Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Και 128 λίγα είναι, θα το μετανιώσει. 

Το κακό είναι ότι και το switch κατεβάζει πολύ αργά τα παιχνίδια, κατέβαζα με 20αρια χθες απαράδεκτα αργά

Μέχρι και η Σόνυ που δεν μου έδινε την εντύπωση ότι την πολυπαλευε (η Ms και το steam μόνο θυμάμαι να μου δίνουν πάντα όλη μου τη ταχύτατα) τώρα πιάνει και αυτή καλές ταχύτητες παίζει να πιάνω και τα 100 μου όταν κατεβάζω, αλλά το switch πολύ αργό

Πάντως μιας και παίζω προς το παρόν κυρίως  retail δεν έχω τόσο θέμα με τα 128 αλλά είναι ήδη μισογεματη η κάρτα και έχω τη κονσόλα από το καλοκαίρι

Άρα αντιλαμβάνομαι ότι και τα 128 μπορεί να είναι λίγα, αλλά ίσως απλά απεγκαθιστω πράγματα μελλοντικά, θα δω

Αλλά με 64 έχεις γεμίσει με το καλημέρα

Προς το μισό TB πάντως παραειναι για τους περισσότερους, φτάνεις χωρητικότητα σταθερής κονσόλας και τα παιχνίδια δεν είναι τόσο μεγάλα

Η Χρυσή τομή είναι μάλλον τα 256, αλλά τα 128 είναι η απόλυτη φθηνια που δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/12/2019 στις 11:14 ΜΜ, Malthador είπε

Τι ημιτελής κονσόλα, πήρες την πρώτη version και κοιτάς πως θα πάρεις και την δεύτερη. 

Θύμα σ' έχουν κάνει φίλε. 

Στην δευτερη εκδοση θα τα εχουν φτιαξει! Δεν θα μπορεσουν αλλο να κρυβονται πισω απ' οσους καταναλωτες εθελοτυφλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, aris1986 said:

Στην δευτερη εκδοση θα τα εχουν φτιαξει! Δεν θα μπορεσουν αλλο να κρυβονται πισω απ' οσους καταναλωτες εθελοτυφλουν.

Κι εδώ βλέπουμε την Nintendo να στεναχωριέται που κορόιδεψε τους εθελοτυφλούντες καταναλωτές:

source.gif

11 minutes ago, logistoulis said:

Άρα αντιλαμβάνομαι ότι και τα 128 μπορεί να είναι λίγα, αλλά ίσως απλά απεγκαθιστω πράγματα μελλοντικά, θα δω

Εγώ δεν μπορώ να απεγκαθιστώ games σε φορητή κονσόλα, μου είναι πολύ κουραστικό να τα ξανακατεβάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κι εδώ βλέπουμε την Nintendo να στεναχωριέται που κορόιδεψε τους εθελοτυφλούντες καταναλωτές:

source.gif

Εγώ δεν μπορώ να απεγκαθιστώ games σε φορητή κονσόλα, μου είναι πολύ κουραστικό να τα ξανακατεβάζω.

Μου έκανες την μούρη κρέας και νόμιζα ότι δεν ψώνιζε ο κόσμος και ότι έχω παραπάνω χρήματα από την Nintendo(!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπαμε τπτ για το νέο και δεύτερο στον κόσμο nintendo shop στο Tokyo που άνοιξε τον Νοέμβριο. Απίστευτες ουρές αλλά πράγματα μέσα που στην κυριολεξία αν έμπαινα θα το είχα αδειάσει το μαγαζί.

 

Μάλλον θα πάω τον Μαρτιο Τοκυο για να κάνω το καθιερωμένο μου πλεον otaku προσκύνημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Υπάρχουν ναι (Apple, Snapdragon, αν και γελάω με το παρόμοια ισχύ με PS4), αλλά είναι ασύμβατες με τα υφιστάμενα. Εκτός αν εννοείς ότι θα τους αναπτύξει κάποια εταιρεία custom GPU με backward compatibility με Tegra και μάλιστα θα μπει κι αυτή στα 7nm TSMC. Πιο πιθανό βρίσκω να βγει Pro με real gameplay 4K παρά αυτό. 🤣

Δίκαιο έχεις, έπρεπε να πω πιο ισχυρά μιας και δεν έχουν μάπα CPUs αυτές όπως είναι οι Jaguar, να κόβουν όλο το σύστημα.

Άσε με να σου δώσω λίγη δωρεάν πληροφορία (πτυχιούχος σε πληροφορική και οικονομικά εδώ). Οι "mobile" GPUs της NVIDIA είναι συμβατές όσον αφορά την αρχιτεκτονική τους. Τι σημαίνει αυτό; Όχι πχ αν η NVIDIA πάει να παίξει σε X2, software που είναι για το X1, θα παίζει (με κάποιο tweaking). Περαιτέρω, το τελευταίο mobile chip της NVIDIA, που είναι ήδη δυο χρόνων, είναι γενικής χρήσης και έχει μέσα πράγμα που σχετικά εύκολα μπορεί να βγουν για να μειωθεί το κόστος και η κατανάλωση (πχ AI related stuff). Επίσης είναι στα 16nm. Είναι πολύ λογικό για την NVIDIA να έχει ήδη το διάδοχο έτοιμο, οποίος με τις απαραίτητες τροποποιήσεις, μπορεί να μπει σε ένα νέο Switch. Πλέον, καθόσον το Switch είναι μια πολύ κερδοφόρα κονσόλα, το cost/benefit ratio είναι για την NVIDIA πολύ χαμηλό και με πολύ μικρή διακύμανση. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά: μεγαλύτερο κέρδος για την NVIDIA, αν η Nintendo σκεφτεί έξυπνα. Το κόστος παραγωγής στα 7nm πέφτει επίσης (αν και υπάρχει θέμα στο capacity της παραγωγής αλλά μιλάμε πλέον για τέλη 2020), οπότε στην χειρότερη ακόμα και ένας X2 κομμένος στα 7nm με υψηλότερη συχνότητα, θα μειώσει πολύ το χάσμα (δεν νομίζω βέβαια ότι θα μπορέσει να πιάσει 1.4TF).

Βέβαια τρία χρόνια μετά και η Ν δεν έχει φτιάξει ακόμα τα joy cons, ούτε είναι και γνωστή για τα ρίσκα της όσον αφορά το hardware, οπότε μάλλον δύσκολα είμαστε. Βέβαια αν θέλει, βιώσιμες λύσεις σίγουρα υπάρχουν.

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους! Μιλούσατε πριν 5-6 σελίδες για θήκες με αφορμή ερώτηση φίλου. Ειδα οτι προτείνατε από τις εταιρείες satisfy και skull co αλλά επειδή δεν με ενδιαφέρει το grip (μπορεί και κακώς, αλλά ένα ποκεμον και ενα mario kart έχω πλέον) θα με ενδιέφερε σε πρώτη φάση κάτι απλό σε θήκη και τζαμάκι. Έχω δει αρκετές από πχ ardistel στην Ελλάδα, που φαίνεται να έχει καλή ποιότητα και μια μεγαλύτερη που ίσως παραπάει και παίρνει και το dock, καμιά μικρή όμως δεν έχει διχτακι όπως η orzly, για να βάζεις κάνα φορτιστή, επιπλέον σετ joycons κλπ που αυτά είναι τα απαραίτητα για μένα. Η θήκη από Ελλάδα βγαίνει στα 20€, από αμαζον de μαζί με τζαμάκι 19 + μτφ και βρήκα και αυτό το σετ με περισσότερα (περιττά) πράγματα στα 20€ +μτφ. Προτείνατε επίσης και αυτήν από το amazon es αλλά δεν ξέρω αν θα χρησιμοποιήσω όλα τα πράγματα ή αν θέλω να δώσω ένα 50αρι. Προτείνετε κάτι άλλο ή έχετε καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και δυστυχώς το έχει ανάγκη η Ν ένα νέο chip. Τώρα η αναλογία είναι 1 προς 3 σε ισχύ με τις base εκδόσεις των twins, αλλά με τις νέες θα πάει 1 προς 20-30 (και με πολλά άλλα έξτρα). Αυτό σημαίνει ότι πλέον δύσκολα θα μπει στην διαδικασία κάποιος developer να βγάλει κάποιο από τα παιχνίδια τους στο Switch. Βέβαια από την άλλη θα σπάσει η αγορά του έτσι (old/new)... Δύσκολη η φάση γενικά.

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logistoulis είπε

Πάντως μιας και παίζω προς το παρόν κυρίως  retail δεν έχω τόσο θέμα με τα 128 αλλά είναι ήδη μισογεματη η κάρτα και έχω τη κονσόλα από το καλοκαίρι

Οντως γεμιζει για πλακα η microSd ακομα και κουτατα να αγοραζεις περισσοτερο?

Αν ειναι ετσι να κοιταξω για 256αρα.

Γενικα με SD καρτες εχω να ασχοληθω απο PSP εποχες και δεν εχω ιδεα τι παιζει(ουτε στα κινητα χρησιμοποιω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, aris1986 said:

Μου έκανες την μούρη κρέας και νόμιζα ότι δεν ψώνιζε ο κόσμος και ότι έχω παραπάνω χρήματα από την Nintendo(!)

Είναι τουλάχιστον οξύμωρο να μιλάς για "εθελοτυφλούντες καταναλωτές" όταν η κονσόλα έχει πουλήσει 50m σε δυόμιση χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναρτηθεί πιο πίσω, αλλα έχει New Year Sales στο eshop. Τσίμπησα DQ XI με ένα σαραντάρι, έχει και άλλα παιχνιδάκια. Αντε και ενα Torna τώρα και γίναμε, θα βγάλουμε και το 2020

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 minutes ago, papp0us said:

Δεν ξέρω αν έχει αναρτηθεί πιο πίσω, αλλα έχει New Year Sales στο eshop. Τσίμπησα DQ XI με ένα σαραντάρι, έχει και άλλα παιχνιδάκια. Αντε και ενα Torna τώρα και γίναμε, θα βγάλουμε και το 2020

Περιμένω να βγει σε sale το DLC pack του Smash, ακόμα τίποτα. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οντως γεμιζει για πλακα η microSd ακομα και κουτατα να αγοραζεις περισσοτερο?

Αν ειναι ετσι να κοιταξω για 256αρα.

Γενικα με SD καρτες εχω να ασχοληθω απο PSP εποχες και δεν εχω ιδεα τι παιζει(ουτε στα κινητα χρησιμοποιω).

κοίτα το divinity για παράδειγμα που στο pc είναι 40φευγα γιγα, στο switch είναι 11, μικρότερο μεν αλλά 11 στα 64 είναι πολλά

μετά κατέβασα το warframe που λένε ότι είναι καλό free to play να το δοκιμάσω και είναι μονο digital , άλλα 16GB

μετά βάλε μερικά ντέμο, βάλε επιπλέον χώρο που θέλει το botw για τα patch του.. βάλε το smash που το έχω ψηφιακό άλλα 15GB, βάλε το bayo 1 που λέω να το ξαναπαίξω άλλα 8, έχω φτάσει να έχω τη μισή sd γεματη

 

επειδή θα επιμείνω σε retail δεν ανησυχώ τόσο με τα 128, αλλά κάποια στιγμή θα σβήσω πράγματα δε θα το αποφύγω

με 64αρα όμως ούτε καν

 

με 256 μάλλον θα ανησυχήσεις σπάνια ή και ποτέ.., απλά είναι το διπλάσιο κόστος ο,τι θες.. το 20αρικακι των 128 για την τυχόν ενόχληση στο μέλλον πες είναι πιο ψίχουλα και για άλλα 20 ευρώ ας σβήσω και κάτι πάνω στο χρόνο

αλλά 32 ή 64 είναι σίγουρα πεταμένα λεφτά όσο λίγα και να είναι τα λεφτά γιατί είναι μη χρηστικές στην ουσία 

 

για πιο πάνω από 256 μόνο αν το πήγαινες για full digital , εκεί δηλαδή σίγουρα και τα 256 θα ήταν θέμα 

και όπως είπα δυστυχώς το switch είναι καβουρδιστιρι στο download (τα 11GB του dos τα έκανε σε 1 ώρα και 20') , αν έπιανε τη 100αρα συνδεσή μου δεν θα είχα κανένα θέμα και για το ίδιο παιχνίδι ήθελα ένα τέταρτο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...