Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Fulgore said:

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το 12 ηταν πολυ περισσοτερο FF απο τα επομενα οπως το 13 και το 15.Και ο λογος που τα αναφερω αυτα ειναι επειδη ειπες οτι σου αρεσαν πολυ περισσοτερο απο το 12.

Προσωπικα απο το 7 και μετα περαν των online ολα τα FF μου αρεσαν αλλο περισσοτερο και αλλο λιγοτερο εκτος απο το τελευταιο 15,το οποιο περαν απο τον τεχνικο του τομεα(για δεδομενα της σειρας)ειναι ντροπη να λεγεται Final Fantasy.Διολου τυχαιο που χαρη στο 15 αρκετος κοσμος εκτιμησε παραπανω μεχρι και το 13.

Ναι το 13 και κυριως το 15 είναι "άλλο πράγμα" σε σχέση με αυτά που είχαμε συνηθίσει από παλιά, με τα κακά του και τα καλά του. Το σύστημα μάχης του 15 με μπέρδευε πάρα πολύ αλλά συνηθίζεται.

4 hours ago, NickTG said:

Το καλύτερο και αυτό που έπρεπε να γίνει remake είναι προφανώς το 6.

Απλά το 7 είναι αυτό που είχε γίνει πιο γνωστό και μάλλον έκανε και πιο διαδεδομένο το είδος. 

Συμφωνώ. Βασικά όλα θα τα ήθελα πλήρως 3D και ας είναι top down.

3 hours ago, non-serviam said:

Αδερφέ τι περιοχές κυκλοφορείς να τις αποφεύγω; 😝

Το VII θεωρείται το καλύτερο γιατί ήταν το πρώτο 3D, ήταν το πρώτο ευρέως διαδεδομένο jrpg, ήταν μια χαρά για την εποχή του, μας είχαν κάνει πλύση εγκεφάλου από παντού για το πόσο γαμάτο είναι και φυσικά για λόγους νοσταλγίας. Όχι ότι ήταν κακό, αλλά προσωπικά προτιμώ το VIII (που μάλλον δεν θα το κάνουν ποτέ remake 😥).

Αττική από Χαλάνδρι και πάνω :D Εντάξει μην αγχώνεσαι, μετά τη n-στή φορά δεν κοιτάω πολύ στην οθόνη :D Το VIII μου glitchαρε σε ένα σημείο (γρατσουνισμένο CD PS1). Χρειάστηκε τεράστια ψυχολογική δύναμη για να επανέλθω, χρόνια μετά :D Σε emulator.

2 hours ago, ikaruga24 said:

Για να σου πούμε τι μας άρεσε πρέπει να μας πεις εσύ πρώτος τι δεν σου άρεσε και το θεωρείς σίχαμα. Για εμένα που το έχω ως το αγαπημένο μου από την main σειρά ήταν το όλο πακέτο που πρόσφερε. 

1. Ο πραγματικά "μυστικός" κόσμος του και η ομορφιά αυτού μέσα από το καταπληκτικό artwork. 

2. Η πραγματικά καλογραμμένη και καλό δουλεμένη ιστορία που ήταν πολιτικού περιεχομένου. 

3. Οι σοβαροί χαρακτήρες, δικοί σου και μη με το πρώτο πραγματικά καλό voice work. 

4. Το gameplay. Ναι ξεκινάει αργά και βαρετά αλλά ανοίγει πολύ και σου δίνει μπόλικες επιλογές στο πως θες να παίξεις. Ο κόσμος επίσης έχει πραγματική εξερεύνηση με πραγματικούς γρίφους και περίεργα σκηνικά και φυσικά τα hunts. 

5. Music baby. Τρελός φαν του συγκεκριμένου συνθέτη από παιχνίδια όπως ff tactics και vagrant story και αργότερα valkyria chronicles. 

Γενικά το παιχνίδι παρεξηγήθηκε για το πόσο διαφορετικό ήταν σε σχέση με τα παλιά αλλά προσωπικά δεν ήμουν τρελός με τα παλιά (πλην του ff 8 😎) οπότε η αλλαγή αυτή μου έδωσε το FF που πάντα είχα στο μυαλό μου ότι θα ήθελα. 

Ωραίος. Συμφωνώ σε αυτά που μου λες (πλην της μουσικής, έχουν όλα καταπληκτική, link1, link2, link3, τρελοί γιαπωνέζοι! (πρελούδιο και main theme)). Ωστόσο αυτό που μου άφησε, ήταν ένα αέναο περπάτημα σε ένα χαοτικό map, και "ένα τσούρμο που έκανε επιθέσεις/healing". Δυστυχώς :-( 

1 hour ago, Mistwalker said:

Για μενα παντως τα 2 ff games που γουστατα τρελα ειναι το ff7 και το crisis core.

Συμφωνώ απολύτως. Και τa 8-9-10 ήταν κορυφαία αλλά με το crisis core έκλαψα στο τέλος. Μαγικό. Δεν μου έχει συμβεί με άλλο παιχνίδι ever.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Ωραίος. Συμφωνώ σε αυτά που μου λες (πλην της μουσικής, έχουν όλα καταπληκτική, link1, link2, link3, τρελοί γιαπωνέζοι!). Ωστόσο αυτό που μου άφησε, ήταν ένα αέναο περπάτημα σε ένα χαοτικό map, και "ένα τσούρμο που έκανε επιθέσεις/healing". Δυστυχώς :-( 

Προφανώς δεν έδωσες την πρέπουσα προσοχή καθώς "χάθηκες" και προσπαθούσες να εστιάσεις κάπου. Είναι ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα" που αντιμετωπίζει και η σειρά Xenoblade. Πρέπει να έρθουν όλα τα γρανάζια και να κάνουν κλικ μέσα στο κεφάλι σου για το τι και πως. Όταν τελικά γίνει αυτό το παιχνίδι μεταμορφώνει τον τρόπο που το προσεγγίζεις. 30 ώρες που λες είναι ψίχουλα για τέτοιο παιχνίδι. 

Για εμένα πρέπει να του δώσεις μια ουσιαστική ευκαιρία με άλλη ματιά λόγο διαφορετικοτητας. Ίσως τώρα μετά από τόσα χρόνια το εκτιμήσεις δεόντως πολύ περισσότερο από όσο νόμιζες. Μου έχει συμβεί με άπειρα παιχνίδια αυτό, να τα εκτιμώ πολύ μετά την κυκλοφορία τους δηλαδή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, ikaruga24 said:

Προφανώς δεν έδωσες την πρέπουσα προσοχή καθώς "χάθηκες" και προσπαθούσες να εστιάσεις κάπου. Είναι ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα" που αντιμετωπίζει και η σειρά Xenoblade. Πρέπει να έρθουν όλα τα γρανάζια και να κάνουν κλικ μέσα στο κεφάλι σου για το τι και πως. Όταν τελικά γίνει αυτό το παιχνίδι μεταμορφώνει τον τρόπο που το προσεγγίζεις. 30 ώρες που λες είναι ψίχουλα για τέτοιο παιχνίδι. 

Για εμένα πρέπει να του δώσεις μια ουσιαστική ευκαιρία με άλλη ματιά λόγο διαφορετικοτητας. Ίσως τώρα μετά από τόσα χρόνια το εκτιμήσεις δεόντως πολύ περισσότερο από όσο νόμιζες. Μου έχει συμβεί με άπειρα παιχνίδια αυτό, να τα εκτιμώ πολύ μετά την κυκλοφορία τους δηλαδή. 

Επειδή θα βγει το 50ρικο for sure, μπορεί να του δώσω καμία ευκαιρία σε κάποια άλλη πλατφόρμα. :-) Thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε πάρει ο αδελφός μου το switch εχθές σήμερα μου το έφερε βλέπω έκδοση λογισμικού 7 ψάχνω από εδώ από εκεί δεν βλέπω την παραμικρή διάφορα κάτι να πρόσθεσαν ξέρει κανείς ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 minutes ago, dinos234 said:

Είχε πάρει ο αδελφός μου το switch εχθές σήμερα μου το έφερε βλέπω έκδοση λογισμικού 7 ψάχνω από εδώ από εκεί δεν βλέπω την παραμικρή διάφορα κάτι να πρόσθεσαν ξέρει κανείς ? 

Έξι ολόκληρα εικονίδια από το Mario Bros έβαλαν, μυωπία έχετε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αύριο θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του τρίτου τριμήνου και έγραψα μερικά σημεία ως πρόγευση:

-Τουλάχιστον εφτά εκατομμύρια πωλήσεις συστημάτων.
-Το καλύτερο και με διαφορά τρίμηνο από πλευράς πωλήσεων software για το NSW. Κάτι που μπορεί να ενισχύσει την ανοδική πορεία της αναλογίας software ανά system.
-Το SMO κατάφερε για πρώτη φορά μετά την κυκλοφορία του να ξεπεράσει τα νούμερα του BoW έστω και με μικρή διαφορά κατά το προηγούμενο τρίμηνο και έχει ενδιαφέρον αν συνεχίστηκε στο τρίτο.
-Το Splatoon 2 είναι ο μόνος τίτλος που παρουσίασε πτώση εν σχέση με τους υπόλοιπους evergreen τίτλους κατά κύριο λόγο εξαιτίας του Fortnite και NSO. Περιμένουμε την συνέχεια στο τρίτο.

Ως προς τους δέκα εμπορικότερους τίτλους:
-Το MK8D θα κερδίσει την πρώτη θέση που κατείχε για μήνες το SMO.
-Το SMO θα έχει κατακτήσει την πρώτη θέση του εμπορικότερου τίτλου  της SM 3D σειράς ξεπερνώντας το SM Galaxy (12,78).
-Αναμένεται να προστεθούν τα Smash Ultimate, Pokemon LTG και το Super Mario Party επομένως τρία παιχνίδια της λίστας θα αφαιρεθούν. Πιστεύω πως πέρα από τα δεδομένα XC:2 και DKC: TF το τρίτο παιχνίδι θα είναι το ARMS.
Τέλος θα γίνει πλέον πλήρως αντιληπτό αν η Ν μπορέσει να καταφέρει τον στόχο των 20 εκατομμυρίων  (λολ?) για το οικονομικό έτος και αν επίσης καταφέρει να ξεπεράσει το N64 (32,93).

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dinos234 είπε

Είχε πάρει ο αδελφός μου το switch εχθές σήμερα μου το έφερε βλέπω έκδοση λογισμικού 7 ψάχνω από εδώ από εκεί δεν βλέπω την παραμικρή διάφορα κάτι να πρόσθεσαν ξέρει κανείς ? 

Το update ηταν κυριος για την ασιατικη αγορα απλως οταν γινεται κατι που να αφορα καποιο update ή ανακοινωση απο τη nintendo ολοι ελπιζουν οτι θα δουν μεγαλα πραγματα χωρις λογο και μετα ερχεται η απογοητευση.Support για κορεατικη και κινεζικη γλωσσα γιατι εχει λιγο καιρο που ανοιχτηκαν σε αυτες τις αγορες και πρεπει να υπαρχει native γλωσσα.Και για ολους μετα εδωσαν καποια profile icons και το stability που ειναι στανταρακι παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mistwalker είπε

Το update ηταν κυριος για την ασιατικη αγορα απλως οταν γινεται κατι που να αφορα καποιο update ή ανακοινωση απο τη nintendo ολοι ελπιζουν οτι θα δουν μεγαλα πραγματα χωρις λογο και μετα ερχεται η απογοητευση.Support για κορεατικη και κινεζικη γλωσσα γιατι εχει λιγο καιρο που ανοιχτηκαν σε αυτες τις αγορες και πρεπει να υπαρχει native γλωσσα.Και για ολους μετα εδωσαν καποια profile icons και το stability που ειναι στανταρακι παντα.

Άρα λογικά θα αργήσουμε θεωρητικά να δούμε κανένα μεγάλο update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Άρα λογικά θα αργήσουμε θεωρητικά να δούμε κανένα μεγάλο update. 

Αγνωστο μπορει να ανακοινωσου  κατι με καποιο direct συντομα.Ειναι κατι που δεν το ξερεις κανεις για την ωρα.

Αυτο ομως ειναι real.Port ειναι και πολλοι θα γκρινιαξουν αλλα πιστευω ειναι η αρχη για ολα τα darksiders

Επεξ/σία από Mistwalker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Αγνωστο μπορει να ανακοινωσου  κατι με καποιο direct συντομα.Ειναι κατι που δεν το ξερεις κανεις για την ωρα.

Αυτο ομως ειναι real.Port ειναι και πολλοι θα γκρινιαξουν αλλα πιστευω ειναι η αρχη για ολα τα darksiders

Από την στιγμή που έβγαλαν τα 2 πρώτα στο Wii U η λογική συνέχεια θα ήταν τα φέρουν το 3ο στο Switch. Οπότε καταλαβαίνεις ότι αυτή η κίνηση δεν θα έχει και πολύ θετική απήχηση στο κοινό. Και εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι ο μεγαλύτερος φαν αυτής της τακτικής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mistwalker είπε

Αγνωστο μπορει να ανακοινωσου  κατι με καποιο direct συντομα.Ειναι κατι που δεν το ξερεις κανεις για την ωρα.

Αυτο ομως ειναι real.Port ειναι και πολλοι θα γκρινιαξουν αλλα πιστευω ειναι η αρχη για ολα τα darksiders

Άλλο ένα παιχνίδι που αποκτά διαφορετική βαρύτητα σε φορητό. Από μόνα τους τα darksiders είναι καλά παιχνίδια αλλά σε φορητό είναι απλά τέλεια. Ειδικά αν σκεφτείς ότι το πρώτο που είναι το καλύτερο σε φορητό το δεύτερο θα είναι καλύτερο λόγο της φύσης του. Για το τρίτο ιδέα δεν έχω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Από την στιγμή που έβγαλαν τα 2 πρώτα στο Wii U η λογική συνέχεια θα ήταν τα φέρουν το 3ο στο Switch. Οπότε καταλαβαίνεις ότι αυτή η κίνηση δεν θα έχει και πολύ θετική απήχηση στο κοινό. Και εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι ο μεγαλύτερος φαν αυτής της τακτικής....

Σαν εταιρια τους συμφερει να τα φερουν ενα ενα για εξτρα κερδος και ειναι σιγουρο οτι θα τα αρπαξουν.Τωρα για το 3 αν θυμαμαι καλα στο reveal ειχαν πει κατι αναμεσα στο οτι θελουν να συγκεντρωθουν στις αλλες εκδοσεις και οτι δεν μπορει το switch να το τρεξει.Η κλασικη δικαιολογια που λενε ολοι.Θα προτιμουσα και γω να δωσουν μια physical τριλογια στα 50€ αλλα μαλλον φαινεται για την ωρα  να ειναι μονο digital τιτλος και χωρις ανακοινωση τιμης εγω καπου στα 29€ πιστευω.

Για την ωρα να πω ετσι και γω λογια του αερα,θα μπορουσε να ειναι κατι που θα το δουμε συντομα σε καποιο direct γιατι μολις ανεβηκε το ξανακατεβασε η THQ και το αντικατεστησε με ενα twitter gif που δεν εχει σχεση με το darksiders

Επεξ/σία από Mistwalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...