτερο SoC που θα μπορούσε να έχει κυκλοφορήσει για αυτά που ήθελε να κάνει. Αυτό βασικά δεν χωράει και πολύ διαπραγμάτευση, εκεί είναι τα νούμερα, όποιος θέλει μπορεί να τα τσεκάρει.
  2. Η κονσόλα πλέον έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια της, για εμένα το κομβικότερο σημείο που δείχνει ότι χρειάζεται update είναι το Bowser's Fury αρχικά και το Age of Calamity σε δεύτερη φάση. 1st και 2nd-party τίτλοι που δεν μπορούν να κουμπώσουν 720p60 σε φορητό mode εν έτει 2021, για μένα είναι ισχυρή ένδειξη που επιβάλλει revamp.
  3. Ο μόνος τρόπος που μπορεί να καταφέρει η N ουσιώδες revamp στην κονσόλα είναι με το DLSS 2.0, δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Το DLSS 2.0 παρουσιάστηκε μεν το 2019, αλλά στο revision του Απριλίου του 2020 πήρε την σωστή μορφή του, άρα πλέον ένα χρόνο μετά θεωρώ ότι μπορεί να το βάλει σε SoC η Nvidia για να το φορέσει το NSw Pro.

Είναι λίγο αλληλουχία γεγονότων δηλαδή. Το chip είναι γερασμένο μεν για 2021, αλλά δεν μπορούσε να βγει και κάτι καλύτερο πριν από την φετινή χρονιά.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

22 minutes ago, Malthador said:

Πρώτον, ειρήνη υμίν.

Δεύτερον, δεν χρειάζεται να έχει ή να μην έχει κάποιος την κονσόλα για να γκρινιάζει, τζάμπα είναι και όλες οι κόσμιες απόψεις είναι ευπρόσδεκτες.

Από εκεί και πέρα, τα facts στα μάτια μου έχουν ως εξής:

  1. Η κονσόλα κυκλοφόρησε το 2017 με το καλύτερο SoC που θα μπορούσε να έχει κυκλοφορήσει για αυτά που ήθελε να κάνει. Αυτό βασικά δεν χωράει και πολύ διαπραγμάτευση, εκεί είναι τα νούμερα, όποιος θέλει μπορεί να τα τσεκάρει.
  2. Η κονσόλα πλέον έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια της, για εμένα το κομβικότερο σημείο που δείχνει ότι χρειάζεται update είναι το Bowser's Fury αρχικά και το Age of Calamity σε δεύτερη φάση. 1st και 2nd-party τίτλοι που δεν μπορούν να κουμπώσουν 720p60 σε φορητό mode εν έτει 2021, για μένα είναι ισχυρή ένδειξη που επιβάλλει revamp.
  3. Ο μόνος τρόπος που μπορεί να καταφέρει η N ουσιώδες revamp στην κονσόλα είναι με το DLSS 2.0, δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Το DLSS 2.0 παρουσιάστηκε μεν το 2019, αλλά στο revision του Απριλίου του 2020 πήρε την σωστή μορφή του, άρα πλέον ένα χρόνο μετά θεωρώ ότι μπορεί να το βάλει σε SoC η Nvidia για να το φορέσει το NSw Pro.

Είναι λίγο αλληλουχία γεγονότων δηλαδή. Το chip είναι γερασμένο μεν για 2021, αλλά δεν μπορούσε να βγει και κάτι καλύτερο πριν από την φετινή χρονιά.

Προφανώς το Switch δεν είναι κονσόλα για το 2021, αλίμονο, Mobile SoC πενταετίας κουβαλάει. Νομίζω ότι ούτε η Nintendo περίμενε ότι θα χρειαστεί να το τραβήξει τόσο μακριά χωρίς να χρειαστεί αναβάθμιση, αλλα μπήκε στη μέση ο Convid, πρόβληματα διαθεσιμότητας στα Chip, και φυσικά ότι συνεχίζει να πουλάει τα κέρατα του λόγο της κατάστασης.

Αλλα από εκεί μέχρι να γκρινιάζουμε επειδή "το Switch έχει μικρή ανάλυση" η απόσταση είναι τεράστια. Πάντα μικρή ανάλυση είχε, και όσο το τραβάει η Nintendo χρονικά θα χειροτερεύει, αλλα αυτό ήταν και είναι το Switch. 

Το τι θα είναι το Switch Prο είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πλιζ, όχι χαρακτηρισμούς. Και μην τσαντίζεστε για παιχνιδάκια 30 ή 40 χρονών μαντράχαλοι, έλεος.

Εκτός κι αν έχετε μετοχές σε κάποια εταιρεία gaming, μόνο τότε το δέχομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Πλιζ, όχι χαρακτηρισμούς. Και μην τσαντίζεστε για παιχνιδάκια 30 ή 40 χρονών μαντράχαλοι, έλεος.

Εκτός κι αν έχετε μετοχές σε κάποια εταιρεία gaming, μόνο τότε το δέχομαι.

Αν είχα μετοχές εδώ θα τσακωνόμουνα; :P Δεν τσαντίζομαι για παιχνιδάκια, μπορεί να έχω να ανοίξω το Switch 3 μήνες τώρα, μπορεί αύριο να βαρέσει κανόνι η Nintendo και πέρα απο ένα "οοχι ρε γαμώτο πάνε τα Zelda" να μη μου καεί καρφάκι, αλλά πόσο ακόμα "το Switch έχει χαμηλή ανάλυση" να αντέξω.

Ενιγουει, παραστράτησα, και με πλήγωσες με το μαντράχαλος, πάμε παρακάτω :) 

Συγνώμη κύριοι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...