Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Malthador είπε

Στο Fire Emblem Fates υπήρχε ένας συμπληρωματικός μηχανισμός, το περίφημο petting, διαμέσω του οποίο «χάιδευες» τους χαρακτήρες του party σου με το stylus του 3DS με σκοπό να δεθείς περισσότερο μαζί τους. Στη Δύση ο μηχανισμός αυτός αφαιρέθηκε, προφανώς ήταν κάτι συνοδευτικό και δεν ήταν game-breaking η αφαίρεσή του, ωστόσο το immersion του game έχανε αρκετά imho λόγω αυτής της αφαίρεσης.

Φαντάσου τώρα ένα game όπως το Tokyo Mirage Session FE, το οποίο είναι στημένο γύρω από το erotic στοιχείο και την σεξουαλικότητα των χαρακτήρων. Φαντάσου πόσο χάνει το immersion αν αρχίζεις να κρύβεις βυζάκια και βρακάκια προκειμένου να πάρεις καλύτερο ESBR rating. Το game χάνει εντελώς τον χαρακτήρα του και δεν έχει καν λόγο ύπαρξης στην τελική.

ο πουριτανισμός της δύσης σε σύγκριση με τον ανύπαρκτο της Ιαπωνίας είναι σαν την νύχτα με την μέρα. Στην Ιαπωνία είναι τελείως απελευθερωμένο και απενεχοποιημένα τα ερωτικά στοιχεία. Εδώ τι να λέμε μπαίνεις σε game-anime shop και ένα όροφο ποιο πάνω στο ίδιο store πουλάει anime σκληρές τσόντες και δεν τρέχει και τίποτα :D  Αυτά να ξέρεις δεν περνάνε στην δύση.

Στο καινούργιο direct είδαμε και ότι ανακοινώθηκε και η συνέχεια του Deadly Premonition.

Το πρώτο Deadly Premonition είναι ένα από τα ποιο cult game στην ιστορία του gaming. Ειναι από τα game που ενώ τα έχει όλα λάθος σε κολάει αρκετά στον κόσμο του. Αυτό κυκλοφορεί ήδη στην κονσόλα

 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Malthador είπε

Μπήκαν τα SNES games, για όποιον δεν το είδε. :P

Κατά τα γνωστά, αλλάζουμε region σε Japan και κατεβάζουμε και το αντίστοιχο Super Famicom app, γιατί τα games θα διαφοροποιούνται σε Ιαπωνία και Δύση κάθε τόσο.

Γιατί μου γράφει ότι πρέπει ναι έχω paid membership για να τα κατεβάσω; Η συνδρομή μου λήγει 1/10/2020 και παίζω Tetris και τα NES games κανονικά! (Αστο το βρήκα πρέπει να μπείς να τα κατεβάσεις απο το μενού που έχεις την συνδρομή και όχι μέσα απο την αρχική σελίδα του shop)

Επεξ/σία από Atreidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετά από κωλυσιεργία, τελείωσα εχθές το Blue Lions campaign του Fire Emblem: Three Houses.

Ήταν κατά 4 κεφάλαια (4 "μήνες" και 4 μεγάλες μάχες επιπλέον) μεγαλύτερο από το campaign των Black Eagles. Πολύ δυνατό και αυτό.

Έχοντας όμως γράψει συνολικά 135 ώρες (πήρα τον χρόνο μου), ξεκίνησα ένα διάλειμμα με Astral Chain για ξελαμπικάρισμα. 

edit: μήπως υπάρχει συγκεκριμένο νήμα για Fire Emblem, για να μη σπάω μπ@λες; :) όχι τίποτα... αλλά σηκώνει το ρημάδι πολλή κουβέντα!

Επεξ/σία από MetalPrime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Switch's NES And SNES Games Will No Longer Be Added Monthly

Κλασική N, αστέρι στο να σπάει μπάλες και μπράβο της.

Whatever.

Αντί να βάλουν όλα τα ROMS μέσα λες και τους κοστίζει τίποτα, σκέφτονται ευφυέστερους τρόπους να γίνουν εκνευριστικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Malthador είπε

Switch's NES And SNES Games Will No Longer Be Added Monthly

Κλασική N, αστέρι στο να σπάει μπάλες και μπράβο της.

Whatever.

Αντί να βάλουν όλα τα ROMS μέσα λες και τους κοστίζει τίποτα, σκέφτονται ευφυέστερους τρόπους να γίνουν εκνευριστικοί.

ενταξει, εδω πασαρανε τα απαρχαιωμενα παιχνιδια του nes για εναν ολοκληρο χρονο..αν μπορουν, θα βγαλουν απο τη μυγα ξιγκι, το γνωριζουμε καλα αυτο..μην αναφερουμε τα περι copyright σε youtube και ανεξαρτητους developers..ειναι η nintendo που ξερουμε τοσα χρονια και δε προκειται να αλλαξει, οποτε προσπερναμε και μενουμε στα καλα που εχει να προσφερει..(οχι οτι δε κλαιω τα 35 που εσκασα για να εχω εγω και η γυναικα μου cloud saves, αλλα τεσπα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, duende said:

ενταξει, εδω πασαρανε τα απαρχαιωμενα παιχνιδια του nes για εναν ολοκληρο χρονο..αν μπορουν, θα βγαλουν απο τη μυγα ξιγκι, το γνωριζουμε καλα αυτο..μην αναφερουμε τα περι copyright σε youtube και ανεξαρτητους developers..ειναι η nintendo που ξερουμε τοσα χρονια και δε προκειται να αλλαξει, οποτε προσπερναμε και μενουμε στα καλα που εχει να προσφερει..(οχι οτι δε κλαιω τα 35 που εσκασα για να εχω εγω και η γυναικα μου cloud saves, αλλα τεσπα..)

Ποιά μύγα και ποιό ξύγκι, εδώ μιλάμε για τα εντελώς basic πράγματα: κάνεις δύο κλικ και πετάς το ROM μέσα στον emulator. Κόστος μηδέν.

Αφού ούτως ή άλλως δεν έχουν σκοπό να επαναφερούν την VC (έτσι ώστε να υποθέσουμε ότι θέλουν να τα πουλήσουν or smth), τι το ταλαιπωρούν το θέμα, απορώ.

-----------------------------------

Όχι ότι έχει κάποιο ενδιαφέρον, απλά μου έκανε εντύπωση και το μοιράζομαι, France-exclusive game στο Switch και στο PS4, παράξενο:

RÉUSSIR: CODE LA ROUTE ANNOUNCED FOR SWITCH, WILL BE EXCLUSIVE TO FRANCE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
28 minutes ago, Malthador said:

Switch's NES And SNES Games Will No Longer Be Added Monthly

Κλασική N, αστέρι στο να σπάει μπάλες και μπράβο της.

Whatever.

Αντί να βάλουν όλα τα ROMS μέσα λες και τους κοστίζει τίποτα, σκέφτονται ευφυέστερους τρόπους να γίνουν εκνευριστικοί.

Χαχαχαχα..... Τραγικοί. Κοινώς βγάλτε τη μέχρι τα Χριστούγεννα με αυτά τα παιχνίδια και χάρη σας κάναμε που δώσαμε snes. Να τα χαίρονται :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να φύγει και αυτό από τη μέση, το Tokyo Mirage Sessions FE στο NSw θα αφορά στην censored έκδοση.

Εδώ αριστερά βλέπουμε την γιαπωνέζικη έκδοση και δεξιά την έκδοση που πήραμε οι πλέμπες:

k9OAnDW.jpg

Και εδώ, στο 00:28 φαίνεται ότι μιλάμε για την λογοκριμένη έκδοση:

yefMyG1.jpg

Τεραστιότατο άκυρο από εμένα, παρέα με κραχτικό e-mail που θα φύγει σε Atlus και Nintendo για την τακτική που ακολουθούν.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Για να φύγει και αυτό από τη μέση, το Tokyo Mirage Sessions FE στο NSw θα αφορά στην censored έκδοση.

Εδώ αριστερά βλέπουμε την γιαπωνέζικη έκδοση και δεξιά την έκδοση που πήραμε οι πλέμπες:

k9OAnDW.jpg

Και εδώ, στο 00:28 φαίνεται ότι μιλάμε για την λογοκριμένη έκδοση:

yefMyG1.jpg

Τεραστιότατο άκυρο από εμένα, παρέα με κραχτικό e-mail που θα φύγει σε Atlus και Nintendo για την τακτική που ακολουθούν.

μα υποτιθεται οτι η N δε κανει censorship, απο που προεκυψε αυτο? μηπως λογω ευρωπης? η κατι δε ξερω?

btw υπαρχουν και αλλα παιχνιδια στο switch που εχουν φαει censorship εκτος ιαπωνιας?

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Malthador είπε

Switch's NES And SNES Games Will No Longer Be Added Monthly

Κλασική N, αστέρι στο να σπάει μπάλες και μπράβο της.

Whatever.

Αντί να βάλουν όλα τα ROMS μέσα λες και τους κοστίζει τίποτα, σκέφτονται ευφυέστερους τρόπους να γίνουν εκνευριστικοί.

Κλασικό ένα βήμα μπρος δύο πίσω, της Ν, σε σημείο που αν δεν το κάνει κάποια στιγμή θα ξενερώσουμε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Malthador είπε

Switch's NES And SNES Games Will No Longer Be Added Monthly

Κλασική N, αστέρι στο να σπάει μπάλες και μπράβο της.

Whatever.

Αντί να βάλουν όλα τα ROMS μέσα λες και τους κοστίζει τίποτα, σκέφτονται ευφυέστερους τρόπους να γίνουν εκνευριστικοί.

εντάξει λέει irregular, μπορεί μια βδομάδα να βάλει 5 πχ.  

Αναφορά σε κείμενο

 

The recorded title is scheduled to be added irregularly, so please expect it.

In conjunction with this, the titles recorded in “Family Computer Nintendo Switch Online” will be added irregularly instead of every month.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πληροφοριακά έχει πάλι στο Γερμανό το Smash στα 39,90 διαθέσιμο, δεν ξέρω αν είναι λάθος.Αν κάποιος το θέλει και δεν το έχει αξίζει τη δοκιμή.

https://www.germanos.gr/product/super-smash-bros-ultimate-nintendo-switch/20374240/

Επίσης διαφημίζουν και ένα 10% με το πρόγραμμα go4more της εθνικής,άρα πάει στα 36 θεωρητικά... πάρα πολύ καλή τιμή.

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανονικά ειναι η τιμουλα για το Smash, στην ίδια έχει και το Party αλλά και κάποια ακόμα σε καλές τιμές. Έκανα και εγώ παραγγελία εχτές και μου ήρθαν σήμερα, μαζί με το νέο Switch (το πρώτο μου, είχα κάνει την παραγγελία μια εβδομάδα πριν) από Amazon. Έρωτας. 

Έπαιξα λιγάκι και Daemon X Machina, το demo. Παιδιά, ασχολήθηκα λιγάκι με το button configuration και τα έβαλα σε όλα σε σημεία οικεία, το ρομποτακι πλέον πάει νερό, θα περάσουμε πολύ πολύ καλά, 😁😁😁

Επεξ/σία από juliahna12
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, duende είπε

μα υποτιθεται οτι η N δε κανει censorship, απο που προεκυψε αυτο? μηπως λογω ευρωπης? η κατι δε ξερω?

btw υπαρχουν και αλλα παιχνιδια στο switch που εχουν φαει censorship εκτος ιαπωνιας?

Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι πολύ ιδιαίτερη περίπτωση. Γενικά μιλώντας οτιδήποτε περιέχει το όνομα Fire Emblem τρώει για κάποιο λόγο χοντρό cencorship ακόμα και αν δεν είναι άμεσα Fire Emblem παιχνίδι. Στο συγκεκριμένο προφανώς επέλεξαν την cencored έκδοση λόγο ευκολίας και έτοιμου κώδικα. Δεν είχα την ψευδαίσθηση ότι υπήρχε έστω και μια πιθανότητα στο εκατομμύριο να κάνουν translate την japan και original έκδοση. Το να αφαιρέσουν όμως σε τέτοιο βαθμό την σεξουαλικότητα από τον τίτλο που είναι τόσο επί της ουσίας για το θεματικό του είναι εντελώς άκυρο. 

Ισως με το κατάλληλο κράξιμο να μας προσφέρουν κάποιο patch update ή έστω επιλογή για το ποια έκδοση να παίξουμε, στο μέλλον. Μπορεί να μην το μαυρίσω έτσι όπως είναι όμως σίγουρα δεν είμαι χαρούμενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...