Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το Link παραπάνω: 

"One version will have enhanced features targeted at avid videogamers, although it won't be as powerful as Sony Corp.'s PlayStation 4 Pro or Microsoft Corp.'s Xbox One X, according to parts suppliers and software developers for Nintendo who have early access to a prototype of the machine."

Μου κάνει εντύπωση αυτό που υπογράμμισα.

Ρε μπας και το Pro μοντέλο είναι home only, το υπάρχον τo hybdrid και το Lite handheld only?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θεωρώ πολύ πιθανό μία portable only εκδοχή, όπου τα joycons θα είναι ένα σώμα με το τάμπλετ, αλλά νά παραμένει dockable, αν αγοράσεις έξτρα τη βάση και ένα ζευγάρι έξτρα κλασικά joycons.

Για την pro έκδοση δεν ξέρω τι να περιμένω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Από το Link παραπάνω: 

"One version will have enhanced features targeted at avid videogamers, although it won't be as powerful as Sony Corp.'s PlayStation 4 Pro or Microsoft Corp.'s Xbox One X, according to parts suppliers and software developers for Nintendo who have early access to a prototype of the machine."

Μου κάνει εντύπωση αυτό που υπογράμμισα.

Ρε μπας και το Pro μοντέλο είναι home only, το υπάρχον τo hybdrid και το Lite handheld only?

Θα κάνουν κακό στο ίδιο τους το προϊόν αν κατακερματίσουν έτσι τους πελάτες τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, Sir_Teraflop said:

Ρε μπας και το Pro μοντέλο είναι home only, το υπάρχον τo hybdrid και το Lite handheld only?

Δεν προκύπτει αυτό από αυτό που υπογράμμισες. Ούτως ή άλλως ένα πιθανό redesign και πάλι ίδιου τύπου SoC θα φοράει, οπότε δεν πρόκειται να είναι τόσο δυνατό όσο τα mid-gen upgrades των twins. Επίσης, αφού θα φοράει ίδιου τύπου SoC δεν υπάρχει λόγος να μην είναι υβριδικό. Και σε κάθε περίπτωση είναι λάθος να κυκλοφορούν τρία μοντέλα στην αγορά που να κάνουν το ίδιο πράγμα με διαφορετικούς τρόπους.

Εμένα άλλο σημείο μου έκανε εντύπωση και μου γαργαλάει τον εγκέφαλο:

"You would be wrong to think the enhanced version is similar to what Sony did with PS4 Pro," the source told WSJ.

Τι σημαίνει αυτό ακριβώς; Η Sony έβγαλε μία αναβαθμισμένη κονσόλα που τρέχει τα ίδια games με την OG, αλλά με περισσότερα γραφικά. Μήπως εννοεί λοιπόν ότι ένα αντίστοιχο αναβαθμισμένο NSw δεν θα τρέχει μόνο τα ίδια games με περισσότερα γραφικά, αλλά θα πάρει και δικά του exclusives; This should be fun...

Εκτός κι αν το αναβαθμισμένο Switch είναι ένα Switch που μπορεί να παίζει και 3DS games, αυτό θα έχει περισσότερη πλάκα. :P

12 minutes ago, panther_512 said:

Θεωρώ πολύ πιθανό μία portable only εκδοχή, όπου τα joycons θα είναι ένα σώμα με το τάμπλετ, αλλά νά παραμένει dockable, αν αγοράσεις έξτρα τη βάση και ένα ζευγάρι έξτρα κλασικά joycons.

Για την pro έκδοση δεν ξέρω τι να περιμένω..

Σχετικά με το portable-only, ας το επισημάνουμε πάλι: εφόσον ένα portable-only NSw θα έχει και μικρότερη οθόνη, το να χωρέσουν την ίδια τεχνολογία σε μικρότερο χώρο είναι κάτι που κοστίζει περισσότερο ή τουλάχιστον το ίδιο. Τα φορητά δεν λειτουργούν όπως οι home consoles στο κομμάτι του κόστους παραγωγής.

Επίσης, η λογική θα είναι φαντάζομαι να κάνουν ditch τον ανεμιστήρα για να ρίξουν το κόστος και να το κάνουν περισσότερο φορητό. Αν δεν έχει ανεμιστήρα, δεν θα dockάρει κιόλας, πάνε παρέα αυτά τα δύο. Εκτός κι αν το portable-only φοράει X2 ξέρω 'γω και έχει τόσο καλή θερμική συμπεριφορά που δεν χρειάζεται ανεμιστήρα, αλλά τότε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι το «φθηνό» μοντέλο.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ότι η portable only εκδοχή του Switch αν υπάρξει θα βασίζεται στη φιλοσοφία του 2DS.

Αφαίρεση χαρακτηριστικών (HD vibration, Bluetooth στα joycons, κάμερα στο joycon, ράγες, κλπ) σε συνδυασμό με μικρότερη ίσως οθόνη. 

Από την άλλη αυτή η έκδοση δεν θα είναι συμβατή με τα LABO, οπότε ίσως να μην θέλουν κάτι τέτοιο. Αυτός ίσως να είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας για να μην δούμε αυτήν την υλοποίηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

 

Nintendo Co. NTDOY -0.96% plans to launch two new versions of its Switch gaming console as early as this summer, people familiar with the matter said, as the company seeks to sustain sales momentum for the product going into a crucial third year.

One version will have enhanced features targeted at avid videogamers, although it won’t be as powerful as Sony Corp.’sPlayStation 4 Pro or Microsoft Corp.’s Xbox One X, according to parts suppliers and software developers for Nintendo who have access to a prototype of the machine.

The other version is a cheaper option for casual gamers that Nintendo sees as a successor to its aging hand-held 3DS device, the suppliers and developers say.

The new models are likely to be unveiled at the E3 videogame Expo in Los Angeles in June and possibly released a few months later, one person familiar with Nintendo’s plans said. Kyoto-based Nintendo declined to comment.

Nintendo’s suppliers and game developers have been talking with their investors about the new Switch machines for several months. People who have used the devices say they aren’t just similar-looking new versions with a higher or lower performance.

“You would be wrong to think the enhanced version is similar to what Sony did with PS4 Pro and the other is just a cheap alternative that looks very similar to some past hand-held machines, say, Sony’s PlayStation Vita,” one person who has used the new devices said. The Switch is a hybrid device that can be played either as a hand-held unit or connected to a larger screen.

Prices for the new Switch models couldn’t be learned. To cut costs for the cheaper version, Nintendo plans to eliminate some of the functions used in the original Switch console, such as a vibration feature in its controllers, according to Nintendo suppliers.

“The company judged the new Switch models won’t need the vibration feature because there wouldn’t be many games released using the full benefit of it,” one official familiar with the plans said.

Για κάποιο λόγο στο twitter μου έδωσε πρόσβαση σε όλο το κείμενο. Παραπάνω δεν είναι όλο το κείμενο,μόνο τα σημαντικότερο σημεία.

Αν και δεν έχω καλό ιστορικό στην "αποκωδικοποίηση" θα γράψω κάποια σχετικά ξεκινώντας από την φτηνότερη έκδοση:
-Το NSW έχει κλείσει δύο χρόνια στην αγορά και διανύει το τρίτο. Μόνο και λόγω της διάρκειας η Ν μπορεί να ρίξει την τιμή από τα 300 στα 250. Από την στιγμή που έχουν στα σχέδια φτηνότερη έκδοση τότε θεωρώ πως η τιμή θα κυμαίνεται μέγιστη στα 200 ευρώπουλα.
-“You would be wrong to think the enhanced version is similar to what Sony did with PS4 Pro and the other is just a cheap alternative that looks very similar to some past hand-held machines, say, Sony’s PlayStation Vita,” one person who has used the new devices said. The Switch is a hybrid device that can be played either as a hand-held unit or connected to a larger screen.
Μου κάνει εντύπωση αυτό το σημείο. Αρχικά αναφέρει πως αισθητικά η φθηνότερη έκδοση δεν θα αισθητικά (τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι) στο στυλ του psvita. Αυτό ίσως να σημαίνει ότι πρόκειται για αναδιπλούμενη έκδοση. Το δεύτερο είναι ως ο αρθρογράφος αναφέρει πως το NSW είναι ένα υβριδικό σύστημα στην συνέχεια. Ίσως αυτό να σημαίνει πως και οι νέες εκδόσεις δεν πρόκειται να εγκαταλείψουν αυτό το χαρακτηριστικό. Όμως θεωρώ πως εφόσον στοχεύουν στην τιμή  το dock δεν θα περιλαμβάνεται στο πακέτο.
-“The company judged the new Switch models won’t need the vibration feature because there wouldn’t be many games released using the full benefit of it,” one official familiar with the plans said.
Κανένα φορητό σύστημα της N δεν υποστήριζε κραδασμό.

Νομίζω πως η Ν θα σπρώξει ένα δυνατότερο NSW που ίσως να έχει και αποκλειστικότητες κυρίως από τρίτες εταιρίες που δεν θα θέλουν να ασχοληθούν με την τωρινή έκδοση και ένα φθηνό με προορισμό την φορητότητα και την φθηνή πρόσβαση στο οικοσύστημα του συστήματος. Πιστεύω πως μεγαλύτερη σημασία έχει η φθηνότερο, ειδικά Ιαπωνία θα κάνει θραύση. Το ενισχυμένο θα έχει καλύτερη δυναμική στην Δύση.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους/ες αρέσκονται σε (challenging) puzzle και thought-provoking παιχνίδια, θα ήθελα να τους προτείνω το αριστουργηματικό “Baba is you”. Ιδανικό για handheld mode, παίζεται (και συζητιέται) ευχάριστα με κάποιον δίπλα σας, ακόμα και με τον/την σύντροφό σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγα λαθος της snk που θα το φερει Ιουνιο στα twins ενω στο switch θα ερθει q4 και στο pc ακομα αργοτερα.Οσο για το character roster μαλλον θα εχει 12 chars και οι επομενοι(αγνωστος αριθμος)θα ειναι paid dlc.Κατι μου λεει οτι θα εχει την ιδια μοιρα με το street fighter 5 και παει για αποτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Από το Link παραπάνω: 

"One version will have enhanced features targeted at avid videogamers, although it won't be as powerful as Sony Corp.'s PlayStation 4 Pro or Microsoft Corp.'s Xbox One X, according to parts suppliers and software developers for Nintendo who have early access to a prototype of the machine."

 

Δηλαδή από τα συμφραζόμενα, υπονοούν ότι σε δύναμη θα συγκρίνεται με τις base consoles? Α ναι, και καταφέρει να διατηρήσει και τη φορητότητα τότε θα μιλάμε για τεχνικό επίτευγμα αν και μου φαίνεται too good to be true...

Επίσης σε αυτή την περίπτωση θα μιλάμε για ένα πολύ πιο ισχυρό τσιπ παρά ένα απλό rehash του Tegra X. Ποιο πολύ σαν generation leap σε σχέση με αυτό που είναι τώρα...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δηλαδή από τα συμφραζόμενα, υπονοούν ότι σε δύναμη θα συγκρίνεται με τις base consoles? Α ναι, και καταφέρει να διατηρήσει και τη φορητότητα τότε θα μιλάμε για τεχνικό επίτευγμα αν και μου φαίνεται too good to be true...

Επίσης σε αυτή την περίπτωση θα μιλάμε για ένα πολύ πιο ισχυρό τσιπ παρά ένα απλό rehash του Tegra X. Ποιο πολύ σαν generation leap σε σχέση με αυτό που είναι τώρα...

Πραγματικά τίποτα το ιδιαίτερο. Μιλάμε για 2013 και 2019, δηλαδή 6 χρόνια διαφορά για τεχνολογικό προϊόν. Το X2 μάλιστα που βγήκε το 2017 βγάζει 1.5TF, οπότε αν μπορέσουν και απλά αλλάξουν την μέθοδο παραγωγής του (7nm, αν και τα 12nm είναι πιο πιθανά) αμέσως μειώνεις για ίδια απόδοση την κατανάλωση με πολύ μεγάλο βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, mansa2k said:

-Το NSW έχει κλείσει δύο χρόνια στην αγορά και διανύει το τρίτο. Μόνο και λόγω της διάρκειας η Ν μπορεί να ρίξει την τιμή από τα 300 στα 250. Από την στιγμή που έχουν στα σχέδια φτηνότερη έκδοση τότε θεωρώ πως η τιμή θα κυμαίνεται μέγιστη στα 200 ευρώπουλα.

Μα δεν χρειάζεται νέο φθηνότερο μοντέλο: κάνουν ένα price cut το OG μοντέλο στα 250, βγάζουν και το dock ρίχνοντάς το στα 200 και ορίστε η φθηνότερη φορητή έκδοση. Είναι εντελώς βλακώδες να βγάλουν portable-only σύστημα όταν μπορούν να σκεφτούν εξυπνότερα (πράγμα για το οποίο δεν φημίζονται). Μου είναι εντελώς ακατανόητο να κάνουν revamp με σκοπό να βγάλουν κάτι φθηνότερο από το ήδη φθηνό.

6 hours ago, mansa2k said:

Νομίζω πως η Ν θα σπρώξει ένα δυνατότερο NSW που ίσως να έχει και αποκλειστικότητες κυρίως από τρίτες εταιρίες που δεν θα θέλουν να ασχοληθούν με την τωρινή έκδοση και ένα φθηνό με προορισμό την φορητότητα και την φθηνή πρόσβαση στο οικοσύστημα του συστήματος. Πιστεύω πως μεγαλύτερη σημασία έχει η φθηνότερο, ειδικά Ιαπωνία θα κάνει θραύση. Το ενισχυμένο θα έχει καλύτερη δυναμική στην Δύση.

Σε αυτό τείνω εγώ πάντως. Ένα νέο NSw με X2 π.χ. στα 350-400 και το τωρινό να τρώει price cut για να προσελκύσει το κοινό που θέλει κάτι φθηνό ή ακόμα και dockless για το κοινό που θέλει κάτι αποκλειστικά φορητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Malthador είπε

Μα δεν χρειάζεται νέο φθηνότερο μοντέλο: κάνουν ένα price cut το OG μοντέλο στα 250, βγάζουν και το dock ρίχνοντάς το στα 200 και ορίστε η φθηνότερη φορητή έκδοση. Είναι εντελώς βλακώδες να βγάλουν portable-only σύστημα όταν μπορούν να σκεφτούν εξυπνότερα (πράγμα για το οποίο δεν φημίζονται). Μου είναι εντελώς ακατανόητο να κάνουν revamp με σκοπό να βγάλουν κάτι φθηνότερο από το ήδη φθηνό.

Προς διευκρίνηση απλά σχολίασα το άρθρο, εμένα προσωπικά μου είναι αδιάφορο αν υφίσταται φθηνότερη έκδοση. Με απασχολεί αποκλειστικά η υποτιθέμενη δυνατότερη έκδοση και ελπίζω να μην τα κάνουν σαλάτα.

Καταρχήν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για την τωρινή έκδοση χωρίς dock αφού η Ν το είχε προσπαθήσει παλιότερα. Ίσως η N μέσα από έρευνα αγοράς να έκρινε πως μια ανασχεδιασμένη φθηνότερη έκδοση να έχει καλύτερα αποτελέσματα παγκοσμίως. Παράλληλα τόσο ο Miyamoto, όσο και ο Furukawa είχαν αναφέρει πως στοχεύουν σε περισσότερα από ένα συστήματα ανά νοικοκυριό. Το τελευταίο νομίζω ενισχύει την φθηνότερη έκδοση και ακόμα περαιτέρω ένα οικοσύστημα προϊόντων που θα διαμοιράζονται τα ίδια ή τα περισσότερα παιχνίδια. 
Παράλληλα ίσως να δημιουργήσουν υπηρεσίες πάνω σε αυτό. Παράδειγμα αν μια οικογένεια έχει ένα NSW να προσφέρουν άμεσο διαμοιρασμό με τις φθηνότερες εκδόσεις που θα προορίζονται για τα μικρότερα μέλη της οικογένειας.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, non-serviam είπε

Πραγματικά τίποτα το ιδιαίτερο. Μιλάμε για 2013 και 2019, δηλαδή 6 χρόνια διαφορά για τεχνολογικό προϊόν. Το X2 μάλιστα που βγήκε το 2017 βγάζει 1.5TF, οπότε αν μπορέσουν και απλά αλλάξουν την μέθοδο παραγωγής του (7nm, αν και τα 12nm είναι πιο πιθανά) αμέσως μειώνεις για ίδια απόδοση την κατανάλωση με πολύ μεγάλο βαθμό.

Δεν υπάρχει τέτοιο X2. Στην καλύτερη διαμόρφωσή του (MAX Clocks) από το αντίστοιχο Jetson είναι 0.75 TF (FP32). Τα νούμερα που αναφέρεις είναι σε FP16 αποκλειστικά και τέτοιο παιχνίδι απλά δεν υπάρχει. Ποιο ρεαλιστικά είναι τα νούμερα για max-q/p όπου θα μπορούσες να έχεις επιδόσεις docked σε portable mode του υπάρχοντος ή σχεδόν διπλάσια μπαταρία (ή επιλογή αυτού από το game/σύστημα ;)) και πάλι λόγω του form factor και αυτά ριγμένα θα είναι όπως είδαμε στο Switch.

 

5 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Δηλαδή από τα συμφραζόμενα, υπονοούν ότι σε δύναμη θα συγκρίνεται με τις base consoles? Α ναι, και καταφέρει να διατηρήσει και τη φορητότητα τότε θα μιλάμε για τεχνικό επίτευγμα αν και μου φαίνεται too good to be true...

Επίσης σε αυτή την περίπτωση θα μιλάμε για ένα πολύ πιο ισχυρό τσιπ παρά ένα απλό rehash του Tegra X. Ποιο πολύ σαν generation leap σε σχέση με αυτό που είναι τώρα...

Μόνο αν ευσταθούν τα rumors για SCD. Μου έκανε επίσης εντύπωση τα περί "avid gamers" αλλά λαμβάνοντας υπόψη ότι hardware specs και Nintendo = τρώω κοράκι, κάτι τέτοιο είναι wishfull thinking. SoC τέτοιο υπάρχει (vsXB1 - ούτε καν PS4) αλλά το όνομα του ξεκινάει από ....A... :P 

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Μα δεν χρειάζεται νέο φθηνότερο μοντέλο: κάνουν ένα price cut το OG μοντέλο στα 250, βγάζουν και το dock ρίχνοντάς το στα 200 και ορίστε η φθηνότερη φορητή έκδοση. Είναι εντελώς βλακώδες να βγάλουν portable-only σύστημα όταν μπορούν να σκεφτούν εξυπνότερα (πράγμα για το οποίο δεν φημίζονται). Μου είναι εντελώς ακατανόητο να κάνουν revamp με σκοπό να βγάλουν κάτι φθηνότερο από το ήδη φθηνό.

Σε αυτό τείνω εγώ πάντως. Ένα νέο NSw με X2 π.χ. στα 350-400 και το τωρινό να τρώει price cut για να προσελκύσει το κοινό που θέλει κάτι φθηνό ή ακόμα και dockless για το κοινό που θέλει κάτι αποκλειστικά φορητό.

Και εγώ.  Ίδιο form factor λόγω Labo κτλ, Χ2 με επιδόσεις docked σε portable, CPU/GPU με ή χωρίς boosted/clocks, 8GB RAM LPDDR4 με το διπλάσιο bandwidth στα 128bit (τρωτό σημείο του Switch), ήδη έτοιμο από το ράφι δια χειρός "πέτσινου" σε ένα ώριμο και διαδεδομένο process node (16nm FF) που χρησιμοποιείται ευρέως. Κολλάνε όλα, από τα cores μέχρι τα πάντα. Μόνη ένσταση οι δυο Denver που έχει αλλά όταν ο μεγαλύτερος σου, πλέον, πελάτης λέει τα θέλω με 4x A53 - απλά λες "ναι" και ή και τα δίνεις με αυτούς κλειστούς. Ότι έγινε με το 3ds----->New 3ds δηλαδή + καλύτερη οθόνη (πιθανότατα όχι 1080p) και αν είναι σε ρέντα η Nintendo με 64gb EMMC.

Το "μίνι" θα μπορούσε να έρθει πάντως και με ενσωματωμένα τα χειριστήρια αφαιρώντας τα linear haptic actuators, wireless πομπούς κλπ. για ακόμα μεγαλύτερη οικονομία και να είναι ένα πραγματικό vita ...εερρρ 3DS στην θέση του 3ds που έχει πλέον τανκάρει σε πωλήσεις ως αντικαταστάτης, ως 2ο για το σπίτι ή έξω και πάντα συμβατό όμως με joycon κτλ. Ίσως και Dockable με μια βάση στυλ 3ds charging dock.

Κλασσικά όπως σε κάθε Portable της Nintendo το revision είναι αυτό που έπρεπε να είναι το launch model εξαρχής :D 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...