Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ADHD είπε

Ειπα να γραψω αυτο ακριβως απο το μυαλο μου το πηρες αλλα λεω αστο θα φαω τρελο flame. :P  Συμφωνω και σε ολα τα υπολοιπα απολαμβανοντας τα first party του switch απο day 1 για το φιλο που ρωτησε αν εχω switch η απλα περιμενω νεο hw για να παρω.

Nαι το φοβαμαι και εγω λιγο το flame, γιατι αλλες φορες που εχω γραψει σε N thread το εχω μετανιωσει :P 

Oσον αφορα το bold σιγουρα ειναι πολυ ωραια παιχνιδια:)

Eγω πιστευω οτι πουθενα δεν υπαρχει ξηρασια αυτη τη στιγμη, σε κανενα συστημα.

5 λεπτά πριν, NickTG είπε

Και όλοι είδαμε πόσο καλά πήγε αυτό. 

ασχετο με αυτο που εγραψα. 

btw και το no more heroes στο ps3 ειχε παρει 72/100, οσο το days gone.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Και όλοι είδαμε πόσο καλά πήγε αυτό. 

Το days gone ειναι πολυ καλό παιχνίδι και αρκετά υποτιμημένο imo, την εμπορικη του επιτυχια δεν την γνωριζω αλλα θα το χαρακτήριζα "ακατέργαστο διαμάντι"  

1 λεπτό πριν, stafftw είπε

Ευχαριστώ απλά δεν το γραφείς στην περιγραφή σου να μην μπερδευόμαστε;Χαχα

Ε νομιζα οτι εννοείται με το υφος που τα λεω αλλα οκ. :P 

1 λεπτό πριν, PDS13 είπε

Nαι το φοβαμαι και εγω λιγο το flame, γιατι αλλες φορες που εχω γραψει σε N thread το εχω μετανιωσει :P 

Oσον αφορα το bold σιγουρα ειναι πολυ ωραια παιχνιδια:)

Eγω πιστευω οτι πουθενα δεν υπαρχει ξηρασια αυτη τη στιγμη, σε κανενα συστημα.

ασχετο με αυτο που εγραψα

Εδω το μετάνιωσα εγω που θεωρω τον εαυτο μου περισσότερο φαν της Ν αγοραζοντας καθε first party με κλειστά μάτια παρά της Sony αν μπορω να πω τετοιο πράγμα.. :P  Παρόλα αυτα για καποιο λογο θα πρεπει να μετρησω ως major exclusive το κατ'εμε και συμφωνα με το demo που επαιξα εντελως αδιαφορο X machina.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, NickTG είπε

Και όλοι είδαμε πόσο καλά πήγε αυτό. 

Πηγε φανταστικα αν αναλογιστουμε τις πωλησεις που τις πρωτες 3 εβδομαδες ειχε ξεπερασει HZD και GoW , αν δουμε οτι οι παικτες του δινουν 8 και κατι ενω οι reviewers 7 και για να σε βοηθησω τα αξηγει καλυτερα ο κυριος. 

https://www.forbes.com/sites/davidthier/2019/05/15/why-days-gone-sales-are-so-much-better-than-its-reviews/

Βαλε οτι μιλαμε για στουντιο που δεν ειχε ξαναφτιαξει τιποτα αλλο τετοιου μεγεθους και το συμπερασμα ειναι οτι το παιχνιδι ειναι ΑΑΑ .

Για να τα βαλουμε σε μια σχετικη ταξη το god of war πουλησε πρωτα με το ονομα , το spiderman που ειναι κλασεις κατωτερο του days gone το ειχαν υποψηφιο για goty (!) και μπορω να βρω δεκαδες παραδειγματα. 

 

οφτοπικ οφ

Επεξ/σία από james9tito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ADHD είπε

Το days gone ειναι πολυ καλό παιχνίδι και αρκετά υποτιμημένο imo, την εμπορικη του επιτυχια δεν την γνωριζω αλλα θα το χαρακτήριζα "ακατέργαστο διαμάντι"  

Ε νομιζα οτι εννοείται με το υφος που τα λεω αλλα οκ. :P 

Εδω το μετάνιωσα εγω που θεωρω τον εαυτο μου περισσότερο φαν της Ν αγοραζοντας καθε first party με κλειστά μάτια παρά της Sony αν μπορω να πω τετοιο πράγμα.. :P  Παρόλα αυτα για καποιο λογο θα πρεπει να μετρησω ως major exclusive το κατ'εμε και συμφωνα με το demo που επαιξα εντελως αδιαφορο X machina.. 

Eνα εντελως random παραδειγμα για ενδιαφεροντα παιχνιδια που ανακοινωνονται στα αλλα συστηματα και περνανε ''στα ψιλα''.

Ειδα αυτο το trailer μολις

(βγαινουν πολλα τετοια παιχνιδια που αν εβγαιναν για switch θα λογιζονταν ως major exclusives)

Spoiler

 

Δεν μπαινω στην διαδικασια VS, απλα ενισχυω το επιχειρημα μου οτι ειναι πολυ γεματα σε κυκλοφοριες τα αλλα συστηματα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, PDS13 said:

ασχετο με αυτο που εγραψα. 

btw και το no more heroes στο ps3 ειχε παρει 72/100, οσο το days gone.

 

Και δεν χρειάστηκε καν το τεράστιο budget του Days Gone για να το κάνει. 

Το point βέβαια ήταν πως το ότι μπορεί να κόστισε όσο 5,6,7 και 10 άλλα παιχνίδια δεν λέει κάτι. 

Κατά τα άλλα μια χαρά μου φαίνεται και εμένα. Λογικά όταν πάει στα 20€ και αυτό θα το πάρω. 

30 minutes ago, james9tito said:

το spiderman που ειναι κλασεις κατωτερο του days gone

 

Το κλασεις κατώτερο Spiderman βέβαια έχει πάρει καλύτερες κριτικές από όλους αλλά ΟΚ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Το κλασεις κατώτερο Spiderman βέβαια έχει πάρει καλύτερες κριτικές από όλους αλλά ΟΚ. 

Γιαυτο το ανεφερα , για το παραδοξο του θεματος. Ενθουσιαστηκαν ολοι γιατι οντως ηταν το 1ο "καλο" spiderman παιχνιδι, ηταν exclusive, η ομαδα που το εφτιαξε ειχε δειξει δειγματα γραφης και το παιξαμε , μας αρεσε, του βαλανε και 9αρια αλλα τα side quests και οτιδηποτε αλλο περα του main quest ηταν τοσο generic - βαρετο που δεν γινοταν να μην το δεις. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το days gone πηρε 71 απο το metacritic και 8.1 απο users, το division 2 πηρε 81-82 απο metacritic και 7.1 απο users. Μην εμπιστεύεστε τους "δημοσιογραφους" οι περισσότεροι παιζει να εδωσαν review χωρις να κλεισουν καν 3-4 ωρες, αυτο φαινοταν και απο αυτα που ελεγαν για το combat system.

Οσο για το budget ειναι απο τα ομορφοτερα παιχνιδια του ps4..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, PDS13 said:

Το Dreams ειναι της Mm(little big planet), λογικα θα αρπαξει πολλα GOTY βραβεια. H early access εχει ήδη ενα 9.5/10 απο το game informer.

Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα, thanks για το heads-up.

1 hour ago, PDS13 said:

6-7 μεγαλα της N τι εννοεις? Μονο το days gone μπορει να ειναι ακριβοτερη παραγωγη απο ολα αυτα μαζι. Tετοιου τυπου exclusives σαν τα 6-7 εχει δωσει πολλα η Sony και αν πας και προς PSVR θα δεις ακομα περισσοτερα(6-7 σιγουρα εχει μονο για το psvr τα τελευταια 2 χρονια). Τα οποια οντως δεν χρειάζονται τοσο χρονο για να βγουν. Απλα συνηθως δεν τα υπολογιζουν στις λιστες γιατι δεν ειναι ΑΑΑ παραγωγές.

Όταν λέω «μεγάλα»/«major» exclusives δεν εννοώ ακριβά ή με μεγάλο development cycle εννοώ πιο πολύ «σημαντικά» για την βιβλιοθήκη της κονσόλας. Το Days Gone ή το Detroid δεν είναι τόσο «σημαντικά» όσο το GoW ή το tLoU2. Αντίστοιχα ένα Pokemon ή ένα Fire Emblem είναι πιο «σημαντικό» από ένα Yoshi ή ένα Donkey Kong Country. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ένα λιγότερο «σημαντικό» game δεν είναι εξίσου καλό. Δεν μπορώ να στο δώσω να το καταλάβεις πιο αναλυτικά.

Και ένα τεράστιο πρόβλημα που θα έχουμε στην επόμενη γενιά είναι αυτό, το ότι τα games που στοχεύουν οι Sony και MS είναι πανάκριβα με αποτέλεσμα να δούμε ελάχιστα exclusives. Ίσως να πρέπει να κάνουν ένα βήμα πίσω και να δουν το δάσος, αντί να στοχεύουν σε αναλύσεις και φωτορεαλισμό.

6 hours ago, james9tito said:

Νομιζω οτι πρεπει να συμφωνησουμε πως τα παιχνιδια της Ν -οσο ποιοτικα και να ειναι- αρεσουν σε ενα συγκεκριμενο- τεραστιο- κοινο που εχει εμπεδωσει τη φιλοσοφια της Ν γενιες πισω. 

Δεν ξερω αν το εξηγω ορθα αλλα ναι πχ το LA ειναι παιχνιδαρα αλλα δεν το εκτιμαει το ιδιο καποιος που εχει ασχοληθει με zelda με καποιον που ειχε πχ ps4/ps3/xbox και μια μερα πηρε και switch λογω της υβριδικοτητας του. 

Το ιδιο ισχυει για το animal crossing , τα pokemon κλπ κλπ . 

Δειχνω στον αδερφο μου το τρειλερ απο το LA (δεν εχει πιασει ποτε στα χερια του κατι απο Ν) και με κοιταει σα χαζος και μου λεει πως ειναι δυνατον να μου αρεσει αυτο και οχι το assassin creed odyssey . 

Οποτε μην περιμενετε να βλεπουν ολοι την Ε3 της Ν και να πετανε τη σκουφια τους στον αερα. 

Καταλαβαίνω από τη μία τι εννοείς, από την άλλη βρίσκω εξαιρετικά περίεργο το γεγονός ότι στο νήμα του PC gaming, λένε ότι θα πάρουν day one το Spyro Trilogy. 

Δεν το περίμενα. :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ADHD είπε

Το days gone πηρε 71 απο το metacritic και 8.1 απο users, το division 2 πηρε 81-82 απο metacritic και 7.1 απο users. Μην εμπιστεύεστε τους "δημοσιογραφους" οι περισσότεροι παιζει να εδωσαν review χωρις να κλεισουν καν 3-4 ωρες, αυτο φαινοταν και απο αυτα που ελεγαν για το combat system.

Οσο για το budget ειναι απο τα ομορφοτερα παιχνιδια του ps4..

Εγω τους εμπιστευομαι κλασικα τους reviewers για το 71 :P

Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα μου αρεσει το παιχνιδι. Μπορει να ειναι αρκετα ακατεργαστο οπως ειπες πριν, για αυτο και βαθμολογηθηκε χαμηλα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, ADHD said:

 Το days gone ειναι πολυ καλό παιχνίδι και αρκετά υποτιμημένο imo, 

 

Μα και εμένα μια χαρά μου φαίνεται. 

Αυτό δεν σημαίνει πως επειδή το budget του μπορεί να είναι όσο κάποια άλλα παιχνίδια μαζί είναι πιο ποιοτικό ή πιο σημαντικό ή οτιδήποτε άλλο πέρα από το πιο ακριβό να φτιαχτεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ADHD είπε

Το days gone πηρε 71 απο το metacritic και 8.1 απο users, το division 2 πηρε 81-82 απο metacritic και 7.1 απο users. Μην εμπιστεύεστε τους "δημοσιογραφους" οι περισσότεροι παιζει να εδωσαν review χωρις να κλεισουν καν 3-4 ωρες, αυτο φαινοταν και απο αυτα που ελεγαν για το combat system.

Οσο για το budget ειναι απο τα ομορφοτερα παιχνιδια του ps4..

 

και το Breath of the Wild εχει 97 MC και 8.5 user score. Γενικα μην εμπιστευεστε κανεναν,υπαρχει εκατεροθεν bias για διαφορετικους λογους

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Alastor192 είπε

και το Breath of the Wild εχει 97 MC και 8.5 user score. Γενικα μην εμπιστευεστε κανεναν,υπαρχει εκατεροθεν bias για διαφορετικους λογους

Ναι αλλά το Breath of the wild είχε δεκάρια εννιαρια και άσσους. Wtf 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν βλέπω έλλειψη καλών τίτλων σε κανένα σύστημα. Τζάμπα νομίζω γίνεται όλη αυτή η ανάλυση. 

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι το ακριβότερο hardware οδηγεί σε ακριβότερες ΑΑΑ παραγωγές, με ότι συνεπάγεται αυτό. 

Από κεί και πέρα το Switch έχει εξαιρετικό momentum, και αυτό είναι πολύ θετικό για όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...