Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέβηκε και η παρουσίαση στους μετόχους όπου ο Furukawa αναφέρεται πληρέστερα στο τωρινό επιχειρηματικό μοντέλο της Ν που είχα πολλάκις περιγράψει στο παρελθόν. Συγκεκριμένα ο Furukawa τοποθέτησε τρεις βασικούς πυλώνες για την Ν:
-τα συστήματα και το λογισμικό τους που αποτελούν τον κύριο πυλώνα
- η ανάπτυξη εφαρμογών στις smartdevices (FE Heroes, SMRun, Mario Kart Tour, Dr. Mario)
-η περαιτέρω εκμετάλλευση των ips: θεματικά πάρκα, ταινίες (πιθανόν να ακολουθήσουν και σειρές), δικαιώματα σε τρίτους για παραγωγή προϊόντων με βάση τα σήματα των ips της εταιρίας (ρούχα, παπούτσια, επιτραπέζια, κτλ),  Μέσα σε αυτά  ανακοίνωσαν και το πρώτο Ν κατάστημα στην Ιαπωνία. Αν και δεν αναφέρθηκαν μπορούμε να προσθέσουμε και τα τουρνουά αφού ενδιαφέρονται να αυξήσουν τους ενεργούς χρήστες και την δραστηριότητα/επαφή των καταναλωτών με τα ips της εταιρίας σε όποια μορφή και αν αυτά προωθούνται.

Τα δύο τελευταία έχουν σκοπό την αύξηση της αναγνωρισιμότητας της Ν και φυσικά των εσόδων. Γενικώς η Ν άλλαξε το μοντέλο και πλέον δεν περιορίζεται στο να δημιουργήσει νέους παίκτες αλλά και να εκμεταλλευτεί το ήδη υπάρχον κοινό που υφίσταται λόγω smartdevices αλλά και PC. Γενικότερα,,  αυτοπροβολή, αλληλοπροβολή και αλληλοσυνεργασία μέσω μιας κοινής πλατφόρμας πράγματα που έγραφα. Περισσότερα εδώ όπου και προτείνω να τα διαβάσετε.

Κάποια από αυτά τα μοντέλα η Ν τα είχε πράξει και επί εποχής NES (ταινία και σειρές Super Mario, δικαιώματα σε τρίτους) και πλέον επανέρχεται. Όπως είχε ειπωθεί και στο παρελθόν η επιλογή του Furukawa δεν είναι τυχαία γιατί έχει περάσει και από την Pokemon Company η οποία εκτελεί μεγάλο μέρος του τωρινού μοντέλου αναγνωρισιμότητας εδώ και δεκαετίες. Παρόλα αυτά η Ν έχει θέμα ως προς τις υπηρεσίες της και κατά συνέπειας της πλατφόρμας. 

-Οκτώ εκατομμύρια συνδρομητές για το NSO μέχρι τώρα.
-Η Ασιατική αγορά ευθύνεται για το 7% των πωλήσεων του συστήματος. To αντίστοιχο ποσοστό για το 3DS είναι 1,4%.

Σύμφωνα με ερωτοαπαντήσεις που θα μεταφραστούν και θα τις ανεβάσει η Ν στον επίσημο ιστότοπο της την επόμενη εβδομάδα η εταιρία προετοιμάζει για το επόμενο οικονομικό έτος τίτλο που θα βασίζεται στο online program: Nintendo also said unannounced titles for Switch in FY19 include "one that is a nice fit to the online program." My understanding is a game that you would play with or against other players over the internet. If it wouldn't be a new IP, what would be your guess? Βασικά δεν γίνεται ακριβώς κατανοητό τι σημαίνει αυτό, ειδικά όταν μιλάμε για Ν τα πάντα είναι πιθανά.

Ο Takahashi κατάφερε να ξεστομίσει κάτι  θετικό! For game development teams are more integrated now, working better together, not taking more time to make games, other software doing cannot talk about yet, not have delay in titles that market is concerned about.

Έχτρα πληροφορία που προέκυψε, η Monolith Soft. αύξησε το προσωπικό της κατά 9 άτομα ακόμα φτάνοντας τους 193. Με βάση τον ιστότοπο τους θα αυξηθούν και άλλο αφού υπάρχουν ακόμα αγγελίες πρόσληψης προσωπικού.

 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Το Pikmin 4 εμπίπτει σε αυτήν την κατηγορία ή θεωρείται ότι έχει ανακοινωθεί; 🤔

Επεξ/σία από RedAlert539
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Το Pikmin 4 εμπίπτει σε αυτήν την κατηγορία ή θεωρείται ότι έχει ανακοινωθεί; 🤔

Ακομα και μεταφορες απο το Wii U τυπου Super mario maker/3d world πεφτουν σε αυτο μεσα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεχνικά και το MP4 εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία, δεν το ανακοίνωσαν πάλι, ανακοίνωσαν μόνο ότι το ακύρωσαν!

This would be fun...

---------------------------------------------

Με προβληματίζει πολύ το γεγονός ότι δεν έχει γίνει ήδη direct, πάντως. Μου βρωμάει από χιλιόμετρα ότι και το Fire Emblem θα φάει αναβολή μετά από την ακύρωση του MP4. Γενικά δεν το πάνε καλά με τις ομάδες παραγωγής...

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το for 2019. Ετσι όπως το εκλαμβάνω εγω είναι οτι έχουν ένα έτοιμο game. 

Πάντως διάβασα στο nintendolife οτι θα έρθει και direct όταν αυτό είναι έτοιμο ( αυτή η ατάκα δεν είναι τόσο καλή γιατι το ιδιο λεγαν για το trailer του MP4 ) 

Πάντως αν δε κάνουν τις επόμενες 2 βδομάδες για εμένα ειναι foul εχουν αφησει παρα πολλες φημες που δεν ειναι απαραιτητα καλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2019 στις 7:25 ΜΜ, Mistwalker είπε

 

Mist δεν θέλω κάτι, απλά από κινητό είναι αδύνατον να σβήσω το κατά λάθος QUOTE. 

Για το direct μην φοβάστε παιδιά, έρχεται σίγουρα αλλά προφανώς θέλει λίγο υπομονή. Μην είμαστε ανυπόμονοι σαν γέροι. Εγώ προσωπικά πλέον επειδή χτίζω back log έχω πολύ πράμα να πάρω οπότε δεν με φοβίζει το πότε. Θέλω όπως και δηποτε xenoblade chronicles X μεταφορά στο switch και είναι πανεύκολο double dip για εμένα. Ακόμα καλύτερα αν δω X2 θα πετάξω την σκουφιά μου. 

Για το fire emblem που λες Malthador ελπίζω να μην το καθυστερησουν γιατί είναι και ο σοβαρότερος λόγος για μένα που δεν περίμενα για να δω το νέο switch μοντέλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσυ δεν εισαι ανυπομονος γιατι αγορασες κονσολα αργοτερα και εχεις backlog.Ρωτας τους υπολοιπους ομως αν ειναι σε ιδια φαση με σενα?

Μπηκαμε Φλεβαρη και ακομα ειναι αγνωστο τι θα κυκλοφορησει στους επομενους μηνες πριν το καλοκαιρι.

Ουτε βεβαια και την ολη νοοτροπια των Direct που βγαινουν οποτε τους ερθει την καταλαβαινω.

Μια χαρα δεν ειναι στις αλλες πλατφορμες που βλεπεις τις εταιρειες να βγαζουν ειτε ξεχωριστα ανακοινωση για ημερομηνια,ειτε στην Ε3?

Προσωπικα αναμενω να δω αν θα βγουν για φετος Metroid Prime Trilogy/Bayonetta 3 εκτος των αλλων ή και για νεο Switch που ακουγεται.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nintendo also said unannounced titles for Switch in FY19 include "one that is a nice fit to the online program".

Ενδιαφέρον ότι η φράση αναφέρεται σε περισσότερους από έναν τίτλους που δεν έχουν ανακοινωθεί ακόμα για το 2019.

Πάντως για τον online τίτλο που γίνεται λόγος ποντάρω στο Mario Maker, ταιριάζει κουτί μετά από NES και NSMBUD.

Επεξ/σία από EverythingYouBelieve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...