Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
24 minutes ago, RedAlert539 said:

'Ελα ρε που παίρνετε στα σοβαρά τα user score στο metacritic. Αν είναι δυνατόν......

'Οτι το 8.5 τώρα είναι άσχημο σκορ ας πούμε. Που να σου άρεσε κιόλας.

Το 5.6 που παίρνει το Blair Witch είναι καλύτερο μια φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

άμα το δείγμα γίνει πολύ μεγάλο (χιλιάδες) μια χαρά χρήσιμο είναι, λίγες εκατοντάδες δεν κάνουν δουλειά 

επίσης αν κάτσεις να διαβάσεις κάποια από αυτά, μπορεί να διαβάσεις αρκετά ενδιαφέρουσες απόψεις από τον κόσμο

εμένα πάντως γενικά με ενδιαφέρει περισσότερο η γνώμη ενός χρήστη (ή πολλών μαζί), από την γνώμη ενός "ειδικού"  που λόγω ηλικίας και μόνο θα έχει παίξει λιγότερα πράγματα από εμένα , άλλωστε δεν υπάρχει κάποιο αντικειμενικό κριτήριο που κάποιος γίνεται επαγγελματίας του είδους, ο,τι να ναι μπορεί να δεις να κάνει ένα review και πολλοί από αυτούς δεν κατανοούν βασικά πράγματα σε αυτό που παίζουν 

Μα το πρόβλημα είναι ότι αυτοί που γράφουν στο metacritic ως επί το πλείστον είναι πιτσιρίκια και πολλά από αυτά έχουν διπλούς και τριπλούς λογαριασμούς γράφοντας τα ίδια πράγματα και είτε χαντακώνουν είτε τα βλέπουν όλα τέλεια. Δεν είναι τυχαίο ότι οι πιο συχνές βαθμολογίες στο metacritic είναι το 10 και το 0. Και μόνο αυτό το κάνει ένα σκουπίδι, σκουπίδι που ασκεί και δύναμη στους developers. Θυμάμαι υπήρχε όρος σε κάποιες εταιρίες για τις πληρωμές των developers και τα μπόνους τους να επηρεάζονται αρνητικά αν το παιχνίδι τους έπεφτε κάτω από 8.5 metascore. Φωτιά και τσεκούρι. 

Εχει μεγαλύτερη αξία να μπεις σε ένα κανονικό site και να διαβάζεις από κάτω τα σχόλια από το κάθε review του κάθε "επαγγελματία" που εκτίθεται κιόλας παρά το κάθε τσογλάνι που βάζει 0 σε παιχνιδάρες ή 10 σε σαπίλα. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, logistoulis είπε

άμα το δείγμα γίνει πολύ μεγάλο (χιλιάδες) μια χαρά χρήσιμο είναι, λίγες εκατοντάδες δεν κάνουν δουλειά 

επίσης αν κάτσεις να διαβάσεις κάποια από αυτά, μπορεί να διαβάσεις αρκετά ενδιαφέρουσες απόψεις από τον κόσμο

εμένα πάντως γενικά με ενδιαφέρει περισσότερο η γνώμη ενός χρήστη (ή πολλών μαζί), από την γνώμη ενός "ειδικού"  που λόγω ηλικίας και μόνο θα έχει παίξει λιγότερα πράγματα από εμένα , άλλωστε δεν υπάρχει κάποιο αντικειμενικό κριτήριο που κάποιος γίνεται επαγγελματίας του είδους, ο,τι να ναι μπορεί να δεις να κάνει ένα review και πολλοί από αυτούς δεν κατανοούν βασικά πράγματα σε αυτό που παίζουν 

Κάποια μεμονωμένα reviews σοβαρών ανθρώπων εννοείται ότι υπάρχουν και θα κάτσω να τα διαβάσω αν έχω την ώρα. Το γενικό σκορ όμως(μέσο όρο) δεν πρόκειται να τον λαβώ υπ'οψη για λόγους που προανέφερε και ο @ikaruga24

Απ'την άλλη βέβαια προσωπικά δεν λαμβάνω υπ'οψην γενικά βαθμολογίες άλλων και προσπαθώ να κρίνω μόνος μου το εκάστοτε game που παίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

'Ελα ρε που παίρνετε στα σοβαρά τα user score στο metacritic. Αν είναι δυνατόν......

'Οτι το 8.5 τώρα είναι άσχημο σκορ ας πούμε. Που να σου άρεσε κιόλας.

Εγραψα πιο πισω αυτο που ειδα και μου εκανα εντυπωση,δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα οτι ξαφνικα το παιχνιδι ειναι πατατα επειδη σε μερικους δεν τους αρεσε τοσο. 

Εγω ουτως ή αλλως Platinum παιχνιδι ειναι αρα θα το παιξω ουτως ή αλλως.

Για παραδειγμα τωρα που το ξαναειδα εχει ανεβει στο 7.5 https://www.metacritic.com/game/switch/astral-chain 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης μεγάλο ρόλο παίζει και το αν ανταποκρίνεται ένα παιχνιδι στο hype που έχει δημιουργηθεί... Στην περίπτωση του Astral Chain είχαν δημιουργήσει την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι διαμάντι, ένα αριστούργημα, game of the year έλεγε ο ένας, best new franchise έλεγε ο άλλος. Και ενώ σιγουρα το παιχνίδι δεν είναι πατάτα, δεν φτάνει ούτε στα μισά του Nier Automata....

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, sotirisl said:

Επισης μεγάλο ρόλο παίζει και το αν ανταποκρίνεται ένα παιχνιδι στο hype που έχει δημιουργηθεί... Στην περίπτωση του Astral Chain είχαν δημιουργήσει την εντύπωση ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι διαμάντι, ένα αριστούργημα, game of the year έλεγε ο ένας, best new franchise έλεγε ο άλλος. 

Ποιός τα έλεγε αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Gorbatsof said:

Το έπαιξες και δε φτάνει ούτε στα μισά;

Ναι.

37 minutes ago, Malthador said:

Ποιός τα έλεγε αυτά; 

Ο ιντερνετικός τύπος, στο reddit, αλλά και για να μην ξεχνιόμαστε διάφορα μέλη του insomnia στο thread αυτό αναπαρήγαγαν αντίστοιχες απόψεις - π.χ. εσύ εδώ γράφεις "Το Astral Chain φαίνεται απλά γαμάτο. Δεν έχω λόγια. Θα ήθελα και ένα remaster του W101, αλλά αυτό που είδα με άφησε άναυδο σε σημείο να ξεχάσω οτιδήποτε άλλο περιμένω από την Platinum."

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που το παίζω το θεωρώ έναν από τους καλύτερους τίτλους της Platinum.Τι ακριβώς σε χάλασε μιας και το έχεις παίξει;

Επεξ/σία από Gorbatsof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Gorbatsof said:

Εγώ που το παίζω το θεωρώ έναν από τους καλύτερους τίτλους της Platinum.Τι ακριβώς σε χάλασε μιας και το έχεις παίξει;

Δεν με χάλασε κάτι απλά δεν εχει αυτό το wow factor που περίμενα...

Edit: νομίζω ότι το καλύτερο review του παιχνιδιού το έχει το Gamexplain που εξηγεί πολύ εμπεριστατωμένα γιατί είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι αλλά "it doesn't reach its full potential"....

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
39 minutes ago, sotirisl said:

Ο ιντερνετικός τύπος, στο reddit, αλλά και για να μην ξεχνιόμαστε διάφορα μέλη του insomnia στο thread αυτό αναπαρήγαγαν αντίστοιχες απόψεις - π.χ. εσύ εδώ γράφεις "Το Astral Chain φαίνεται απλά γαμάτο. Δεν έχω λόγια. Θα ήθελα και ένα remaster του W101, αλλά αυτό που είδα με άφησε άναυδο σε σημείο να ξεχάσω οτιδήποτε άλλο περιμένω από την Platinum."

Εγώ δεν είμαι σωστό παράδειγμα. Εγώ είμαι τεράστιο fag σε ότι αφορά RPG's, platformers και DmC/Bayonetta alikes. Οπότε αυτό που είδα στο τρέιλερ προφανώς και θα άγγιζε τα εσώψυχά μου από μια εταιρεία όπως η Platinum.

Γενικότερα δεν είχα αποκομίσει την ίδια άποψη για το σύνολο του τύπου, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jessejames είπε

https://store.eu.square-enix-games.com/it_EU/product/566286/oninaki-nintendo-switch

Λεει limited to 3000 copies,ειναι limited το retail γενικα ή η εκδοση με το διπλο εξωφυλλο?

Γενικά είναι. Αν δεν πρόλαβες μέχρι τώρα, δύσκολα είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι έπαιξα τα μπαγιονετα τα οποία μου άρεσαν , όχι όμως υπερβολές τύπου gamespot που το βαλαν 10 . 8.5-9 είναι τα παιχνίδια απολαυστικοτατα . Το nier το παράτησα στην μέση .Τα μπος φαιτ πολύ δυνατά αλλά Λίγο τζουφια η μάχη (δεν ένιωθα βαρος στο χτύπημα )και με κουρασΕ ο χρόνος που περνούσα στην βάση με τσιπάκια τις ομιλίες κτλπ . Astral chain από Τρίτη θα δοκιμάσω .

Ασχετο με την κουβέντα , το blazing chrome πολύ ωραίο ιντι . Στυλ κόντρα . Με σύγχρονα σευβς κτλπ ομωσ .Είναι λίγο ακριβούτσικο στα 16 κάτι αλλά αξίζει για τους φαν .

Επεξ/σία από kolivas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...