Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μιλάμε για exclusives, remasters κλπ, αυτό είναι το κριτήριο στην παρούσα κουβέντα.

Για τα multiplatforms η καλύτερη επιλογή ήταν το PS4; Δεν γνωρίζω, δεν τα παίζω σε κονσόλες, απλά απορία το έχω μιας και το X1 έχει καλύτερο gamepad, καλύτερο UI και καλύτερο online. Περίεργο μου φαίνεται ανάμεσα στα δύο το κριτήριο να ήταν τα multiplatforms και να επέλεγαν οι περισσότεροι το PS4.

Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ, μιλάω πάντα για μέχρι το 2017, οπότε και άρχισε να παίρνει τα πάνω της η κονσόλα στο κομμάτι των exclusives.

Η κουβεντα μας ειναι στα exclusives και στα remaster γιατι κλασσικα μια ζωη η Nintendo στο κομματι Multiplatform ειναι απουσα.

Οταν ομως κανεις μεταβαση απο ενα απο τα παλια twins στα καινουργια(ειτε το λενε ps4,ειτε xbox one)εκει δεν εχεις μονο τα νεωτερα exclusives που θα παιξεις αλλα και ενα σκασμο multiplatform.

Στο Switch τα multiplatform εχουν αντικατασταθει απο τα indie παιχνιδια.

Προφανως το παραδειγμα που ανεφερα πιο πανω ισχυει και για κατοχους xbox που εκαναν μεταβαση απο 360 και One/S και σε αυτους μαλιστα ειναι καλυτερα τα πραγματα γιατι εχουν και backwards compatibility που το Switch δεν εχει σε σχεση με το Wii U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Fulgore said:

Η κουβεντα μας ειναι στα exclusives και στα remaster γιατι κλασσικα μια ζωη η Nintendo στο κομματι Multiplatform ειναι απουσα.

Μιλάμε για exclusives και remasters, γιατί ο φίλος ήταν πολύ συγκεκριμένος σε αυτό που είπε «έχω Wii U και δεν βρίσκω λόγω να πάρω Switch», εννοώντας ότι το Switch έχει πληθώρα από Wii U remasters. Δεν είπε ότι «δεν παίρνω Switch γιατί δεν έχει multiplatforms», γιατί προφανώς είτε δεν τον ενδιαφέρουν τα multiplatforms, είτε τα παίζει αλλού.

Με αυτό το σκεπτικό απάντησα κι εγώ, μιας και παίζω τα multiplatforms (όσα με ενδιαφέρουν τελοσπάντων) σε πισί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Improvements Included in Version 7.0.0 (Distributed 01/28/2019)

Select from six new New Super Mario Bros.™ U Deluxe icons for your user

To edit your user icon, head to your My Page > Profile on the top left of the HOME menu

Added additional language support to the HOME Menu for Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), and Korean

To change the language, head to the System Settings > System > Language

General system stability improvements to enhance the user's experience.

 

Οκ μπορούμε να κράξουμε όλοι μαζι εδώ😅 Προσπαθεί να το κανει unhackable και ας λείπουν βασικά πράγματα εν έτη 2019..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Improvements Included in Version 7.0.0 (Distributed 01/28/2019)

Select from six new New Super Mario Bros.™ U Deluxe icons for your user

To edit your user icon, head to your My Page > Profile on the top left of the HOME menu

Added additional language support to the HOME Menu for Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), and Korean

To change the language, head to the System Settings > System > Language

General system stability improvements to enhance the user's experience.

Οκ μπορούμε να κράξουμε όλοι μαζι εδώ😅 Προσπαθεί να το κανει unhackable και ας λείπουν βασικά πράγματα εν έτη 2019..

Ενταξει αυτα είναι αφου εδωσε 6 νεα icons for user τι αλλο να ζητήσεις απο αυτα τα τσακαλια.....

Για τις νεες γλώσσες δεν το σχολιαζω καν μεγαλο επίτευγμα 

Άς  δουν ενα sx os να παρουν και καμια ιδέα. 

Τελικά μονο μια εταιρεία μας τιμα και μας προσφερει στα καλυτερα της τα ελληνικα.

Τρομερο major update για να παει απο το 6.2 στο 7 δεν το πηγαιναν τουλαχιστον στο 6.3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Malthador είπε

Μάλλον το πρόβλημα είναι ότι εσύ το βλέπεις ως αποκλειστικά home console, που δεν πλασάρεται έτσι, διαφορετικά δεν θα σου φαινόταν τσιμπημένη η τιμή του. Είναι υβριδικό σύστημα και ως τέτοιο το κρίνουμε.

Ρε φίλος εγώ μια χαρά το βλέπω όπως είναι και δεν άφησα να εννοηθεί κάτι αντίθετο από αυτά που έγραψα,αντίθετα με 'σένα.Το ότι είναι hybrid δεν αναιρεί ότι είναι και main console και successor του Wii U να στο δώσω να το καταλάβεις.Αυτά στα όσο έχουν να κάνουν με την άποψη μου για τη κονσόλα γιατί προς αυτό το στόχο πήγαινε η απαντησή σου.Τώρα για τη τιμή που λες είπαμε σε αυτό μπορώ να πάω πάσο γιατί ο καθένας βλέπει και κρίνει με δικά του κριτήρια.Τώρα ποιός είναι λάθος και ποιός σωστός και πάλι έχει να κάνει από ποιά σκοπιά θα το δεις και αν θες να δεις το ποτήρι μισοάδειο ή μισογεμάτο ένα πράγμα.

 

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Ναι, όμως αν θες αποφάσισε ποιά άποψη θα υποστηρίζεις. Τελικά επιδιοθώνει τα ελαττωματικά joycons ή δεν τα επιδιορθώνει και σου λέει «κράτα τα μακριά από το ενυδρείο»; Άλλο γράφεις τώρα, άλλο έγραφες πριν, μαν μου.

Είπα εγώ ότι δεν επιδιόρθωνε τα χαλασμένα joycons?Γενικώς έχεις μια τάση να βάζεις λόγια για τον άλλον που δεν έχει πει ή ούτε καν έχει σκεφτεί.Το έχεις ξανακάνει και πριν.Η αρχική απάντηση της Nintendo (ψάξτο αν θες) που πρότεινε λύσεις για το θέμα ήταν ότι ναι κοιτάξτε μην έχετε κανά ενυδρείο στο σπίτι.Το ότι μετά έφτιαχνε τα χαλασμένα joycons,έ,όπως είπα αυτό έλειπε man μου.

 

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Όχι δεν παίζεις το τέλειο διπλό με δύο joycons, αλλά πάντως υπάρχει η επιλογή μέχρι ενός σημείου. Πάντως θα ήθελα να μου πεις ποιό άλλο φορητό/υβριδικό ξέρεις που να παίζει DOOM και Wolfenstein 2 και τι τιμή έχει. Επίσης, θα ήθελα να μου πεις τι τιμή πιστεύεις εσύ προσωπικά ότι θα έπρεπε να έχει η κονσόλα (ούτως η άλλως irrelevant θα είναι, γιατί πουλάει με την τωρινή του τιμή, αλλά ειλικρινά θα ήθελα να πάρω κι άλλη μία άποψη).

Δεν ξέρω γιατί δεν με ενδιαφέρει να μάθω για hybrid κονσόλες τύπου Nvidia shield,Aikun Morphus X300 κτλ.Αν με ενδιέφερε το portability θα είχα πάρει Switch.Για τη τιμή σου είπα και κάποια πράγματα παραπάνω αλλά για να σου απαντήσω στην ερωτησή σου θα σου πω 250 από day1.

edit: Για να σε προλάβω,να πω το ότι δεν με ενδιαφέρει το portability μέρος του Switch δεν πάει να πει ότι το βλέπω αποκλειστικά σαν home console.Σίγουρα είναι ένα συν,αλλά εμένα η φορητότητα απλά δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο.

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν το είπες κακό, το είπες μέτριο (επί λέξει είπες «Τα Mario είναι από τις αγαπημένες μου σειρές αλλά το Odyssey το βρήκα πολύ μέτριο (όσο το έπαιξα βέβαια) σε όλα του και το έχω ως το χειρότερο 3d Mario.») και για να σου το κάνω πιο εύκολο γενίκευσα το ερώτημά μου σε όλο το genre. Ας το ειδικεύσω τότε: ποιό 3D Mario συγκεκριμένα θεωρείς ότι είναι καλύτερο από το Odyssey; Είπες ότι είναι το χειρότερο όλων, βασικά ένα πες μου που θεωρείς καλύτερο για να κάνουμε κουβέντα, μην τα αναλύω όλα τώρα.

Ωραία για να στο "ειδικεύσω"¨κι εγώ μιας και δεν καταλαβαίνεις θεωρώ όλα τα υπόλοιπα 3d Mario καλύτερα του Odyssey,όλα.Super Mario 64,Sunshine,Galaxy 1 & 2,Mario 3D World.Άποψη μου βέβαια και δεκτό όλος ο άλλος κόσμος να έχει αντίθετη με τη δικιά μου.Εμένα πάντως πρώτη φορά που δεν με γέμισε ένα Mario παιχνίδι.Ώρες,ώρες το βρήκα και βαρετό.Αν θες να το αναλύσουμε το αναλύω δεν έχω πρόβλημα.

 

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Όποιος είχε Wii U έχει μειωμένο ενδιαφέρον για το NSw, με τον ίδιο τρόπο που όποιος είχε PS3 δεν έβρισκε πάνω από ένα-δύο σοβαρούς λόγους για να αγοράσει PS4 μέχρι το 2017. Ωστόσο το NSw αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει 4-5 πολύ δυνατά exclusives (Odyssey, XC2, Splatoon 2, Smash, Octopath Traveller), σίγουρα περισσότερα απ' όσα είχε το PS4 στο δεύτερο χρόνο κυκλοφορίας του και το οποίο πούλαγε σχετικά το ίδιο*. Είναι λογικό ότι αν δεν σε αγγίζουν τα exclusives που έχει η κονσόλα αυτή τη στιγμή, τότε είναι κακή στιγμή για να την αγοράσεις και το συνετό είναι να περιμένεις.

*Ο μόνος λόγος που κάνω τη σύγκριση με το PS4, επειδή αναρρωτιέσαι πως πουλάει μια κονσόλα όταν είναι τίγκα στα remasters. Αναλογίσου απλά ότι το PS4 πήγαινε (και πάει ακόμα) τραίνο ενώ είναι τίγκα στα PS3 remasters, με 80 εκατομμύρια PS3 πουλημένα εκεί έξω. Το Switch πάει τραίνο ενώ είναι τίγκα στα Wii U remasters, με 14 εκατομμύρια Wii U πουλημένα εκεί έξω. Η διαφορά είναι ότι οι περισσότεροι PS4 owners είχαν ήδη παίξει αυτά τα games στο PS3 τους, ενώ οι περισσότεροι NSw owners δεν έχουν παίξει τα remasters, μιας και δεν είχαν Wii U. Τα remasters στην περίπτωση του NSw δεν είναι fillers με την έννοια που είναι στο PS4, γιατί η προηγούμενη κονσόλα της Ν ήταν αποτυχία σκέτη, ενώ η προηγούμενη κονσόλα της Sony είναι επιτυχημένη.

Δεν έχω να πω πολλά σε αυτά.Πάνω κάτω δίκιο έχεις.Απλά όπως είπα και σε μια απάντηση μου πιο πάνω σε κάποιον άλλον είναι ότι η Nintendo δεν πείθει προς το παρών έναν κάτοχο Wii U για αγορά του Switch.Για τους κατόχους δηλαδή του Wii U που την τίμησαν όπως είπα με την αγορά τους δεν τους προσφέρει σχεδόν τίποτα καινούριο πέρα από το Mario Odyssey.Δεν το λες δηλαδή και την καλύτερη αντιμετώπιση μιας εταιρείας ως προς τους χρόνια πελάτες της.

Επεξ/σία από akarabamba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sils είπε

Τρομερο major update για να παει απο το 6.2 στο 7 δεν το πηγαιναν τουλαχιστον στο 6.3.

Δεν εχουν σημασια τα νουμερα.Ο καθε dev οτι θελει βαζει απλως ειναι μοδα πλεον οταν αλλαζει πχ. απο 6.2.1 σε 7.0.0 να ειναι κατι μεγαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Of topic - Καλησπέρα έχω ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/6257744/APC-Mobile-Power-Pack-10000mAh.html κάπου πετάμενο, να δοκιμάσω να φορτίσω το switch η παίζει πιθανότητα να το πάρω στην πλάτη ; επίσης έχει 2 θύρες μια 2,4A που είναι για ταμπλετ και μια 1A που είναι για κινητά, αν κάνει παίζει ρόλο η θύρα ; ευχαριστώ θερμά.

On topic - Παρακαλώ μην συγκρίνετε το switch με άλλες κονσόλες που δεν είναι φορητές, δεν έχει νόημα για τους συντριπτικά περισσότερους που το αγοράσαμε. Και εγώ πήρα ps4 pro και oled 55 και απλά σκονίζετε, εντυπωσιακά γραφικά και άνεση στον καναπέ αλλά τι να το κάνω που σπίτι πάω μόνο για ύπνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Prospector8 είπε

Improvements Included in Version 7.0.0 (Distributed 01/28/2019)

Select from six new New Super Mario Bros.™ U Deluxe icons for your user

To edit your user icon, head to your My Page > Profile on the top left of the HOME menu

Added additional language support to the HOME Menu for Chinese (Simplified), Chinese (Traditional), and Korean

To change the language, head to the System Settings > System > Language

General system stability improvements to enhance the user's experience.

Οκ μπορούμε να κράξουμε όλοι μαζι εδώ😅 Προσπαθεί να το κανει unhackable και ας λείπουν βασικά πράγματα εν έτη 2019..

http://www.nintendolife.com/news/2019/01/nintendo_switch_firmware_7_0_0_already_hacked_just_four_hours_after_going_live

Ως κλασική nintendo το κάνει και αυτό λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stafftw είπε

Το πιο πιθανό είναι να το κάνει επίτηδες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αν δεν ανακοινωσουν και σημερα direct για την πεμπτη,παμε για την αλλη εβδομαδα😕

Ειμαι αιδιοδοξος οτι θα το ανακοινωσουν σημερα ομως.Και θα πρεπει οπωσδηποτε να δειξουν καλα πραγματα μετα το αρνητικο κλιμα που εχει δημιουργηθει αυτες τις μερες.

Να ρωτησω κατι για οσους εχουν παρει το gripcase.Ειχατε κανα θεμα με τελωνιο??Ρωταω γιατι γραφει οτι εχει ερθει Ελλαδα απο τις 15 του μηνα και εχει μεινει εκει η ενημερωση.Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.Αν ειχε θεμα με το τελωνιο δεν θα με ειχαν ενημερωσει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akarabamba said:

Απλά όπως είπα και σε μια απάντηση μου πιο πάνω σε κάποιον άλλον είναι ότι η Nintendo δεν πείθει προς το παρών έναν κάτοχο Wii U για αγορά του Switch.Για τους κατόχους δηλαδή του Wii U που την τίμησαν όπως είπα με την αγορά τους δεν τους προσφέρει σχεδόν τίποτα καινούριο πέρα από το Mario Odyssey.Δεν το λες δηλαδή και την καλύτερη αντιμετώπιση μιας εταιρείας ως προς τους χρόνια πελάτες της.

 

Δεν πείθει εσένα, όχι γενικά. 

Έχοντας ακόμα Wii U μια χαρά αγόρασα και το Switch. 

1 hour ago, sils said:

Τελικά μονο μια εταιρεία μας τιμα και μας προσφερει στα καλυτερα της τα ελληνικα.

 

Μιλάμε για την ίδια που δίνει ένα χρόνο εγγύηση στην κονσόλα της? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dekulinkgr είπε

Ειμαι αιδιοδοξος οτι θα το ανακοινωσουν σημερα ομως.Και θα πρεπει οπωσδηποτε να δειξουν καλα πραγματα μετα το αρνητικο κλιμα που εχει δημιουργηθει αυτες τις μερες.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο αρνητικο κλιμα αυτο τον καιρο εκτος και αν εννοεις για το delay του metroid prime 4 οπου φαινεται οτι ο κοσμος το βλεπει πιο θετικα αποτι πιστευαν στη nintendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το metroid δεν νομίζω και εγώ οτι αποτελεί αρνητικό κλίμα με το delay.  

Είναι απο μόνο του όμως αρνητικό οτι δεν έχουν κάνει direct για να μας πουν μέχρι Απρίλιο τι περιμένουμε. Εφόσον έδωσαν και ημερομηνία για το yoshi η δεν έχουν κάτι να δείξουν η κάτι κρατάνε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, akarabamba said:

Δεν ξέρω γιατί δεν με ενδιαφέρει να μάθω για hybrid κονσόλες τύπου Nvidia shield,Aikun Morphus X300 κτλ.Αν με ενδιέφερε το portability θα είχα πάρει Switch.Για τη τιμή σου είπα και κάποια πράγματα παραπάνω αλλά για να σου απαντήσω στην ερωτησή σου θα σου πω 250 από day1.

Η τιμή που αναφέρεις είναι μη ρεαλιστική για αυτό που είναι το Switch (δηλαδή το ισχυρότερο φορητό αυτή τη στιγμή που παράλληλα εκτελεί και χρέη home console). Η τιμή στα 300 είναι sweet spot κατά την άποψή μου, αλλά όπως είπες κι εσύ είναι θέμα οπτικής.

3 hours ago, akarabamba said:

Ωραία για να στο "ειδικεύσω"¨κι εγώ μιας και δεν καταλαβαίνεις θεωρώ όλα τα υπόλοιπα 3d Mario καλύτερα του Odyssey,όλα.Super Mario 64,Sunshine,Galaxy 1 & 2,Mario 3D World.Άποψη μου βέβαια και δεκτό όλος ο άλλος κόσμος να έχει αντίθετη με τη δικιά μου.Εμένα πάντως πρώτη φορά που δεν με γέμισε ένα Mario παιχνίδι.Ώρες,ώρες το βρήκα και βαρετό.Αν θες να το αναλύσουμε το αναλύω δεν έχω πρόβλημα.

Η άποψή σου είναι μοναδική και πιστεύω ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που συμφωνούν μαζί σου (μιλάμε για το πιο καλοπουλημένο 3D Mario ever). Ωστόσο, είναι απολύτως δεκτή, δεν γίνεται να αρέσουν όλα τα games σε όλους. Πάντως, για εμένα το καλύτερο 3D Mario πριν το Odyssey ήταν το Galaxy. Ε στο κομμάτι του gameplay (που κατά βάση εκεί κρίνονται τα platformers κατά την γνώμη μου) το Odyssey άφησε αιώνες πίσω του το Galaxy. Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή 3D platformer με καλύτερο gameplay από το Odyssey και δύσκολα θα υπάρξει για τα επόμενα 5 χρόνια.

3 hours ago, akarabamba said:

Δεν έχω να πω πολλά σε αυτά.Πάνω κάτω δίκιο έχεις.Απλά όπως είπα και σε μια απάντηση μου πιο πάνω σε κάποιον άλλον είναι ότι η Nintendo δεν πείθει προς το παρών έναν κάτοχο Wii U για αγορά του Switch.Για τους κατόχους δηλαδή του Wii U που την τίμησαν όπως είπα με την αγορά τους δεν τους προσφέρει σχεδόν τίποτα καινούριο πέρα από το Mario Odyssey.Δεν το λες δηλαδή και την καλύτερη αντιμετώπιση μιας εταιρείας ως προς τους χρόνια πελάτες της.

Διόρθωση: δεν πείθει τους κατόχους Wii U που δεν τους ενδιαφέρουν τα exclusives του Switch. Ξέρω πολλούς Wii U owners (εκτός από εμένα) που αγόρασαν NSw γιατί ήθελαν να παίξουν τα exclusives του (και σου ανέφερα κι άλλα exclusives, δεν είναι μόνο το Odyssey). Και βασικά αυτό ισχύει για όλες τις κονσόλες, αν δεν σε ενδιαφέρουν τα exclusives μιας κονσόλας, απλά πας σε κάποια άλλη. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα exclusives καμιάς κονσόλας, απλά πας σε πισί.

2 hours ago, NickTG said:

Δεν πείθει εσένα, όχι γενικά. 

Έχοντας ακόμα Wii U μια χαρά αγόρασα και το Switch.

Εσύ δεν μετράς, είσαι cultist!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...