Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
11 minutes ago, Edel said:

Πως έκανες grinding στη παραλία? Εγώ με τόσο ήλιο δεν έχω καταφέρει να παίξω ποτέ τίποτα. Τι κινητό δοκίμασα, τι 3ds, δε γινόταν!

Ζόρικα η αλήθεια είναι, στο πρωινό μπάνιο μόνο με σκιά από ομπρέλα ή από το... κεφάλι μου γινόταν. Στο απογευματινό σαφώς πιο εύκολα τα πράγματα χαχα 

8 minutes ago, Fulgore said:

Τα σχολια που γραφτηκαν ειναι τα ιδια σχολια που γραφτηκαν και περυσι πριν βγουν τα pokemon και smash,μιας και ολη την υπολοιπη χρονια οι μεγαλες κυκλοφοριες ηταν το octopath και το Hollow Knight.

Και οπως καταλαβαινεις δεν γινεται να μην γραφτει τιποτα για μηνες στο κεντρικο θεμα του επειδη η Nintendo κατεβασε στροφες μετα το launch.

Και στις αλλες κονσολες σε αναλογες περιοδους ξηρασιας,παλι αναλογα σχολια γραφονται.

Για το final fantasy 12 που λες,θα σου απαντησω με κατι που εγραψες πιο πανω στο σχολιο σου οτι πλεον(μιας και το εχεις ηδη παιξει)εισαι ας το πουμε biased κατα του(για να το λες και σιχαμα)αρα σε τετοιες περιπτωσεις δεν νομιζω οτι εχει και πολυ νοημα να προσπαθησει να σου πει καποιος γιατι του αρεσε περισσοτερο αφου εσενα δεν σαρεσει,πραγμα απολυτως λογικο βεβαια.

Α δηλαδή αφού δεν έχουμε κάτι ουσιαστικό να σχολιάσουμε, ας κάνουμε μερικά fillers 😛 Οκ, το 'πιασα.

Αλήθεια προσπάθησα να με πείσω ότι μου αρέσει αλλά δεν... Ενώ σχεδόν όλα τα άλλα μου άρεσαν, μέχρι και το 15. Γι' αυτό ειλικρινά θα ήθελα να ακούσω τι σας άρεσε. Μπορεί να του δώσω καμιά ευκαιρία στο switch... ποιος ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Ζόρικα η αλήθεια είναι, στο πρωινό μπάνιο μόνο με σκιά από ομπρέλα ή από το... κεφάλι μου γινόταν. Στο απογευματινό σαφώς πιο εύκολα τα πράγματα χαχα 

Α δηλαδή αφού δεν έχουμε κάτι ουσιαστικό να σχολιάσουμε, ας κάνουμε μερικά fillers 😛 Οκ, το 'πιασα.

Αλήθεια προσπάθησα να με πείσω ότι μου αρέσει αλλά δεν... Ενώ σχεδόν όλα τα άλλα μου άρεσαν, μέχρι και το 15. Γι' αυτό ειλικρινά θα ήθελα να ακούσω τι σας άρεσε. Μπορεί να του δώσω καμιά ευκαιρία στο switch... ποιος ξέρει...

Γιατι σου κανει εντυπωση αφου και στα αλλα θεματα(και forums)το ιδιο πραγμα γινεται? :P

Αν υπηρχαν νεα παιχνιδια νομιζεις οτι θα ασχολιοταν ο κοσμος τοσο με την ανακοινωση για το metroid που ουτως ή αλλως δεν το περιμεναμε για φετος?

Τωρα για τα περι Final δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να σαρεσαν ολα τα υπολοια προσφατα και να μην σαρεσε το 12. Ειδικα σε σχεση με το 15 ειναι ετη φωτος μπροστα απο συστημα μαχης(ειδικα η Zodiac Age εκδοση με τα επαγγελματα/ειδικοτητες αλλα και την επιλογη για fast forward).

Δηλαδη πως γινεται να σαρεσε περισσοτερο το 15 που ουτε healer class ή spells εχει(εν μερη ουτε μαγειες μιας και ειναι οτι να ναι το συστημα με τις μαγειες),ουτε κανονικα summons,ουτε explore και πολεις,ουτε gear να αλλαξεις περαν απο 4 περιπου οπλα απο vendors,ουτε μεγαλο πληρωμα και παει λεγοντας.

Ακομα και απο το story εκοψαν κομματια απο αυτο για να τα πουλησουν ως season pass,και ειχε τοσες τρυπες που ηθελαν να βγαλουν και αλλα dlc απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 minutes ago, Fulgore said:

Γιατι σου κανει εντυπωση αφου και στα αλλα θεματα(και forums)το ιδιο πραγμα γινεται? :P

Αν υπηρχαν νεα παιχνιδια νομιζεις οτι θα ασχολιοταν ο κοσμος τοσο με την ανακοινωση για το metroid που ουτως ή αλλως δεν το περιμεναμε για φετος?

Τωρα για τα περι Final δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να σαρεσαν ολα τα υπολοια προσφατα και να μην σαρεσε το 12. Ειδικα σε σχεση με το 15 ειναι ετη φωτος μπροστα απο συστημα μαχης(ειδικα η Zodiac Age εκδοση με τα επαγγελματα/ειδικοτητες αλλα και την επιλογη για fast forward).

Δηλαδη πως γινεται να σαρεσε περισσοτερο το 15 που ουτε healer class ή spells εχει(εν μερη ουτε μαγειες μιας και ειναι οτι να ναι το συστημα με τις μαγειες),ουτε κανονικα summons,ουτε explore και πολεις,ουτε gear να αλλαξεις περαν απο 4 περιπου οπλα απο vendors,ουτε μεγαλο πληρωμα και παει λεγοντας.

Ακομα και απο το story εκοψαν κομματια απο αυτο για να τα πουλησουν ως season pass,και ειχε τοσες τρυπες που ηθελαν να βγαλουν και αλλα dlc απο αυτο.

Tι να σου πω, ίσως μ' αρέσουν τα πιο απλοϊκά πράγματα (πχ linear storyline από το 13) και όχι 42 jobs και ειδικότητες και sphere grids και κουτάκια, καθώς και σχετικά πιο απλά συστήματα μάχης (στο 12 η μάχη ήταν απλά ένα τσούρμο όλοι μαζί βαράτε, στα υπόλοιπα ήταν πιο ταχτοποιημένα τα πράγματα -πλην 15-). Τώρα τα summons αν και δε μου άρεσε που εμφανίζονταν όποτε ικανοποιούνταν κάποια κριτήρια (15), από την άλλη το να καλώ 10 summons σε κάθε μάχη (7-8) ήταν κουραστικό και έχαναν την αξία τους. Αλλά τέλος πάντων το 13 και το 15 άστα, δεν αφορούν το switch.

Το fast forward θετικό μεν, αλλά είναι λες και παίζεις βιντεοταινία στο γρήγορο... Δεν είναι πανάκεια. Anyway, ίσως του δώσω μια ευκαιρία αν δεν κόβει κWLου$ η τιμή...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Anyway, ίσως του δώσω μια ευκαιρία αν δεν κόβει κWLου$ η τιμή...

Μη σε στεναχωρησω αλλα κατω απο 50€ δεν υπαρχει περιπτωση να τα βγαλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, james9tito said:

Μη σε στεναχωρησω αλλα κατω απο 50€ δεν υπαρχει περιπτωση να τα βγαλουν. 

Ε τότε κάποια στιγμή μεταχειρισμένο :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, GeorgeMan said:

Αυτό που μου έκανε τρελή εντύπωση είναι που διάβασα μερικά σχόλια τα οποία εκθείαζαν το XII. Παιδιά, αλήθεια; :o Παίρνω LSD; Κάνω κάτι στραβά; Έχω σπαταλήσει πιθανότατα 4ψήφιο νούμερο ωρών στα Final, όλα ανεξαιρέτως (τα offline), ήμουν ένα βήμα από το να πάω στη συναυλία του Distant Worlds (πέρσι στο Μιλάνο), αγαπάω τη μουσική τους (έχω videos στο αυτοκίνητο να φανταστείτε και βλέπω), έπαιξα το ΧΙΙ πάνω από 30 ώρες, προσπάθησα αλήθεια να μου αρέσει, αλλά ειλικρινά είναι ένα σίχαμα. Εξηγήστε μου παρακαλώ...!

Το XII δεν είναι το προσωπικό μου αγαπημένο (τη θέση αυτή καταλαμβάνει το Χ για μένα), αλλά δεν συμφωνούσα με το bashing που δέχτηκε όταν πρωτοκυκλοφόρησε (που απ' όσο θυμάμαι ήταν λόγω του linear του πράγματος - λες και τα υπόλοιπα FF βρωμάνε sandboxίλα, τέσπα). Ήταν ένα τίμιο game της σειράς που άξιζε να φέρει το βαρύ όνομά του.

Αυτό που ποτέ μου δεν μπόρεσα να κατανοήσω είναι γιατί ακόμα και σήμερα το VII θεωρείται από πολλούς το καλύτερο FF ever. Αν εξαιρέσουμε τον Sephiroth, το game δεν έχει τίποτα memorable. Ο Cloud είναι ένας φλώρος της σειράς, το σύστημα μάχης επιεικώς μέτριο και το σενάριο meh. Πέρα από τα γραφικά που ήταν εντυπωσιακά για την εποχή που κυκλοφόρησε είναι ένα μέτριο J-RPG και σίγουρα πολύ χειρότερο από άλλα της σειράς. Τα IV, V, VI, IIX, IX και X είναι κλάσεις καλύτερα σε gameplay, χαρακτήρες και σενάριο, μέχρι και το FFXV περισσότερο το ευχαριστήθηκα (εντάξει ο Noctis παίζει να κερδίζει στην φλωριά τον Cloud, το δέχομαι). 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το 7 νομιζω οτι ειναι σε πολλους αγαπημενο λογω της τεραστιας βελτιωσης απο το 6, σε mechanics και γραφικα , αλλα και σεναριακα λογω της γνωστης σκηνης της οποιας δεν αναφερω για να μην κανω σποιλερ. Βαλε και τον Sephiroth Που ειναι απο τους πιο ενδιαφεροντες κακους εβερ και καταλαβαινεις γιατι ειναι λατρεμενο το 7.

Εξισου αγαπημενο για μενα ειναι το VIII και μετα το X. To X2 δεν μου αρεσε , το XV μετανοιωσα τις ωρες που εχασα μαζι του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Tι να σου πω, ίσως μ' αρέσουν τα πιο απλοϊκά πράγματα (πχ linear storyline από το 13) και όχι 42 jobs και ειδικότητες και sphere grids και κουτάκια, καθώς και σχετικά πιο απλά συστήματα μάχης (στο 12 η μάχη ήταν απλά ένα τσούρμο όλοι μαζί βαράτε, στα υπόλοιπα ήταν πιο ταχτοποιημένα τα πράγματα -πλην 15-). Τώρα τα summons αν και δε μου άρεσε που εμφανίζονταν όποτε ικανοποιούνταν κάποια κριτήρια (15), από την άλλη το να καλώ 10 summons σε κάθε μάχη (7-8) ήταν κουραστικό και έχαναν την αξία τους. Αλλά τέλος πάντων το 13 και το 15 άστα, δεν αφορούν το switch.

Το fast forward θετικό μεν, αλλά είναι λες και παίζεις βιντεοταινία στο γρήγορο... Δεν είναι πανάκεια. Anyway, ίσως του δώσω μια ευκαιρία αν δεν κόβει κWLου$ η τιμή...

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το 12 ηταν πολυ περισσοτερο FF απο τα επομενα οπως το 13 και το 15.Και ο λογος που τα αναφερω αυτα ειναι επειδη ειπες οτι σου αρεσαν πολυ περισσοτερο απο το 12.

Προσωπικα απο το 7 και μετα περαν των online ολα τα FF μου αρεσαν αλλο περισσοτερο και αλλο λιγοτερο εκτος απο το τελευταιο 15,το οποιο περαν απο τον τεχνικο του τομεα(για δεδομενα της σειρας)ειναι ντροπη να λεγεται Final Fantasy.Διολου τυχαιο που χαρη στο 15 αρκετος κοσμος εκτιμησε παραπανω μεχρι και το 13.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο και αυτό που έπρεπε να γίνει remake είναι προφανώς το 6.

Απλά το 7 είναι αυτό που είχε γίνει πιο γνωστό και μάλλον έκανε και πιο διαδεδομένο το είδος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
26 minutes ago, james9tito said:

Ενταξει το 7 νομιζω οτι ειναι σε πολλους αγαπημενο λογω της τεραστιας βελτιωσης απο το 6, σε mechanics και γραφικα , αλλα και σεναριακα λογω της γνωστης σκηνης της οποιας δεν αναφερω για να μην κανω σποιλερ. Βαλε και τον Sephiroth Που ειναι απο τους πιο ενδιαφεροντες κακους εβερ και καταλαβαινεις γιατι ειναι λατρεμενο το 7.

Εξισου αγαπημενο για μενα ειναι το VIII και μετα το X. To X2 δεν μου αρεσε , το XV μετανοιωσα τις ωρες που εχασα μαζι του. 

Προσωπικά το gameplay του VII, το θεωρώ υποβάθμιση σε σχέση με το V ή το VI, αλλά οκ, γούστα είναι αυτά. Τεχνικώς ναι, στην εποχή του ένιωθες δέος, αλλά τουλάχιστον εμένα αυτό δεν είναι αρκετό να με κάνει να το θεωρήσω το καλύτερο ever, όταν το gameplay του με ζόριζε.

9 minutes ago, NickTG said:

Το καλύτερο και αυτό που έπρεπε να γίνει remake είναι προφανώς το 6.

Εντάξει, θες να λιώσουμε στο κλάμα εσύ. Έτσι και βγάλουν remake το VI με γραφικά τύπου XV προβλέπω μαζικές καταθλίψεις. :(

Και το IV θα ήθελα να γίνει σοβαρό remake ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Αυτό που μου έκανε τρελή εντύπωση είναι που διάβασα μερικά σχόλια τα οποία εκθείαζαν το XII. Παιδιά, αλήθεια; :o Παίρνω LSD; Κάνω κάτι στραβά; Έχω σπαταλήσει πιθανότατα 4ψήφιο νούμερο ωρών στα Final, όλα ανεξαιρέτως (τα offline), ήμουν ένα βήμα από το να πάω στη συναυλία του Distant Worlds (πέρσι στο Μιλάνο), αγαπάω τη μουσική τους (έχω videos στο αυτοκίνητο να φανταστείτε και βλέπω), έπαιξα το ΧΙΙ πάνω από 30 ώρες, προσπάθησα αλήθεια να μου αρέσει, αλλά ειλικρινά είναι ένα σίχαμα. Εξηγήστε μου παρακαλώ...!

Αδερφέ τι περιοχές κυκλοφορείς να τις αποφεύγω; 😝

Το VII θεωρείται το καλύτερο γιατί ήταν το πρώτο 3D, ήταν το πρώτο ευρέως διαδεδομένο jrpg, ήταν μια χαρά για την εποχή του, μας είχαν κάνει πλύση εγκεφάλου από παντού για το πόσο γαμάτο είναι και φυσικά για λόγους νοσταλγίας. Όχι ότι ήταν κακό, αλλά προσωπικά προτιμώ το VIII (που μάλλον δεν θα το κάνουν ποτέ remake 😥).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, Malthador said:

 

Εντάξει, θες να λιώσουμε στο κλάμα εσύ. Έτσι και βγάλουν remake το VI με γραφικά τύπου XV προβλέπω μαζικές καταθλίψεις. :(

Και το IV θα ήθελα να γίνει σοβαρό remake ξανά.

 

Να δούμε επιτέλους και έναν σοβαρό κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα FF γενικά δε διακρίνονται για το innovative gameplay τους. Είναι συνήθως καλό αλλά ως εκεί. 

Για μένα τα FF είναι κάποιες "στιγμές" που μου έχουν χαραχθεί στη μνήμη. Λόγω ιστορίας? Λόγω συναισθηματικής φόρτισης? Λόγω μουσικής και ατμόσφαιρας? Δε ξέρω γιατί αλλά μου έχουν χαραχθεί. Και τέτοιες στιγμές μου έχει αφήσει μόνο το FF7, FF8 και FF10. Και τα άλλα games είναι εξαιρετικά και μπορεί και καλύτερα σε πολλούς τομείς αλλά δε μου έχουν αφήσει ανεξίτηλη στη μνήμη αυτή τη ριμάδα τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Tι να σου πω, ίσως μ' αρέσουν τα πιο απλοϊκά πράγματα (πχ linear storyline από το 13) και όχι 42 jobs και ειδικότητες και sphere grids και κουτάκια, καθώς και σχετικά πιο απλά συστήματα μάχης (στο 12 η μάχη ήταν απλά ένα τσούρμο όλοι μαζί βαράτε, στα υπόλοιπα ήταν πιο ταχτοποιημένα τα πράγματα -πλην 15-). Τώρα τα summons αν και δε μου άρεσε που εμφανίζονταν όποτε ικανοποιούνταν κάποια κριτήρια (15), από την άλλη το να καλώ 10 summons σε κάθε μάχη (7-8) ήταν κουραστικό και έχαναν την αξία τους. Αλλά τέλος πάντων το 13 και το 15 άστα, δεν αφορούν το switch.

Το fast forward θετικό μεν, αλλά είναι λες και παίζεις βιντεοταινία στο γρήγορο... Δεν είναι πανάκεια. Anyway, ίσως του δώσω μια ευκαιρία αν δεν κόβει κWLου$ η τιμή...

Για να σου πούμε τι μας άρεσε πρέπει να μας πεις εσύ πρώτος τι δεν σου άρεσε και το θεωρείς σίχαμα. Για εμένα που το έχω ως το αγαπημένο μου από την main σειρά ήταν το όλο πακέτο που πρόσφερε. 

1. Ο πραγματικά "μυστικός" κόσμος του και η ομορφιά αυτού μέσα από το καταπληκτικό artwork. 

2. Η πραγματικά καλογραμμένη και καλό δουλεμένη ιστορία που ήταν πολιτικού περιεχομένου. 

3. Οι σοβαροί χαρακτήρες, δικοί σου και μη με το πρώτο πραγματικά καλό voice work. 

4. Το gameplay. Ναι ξεκινάει αργά και βαρετά αλλά ανοίγει πολύ και σου δίνει μπόλικες επιλογές στο πως θες να παίξεις. Ο κόσμος επίσης έχει πραγματική εξερεύνηση με πραγματικούς γρίφους και περίεργα σκηνικά και φυσικά τα hunts. 

5. Music baby. Τρελός φαν του συγκεκριμένου συνθέτη από παιχνίδια όπως ff tactics και vagrant story και αργότερα valkyria chronicles. 

Γενικά το παιχνίδι παρεξηγήθηκε για το πόσο διαφορετικό ήταν σε σχέση με τα παλιά αλλά προσωπικά δεν ήμουν τρελός με τα παλιά (πλην του ff 8 😎) οπότε η αλλαγή αυτή μου έδωσε το FF που πάντα είχα στο μυαλό μου ότι θα ήθελα. 

Επεξ/σία από ikaruga24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...