Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό μεσημέρι. Σκέφτομαι να αγορασω τώρα στις εκπτώσεις το titan quest. Το σκεφτόμουν εδώ και πολύ καιρό αλλά δεν το αγόραζα.  Απλά τώρα με τις εκπτώσεις πάει το παιχνίδι μαζί με τα 2 dlc ragnarok + atlantis, κάπου 33 ευρώ (13 το παιχνίδι και από 10 τα dlc). Αν και το ήθελα σε κασετα , μάλλον κλίνω προς το digital.

 

Έχω διαβάσει πολλά review όμως και τα λένε λίγο περίεργα τα πράγματα. Εμένα μου αρέσουν τέτοια παιχνίδια, λογικά θα τα καταφερει και ο γιος μου στα 9+, απλά πείτε μου κάποιος που το έχει αν αξίζει, κάποιος που το έχει παίξει εννοώ (ξέρω ακούστηκε καπώ αυτο :) ) κκαι αν έχει και εικόνα από τα dlc , έχει καλώς.Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

 

Υ.Γ : Σκεφτόμουν και το nba2k21, αλλά χωρίς ευρωπαϊκό πρωτάθλημα δεν έχει νόημα για μενα, ούτε patch μπορεί να μπει , οπότε δεν. Παρόλα αυτά η τιμή του είναι κάπου στα 4 ευρώ αν κάποιος το θέλει.

Υ.Γ 2 : Στα ίδια λεφτά με το titan quest, είναι καΙ το immortal fenyx με παρόμοιο περιεχόμενο αλλά νέο σαν παιχνίδι, υπάρχει σύγκριση? Και αν ναι υπέρ ποιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν το Pro Controller είναι καλύτερη επιλογή από το combo DualSense + 8bitdo adapter. Μπορεί να χάνεις το NFC, αλλά βγαίνει φθηνότερα αυτή τη στιγμή.

Εαν ειχε ηδη το dualsense controller,προφανως και ο ανταπτορας θα ηταν μια εναλλακτικη και αισθητα φθηνοτερη,αλλα δεν εχει dualsense controller(λεει οτι καποια στιγμη στο μελλον θα παρει ps5.

20 λεπτά πριν, Chris_13 είπε

Λοιπόν εγώ σήμερα θα αγοράσω την κονσόλα μετά από πολύ σκέψη και απόλυτα ξενερωμενος απ τη σονυ και τον τρόπο διαχείρισης με τς ps5. κάτοχος ps4 pro και αποφάσισα να ασχοληθώ με μια κονσόλα με άπειρα παιχνίδια που δεν έχω παίζει και σε κάνα χρόνο όταν η αγορά πάψει να είναι αρένα για λιοντάρια βλέπουμε για next gen κονσόλα. 

Ψιλο ασχετο με το θεμα αλλα μιας και το αναφερεις

Spoiler

 

υπαρχει κινηση αυτες τις μερες με ps5


 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Εαν ειχε ηδη το dualsense controller,προφανως και ο ανταπτορας θα ηταν μια εναλλακτικη και αισθητα φθηνοτερη,αλλα δεν εχει dualsense controller(λεει οτι καποια στιγμη στο μελλον θα παρει ps5.

 Έχω ps4 ! Αλλά ρε ‘σείς θα μείνω με το παλιό κοντρολερ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Chris_13 είπε

 Έχω ps4 ! Αλλά ρε ‘σείς θα μείνω με το παλιό κοντρολερ? 

Το controller του ps4 ειναι το dualshock4.Το dualsense ειναι το controller του ps5.

Ο Malthador απλα αναφερει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις(εαν θελεις),το controller της κονσολας που εχεις ηδη,απλα αγοραζοντας ενα ανταπτορα.

Εαν θες ενα controller αποκλειστικα για switch(ξεχωριστο δηλαδη),τα 2 που σου ανεφερα παραπανω ειναι οι δημοφιλεστερες επιλογες,το καθενα με τα υπερ και τα κατα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν το Pro Controller είναι καλύτερη επιλογή από το combo DualSense + 8bitdo adapter. Μπορεί να χάνεις το NFC, αλλά βγαίνει φθηνότερα αυτή τη στιγμή.

Χάνεις το nfc, το HD rumble, την εργονομικότερη λαβή (κατά τη γνώμη μου) και το κουμπί home/power.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Καλό μεσημέρι. Σκέφτομαι να αγορασω τώρα στις εκπτώσεις το titan quest.

Πρέπει να έχεις στο νου σου ορισμένα πράγματα. Το παιχνίδι είναι πολύ ιδιαίτερο στο θέμα του χειρισμού. Εφτιαξαν ένα σύστημα που δεν είναι άμεσο αλλά τύπου εξομοίωση ποντικιού. Θέλει σίγουρα προπόνηση και συνήθεια. Από εκεί και πέρα μόλις καταλάβεις πως το χειρίζεσαι τότε μια χαρά θα περάσεις με το παιχνίδι. Από το είδος όμως είναι αυτό που θα άφηνα τελευταίο σε σχέση με τις υπόλοιπες προτάσεις. Diablo 3, Hades, Torchlight 2, Victor Vran είναι μερικά που θα κοιτούσα πριν πάω στο Titan Quest καθώς είναι όπως θα περίμενε κάποιος σε απόδοση στο μηχάνημα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε όποιον σκέφτεται να παίξει το ys 9 στο switch θα πρότεινα να παίξει το ντέμο πρώτα και να το ξανασκεφτεί .

Αν το gameplay είναι καλό τα γραφικά δε με ενδιαφέρουν πολύ σε ένα παιχνίδι αλλά εδώ πραγματικά το downgrade σε επίπεδο γραφικων είναι σε ακραίο επίπεδο.

Χαμηλής ανάλυσης textures ,έντονο πιξελιασμα και aliasing ακόμα και στα μοντέλα των χαρακτήρων και το κυριότερο το έχουν κλειδώσει στα 30 FPS από τι διάβασα ,με αποτελεσμς οντως το παιχνίδι να δείχνει αργό κάτι που δε ταιριάζει με το χαρακτήρα της σειράς 

Αντίθετα στο pc τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα ,σταθερά 60 FPS σε 1080p με τις περισσότερες επιλογές στα γραφικά enabled σε λάπτοπ με 5300m ( οπότε πιστεύω ότι οτιδήποτε από 1050 και πάνω θα το τρέχει μια χαρά )

Δυστυχώς ακύρωσα την προπαραγγελια στο switch και θα το παίξω στο πισι ,και προτρέπω όποιον ενδιαφέρεται να κάνει το ίδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Από το είδος όμως είναι αυτό που θα άφηνα τελευταίο σε σχέση με τις υπόλοιπες προτάσεις. Diablo 3, Hades, Torchlight 2, Victor Vran είναι μερικά που θα κοιτούσα πριν πάω στο Titan Quest καθώς είναι όπως θα περίμενε κάποιος σε απόδοση στο μηχάνημα.  

Δηλαδή από ότι κατάλαβα θεωρείς καλύτερα αυτά που αναφέρεις. Θα τα ψάξω και αυτά πριν την αγορά, απλά ήθελα κάτι που να "εμπεριέχει" κάτι από αρχαία Ελλάδα, έστω και λάθος διότι πάντα κάνουν λάθος με την μυθολογία μας, απλά για το "συναίσθημα", καταλαβαινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Titan quest είναι σπαστικό ακόμα και σε PS4 που το είχα παίξει. Σε switch όποιος το τελειώσει του αξίζει μετάλλιο. Το Victor Vran από την άλλη είναι ότι πρέπει για switch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Δηλαδή από ότι κατάλαβα θεωρείς καλύτερα αυτά που αναφέρεις. Θα τα ψάξω και αυτά πριν την αγορά, απλά ήθελα κάτι που να "εμπεριέχει" κάτι από αρχαία Ελλάδα, έστω και λάθος διότι πάντα κάνουν λάθος με την μυθολογία μας, απλά για το "συναίσθημα", καταλαβαινεις.

Αν απλά θες αρχαία Ελλάδα ή έστω Ελληνικό στοιχείο τότε προτίμησε πρώτα το Hades καθώς παίζει τουλάχιστον όπως πρέπει. Το Titan Quest δεν είναι κακό στο μηχάνημα αλλά σίγουρα έρχεται με αστερίσκους που θα πρέπει να ξεπεράσεις για να μπεις στο δια ταύτα και να το χαρείς χωρίς να σου σπάει τα νεύρα. Ως παιχνίδι όμως το titan quest είναι απλά οκ. Δεν ήταν ποτέ κάτι το ιδιαίτερο και ειδικά σήμερα θα έλεγα ότι θεωρείται και μέτριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Απ' ότι φαίνεται η Ν δεν έχει μεγάλη πίστη στη σειρά και δεν θέλει να κάνει μεγάλη επένδυση σε αυτήν. Το βλέπουμε αυτό με τον τρόπο που την έχει παραμελήσει εντελώς όλα αυτά τα χρόνια. Το τελευταίο ΑΑΑ Metroid ήταν το Corruption του 2008. Μετά offload σε εξωτερικά studios και ευτυχώς το πείραμα με το Prime 4 και την Bandai Namco απέτυχε (ποιος ξέρει για ποιο λόγο ίσως δεν τα βρήκαν με το οικονομικό στην πορεία) και αναγκάστηκαν να γυρίσουν πίσω στην Retro.

Το Dread σύμφωνα με τον Sakamoto βρισκόταν σε Concept Stage εδώ και πολλά χρόνια και το μόνο που είπε ήταν ότι δεν κατάφεραν (για κάποιον μυστήριο λόγο) να το υλοποιήσουν έτσι όπως θα ήθελαν. Και τώρα βρέθηκε η Mercury με την φοβερή τεχνογνωσία (εδώ γελάμε) για να τους βοηθήσει επιτέλους να το κάνουν πραγματικότητα. Ακούσατε κύριοι, ολόκληρη Nintendo έχει ανάγκη από ξένο 3rd party studio για να φτιάξει ένα Metroidvania 2D side scroller. Ένα genre που αυτή η ίδια δημιούργησε στο παρελθόν...

Εν συντομία, πιστεύω ότι βγάζουν ένα Metroid γιατί έφτασε η στιγμή που πρέπει να το βγάλουν για να ησυχάσουν μερικοί fans.

Τέλος, δεν λέω απαραίτητα ότι το Dread δεν θα είναι καλό παιχνίδι, (δεν το γνωρίζουμε ακόμα) αλλά η όλη φάση και ο χρονος που πήρε μου μοιάζει λες και έγινε με το ζόρι και για να τελειώνουμε με αυτή την υπόσχεση. 

Όπως αναφέρεις σε επόμενο μήνυμα είναι καθαρά θέμα εμπορικής δυναμικής. Η Ν άργησε αρκετά να το ανακοινώσει αντίθετα με τα BotW2 και Spaltoon 3. Αντίστοιχα το ίδιο έπραξε με το Metroid και με άλλους τίτλους παρόμοιας δυναμικής που ανακοινώθηκαν στο E3Direct όπως Wario Ware, Advance Wars, κτλ. Γενικώς είναι αξιοπερίεργο πως η Ν διαχειρίζεται τα ips της και όπως φαίνεται παίζει ρόλο και ποια πρόσωπα βρίσκονται σε θέση ισχύος μέσα στην εταιρίας όπως είχα αναφέρει σε πρόσφατο σχετικά άρθρο. Ακόμα και τίτλους που είχαν εμπορική δυναμική στο παρελθόν δεν υφίστανται σήμερα όπως Diddy Kong Racing όταν γενικότερα στα racing υπάρχει τεράστιo κενό ενώ την ίδια στιγμή το Mario Kart είναι από τα εμπορικότερα στην κατηγορία. Η επιτυχία του MK μπορεί να τροφοδοτήσει ένα άλλο παιχνίδι racing αλλά ο Miyamoto θέλει pikmin.

Σχετικά με το θέμα τεχνολογίας που ανέφερε ο Sakamoto πιστεύω ότι ήταν PR περισσότερο,  ασχέτως αν ισχύει σε κάποιο βαθμό. Όσο για το ποιος έπρεπε να το δημιουργήσει έχω επαναλάβει πως η Ν έκανε την υπέρτατη βλακεία να διαλύσει την εσωτερική ομάδα που είχε αναπτύξει τα WL4, MFusion και MZero Mission στο GBA. Μπορεί βραχυπρόθεσμα να τους βγήκε (η επιτυχία των Wii,DS με την ανάπτυξη του ανάλογου software) αλλά μακροπρόθεσμα κάηκε το Metroid (και το Wario Land) που δεν γνωρίζουμε που θα ήταν σήμερα με την ανάλογη συνέπεια/υποστήριξη. 

Τέλος θεωρώ πως "καθυστέρησε" διότι έπρεπε να αναβαθμίσουν την μηχανή γραφικών του Returns και παράλληλα η ομάδα δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη. Προσωπικά Sakamoto και Mercury Steam δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα αλλά η ιστορία δείχνει ενδιαφέρουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Choronzon είπε

Σε όποιον σκέφτεται να παίξει το ys 9 στο switch θα πρότεινα να παίξει το ντέμο πρώτα και να το ξανασκεφτεί .

Αν το gameplay είναι καλό τα γραφικά δε με ενδιαφέρουν πολύ σε ένα παιχνίδι αλλά εδώ πραγματικά το downgrade σε επίπεδο γραφικων είναι σε ακραίο επίπεδο.

Χαμηλής ανάλυσης textures ,έντονο πιξελιασμα και aliasing ακόμα και στα μοντέλα των χαρακτήρων και το κυριότερο το έχουν κλειδώσει στα 30 FPS από τι διάβασα ,με αποτελεσμς οντως το παιχνίδι να δείχνει αργό κάτι που δε ταιριάζει με το χαρακτήρα της σειράς 

Το προηγουμενο YS VIII σε ιδια μοίρα ηταν και για αυτο το λογο το επαιξα σε PC(πολυ καλο παιχνιδι,το τελειωσα τον Απριλιο).Στο Switch βεβαια εχεις την φορητοτα,που δεν προσφερουν οι αλλοι. 

Αυτος ειναι ο μονος λογος που δεν μου ειναι πχ τερμα αδιαφορο το Switch Pro,εαν παιζει το ενδεχομενο να μπορεις να παιξεις σε 1080p 60fps παιχνιδια οπως hyrule warriors,Xenoblade,Breath of the wild και παει λεγοντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, mansa2k said:

Η επιτυχία του MK μπορεί να τροφοδοτήσει ένα άλλο παιχνίδι racing αλλά ο Miyamoto θέλει pikmin.

Και καλά κάνει. 

Τα Pikmin είναι πολύ καλά παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το Mario Kart δεν μπορω να σκεφτω πως μπορει να γινει καλυτερο αυτην τη στιγμη. Τι αλλο να κανουν

Καλα κανει και το αφηνει ως εχει και βγαζει κατι διαφορετικο οπως πχ mario golf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το προηγουμενο YS VIII σε ιδια μοίρα ηταν και για αυτο το λογο το επαιξα σε PC(πολυ καλο παιχνιδι,το τελειωσα τον Απριλιο).Στο Switch βεβαια εχεις την φορητοτα,που δεν προσφερουν οι αλλοι. 

Αυτος ειναι ο μονος λογος που δεν μου ειναι πχ τερμα αδιαφορο το Switch Pro,εαν παιζει το ενδεχομενο να μπορεις να παιξεις σε 1080p 60fps παιχνιδια οπως hyrule warriors,Xenoblade,Breath of the wild και παει λεγοντας.

 

Συμφωνώ ,πλέον τα δείχνει τα χρονακια του τωρινό μηχάνημα . 

Και γω από το επόμενο μηχάνημα δε θέλω τρελά πράγματα ,σταθερά 60fps με antialliasing ,720 p σε handheld ,1080 p σε docked. Πιστεύω με το hardware που έχουμε σήμερα είναι λογικο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...