Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, adonisGER είπε

Ειναι ακριβο αθλημα το gaming ειδικα εαν ασχολεισαι με switch και Nintendo. Νομιζω εδω στο φορουμ  οι περισσοτεροι το γνωριζουν καλα αυτο

 Βεβαια δεν θεωρω απαραιτητα κακο ενα παιχνιδι να κραταει την αξια του και να μην ξεφτιλιζεται η τιμη του με την παροδο του χρονου. Αρκει αυτο το παιχνιδι να ειναι ποιοτικο και οντως να τα αξιζει τα λεφτα του. Η Nintendo διαχρονικα το εκανε αυτο αλλα σου εδινε παιχνιδια αξιοπρεπη με μια ποιοτητα και κονσολες σκυλια

Τωρα τελευταια ομως το εχει αλλαξει το τροπαριο. Βλεπουμε παιχνιδια με προβλήματα να βγαινουν χωρις κανενα σοβαρο quality control οπως επισης και οι κονσολες της εχουν σοβαρα θεματα ( βλεπε drift ). Αλλα οι τιμες εκει στον θεο.

Δυστυχως ειδικα τωρα με το mario kart tour που ειναι ενα ασυλληπτο lootbox fest ( ζητανε 5 ευρω συνδρομη, ημαρτων) η Nintendo εχει αλλαξει προσανατολισμο και δειχνει πλεον οτι το μονο που την νοιαζει ειναι το κερδος  με καθε κοστος. Μακαρι να κανω λαθος αλλα τεινει να γινει η χειροτερη εταιρια στο χωρο σε σχεση με το πως αντιμετωπιζει τους πελατες της

Καλά ναι, δεν παραπονιέμαι, και συμφωνώ σε όλα,εντάξει εγώ προσωπικά που δεν πουλάω μετά τα physical (καλά όχι πως θα μπορούσα τα digital)  επομένως δε με πολυνοιάζει να διατηρήσουν την τιμή τους αλλά κατανοώ ότι είναι σημαντικό και έχει συζητηθεί.Και το quality control για τα μπάζα.

Και αυτό για τα games και το "'αρμεγμα" φαίνεται και από το αναμενόμενο pokemon sword/shield (και από το let's go θα έλεγα (60€-100€ με pokeball δεν άξιζε για κανένα λόγο ffs αλλά οκ...) που απλά κόβουν πράγματα για να γλιτώσουν χρόνο λογικά.Και από την άλλη το metroid το καθυστερούν επειδή δεν είναι ικανοποιημένοι; (Καλά διαφορετικά studio αλλά φαίνεται και η πλεύση).

Για τα mobile δεν το συζητώ καν, τα έπαιξα μεν όλα 😋 αλλά δεν χάλασα χρήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, NickTG είπε

Και γιατί στα 10€ και όχι στα 5€!? 

Ακόμα καλύτερα! 

Μιας και βέβαια δεν είναι της Nintendo τα παιχνίδια δεν αποφασίζει και αυτή για τις τιμές τους. 

Nαι μωρε την καημενη τη Ν , θελει να κανει προσφορες και δεν την αφηνουν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις τελευταίες γενιές σε όλες τις κονσόλες υπάρχει ένα  sweet spot που αγοράζεις κονσόλα.(μπορεί να είναι black Friday μπορεί να είναι ανανέωση μοντέλου μπορεί να είναι από Sony Europe ή Sony Hellas κλπ.)

πχ με το Ps4 ήτανε τα 199 που είπε ο φίλος από πάνω.

Αυτά με τη Nintendo δεν υπάρχουν.

Ούτε καν στο Wii U δεν υπήρξαν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, james9tito said:

Nαι μωρε την καημενη τη Ν , θελει να κανει προσφορες και δεν την αφηνουν . 

 

Δεν βγάζει κάποιο νόημα αυτό βέβαια αλλά ΟΚ. 

Η Nintendo αν θέλει μπορεί να κάνει στα δικά της. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη το Battle Chasers εχει retail 12 ευρω στο Ps4 και 30 ευρω στο Switch. Αντιστοιχα digital εχει 39.99 στο switch ,ενω στο Ps4 το ειχα παρει 5.99 πριν μια εβδομαδα περιπου. 

Φταει η Ν? Φταει η Sony? Φταει η THQ? Και στις 3 περιπτωσεις στα π@π@ρια του gamer που θελει να παιξει ενα παιχνιδι. Στην προκειμενη περιπτωση η Sony πηρε 5,99 και η N μηδεν . 

Οποτε ας βρει τροπο να γινει πιο ελκυστικη απο το να γεμιζει το store με παιχνιδια που στο android ειναι δωρεαν και στο switch κανουν 10 ευρω. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Battle Chasers πράγματι αξίζει; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω και εγώ απλά φοβάμαι μήπως είναι σύνταγη μία από τα ίδια. Έχει καθόλου τακτική πιο μετά; Επίσης, μήπως αργότερα πρέπει να κάνεις όλη την ώρα grinding για να ανέβεις level ?

Επεξ/σία από nkarafo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, nkarafo είπε

Το Battle Chasers πράγματι αξίζει; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να το αγοράσω και εγώ απλά φοβάμαι μήπως είναι σύνταγη μία από τα ίδια. Έχει καθόλου τακτική πιο μετά; Επίσης, μήπως αργότερα πρέπει να κάνεις όλη την ώρα grinding για να ανέβεις level ?

Define "τακτικη". Grinding χρειαζεται αλλα μη φανταστεις τιποτα παλια jrpgs που ηθελες ωρες grinding. Αν κολλησεις και ενα λεβελ να ανεβεις , εφοσον εχεις το σωστο party δεν θα χρειαστεις τρελο grinding. Τουλαχιστον μεχρι τη μεση που ειμαι εγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, james9tito said:

Αυτη τη στιγμη το Battle Chasers εχει retail 12 ευρω στο Ps4 και 30 ευρω στο Switch. Αντιστοιχα digital εχει 39.99 στο switch ,ενω στο Ps4 το ειχα παρει 5.99 πριν μια εβδομαδα περιπου. 

Φταει η Ν? Φταει η Sony? Φταει η THQ? Και στις 3 περιπτωσεις στα π@π@ρια του gamer που θελει να παιξει ενα παιχνιδι. Στην προκειμενη περιπτωση η Sony πηρε 5,99 και η N μηδεν . 

Οποτε ας βρει τροπο να γινει πιο ελκυστικη απο το να γεμιζει το store με παιχνιδια που στο android ειναι δωρεαν και στο switch κανουν 10 ευρω. 

Αυτή τη στιγμή το Transistor έχει 19€ στο PS4 ενώ στο Switch το πήρα 3.35€.

Επίσης το Crypt of the Necrodancer έχει 16€ στο PS4 ενώ στο Switch το πήρα 4€.

Φταίει η S, φταίει η Ν, φταίει η Supergiant, φταίει η Brace Yourself games? 

Στα τομπολινια του gamer που απλά θέλει να παίξει ένα παιχνίδι.

Σε αυτήν την περίπτωση η Ν τσίμπησε χρήμα και η S τσίμπησε @@.

Οπότε ας βρει ένα τρόπο να γίνει πιο ελκυστική. Εν ανάγκη να αναγκάζει τους άλλους να βάζουν στις τιμές που θέλουμε. 

Ή ας πληρώνει τη διαφορά. Λεφτά έχει. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, james9tito είπε

Αυτη τη στιγμη το Battle Chasers εχει retail 12 ευρω στο Ps4 και 30 ευρω στο Switch. Αντιστοιχα digital εχει 39.99 στο switch ,ενω στο Ps4 το ειχα παρει 5.99 πριν μια εβδομαδα περιπου. 

Φταει η Ν? Φταει η Sony? Φταει η THQ? Και στις 3 περιπτωσεις στα π@π@ρια του gamer που θελει να παιξει ενα παιχνιδι. Στην προκειμενη περιπτωση η Sony πηρε 5,99 και η N μηδεν . 

Οποτε ας βρει τροπο να γινει πιο ελκυστικη απο το να γεμιζει το store με παιχνιδια που στο android ειναι δωρεαν και στο switch κανουν 10 ευρω. 

Ρε παλουκαρι πολλά μπορεί να "φταει" όμως δεν κάνουμε έλεγχο στο πόσο πουλάει ο κάθε εκδότης το παιχνίδι του στην κάθε κονσόλα και στο κάθε store. Όσο θέλουν τα δίνουν και εμείς αν θέλουμε αγοράζουμε. Εγώ το πήρα στα 4.99 στο Switch σε digital sale οπότε μια χαρά το βρίσκεις απλά περιμένοντας. Αν ντε και καλά θες το Χ παιχνίδι εδώ και τώρα ε τότε τα σκας και λες και ένα τραγούδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, NickTG said:

Αυτή τη στιγμή το Transistor έχει 19€ στο PS4 ενώ στο Switch το πήρα 3.35€.

Είσαι θύμα, το Transistor έκανε 1,30 από Αφρική στο NSw. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η τακτικη μου ειναι ο,τι υπαρχει στο PS4 αγοράζεται εκει 2-3 μηνες μετα το release που εχει πεσει η τιμη και ο,τι υπαρχει στο switch μονο αγοραζεται απο σκρουτζ σε λιγο χαμηλοτερη τιμη ή σε φουλ τιμη με ατοκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Είσαι θύμα, το Transistor έκανε 1,30 από Αφρική στο NSw. 

απο Ρωσία ήταν λίγο φθηνότερο που το πήρα τελικά 

12 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εγώ το πήρα στα 4.99 στο Switch σε digital sale

το battle chaser πότε μπήκε 5 ευρώ προσφορά στο switch ? την τελευταία φορά που το είδα ήταν στα 20 νομίζω ενώ λίγες μέρες μετά έκανε 5-6 στο ps4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, james9tito είπε

Define "τακτικη". Grinding χρειαζεται αλλα μη φανταστεις τιποτα παλια jrpgs που ηθελες ωρες grinding. Αν κολλησεις και ενα λεβελ να ανεβεις , εφοσον εχεις το σωστο party δεν θα χρειαστεις τρελο grinding. Τουλαχιστον μεχρι τη μεση που ειμαι εγω. 

Τακτική εννοώ να μπορείς να μην χρειάζεται να κάνεις συνέχεια επίθεση για να νικήσεις και να πατάς ένα κουμπί μόνο αλλά να μπορείς και να κάνεις και άλλα όπως healing, ειδικά spells / ικανότητες που να κάνουν περισσότερο ζημιά παρά άλλα όπλα, διαφορετικούς χαρακτήρες με πιο σωστές ικανότητες για την ανάλογη περίσταση κλπ. Ή τα bosses να έχουν δυσκολία και να "ζοριστείς". Πχ στα xenoblade παιχνίδια, εάν δεν μάθεις καλά το battle system, δεν περνάς τα bosses. Όχι ότι θα έχει βάθος το battle chasers με το xenoblade, απλά κάπως λίγο να μοιάζει. Σαν τα παλιά old-school RPGs να είναι δηλαδή δεν θα με χάλαγε. 

Τουλάχιστον αφού λες ότι δεν χρειάζεται πολύ grinding, καλό σημάδι είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stafftw είπε

επίσης έχουν μάθει το κόλπο και πατάνε στη νοσταλγία (δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος λόγος να πάρεις crash trilogy, crash team racing,spyro, final fantasy, resident evil και limited του zelda ),

Πατανε στην νοσταλγια με το να κυκλοφορουν multiplatform παιχνιδια?

 

1 ώρα πριν, stafftw είπε

60€ με pokeball δεν άξιζε για κανένα λόγο ffs αλλά οκ...)

Προφανως και δεν ισχυει αυτο που λες. Αυτο που δεν αξιζε και στις 2 περιπτωσεις ηταν η αρχικη τιμη και των 2,δηλαδη 60ευρω το pokemon Go και 55ευρω η Pokeball plus.Κοινως και τα 2 μαζι σχεδον 120ευρω. Στα 60ευρω και τα δυο μαζι,μια χαρα καρααξιζουν.

Και για τα Amiibo που λες πιο μετα,αυτα απευθυνονται κυριως σε συλλεκτες,οπως και οι αντιστοιχες ακριβοτερες εκδοσεις παιχνιδιων με φιγουρες.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...