Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
10 hours ago, non-serviam said:

Δίκαιο έχεις, έπρεπε να πω πιο ισχυρά μιας και δεν έχουν μάπα CPUs αυτές όπως είναι οι Jaguar, να κόβουν όλο το σύστημα.

Άσε με να σου δώσω λίγη δωρεάν πληροφορία (πτυχιούχος σε πληροφορική και οικονομικά εδώ). Οι "mobile" GPUs της NVIDIA είναι συμβατές όσον αφορά την αρχιτεκτονική τους. Τι σημαίνει αυτό; Όχι πχ αν η NVIDIA πάει να παίξει σε X2, software που είναι για το X1, θα παίζει (με κάποιο tweaking). Περαιτέρω, το τελευταίο mobile chip της NVIDIA, που είναι ήδη δυο χρόνων, είναι γενικής χρήσης και έχει μέσα πράγμα που σχετικά εύκολα μπορεί να βγουν για να μειωθεί το κόστος και η κατανάλωση (πχ AI related stuff). Επίσης είναι στα 16nm. Είναι πολύ λογικό για την NVIDIA να έχει ήδη το διάδοχο έτοιμο, οποίος με τις απαραίτητες τροποποιήσεις, μπορεί να μπει σε ένα νέο Switch. Πλέον, καθόσον το Switch είναι μια πολύ κερδοφόρα κονσόλα, το cost/benefit ratio είναι για την NVIDIA πολύ χαμηλό και με πολύ μικρή διακύμανση. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά: μεγαλύτερο κέρδος για την NVIDIA, αν η Nintendo σκεφτεί έξυπνα. Το κόστος παραγωγής στα 7nm πέφτει επίσης (αν και υπάρχει θέμα στο capacity της παραγωγής αλλά μιλάμε πλέον για τέλη 2020), οπότε στην χειρότερη ακόμα και ένας X2 κομμένος στα 7nm με υψηλότερη συχνότητα, θα μειώσει πολύ το χάσμα (δεν νομίζω βέβαια ότι θα μπορέσει να πιάσει 1.4TF).

Βέβαια τρία χρόνια μετά και η Ν δεν έχει φτιάξει ακόμα τα joy cons, ούτε είναι και γνωστή για τα ρίσκα της όσον αφορά το hardware, οπότε μάλλον δύσκολα είμαστε. Βέβαια αν θέλει, βιώσιμες λύσεις σίγουρα υπάρχουν.

Καλημέρα πτυχιούχε, πτυχιούχος κι εδώ. :D Μίλησα για ασυμβατότητα μεταξύ Tegra - Adreno/άλλων λύσεων. Προφανώς και τα Nvidia τσιπάκια είναι συμβατά μεταξύ τους. Κατά τ' άλλα αυτά που λες για το Xavier και ότι είναι AI oriented τα έχω ήδη πει (not low power gaming oriented). Η Nvidia δεν έχει κανένα διάδοχο έτοιμο γιατί το Shield για το οποίο αρχικά το έφτιαξε απλά πάτωσε. Επίσης ό,τι και να βγάλει δεν επαρκεί η τεχνολογία αυτή τη στιγμή για να έχεις ένα φορητό PS4 σε επιδόσεις που να έχει αυτονομία πάνω από 5 λεπτά. Μόνο ελαφριές βελτιώσεις σαν αυτές που ανέφερα ήδη είναι εφικτές. Επίσης, για τη Nintendo μιλάμε...

Η φάση είναι απολαύστε το όσο κρατεί και για τέλη 2020 θα δούμε τι μας ετοιμάζει. Εγώ θα έλεγα τίποτα έως πολύ λίγα πράγματα σχετικά με ένα φορητό Switch Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Malthador είπε

Περιμένω να βγει σε sale το DLC pack του Smash, ακόμα τίποτα. :(

δεν έχω ψηθεί για αυτό το dlc, μόνο ίσως για joker.. 

 

αλλά με τόσο περιεχόμενο που έχει το βασικό παιχνίδι δε με νοιάζει, επίσης έχω ήδη τον main μου (young link) μου που προσπαθώ να μάθω όσο πιο καλά μπορώ και να τους έπαιρνα τους άλλους μάλλον δεν θα τους έπαιζα , θα ξεκινούσα από το μηδέν 

αν και το global smash power μου είναι πάτος παίζω στα 100Κ, είμαι νουμπάς

η γυναίκα με kirby παίζει στα mil, αν είναι κάποιος να γίνει ποτέ elite θα είναι αυτή , αλλά σαν ομάδα τους πετσώνουμε πλέον, εγώ είμαι support με τα βελάκια/μπουμερανγκ/βόμβες μου να κάνω harass και να  σπάω @@ και αυτή  έρχεται και κάνει τα kills εκεί που οι άλλοι με παίρνουν στο κυνήγι

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, GeorgeMan said:

Καλημέρα πτυχιούχε, πτυχιούχος κι εδώ. :D Μίλησα για ασυμβατότητα μεταξύ Tegra - Adreno/άλλων λύσεων. Προφανώς και τα Nvidia τσιπάκια είναι συμβατά μεταξύ τους. Κατά τ' άλλα αυτά που λες για το Xavier και ότι είναι AI oriented τα έχω ήδη πει (not low power gaming oriented). Η Nvidia δεν έχει κανένα διάδοχο έτοιμο γιατί το Shield για το οποίο αρχικά το έφτιαξε απλά πάτωσε. Επίσης ό,τι και να βγάλει δεν επαρκεί η τεχνολογία αυτή τη στιγμή για να έχεις ένα φορητό PS4 σε επιδόσεις που να έχει αυτονομία πάνω από 5 λεπτά. Μόνο ελαφριές βελτιώσεις σαν αυτές που ανέφερα ήδη είναι εφικτές. Επίσης, για τη Nintendo μιλάμε...

Η φάση είναι απολαύστε το όσο κρατεί και για τέλη 2020 θα δούμε τι μας ετοιμάζει. Εγώ θα έλεγα τίποτα έως πολύ λίγα πράγματα σχετικά με ένα φορητό Switch Pro.

Δεν χρειάζεται καμιά υπερτεχνολογία για να βγάλουν Switch Pro, κουκιά μετρημένα είναι. Η Nvidia έχει ήδη κάνει revamped το SoC μία φορά για λογαριασμό της N, ώστε να κρατάει περισσότερο η μπαταρία. Μπορούν να κάνουν ακόμα ένα revamp και να τσιμπήσουν λίγο τα clocks, έτσι ώστε να ξεφορτωθούμε το dynamic resolution. Έπειτα μπορούν στο ίδιο form factor να μεγαλώσουν την οθόνη στις 7-8 ίντσες (κρατώντας την ανάλυση στα 720p), να διπλασιάσουν την RAM και να τετραπλασιάσουν την ROM. Τέλος μπορούν να παίξουν λίγο με το dock, να του φορέσουν 4K upscaler και -γιατί όχι;- να του βάλουν και σύστημα ψύξης για να παγώνει το νέο Switch που θα μπορεί να ανεβάζει επιπλέον τα clocks, όταν dockάρει. Ούτως ή άλλως ακόμα και docked, το τωρινό Switch δουλεύει σε χαρακτηριστικά χαμηλότερα clocks από τις προδιαγραφές του SoC που φοράει.

Όλα αυτά σε ένα price point γύρω στα $400 χωράνε εύκολα πιστεύω. Αν κυκλοφορήσουν ένα τέτοιο σύστημα πριν βγουν τα twins στην αγορά θα έχουν ένα επιπλέον προβάδισμα πέραν των 60-70m κονσολών που θα έχουν πουλήσει μέχρι τότε.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 minutes ago, Malthador said:

Δεν χρειάζεται καμιά υπερτεχνολογία για να βγάλουν Switch Pro, κουκιά μετρημένα είναι. Η Nvidia έχει ήδη κάνει revamped το SoC μία φορά για λογαριασμό της N, ώστε να κρατάει περισσότερο η μπαταρία. Μπορούν να κάνουν ακόμα ένα revamp και να τσιμπήσουν λίγο τα clocks, έτσι ώστε να ξεφορτωθούμε το dynamic resolution. Έπειτα μπορούν στο ίδιο form factor να μεγαλώσουν την οθόνη στις 7-8 ίντσες (κρατώντας την ανάλυση στα 720p), να διπλασιάσουν την RAM και να τετραπλασιάσουν την ROM. Τέλος μπορούν να παίξουν λίγο με το dock, να του φορέσουν 4K upscaler και -γιατί όχι;- να του βάλουν και σύστημα ψύξης για να παγώνει το νέο Switch που θα μπορεί να ανεβάζει επιπλέον τα clocks, όταν dockάρει. Ούτως ή άλλως ακόμα και docked, το τωρινό Switch δουλεύει σε χαρακτηριστικά χαμηλότερα clocks από τις προδιαγραφές του SoC που φοράει.

Άρα μικροδιαφορές, συμφωνούμε. :-) Σχετικά με το bold, προφανώς και ισχύει αυτό γιατί το κύκλωμα ψύξης του δεν έχει σχεδιαστεί να απάγει 20W αλλά 10W. Και οποιοδήποτε μελλοντικό SoC να βάλουν, αν θέλουν να ψύξουν 20W cTDP configuration θα πρέπει να βάλουν καλύτερη ψύξη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε κόστος, υλικά και κυρίως χώρο και φορητότητα... Να σου θυμίσω ότι ήδη το Switch undocked (που δουλεύει σε πολύ χαμηλότερα specs από το max του Tegra) χρειάζεται να ανάβει ανεμιστήρι. Ξέρεις τι τρομερό inefficiency προκαλεί να χρειάζεται να κινείς ηλεκτρομαγνήτη (μοτέρ) σε ένα φορητό σύστημα για την αυτονομία του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 minutes ago, GeorgeMan said:

Άρα μικροδιαφορές, συμφωνούμε. :-) Σχετικά με το bold, προφανώς και ισχύει αυτό γιατί το κύκλωμα ψύξης του δεν έχει σχεδιαστεί να απάγει 20W αλλά 10W. Και οποιοδήποτε μελλοντικό SoC να βάλουν, αν θέλουν να ψύξουν 20W cTDP configuration θα πρέπει να βάλουν καλύτερη ψύξη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε κόστος, υλικά και κυρίως χώρο και φορητότητα... Να σου θυμίσω ότι ήδη το Switch undocked (που δουλεύει σε πολύ χαμηλότερα specs από το max του Tegra) χρειάζεται να ανάβει ανεμιστήρι. Ξέρεις τι τρομερό inefficiency προκαλεί να χρειάζεται να κινείς ηλεκτρομαγνήτη (μοτέρ) σε ένα φορητό σύστημα για την αυτονομία του;

Μα δεν μίλησα για undocked. Undocked πιστεύω ότι με ένα revamp θα μπορούσαν να κλειδώσουν την ανάλυση στα 720p για όλους τους τίτλους χωρίς να αλλάξει κάτι σημαντικό σε θερμοκρασίες. Φυσικά και δεν λέω να φτάσουν στα 20W, σε καμία περίπτωση.

Στο dock όμως δεν θα μπορούσαν κάπως να βάλουν ψύκτρα or smth, έτσι ώστε να του ανεβάσουν ρολόγια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Στο dock όμως δεν θα μπορούσαν κάπως να βάλουν ψύκτρα or smth, έτσι ώστε να του ανεβάσουν ρολόγια;

το θέμα είναι πόσο θα κόστιζε κάτι τέτοιο, ή αν είχε upscaler

σκέψου ότι τώρα αυτό το ματζαφλάρι κάνει 90 ευρώ και πρακτικά δεν κάνει και κάτι το ιδιαίτερο, αν έψυχε , είχε upscaler κτλ δεν θα έκανε ένα 150αρι τουλάχιστον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 minutes ago, Malthador said:

Μα δεν μίλησα για undocked. Undocked πιστεύω ότι με ένα revamp θα μπορούσαν να κλειδώσουν την ανάλυση στα 720p για όλους τους τίτλους χωρίς να αλλάξει κάτι σημαντικό σε θερμοκρασίες. Φυσικά και δεν λέω να φτάσουν στα 20W, σε καμία περίπτωση.

Στο dock όμως δεν θα μπορούσαν κάπως να βάλουν ψύκτρα or smth, έτσι ώστε να του ανεβάσουν ρολόγια;

Docked χ€στήκαμε. Ανεβάζουν στροφές στο ανεμιστήρι αφού δεν μας νοιάζει πια η σπατάλη ενέργειας και έτοιμο. Όχι δεν είναι τόσο απλό να ενώσεις ψύκτρες. Το πολύ κάνα έξτρα ανεμιστήρι να είχε. Αλλά όλα αυτά, εφ' όσον θα πρέπει να μπορεί να παίξει -και- φορητό περιορίζονται ακριβώς από αυτό το τελευταίο. Σε κάθε τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα στα κινητα 1-2 benchmarks να τρεξεις και πεφτει throttling για πλακα και σε τρελα ποσοστα.

Τωρα στα της κονσολας εγω ξερω οτι το τωρινο Switch πουλαει πιο πολυ απο ζεστα ψωμακια.

Ο αλλος εγραφε στο hotukdeals οτι σε Αγγλια μερια τα περισσοτερα καταστηματα ειναι Out of stock και περιμενουν Φλεβαρη για νεα φουρνια.

Και ολα αυτα την ιδια στιγμη που η nintendo μεχρι και ανακοινωση εβγαλε οτι δεν θα ριξει την τιμη στις κονσολες.

Που να την εριχνε κιολας την τιμη οπως στα twins.Θα επρεπε να πιασουν και αλλο εργοστασιο για παραγωγη.

http://www.vgchartz.com/article/441959/mario-kart-8-deluxe-tops-final-swiss-charts-of-2019/

Here are the top 10 best-selling games in Switzerland for Week 52, 2019:

  1. Mario Kart 8 Deluxe
  2. FIFA 20
  3. Pokemon Sword and Shield 
  4. Luigi's Mansion 3
  5. Call of Duty: Modern Warfare
  6. Super Mario Party
  7. Mario & Sonic at the Tokyo 2020 Olympic Games
  8. New Super Mario Bros. U Deluxe
  9. Super Smash Bros. Ultimate
  10. The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Βλεπεις @logistoulisπως στο εξωτερικο με αλλα εισοδηματα(και αλλη νοοτροπια/αγορα γενικα) μια χαρα πληρωνουν τα ακριβοτερα Nintendo exclusives? :P

8 στα 10 παιχνιδια του top10 ειναι Nintendo.

Ολως τυχαιως στο ΕΛληνικο top10 μονο στο launch ειδαμε το Zelda και απο τοτε κανενα switch παιχνιδι στην 10αδα,ουτε καν το mario kart.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι ελβετοί είναι αστεία πλούσιοι , αλλά μου κάνει εντύπωση που παίζουν τόσο πολύ switch

 

βέβαια στο smash τους συναντώ αρκετά τακτικά, αλλά όχι όσο τους γάλλους που είναι άπειροι (ακολουθούν οι γερμανοί)

στο smash βλέπω και ιταλούς και ισπανούς, σαφώς λιγότερο από τους από πάνω.. με άγγλους δεν με συνδέει τόσο συχνά ή δεν είναι τόσοι πολλοί, και από χώρες τις κεντρικής ευρώπης και βαλκάνια δε βλέπω τίποτα μια φορά πέτυχα τσεχία και 2 άλλες βαλκανικές.. 

από έλληνες έχω πετύχει 4-5 , δεν ξέρω βέβαια αν το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι ενδεικτικό, αλλά είναι το πιο ενδεικτικό που μπορώ να έχω και έχει πουλήσει και 15 mil οπότε κάτι δείχνει

και βέβαια για να δω τη χώρα τους πρέπει να έχω πάρει νίκη, φαίνεται στο tag τους η σημαία, δεν μπορώ να ξέρω μόνο από το username τους 

αλλά έχω ένα ικανοποιητικό δειγματάκι γύρω στα 700 tags 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ολως τυχαιως στο ΕΛληνικο top10 μονο στο launch ειδαμε το Zelda και απο τοτε κανενα switch παιχνιδι στην 10αδα,ουτε καν το mario kart.

Καθόλου τυχαίο. Έχουμε ξαναπεί: η ψαροκώσταινα σ'αυτά είναι αρκετά "πίσω" ακόμα. Αυτό που θα σου απαντήσει το 90% των ελλήνων, αν τους πεις για video games, είναι Playstation και Pro(το ποδόσφαιρο, όχι η κονσόλα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Καθόλου τυχαίο. Έχουμε ξαναπεί: η ψαροκώσταινα σ'αυτά είναι αρκετά "πίσω" ακόμα. Αυτό που θα σου απαντήσει το 90% των ελλήνων, αν τους πεις για video games, είναι Playstation και Pro(το ποδόσφαιρο, όχι η κονσόλα).

στην ελλάδα παίζουν και πολύ τα online σκηνικά τύπου lol , παλιότερα line age, cs.. και δεν ξέρω με τους πιο μικρούς τι παίζει με το fortnite 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, RedAlert539 είπε

Καθόλου τυχαίο. Έχουμε ξαναπεί: η ψαροκώσταινα σ'αυτά είναι αρκετά "πίσω" ακόμα. Αυτό που θα σου απαντήσει το 90% των ελλήνων, αν τους πεις για video games, είναι Playstation και Pro(το ποδόσφαιρο, όχι η κονσόλα).

Και που να πιασουμε τις ηλικιες :P

https://www.statista.com/statistics/189582/age-of-us-video-game-players-since-2010/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και που να πιασουμε τις ηλικιες :P

https://www.statista.com/statistics/189582/age-of-us-video-game-players-since-2010/

το 18-35 υπάρχει μη σου πω ότι σε εμάς είναι πιο υψηλό..

 

πω πω σιγά σιγά θα μπω στο 36-49.. δράμα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάποιον λέγαμε προημερών εδω οτι ψάχνει σε προσφορά το Bayonetta, βλέπω μόλις το  retail με 1+2 στον Κώτσοβολο στα 30 ευρώ για όποιον ενδιαφέρεται...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...