Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@logistoulis

Το "ανούσιες υπηρεσίες" είναι προσωπική άποψη και σεβαστή. Τα Game Pass, xCloud, Play Anywhere και BC εγώ τα θεωρώ σοβαρές υπηρεσίες και το μέλλον του gaming. Είτε μας αρέσει έιτε όχι. Μπορεί σε θέματα exclusives η Ν να έχει αφήσει την MS έτη φωτός πίσω αλλά σε θέματα υπηρεσιών και εν γένη καινοτομίας γύρω απο αυτές(δεν μιλώ για hardware) η Ν είναι για τα πανυγήρια. Μπορεί να είμαστε σε νήμα της Ν αλλά τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

@logistoulis

Το "ανούσιες υπηρεσίες" είναι προσωπική άποψη και σεβαστή. Τα Game Pass, xCloud, Play Anywhere και BC εγώ τα θεωρώ σοβαρές υπηρεσίες και το μέλλον του gaming. Είτε μας αρέσει έιτε όχι. Μπορεί σε θέματα exclusives η Ν να έχει αφήσει την MS έτη φωτός πίσω αλλά σε θέματα υπηρεσιών και εν γένη καινοτομίας γύρω απο αυτές(δεν μιλώ για hardware) η Ν είναι για τα πανυγήρια. Μπορεί να είμαστε σε νήμα της Ν αλλά τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη.

Η αγορά μιλάει, εμείς ο,τι και να λέμε δεν έχει νόημα

 

και στην τελική δε σου λέω να μην υπάρχουν ΚΑΙ οι υπηρεσίες, αλλά όταν όλη σου η ενέργεια στρέφεται γύρω από αυτές χάνεις το δάσος στο τέλος συν ότι δείχνεις ξεδιάντροπα άπληστος όταν δεν προσφέρεις περιεχόμενο που είναι και το θέμα μας, αλλά προμοτάρεις οτιδήποτε άλλο θα σου φέρει λεφτά 

υπάρχει άλλωστε και η προσέγγιση της sony που τώρα στα τελειώματα συνεχίζει και δίνει δυνατά exclusives και ας ψάχνεται κι αυτή με υπηρεσίες 

 

η nintendo καλά καλά δεν έχει σωστό μενού στο switch να οργανώνεις τα παιχνίδια σου και σε ο,τι αφορά το online πάλι καλά που υπάρχει και το οικογενειακό, εγώ όμως προσωπικά δεν χρειάζομαι κάτι άλλο είμαι οκ με αυτά εφόσον έχω πράγματα να παίξω 

το ότι θα βρεθούν κάποιοι να γράφουν θετικά και αρνητικά σε κάθε περίπτωση, είτε αρθογράφοι, είτε παιδιά στα φόρουμ δεν σημαίνει κάτι το αποτέλεσμα μετράει και χαίρομαι ειλικρινά που παρόλο που κάποιες αρκετές στραβές πρακτικές στο gaming περνάνε, υπάρχουν περισσότερες που δεν περνάνε 

η ms πάντως ο,τι κι αν κάνει θα έχει μεγάλο μέρος του αγγλόφωνου τύπου (που διαβάζουν όλοι) με το μέρος της και σε συγκεκριμένες χώρες ανέκαθεν τα πάει πολύ καλά, αυτό όμως δεν αντικατοπτρίζει την παγκόσμια πραγματικότητα 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Don't get me started και μου αρχίσει ο @najinblue3 την γκρίνια πάλι... 

Γκρινια για ποιο πραγμα, ουτε καταλαβα τι λετε. Για τις κονσολες που συζητατε, ειναι πολυ λογικο το xbox να ειναι τοσο πισω. Gamepass και τετοια εμενα προσωπικα δε μου λενε τιποτα. Ουτε ενα παιχνιδι εβγαλε που να πω θελω να το παιξω. Και αν εχεις pc μπορεις να τα παιξεις εκει. Το ps4 εχει τοσο μεγαλο playerbase, που στα online παιχνιδια η διαφορα ειναι χαωδης. Εγω εχω τοσο μεγαλο backlog που μονο αν δεν βγαλει bc δε θα παρω ps5. Kαι πιστευω οι περισσοτεροι θα κανουν το ιδιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ εντυπωσιακα βασικα ειναι τα νουμερα των exclusives που αναφερονται απο κατω.

Αν δεν κανω λαθος το mario kart 8 δεν το περνα σε πωλησεις κανενα exclusive της Sony,με πολυ μεγαλυτερο player base.

https://www.vgchartz.com/article/441804/pokemon-sword-and-shield-retakes-top-spot-on-the-swiss-charts/

Here are the top 10 best-selling games in Switzerland for Week 49, 2019:

  1. Pokemon Sword and Shield 
  2. FIFA 20
  3. Mario Kart 8 Deluxe
  4. Luigi's Mansion 3
  5. Call of Duty: Modern Warfare
  6. Super Mario Party
  7. Mario & Sonic at the Tokyo 2020 Olympic Games
  8. Ring Fit Adventure
  9. Need for Speed: Heat
  10. Star Wars Jedi: Fallen Order

6 στους 10 τιτλους ειναι Nintendo τιτλοι.

Και στην Ελλαδα ουτε καν το mario kart δεν εχουμε δει στο top10 :P

 

Επισης να και ενα chart που εχει μεσα και την Ελλαδα μεταξυ αλλων,αλλα νομιζω οτι τα νουμερα πρεπει να ειναι παρα πολυ μικρα

https://www.vgchartz.com/article/441802/fifa-20-tops-the-emeaa-charts-luigis-mansion-3-climbs-the-charts/

Here are the top 10 best-selling titles (combined physical and digital sales) in EMEAA:

  1. FIFA 20
  2. Call of Duty: Modern Warfare
  3. Luigi's Mansion 3
  4. Pokemon Sword
  5. Star Wars Jedi: Fallen Order
  6. Mario Kart 8 Deluxe
  7. Grand Theft Auto V
  8. Just Dance 2020
  9. Pokemon Shield
  10. Red Dead Redemption 2
The physical charts includes all games in Belgium, Denmark, Finland, France, Great Britain, Italy, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Spain, Sweden and Switzerland.
 
Digital data includes games sold in Australia, Austria, Bahrain, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Finland, France, Germany, Great Britain, Greece, Hungary, Iceland, India, Ireland, Israel, Italy, Kuwait, Lebanon, Luxembourg, Malta, Netherlands, New Zealand, Norway, Oman, Poland, Portugal, Qatar, Romania, Russia, Saudi Arabia, Slovakia, Slovenia, South Africa, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, Ukraine and UAE.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να καταλαβω το παραπανω chart και την σημασια του. Οταν αγοραζω switch μονο για τα exclusives, που ειναι το περιεργο. Εγω πηρα το ps4 να παιζω multiplatform και οnline, και το switch για να παιζω monhun και pokemon. Τα exclusives που αγορασα στο ps4 ηταν το horizon, gow, bloodorne σε ολα αυτα τα χρονια. Οτι πηρα στο switch ηταν αποκλειστικο(11 games, MH XX, pokemon shield κτλπ).

Και ολα αυτα τα παιχνιδια ειδικα το mario kart ειναι και για νεαροτερες ηλικιες, που δε μπορουν να παιξουν bloodborne πχ αρα οποια συγκριση ειναι λανθασμενη. Γενικοτερα να συγκρινουμε κονσολα αποκλειστικων με τις αλλες 2 ειναι παλι λαθος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ελλάδα είναι ανύπαρκτο το switch

 

και λογικό.. είναι πολύ ακριβό για να το έχει κάνα παιδάκι να το διαλύει και από την άλλη για πιο μεγάλους είναι "ανώριμη" αγορά, εμένα με κοροϊδεύουν όταν τους λέω ότι παίζω switch 

 

 κι εδώ που γραφουμε κάτι μαντραχαλάδες είμαστε που το έχουμε

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

εμένα με κοροϊδεύουν όταν τους λέω ότι παίζω switch 

lol πρωτη φορα το ακουω αυτο. Δε παμε καλα..Εγω παντως στο τραινο καθημερινα(1 ωρα) λιωνω XX και οσοι το προσεξουν καθονται απο πανω μου να δουν και αυτοι. Εδω εχει και 3-4 τεραστια clubs με meetings καθε σ/κ και παιζουν pokemon παρα πολυ. Οι περισσοτεροι 30+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Δε μπορω να καταλαβω το παραπανω chart και την σημασια του. Οταν αγοραζω switch μονο για τα exclusives, που ειναι το περιεργο. Εγω πηρα το ps4 να παιζω multiplatform και οnline, και το switch για να παιζω monhun και pokemon. Τα exclusives που αγορασα στο ps4 ηταν το horizon, gow, bloodorne σε ολα αυτα τα χρονια. Οτι πηρα στο switch ηταν αποκλειστικο(11 games, MH XX, pokemon shield κτλπ).

Και ολα αυτα τα παιχνιδια ειδικα το mario kart ειναι και για νεαροτερες ηλικιες, που δε μπορουν να παιξουν bloodborne πχ αρα οποια συγκριση ειναι λανθασμενη. Γενικοτερα να συγκρινουμε κονσολα αποκλειστικων με τις αλλες 2 ειναι παλι λαθος

το ps4 έχει eclusives για πολλαααα διαφορετικά γούστα

bloodborne εγώ πχ δεν έχω παίξει ακόμα και τώρα που το πήρα τζάμπα στο Plus δεν το έχω παίξει και δεν ξέρω αν θα το κάνω, έχει όμως ένα σωρό άλλα που έχω παίξει (persona, horizon, uncharted, last of us, ratcher and clank , wipeout, gow , spiderman και δε ξέρω πόσα άλλα μπορεί να ξεχνάω.. )

έχει για όλους αποκλειστικά, αλλά έχει και όλα τα mainstream 

το switch αν δε σου αρέσουν τα exclusive του δεν έχει νόημα, αλλά για πολλά παιχνίδια εγώ το βλεπω πολύ καλή λύση και για τα multi, πχ το outer worlds και ni no 1 θα τα βάλω εκεί και ίσως και κάνα doom 

5 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

lol πρωτη φορα το ακουω αυτο. Δε παμε καλα..Εγω παντως στο τραινο καθημερινα(1 ωρα) λιωνω XX και οσοι το προσεξουν καθονται απο πανω μου να δουν και αυτοι. Εδω εχει και 3-4 τεραστια clubs με meetings καθε σ/κ και παιζουν pokemon παρα πολυ. Οι περισσοτεροι 30+

ρε με κοροϊδεύουν τύποι που παίζουν lol , lol δηλαδή :lol: 

 

αλλά ποτέ μου δεν πήρα σοβαρά όσους δεν έχουν σοβαρή gaming κουλτούρα 

 

επίσης ανέκαθεν υπάρχουν και όλοι αυτοί που θεωρούν γενικά το gaming παιδιάστικο (και μπορεί να τη βρίσκουν με ταινίες με υπερήρωες ξερωγώ) , αυτούς τους έχω συνδέσει πολλά χρόνια τώρα 

 

πάντως ομολογώ ότι σπάνια θα κάτσω να παίξω σε εξωτερικούς χώρους, αν πχ περιμένω κάνα φίλο για καφέ

αλλά λέω να αρχίσω να το κάνω και στα @@ μου 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα να αποφευγεις ανθρωπους που ειναι αρνητικοι με κατι που σου αρεσει. Καλυτερα να μην εχεις αποψη παρα η αρνητικοτητα

  • Like 11
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Γενικα να αποφευγεις ανθρωπους που ειναι αρνητικοι με κατι που σου αρεσει. Καλυτερα να μην εχεις αποψη παρα η αρνητικοτητα

Μεγάλη αλήθεια και στάση ζωής ολόκληρης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάω σπίτι φίλων που βλέπουν μπάλα και εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου και παίζω στην γωνιά μου Πόκεμον  για να πούμε και καμιά κουβέντα στο ενδιαμεσο !! ο καθένας με τις ασχολίες του και τα χόμπι του. όπως έμενα μου φαίνεται αδιανόητο να παθιάζεται κάποιος με την μπάλα ( ότι χρώμα με σπυριά η χωρίς) το ίδιο μπορεί να συμβαίνει σε άλλους που παίζω εγώ Πόκεμον 30 χρόνων.

Ο κουμπάρος μου είχε πεθάνει στα γέλια γιατί λέει δεν πιστευε πότε στα 33 που είναι αυτός ότι θα πει ο Γιάννης δεν έρχεται γιατί βγήκαν τα Πόκεμον σήμερα :D!

περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. 

Επεξ/σία από retard20
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

στην ελλάδα είναι ανύπαρκτο το switch

και λογικό.. είναι πολύ ακριβό για να το έχει κάνα παιδάκι να το διαλύει και από την άλλη για πιο μεγάλους είναι "ανώριμη" αγορά, εμένα με κοροϊδεύουν όταν τους λέω ότι παίζω switch 

 κι εδώ που γραφουμε κάτι μαντραχαλάδες είμαστε που το έχουμε

Όταν βλέπω μια ηλικιωμένη κυρία να βγάζει το κινητό στο μετρό και να παίζει FE Heroes καταλαβάινω ότι το gaming έχει γίνει πλέον mainstream οπότε αυτοί που κράζουν είναι απλά κομπλεξικοί και υπολείματα μιας άλλης εποχής και νοοτροπίας. Δεν πειράζει, το πρόβλημα το έχουν αυτοί. Όχι εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμένα δεν με νοιάζει τι λέει ο κόσμος, άλλο είναι το άγχος μου: άμα είμαι στο μετρό και παίζω αμέριμνος με το NSw μου, τι θα κάνω αν έρθει ένα παιδάκι και μου ζητήσει να παίξει; Πώς λες όχι σε ένα επτάχρονο?! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Εμένα δεν με νοιάζει τι λέει ο κόσμος, άλλο είναι το άγχος μου: άμα είμαι στο μετρό και παίζω αμέριμνος με το NSw μου, τι θα κάνω αν έρθει ένα παιδάκι και μου ζητήσει να παίξει; Πώς λες όχι σε ένα επτάχρονο?! 

Παιζεις generations ultimate 😂Mε το που το πιασει θα το αφησει σε λιγοτερο απο 1 sec

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, logistoulis said:

όχι δεν το πάω σε κανένα vs, απλά πιστεύω ειλικρινά ότι στον χώρο των κονσολών οι πωλήσεις είναι μοιρασμένες δίκαια σήμερα που μιλάμε 

κανείς δεν αδικείται και κανείς δεν έχει κανενός είδους αβάντα

μόνο η σονυ στο ξεκίνημα της επόμενης γενιάς θα έχει κάτι τέτοιο, αλλά αυτό αν δε το δουλέψεις κι άλλο δε σε πάει μακριά 

Ε για αυτό σου λέω θα με κάνεις να αρχίσω την μουρμούρα, διαφωνώ εντελώς, δεν είναι δίκαια μοιρασμένες οι πωλήσεις στα twins. Στην καλύτερη περίπτωση θα έπρεπε να είναι στα ίδια επίπεδα, αυτό θα ήταν το δίκαιο. Εκτός κι αν θεωρείς δίκαιο μια εταιρεία να πληρώνει ένα λάθος εσαεί, μέχρι να σβήσει ο ήλιος or smth, οπότε πάσο.

6 hours ago, logistoulis said:

Η αγορά μιλάει, εμείς ο,τι και να λέμε δεν έχει νόημα

Αυτό ακριβώς, αν η MS δώσει και σωστά exclusives σε συνδυασμό με όλα τα υπόλοιπα σημεία στα οποία ο ανταγωνισμός έχει μείνει τραγικά πίσω, τότε δεν θα υπάρχει λόγος να μην βγει πρώτη σε πωλήσεις στην επόμενη γενιά. Αν δεν βγει πρώτη τότε πολύ απλά θα είναι απόδειξη ότι ο κόσμος είναι κολλημένος με Sony και με Nintendo και θα είναι καλύτερα να μην ξαναβγάλει κονσόλα.

Και πραγματικά πιστεύω, ότι το SeX θα είναι μια τελευταία προσπάθεια της MS να εδραιωθεί στην αγορά. Αν δεν το καταφέρει και τώρα δεν νομίζω να συνεχίσει να ασχολείται με τα ψίχουλα που της προσφέρει το H/W στην αγορά των κονσολών, έχουν σημαντικότερες πηγές εισροής χρήματος.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...