Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, greed είπε

Αν γρατζουνισω ή σπάσω το δισκάκι υπάρχει και το insomnia ή το eBay να το ξανά βρω. Αν κλείσει όμως η υπηρεσία ή ρίξει καμια πτώχευση η εταιρεία  δεν θα το ξανά δεις ποτέ σου.

Άσε δε που αν γουστάρεις να παίζεις μόνο ένα τίτλο για καιρό ή χρόνια τότε σου βγαίνει πολύ ακριβά αλλά ακόμα και χρόνο να μην έχεις δεν κάνεις απόσβεση.

Εγώ είμαι σε φάση που βαράω 12ωρα στη δουλειά και δεν έχω χρόνο να καίγομαι 10 ώρες. Παρόλα αυτά αγοράζω games γιατί ξέρω πως κάποια στιγμή θα τα παίξω όποτε και όσο θέλω δίχως το άγχος μιας συνδρομής. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω βάλει gamepass στο Xbox.

Άρα να σταματήσουμε και όλοι το Netflix γιατί αν κλείσει δε θα μπορούμε σε 10 χρόνια να ξαναδούμε το Peaky Blinders. Να βγάλουμε και τα Windows γιατί αν κλείσει η Microsoft δε θα έχουμε updates. 

Αν γουστάρεις να παίζεις ένα τίτλο για χρόνια ήδη δε σε συμφέρει. Κονσόλα/PC + ένα Fifa το χρόνο για παράδειγμα σου βγαίνει ένα αρκετά υψηλό ποσό το χρόνο για 1 παιχνίδι.

Σεβαστό αυτό που λες αλλά το κριτήριο στα πάντα δεν είσαι εσύ, εγώ ή ο Μπάμπης και ο Πέτρος αλλά η πλειοψηφία. Χωρίς να έχω νούμερα θεωρώ ότι ο κόσμος χαλάει άνετα κανά 200άρι το χρόνο (3-4 τίτλους?) σε παιχνίδια (εγώ προσωπικά πολλά παραπάνω και ας μην έχω χρόνο να τα παίξω λόγω δουλειάς όπως και συ). Αν η συνδρομή είναι σε αυτά τα νούμερα η εξίσωση είναι αρκετά απλή για το αν συμφέρει ή όχι χωρίς να βάλεις καν στην εξίσωση το hardware που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή για να έχεις πρόσβαση πχ σε PC/SONY/Nintendo games. Αυτά με τη προϋπόθεση ότι δε θα χρειάζεσαι 30 συνδρομές για να παίξεις τα πάντα (πχ συνδρομή steam, συνδρομή Nintendo, συνδρομή Sony, συνδρομή Epic Store και πάει λέγοντας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Malthador είπε

Ενώ, αν χαλάσει η κονσόλα σου ή αν γραντζουνιστεί το δισκάκι σου;

@Malthador πιο πιθανό το κόβω να αποφασίσει μια εταιρία αύριο να διακόψει μια υπηρεσία για οικονομικούς λόγους ή ακόμα και για αλλαγή στρατηγικής, παρά πχ να μου πέσει το cart του Zelda στην τουαλέτα. Στη μία περίπτωση μιλάμε για ένα αρκετά πιθανό σενάριο ενώ στη δεύτερη για ατύχημα.

Και άντε πες ότι γίνεται το ατύχημα. Σε αυτή την περίπτωση θα χάσω ένα παιχνίδι, όχι ολόκληρη τη συλλογή μου. Και φυσικά αν πάθει κάτι η κονσόλα, έχω περισσότερες πιθανότητες να βρω κάπου μια μεταχειρισμένη από το να παρακαλέσω πχ την Google να επαναφέρει το Stadia για πάρτη μου.

Ωραία η ευκολία που προσφέρουν οι online υπηρεσίες και καλό είναι να συνυπάρχουν αλλά δεν το βρίσκω λογικό τώρα να συγκρίνουμε τις γρατζουνιές σε μερικά δισκάκια με ολόκληρη υπηρεσία δισεκατομμυρίων όπου πολλά πράγματα μπορούν να πανε στραβά...

Προσωπικά έχω συλλογή (όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα) από 5 παλιές κονσόλες με περίπου 200 παιχνίδια. Χωρίς καν να βάζω τα handhelds της ίδιας της Nintendo. Ε λοιπόν εδώ και 20 χρόνια, είναι ζήτημα να μου έχουν χαλάσει 2-3 δισκάκια και όλες οι κονσόλες μου λειτουργούν άψογα. Και να κλείσουν εντελώς αύριο Nintendo, Sony, MS, η συλλογή μου θα είναι ακόμα εκεί. Γιατί να χαθεί?

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mansa2k είπε

Αυτές τις συζητήσεις περί cloud να τις μεταφέρεται στο αντίστοιχο θέμα του Google Stadia. Από την στιγμή που δεν έχει καμία συσχέτιση με την Ν δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεται ένα θέμα που έχει αναλυθεί εκτενώς παλιότερα. Εξάλλου είναι σαφέστατες οι τοποθετήσεις γενικότερα: "το cloud είναι το μέλλον", περάσαμε από τα "κρυφά έξοδα" στο "η Ν τον ήπιε" και άλλα σχετικά. Δεν έχω πρόβλημα για τις όποιες απόψεις αλλά το κουράσαμε και στην τελική υπάρχει το να αντίστοιχο θέμα όπου μελλοντολόγοι και δεινόσαυροι μπορείτε βγάλετε τα μάτια σας.

 

Συγνώμη αλλά διαφωνώ κάθετα με ότι λες. Ναι η συζήτηση περί Stadia και το ίδιο το Stadia όντως δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να αναφέρεται/συζητείται εδώ, αλλά  αντίθετα στο νήμα του, αλλά με ΑΦΟΡΜΗ αυτό, το Cloud computing και η σχέση του με την Nintendo, είναι εντελώς σχετική με το νήμα. Όπως είναι και τα "θεματικά πάρκα" και οι εξορμήσεις της Nintendo στο mobile πεδίο, στις οποίες έχεις αναφερθεί ο ίδιος αρκετές φορές, το ίδιο ΑΣΧΕΤΕΣ αλλά εν τούτοις ΣΧΕΤΙΚΕΣ με αυτή αλλά κανένας δεν έγραψε ότι κούρασες. Κάθε άλλο. Το πεδίο δραστηριότητας της κάθε εταιρείας ότι και να είναι, είναι πάντα σχετικό με αυτήν και προφανώς ενδιαφέρον.

Τώρα αν η Nintendo έχει τσακωθεί με το Online γενικότερα, το πρόβλημα δεν είναι με εμάς αλλά προφανώς με την Nintendo.

Για να μην μακρηγορώ, εννοείται ότι θα πρέπει να κοιτάζουμε τον ανταγωνισμό με όποια μορφή και να είναι αυτός. 

Αυτός ήταν που τελείωσε την Sega, το N64, το GC, το WiiU και όπως τότε έτσι και σήμερα τον αγνοεί.

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει η συζήτηση να περιορίζεται στα θέματα που εσύ θεωρείς πρέποντα ή ενδιαφέροντα και να θεωρείς οποιαδήποτε συζήτηση "περί cloud" κουραστική. Το ίδιο κουραστικό θα μπορούσε να θεωρήσει κανείς αντίστοιχες συζητήσεις περί πωλήσεων ή θεματικών πάρκων ή ταινιών με τον Mario, όταν το ουσιαστικό περιεχόμενο κυρίως στις τελευταίες αρκετές σελίδες είναι περί "indy". 

Σε τελική, προσωπικά, πολύ πιο ενδιαφέρον θεωρώ να συζητήσουμε, να μοιραστούμε ιδέες για το πως θα θέλαμε να δούμε μια υπηρεσία "cloud" από την Nintendo και το τι θα μπορούσε να προσφέρει στο σύστημα, παρά για το πιο indy βγήκε τώρα πρόσφατα. 

Επί προσωπικού για να μην παίζουμε "κρυφτούλι".

Την άποψη μου για "δεινόσαυρους και μελλοντολογίες" την έγραψα στο αντίστοιχο νήμα του Stadia (για το σχετικό τον "ήπιε η Nintendo" ) - το οποίο ΕΓΩ το έγραψα σε /spoiler στο αντίστοιχο νήμα στα "Νέα & Ειδήσεις" αλλά προφανώς αγνόησες τα προηγούμενα post μου περί Doom & Gloom για όλες τις κονσόλες και προφανώς σου διέφυγε το ειρωνικό του post μου. Γραπτός λόγος γαρ. Καμία παρεξήγηση.

Για τα "κρυφά έξοδα" επίσης. Δεν το λέω μόνο εγώ - το λέει ολόκληρο redit επίσης. Είναι μια λογική που μπορεί να διαφωνείς αλλά είναι υπαρκτή ως άποψη σε αρκετό κόσμο και σίγουρα όχι δική μου αποκλειστικά. Εγώ απλώς δεν την έγραψα αλλά και την βίωσα ως κάτοχος switch.

Προφανώς δεν έχω κανένα θέμα με οποιαδήποτε άποψη όπως και εσύ.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Local Processing ειναι το μελλον . Διχως καλωδια,ασυρματα δυκτια κλπ  απλα πατας ενα κουμπακι και το εχεις διαθεσιμο με οποιο τροπο θες. Σας παρουσιαζουμε την απολυτη κονσολα Nintendo Switch η οποια δουλευει οπως καμια αλλη στο κοσμο. 

Ποσο μπροστα εισαι μωρη Νιντεντο!!! Δωσε πονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sir_Teraflop είπε

.....

Τα όποιο επιχειρηματικό μοντέλο έχω αναφέρει κατά καιρούς έχει γίνει διότι είναι μέρος της Ν ως οικοσύστημα και κατά επέκταση του NSW. Δεν νομίζω ότι για παράδειγμα θα είχε κυκλοφορήσει το PLG χωρίς να έχει προϋπάρξει το PG στις smartdevices. Αν διαβάσεις το πλάνο που το ανέφερε και ο Furukawa στη τελευταία συνεδρίαση με τους μετόχους δεν θα έγραφες:
"Για να μην μακρηγορώ, εννοείται ότι θα πρέπει να κοιτάζουμε τον ανταγωνισμό με όποια μορφή και να είναι αυτός. Αυτός ήταν που τελείωσε την Sega, το N64, το GC, το WiiU και όπως τότε έτσι και σήμερα τον αγνοεί."

Η Ν προσαρμόζεται κάθε φορά, την περίοδο 3DS/WiiU αγνόησε την μετάλλαξη της αγοράς που θα προκαλούσαν οι smartdevices. Αυτή ήταν και η μόνη αρνητική οικονομική περίοδος στην σύγχρονη ιστορία της εταιρίας. Πλέον επεκτείνοντας τα έσοδα της μέσω διαφόρων μοντέλων θα οδηγήσει και στην αύξηση των εσόδων της. Παράλληλα έχουν τεράστια δυναμική για έσοδα όπως για παράδειγμα ΑΝ κυκλοφορήσουν πετυχημένο Super Mario app. Με λίγα λόγια ΔΕΝ ΘΑ μπορεί να την χτυπήσει ο ανταγωνισμός όσο θέτει σε λειτουργία το συνολικό οικοσύστημα της (mobile apps,theme parks,movies/series, esports, δικαιώματα σε τρίτους). Επιπλέον είναι μια εταιρία με λιγότερο προσωπικό συγκριτικά με άλλες (πχ Ubisoft) για να μην μιλήσουμε συνδυαστικά για αποθεματικά και δάνεια. Επομένως τα περί Sega δεν πρόκειται να συμβούν, πιθανότερα είναι η εξαγορά (αν το θελήσουν) ή να συνεργαστούν (αν και το πράττουν ήδη με την Nvidia).

Από την στιγμή που ο ντόρος για το cloud γίνεται λόγο της αποκάλυψης της νέας υπηρεσίας της Google (η οποία είχε αναφερθεί και στην πρόσφατη συζήτηση) τότε γιατί και στο παρόν θέμα να γίνεται λόγος για κάτι που δεν απασχολεί την Ν; Δεν βλέπω κάτι στα συγκεκριμένα μηνύματα που συσχετίζεται αποκλειστικά με την Ν.  Δεν αντιλέγω, να μοιραστούμε ιδέες για μια cloud υπηρεσία από την Ν όταν την ίδια στιγμή το NSO είναι για τα μπάζα ή όταν γνωρίζουμε πως η Ν ακολουθάει τις εξελίξεις όταν αυτές είναι βιώσιμες και λιγότερο κοστοβόρες.

Πίστευα πως από την στιγμή που έχει αναλυθεί το θέμα παλιότερα δεν έχουμε και πολλά να πούμε, προφανώς έκανα λάθος. 

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bad_freddy είπε

InkyPen Is Now Offering Free-To-Read Comics On Nintendo Switch - No subscription required

Καλή ευκαιρία για όσους θέλουν να το δοκιμάσουν

μικρή οθόνη για comic αλλά σίγουρα μεγαλύτερη από ένα απλό κινητό. 

Από τα indie που ανακοινώθηκαν αυτά μου κέντρισαν το ενδιαφέρον είναι το Pine που δείχνει φοβερό open world αν και δεν νομίζω να έχουμε προσδοκίες για αντίστοιχο του zelda, και το Overland δείχνει φοβερό καθώς και από τελείως indie side scroll το katana zerio θα γίνει σίγουρη αγορά. 

Aρκετά ενδιαφέρον σαν gameplay και το Red Latern που είσαι στην Αλάσκα και προσπαθείς να επιβιώσεις με τους σκύλους σου και το άλλο που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι το Neo Cub σαν ταξιτζής με story σε ένα scifi κόσμο :P

Φυσικά και cuphead για την retro disney comic αισθητική του και το cadence. 

Τώρα για το πρώτο game του stranger things εκεί κρατάω επιφυλάξεις γιατί παραδοσιακά game που βασίζονται σε σειρές, ταινίες απλά βγαίνουν πάντα μάπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chek2fire είπε

Τώρα για το πρώτο game του stranger things εκεί κρατάω επιφυλάξεις γιατί παραδοσιακά game που βασίζονται σε σειρές, ταινίες απλά βγαίνουν πάντα μάπα

Το πρωτο game που εβγαλαν υπαρχει στα android δωρεαν.Καλουτσικο ειναι αλλα οχι δεν αξιζει να πληρωσεις πανω απο 2€ για τo season 3 που θα ερθει και στο switch ενω στα android ισως να ειναι παλι δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, mansa2k said:

Από την στιγμή που ο ντόρος για το cloud γίνεται λόγο της αποκάλυψης της νέας υπηρεσίας της Google (η οποία είχε αναφερθεί και στην πρόσφατη συζήτηση) τότε γιατί και στο παρόν θέμα να γίνεται λόγος για κάτι που δεν απασχολεί την Ν; Δεν βλέπω κάτι στα συγκεκριμένα μηνύματα που συσχετίζεται αποκλειστικά με την Ν.  Δεν αντιλέγω, να μοιραστούμε ιδέες για μια cloud υπηρεσία από την Ν όταν την ίδια στιγμή το NSO είναι για τα μπάζα ή όταν γνωρίζουμε πως η Ν ακολουθάει τις εξελίξεις όταν αυτές είναι βιώσιμες και λιγότερο κοστοβόρες.

Κουβέντα να γίνεται περισσότερο, αλλά και επί της ουσίας έχει βάση, όταν η N έχει κάνει μια κάπως πιο «βαθιά» συνεργασία με την Nvidia: είναι ένα πράγμα να αγοράζεις H/W από έναν vendor και ένα εντελώς διαφορετικό να του δίνεις IP σου για την πλατφόρμα του. Και από τη στιγμή που η Nvidia έχει για «σημαία» της τη σειρά Shield γιατί να μην έχουμε ευσεβή πόθο ότι θα ανοίξει το GeForce Now στο NSw, τώρα που προετοιμάζεται για global rollout;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, cubilone είπε

OΚ φαίνεται γαμάτο. Για άλλη μια φορά η Nintendo παίρνει μια ιδέα και την τερματίζει δημιουργικά...

Θα συμφωνήσω. Αλλα ρε παιδί μου έχεις τόσα franchise αγαπημένα γιατί δε βάζεις capture με την "camera" pokemon να πουλήσει μιλιούνια η κάποιο εικαστικό με mario - boo - Captain toad κλπ τέλος πάντων ίσως τα δούμε αργότερα. 

Το vr garage τέρμα δημιουργικό !!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/3/2019 στις 9:41 ΠΜ, shodan είπε

Καλημέρα guys n gals.

Αποφάσισα να αγοράσω το satisfye grip λόγω του ότι μετά από κάποια ώρα χρήσης σε handheld mode κουράζει το switch. Το θέμα είναι πως από την επίσημη σελίδα όταν πάω να καταχωρήσω μια νεα διεύθυνση δεν έχει στη λίστα την ελλάδα.

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα να πωλείται κάπου αλλού. Ακόμα και από το ίδιο το amazon τρώω πόρτα. Καμία ιδέα;

αμα δεν εχεις μεγαλα χερια  δεν ειναι και τοσο βολικο imo, ok ειναι πιο εργονομικο απο το gripcase  και  παραμενει η μονη καποτα εκει εξω  με δεξια  ασσυμετρη λαβη για να μην λυγιζει ο αντιχειρας οταν χρησιμοποιεις τον μοχλο αλλα δεν την λες  "endgame" 

 

σε αυτον τον αμουστακο κοινοποιησανε μαλιστα την  προθεση τους να βγαλουν ενα  revision μεσα στο καλοκαιρι, αφορα κυριως οσους φοβουνται μην τους γρατζουνιστει το joycon  με την τωρινη λαβη. 

εγω ειχα ολη την καλη διαθεση να παρω το ανανεωμενο elite bundle  απο το store αλλα  εφαγα ακυρο επειδη δεν ειμαι US, οι διεθνεις παραγγελιες θα περιμενουν λεει  εναν  μηνα ~ 

παραγγειλα αυτο το εδω πριν 4 μερες και  ηρθε σημερα 

https://www.amazon.com/gp/product/B07L5M3JZK/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

 

Order Summary
Item(s) Subtotal:
EUR 22,88
Shipping & Handling:
EUR 10,24
 
Total before tax:
EUR 41,07
Estimated tax to be collected:
EUR 0,00
Import Fees Deposit
EUR 7,95
 
Grand Total:
EUR 41,07

  

μου βγηκε 41 ευρω, πιο αναλυτικα ^

οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αριστες !  https://imgur.com/a/n7p9jCu 2 ψεγαδια με ενοχλουν αυτη τη στιγμη , το οτι δεν υπαρχει καμια περιπτωση να  παιξεις σε tabletop mode  χωρις να το ξεκουμπωσεις οπως φυσικα και η αδυναμια να αλλαξεις κασετακι. 
στο dock και στην κασετινα της  hori προφανως δεν μπαινει οποτε πρεπει να το βγαζω καθε φορα. 
 
κουμπωνει με πολυ εξυπνο και ασφαλη τροπο πανω στην ταμπλετα, power bank δεν δοκιμασα  συνηθως εχω φορτιστη διπλα μου 😛
Επεξ/σία από SoFGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το θέμα με τις λαβές η Ν θα μπορούσε να το λύσει παντελώς με ένα ανανεωμένο grip όπου θα προσφέρει πολύ καλύτερη εργονομία και παράλληλα θα χωρίζεται στην μέση με τα δύο μέρη να προσαρτώνται στο NSW. Περαιτέρω θα είχε ενδιαφέρον αν η Ν  το έπραττε στην υποτιθέμενη ανανεωμένη έκδοση προσφέροντας επιπλέον να προσαρτώνται και στην κάθετη θέση τα joycons για παιχνίδια τύπου ikaruga.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, mansa2k said:

Αυτό το θέμα με τις λαβές η Ν θα μπορούσε να το λύσει παντελώς με ένα ανανεωμένο grip όπου θα προσφέρει πολύ καλύτερη εργονομία και παράλληλα θα χωρίζεται στην μέση με τα δύο μέρη να προσαρτώνται στο NSW. Περαιτέρω θα είχε ενδιαφέρον αν η Ν  το έπραττε στην υποτιθέμενη ανανεωμένη έκδοση προσφέροντας επιπλέον να προσαρτώνται και στην κάθετη θέση τα joycons για παιχνίδια τύπου ikaruga.

Κι εγώ θα το έβρισκα ενδιαφέρον να μπορώ να παίζω κάθετα (ειδικά για το Tetris), αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει τεχνικώς κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να έχει rails και στις τέσσερις πλευρές, οπότε που θα μπουν κουμπιά, ports κλπ;

----------------------------------------

Υπάρχει κι αυτό για όποιον ενδιαφέρεται, βγαίνει τον Ιούνιο:

https://www.amazon.co.jp/ゲームテック-ニンテンドースイッチ用グリップ『イージーグリップSW』-Switch/dp/B07NPZTC18/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&keywords=switch&language=en_US&linkCode=sl1&linkId=1d7330c8ff73bcb024be290c25ba0dd5&qid=1553186445&refinements=p_n_shipping_option-bin%3A2493950051&rnid=2493949051&s=videogames&sr=1-22&tag=nsjpsl-22

51NRD8sSJTL.jpg

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...