Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, akarabamba said:

Sorry κιόλας αλλά για ποιόν σοβαρό ποιοτικό έλεγχο μιλάμε?Εγώ τέσσερις που ξέρω που έχουν Switch έχουν ή είχαν όλοι πρόβλημα με τα joycons.Όλοι όμως.Και γενικότερα κατά τη γνώμη μου είναι η χειρότερη κονσόλα ποιοτικά αλλά και γενικότερα από τη Nintendo.Kατά τη γνώμη μου όπως είπα και μιλάω για main κονσόλες.Εδώ στις αρχές αν θυμάστε με τα disconnections που έτρωγαν τα joycons η απάντηση από την Nintendo (για όνομα δηλαδή) ήταν να προσέχουμε μην έχουμε κάποιο ενυδρείο μέσα στο σπίτι και χάνεται το σήμα/γίνονται παρεμβολές λόγω νερού.

Γενικά το post σου μοιάζει αρκετά biased, αλλά ας υποθέσω ότι δεν είναι και ας απαντήσω σοβαρά. Το Switch είναι το πιο premium φορητό που έχω πιάσει στα χέρια μου και μπορώ να το συγκρίνω μόνο με το PSV.-

Το πρόβλημα που είχε η πρώτη παρτίδα joycons ήταν εντελώς ασήμαντο (σε σχέση με κάτι RLoD και κάτι YLoD): κάποιες φορές το αριστερό joycon έχανε το σήμα και αποσυνδεόταν. Σε κάθε περίπτωση η Ν αναγνώρισε το πρόβλημα και επιδιόρθωνε δωρεάν το συγκεκριμένο πρόβλημα.

2 hours ago, akarabamba said:

Η τιμή του Switch είναι τσιμπημένη.

Σε σχέση με τι; Ποιά κονσόλα που να είναι φορητή και σταθερή ταυτόχρονα με δύο χειριστήρια στη συσκευασία της ξέρεις που να είναι φθηνότερη; Για να έχουμε μέτρο σύγκρισης το ρωτάω.

2 hours ago, akarabamba said:

Όντας κάτοχος Wii U δεν έχω βρει ακόμα έναν καλό λόγο να αγοράσω το Switch.

Ακριβώς στην ίδια φάση ήμουν κι εγώ: αγόρασα PS4 τέσσερα χρόνια μετά το launch του, γιατί δεν έβρισκα κανέναν απολύτως λόγο (με μόνη εξαίρεση το HZD) να το πάρω, μιας και είχα PS3. Ισχύει αυτό που λες πάντως, αν έχεις Wii U και δεν σε ενδιαφέρουν τα J-RPG's, το Mario Odyssey και το Smash, τότε δεν έχεις λόγο να αγοράσεις NSw και μάλλον ούτε στο κοντινό μέλλον θα έχεις λόγο να αγοράσεις την κονσόλα, είναι προφανές ότι δεν κάνει για εσένα.

2 hours ago, akarabamba said:

Τα Mario είναι από τις αγαπημένες μου σειρές αλλά το Odyssey το βρήκα πολύ μέτριο (όσο το έπαιξα βέβαια) σε όλα του και το έχω ως το χειρότερο 3d Mario.

Θέλεις να μου πεις ένα καλύτερο 3D platformer από το Mario Odyssey, για να μας δώσεις να καταλάβουμε για τι πράγμα μιλάς ακριβώς;

2 hours ago, akarabamba said:

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα τον λόγο της μέχρι τώρα καλής του πορείας.

Είναι πολύ απλός ο λόγος της εξαιρετικής πορείας και τον περιέγραψες μόνος σου, χωρίς καν να το καταλάβεις: η συντριπτική πλειοψηφία των NSw owners δεν είχαν Wii U. Νομίζω ότι αυτό θα σου λύσει την όποια απορία.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος είναι ότι μπορείς να παίξεις πολύ καλούς τίτλους και σε φορητή μορφή και στην τηλεόραση.Το πείραμα πέτυχε.Το θέμα είναι να το τροφοδοτεί συνέχεια με τίτλους.

ΥΓ.Δικια μου άποψη είναι αλλά πιστεύω ότι το Metroid το ξεχνάμε για αρκετά χρόνια.Δε πιστεύω καν ότι θα βγει πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα είναι το απόλυτο φορητό με πάρα πολλούς αποκλειστικούς και δυνατούς τίτλους μέσα σε 2 χρόνια που όταν γουστάρω το συνδέω στη τηλεόραση μου και παίζω και ένα διπλό με κανά φιλαράκι!  Επίσης είναι μία κονσόλα (|και η πρώτη, ενώ έχουν περάσει πάρα πολλές από τα χέρια μου) που έχω αγοράσει ήδη 30++ τίτλους. 

Επεξ/σία από aris4me
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Malthador είπε

Γενικά το post σου μοιάζει αρκετά biased, αλλά ας υποθέσω ότι δεν είναι και ας απαντήσω σοβαρά. Το Switch είναι το πιο premium φορητό που έχω πιάσει στα χέρια μου και μπορώ να το συγκρίνω μόνο με το PSV.-

Σε σχέση με τι; Ποιά κονσόλα που να είναι φορητή και σταθερή ταυτόχρονα με δύο χειριστήρια στη συσκευασία της ξέρεις που να είναι φθηνότερη; Για να έχουμε μέτρο σύγκρισης το ρωτάω.

Ακριβώς στην ίδια φάση ήμουν κι εγώ: αγόρασα PS4 τέσσερα χρόνια μετά το launch του, γιατί δεν έβρισκα κανέναν απολύτως λόγο (με μόνη εξαίρεση το HZD) να το πάρω, μιας και είχα PS3. Ισχύει αυτό που λες πάντως, αν έχεις Wii U και δεν σε ενδιαφέρουν τα J-RPG's, το Mario Odyssey και το Smash, τότε δεν έχεις λόγο να αγοράσεις NSw και μάλλον ούτε στο κοντινό μέλλον θα έχεις λόγο να αγοράσεις την κονσόλα, είναι προφανές ότι δεν κάνει για εσένα.

Για να αντιστρέψω και γώ την ερώτηση πιο premium σε σχέση με τι? Premium αυτό premium και το PSV (που είναι τα 2 τελευταία που κυκλοφόρησαν) οπότε premium σε σχέση με τι? Με Gameboy και Tiger?

Φαντάζομαι το παλικάρι θα ήθελε η δεύτερη/φορητή κονσόλα ανεξαρτήτως specs(για να μη πάει η κουβέντα σε αυτή τη κατεύθυνση) να έχει χαμηλότερη τιμή από τη πρώτη κονσόλα πχ. 200€.

Τα twins που λέτε και σεις έχουν πολλούς "filler" AAA multiplatform τίτλους ανάμεσα στα παιχνίδια-λόγους αγοράς κονσόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Mitroglou7 said:

Για να αντιστρέψω και γώ την ερώτηση πιο premium σε σχέση με τι? Premium αυτό premium και το PSV (που είναι τα 2 τελευταία που κυκλοφόρησαν) οπότε premium σε σχέση με τι? Με Gameboy και Tiger?

Δεν έχει βάση το ερώτημά σου, είναι αυτονόητη η απάντηση:

1 hour ago, Malthador said:

 Το Switch είναι το πιο premium φορητό που έχω πιάσει στα χέρια μου και μπορώ να το συγκρίνω μόνο με το PSV.-

Premium σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο φορητό έχει βγει ποτέ, νομίζω ότι είναι αυτονόητο από την διατύπωση. Δεν καταννοώ τι δεν καταλαβαίνεις. 

6 minutes ago, Mitroglou7 said:

Φαντάζομαι το παλικάρι θα ήθελε η δεύτερη/φορητή κονσόλα ανεξαρτήτως specs(για να μη πάει η κουβέντα σε αυτή τη κατεύθυνση) να έχει χαμηλότερη τιμή από τη πρώτη κονσόλα πχ. 200€.

Αν θέλει δεύτερη /φορητή κονσόλα κάτω από 200 ευρώ, τότε δεν κάνει για αυτόν το NSw, μιας και δεν είναι φορητό ούτε κάνει κάτω από 200 ευρώ. Θα πρέπει να κοιτάξει για 3DS ή για PSV. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε κονσόλα που βγαίνει δεν είναι πιο "premium" από την προηγούμενη? Ειδικά στα φορητά και σε ένα μονοπώλιο δε καταλαβαίνω το νόημα του premium.

Το iphone 8 δεν είναι πιο αυτονόητα πιο premium από το iphone 4?

Επεξ/σία από Mitroglou7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, Mitroglou7 said:

Κάθε κονσόλα που βγαίνει δεν είναι πιο "premium" από την προηγούμενη? 

Όχι βέβαια. Δες από κοντά phat PS3 και σύγκρινέ το με όλα τα μετέπειτα ανέκδοτα (από την άποψη του premium) που έβγαλε η Sony. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Nintendo είναι στην ευχάριστη θέση να παίζει μόνη της πλέον στον ανταγωνισμό (των φορητών) αλλά αντίθετα με παλαιότερα όπου υπήρχε αυτός, έχει επαναπαυτεί με τα 1st party της και οι λοιποί εκ 2ds/3ds ορμώμενοι, japanese dev "λοξοκοιτάζουν" και με το δίκιο τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το Monster Hunter. Κατά τα άλλα το "πρόβλημα" με το Metroid Prime ανέδειξε το πρόβλημα με την Nintendo και τα 3rd Party. Κακά τα ψέματα αν τα 3rd party σου είναι πάνω κάτω indy και έχεις πρόβλημα με HD παιχνίδια και το rotation τους από 1st party παιχνίδια, δεν τολμώ να φανταστώ τι θα γινόταν με τα αντίστοιχα 4k. Είναι αυτό που λέμε ότι η Nintendo δεν επεκτείνεται, δεν αγοράζει, δεν πουλάει, δεν κάνει τίποτα.... Μόνο βγάζει..

Ε να τώρα που έσκασε και η είδηση και με το Metroid και σου λέει ο άλλος εγώ δεν πήρα Nintendo σύστημα για να παίζω με "χαρτόνια" και Pokemon αλλά τα IP που γουστάρω. Άδικο έχει?

Υπάρχει πρόβλημα πως το λένε δηλαδή. Όχι για όλους φυσικά.

Το switch πουλάει σαν δεύτερο σύστημα προς το παρών ως mobile steam machine αλλά αντίστοιχα ξεπουλάει. Όποιος το ψάχνει - ξέρει.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisgewrgi είπε

Επειδη ειπωθηκε οτι ειναι η χειρορερη κονσολα ποιοτικα  της νιντεντο

Συγνώμη αλλά είναι. Τα Κρυφά Έξοδα (ΤΜ) πάνε σύννεφο και το QA έχει πάει στον βόθρο. Πρώτη φορά Switch! που λένε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Όχι βέβαια. Δες από κοντά phat PS3 και σύγκρινέ το με όλα τα μετέπειτα ανέκδοτα (από την άποψη του premium) που έβγαλε η Sony. 

Επιμένω πάντως ότι στα φορητά που εν μέρη πουλάνε και design, οθόνες, χειρισμό είναι λογικό η κάθε επόμενη κονσόλα να είναι πιο premium γιατί βελτιώνει τη προηγούμενη. Στις σταθερές κονσόλες το ίδιο ισχύει για τα χειριστήρια. Το κάθε ένα είναι πιο premium από το προηγούμενο γιατί με αυτό έρχεται σε επαφή ο χρήστης. Δεν έρχεται με το τούβλο κάτω από την τηλεόραση. 

 

1 λεπτό πριν, chrisgewrgi είπε

Επειδη ειπωθηκε οτι ειναι η χειρορερη κονσολα ποιοτικα  της νιντεντο

Η χειρότερη δεν είναι και δε θα μπορούσε να είναι. Το ότι αντιμετώπισε κάποια θεματάκια ή κάποιος μπορεί να τη θεωρήσει τη πιο προβληματική ίσως αν και δε το συμμερίζομαι γιατί όσο αυξάνονται αυτά που προσφέρει λογικό να αυξάνονται και τα προβλήματα. Τα κινητά χωρίς Wifi δεν αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο wifi ;p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Συγνώμη αλλά είναι. Τα Κρυφά Έξοδα (ΤΜ) πάνε σύννεφο και το QA έχει πάει στον βόθρο. Πρώτη φορά Switch! που λένε! :P

Ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιον λόγο ποιοτικά είναι η χειρότερη. Δεν έχω ιδέα με ποια λογική και αντίληψη το λέτε αυτό ορισμένοι. Επίσης το θέμα με τα κρυφά έξοδα. Τι πάει να πει κρυφά έξοδα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιον λόγο ποιοτικά είναι η χειρότερη. Δεν έχω ιδέα με ποια λογική και αντίληψη το λέτε αυτό ορισμένοι. Επίσης το θέμα με τα κρυφά έξοδα. Τι πάει να πει κρυφά έξοδα; 

Θα σου απαντήσω σαν κάτοχος switch. Τα μισά joycon έχουν πάει CD-MEDIA για σφουγγαράκι. Τα άλλα μισά θα πάνε επίσης γιατί θα κάνουν register ότι να'ναι λόγω της προβληματικής σχεδίασης στο cap κάτω από τον μοχλό όπου μπαίνει σκόνη - το πλαστικό που τρίβεται. Τα ίδια με το Pro Controller. Αμφότερα ΔΕΝ τα αναγνωρίζει η Nintendo και η CD-MEDIA ως ελάττωμα. Καλό? Εκ πείρας.

Πολλά switch έχουν ελαττωματικό wifi (κάτι που λύνεται εν μέρει με 5Ghz, όπως και έλυσα και το επόμενο) αλλά και πάλι αδύναμο είναι. Τα υπόλοιπα με τα router/παρόχους στην Ελλάδα είναι από NAT B μέχρι και D. Για να μην κουράζεις τα rails στην κονσόλα, θες Α κάτι στυλ gripcase, B να μην χρησιμοποιείς τα straps γιατί ως μεταλλικά θα σου σκίσουν τα αντίστοιχα πλαστικά στα joycon.

Δεν θέλω να συνεχίσω - αλλά ως φορητή είναι γεμάτη προβλήματα και τέτοια προβλήματα στο 3ds μου δεν είχα ΠΟΤΕ.

Είναι beta. Και το hardware και το software. Απλά τα πράγματα.

 

Έχει στηθεί ολόκληρη παρααγορά (sidemarket) από προστατευτικά οθόνης μέχρι "σεμέδακια" dock. Και στα κινητά το ίδιο αλλά είπαμε κονσόλα, έτσι?

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...