Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Samus Returns καλό παιχνιδάκι ήταν, αλλά μια φορά Metroid δεν ήταν.

Πολύχρωμο, φαντεζί, χαζοχαρουμενιά γενικώς. Δεν έβγαζε κλειστοφοβική κατάθλιψη ως όφειλε.

Και τα 600k εντύπωση μου κάνουν, ειδικά για κονσόλα που σπάει με το κλείσιμο του ματιού.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/4/2020 στις 9:53 ΜΜ, darksider13 είπε

Mafia 2 δεν είναι κακό

Φίλε χτες σε ένα λάπτοπ κατέβασα το μαφία 1, που το έπαιζα όταν βγήκε το μακρινό 2001 (σπασμένο βέβαια και τοτε). Το 1 ήταν φανταστικό. Βγήκε και 2 και 3 νομίζω αλλά δεν τα είχα ακουμπήσει. Ίσως τώρα. Το 1 είναι φανταστικό πάντως. 

Στις 4/4/2020 στις 11:29 ΜΜ, lysopaine είπε

όχι την αγορά την κάνεις από την κονσόλα 

ορίστε κ μια ιστοσελίδα που έχει όλες τις τιμές για τα παιχνίδια https://eshop-prices.com/prices?currency=EUR

Φοβερή σελίδα. Να σαι καλα. Άρα αν θέλω να αγοράσω κάτι όπως είπατε πάω στις ρυθμίσεις , στο προφίλ , αλλάζω, αγοράζω και μετά πάω πάλι πίσω στην Ελλάδα και όλα οκ? Θα παίζει όμως το εκάστοτε παιχνίδι? Με προπληρωμενη της εθνικής γίνονται αγορές? Έχει δοκιμάσει κανείς ?

 

 

Ευχαριστώ.

14 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Φίλε χτες σε ένα λάπτοπ κατέβασα το μαφία 1, που το έπαιζα όταν βγήκε το μακρινό 2001 (σπασμένο βέβαια και τοτε). Το 1 ήταν φανταστικό. Βγήκε και 2 και 3 νομίζω αλλά δεν τα είχα ακουμπήσει. Ίσως τώρα. Το 1 είναι φανταστικό πάντως. 

Φοβερή σελίδα. Να σαι καλα. Άρα αν θέλω να αγοράσω κάτι όπως είπατε πάω στις ρυθμίσεις , στο προφίλ , αλλάζω, αγοράζω και μετά πάω πάλι πίσω στην Ελλάδα και όλα οκ? Θα παίζει όμως το εκάστοτε παιχνίδι? Με προπληρωμενη της εθνικής γίνονται αγορές? Έχει δοκιμάσει κανείς ?

Ευχαριστώ.

Το ψάχνω λίγο τώρα στην σελίδα που έδωσε ο φίλος. Πχ έβαλα αναζήτηση με μεγαλύτερη έκπτωση και μου έβγαλε (ένα παράδειγμα γράφω) το Conduct TOGETHER . Σε κάποιες χώρες πχ Ηνωμένες πολιτείες, Μεξικό κτλ, γράφει ότι έχει έκπτωση 99% και τιμή 0 ευρώ!!! Αν πάω πχ σε κάποια από αυτές τις χώρες το κατεβάζω δωρεάν?😉😉 Χωρίς προπληρωμενη κτλ  :) . Οκ, καταλαβαίνω ότι το παιχνίδι θα είναι μαπα. Απλά να δω τι γίνεται πιο πολύ.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2020 στις 9:53 ΜΜ, darksider13 είπε

Mafia 2 δεν είναι κακό

Προσοχή δεν είναι official trailer για το switch αυτό. Το παιχνίδι δεν έχει ανακοινωθεί. Απλά έγινε leak το rating στην Κορέα. 

https://www.gematsu.com/2020/04/mafia-ii-definitive-edition-snk-gals-fighters-for-switch-rated-in-korea

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Monolith Soft τελικά βοήθησε στην ανάπτυξη του AC:NH κάτι που περίμενα να έχει αναλάβει η NDcude η οποία φαίνεται να ασχολήθηκε με το Clubhouse Games: 51 Worldwide Classics το οποίο ανακοινώθηκε τελευταία. Επίσης στο AC:NH βοήθησε και η 1UP Studio όπως είχε πράξει και με το RFA kai είναι γνωστή περισσότερο για την βοήθεια που προσφέρει στα παιχνίδια που αναπτύσσει το Tokyo Studio που έχει αναλάβει τα Super Mario 3D series και Captain Toad.

Μέσα από το μοντέλο συμπαραγωγών φαίνεται πως η Ν εκπαιδεύει τα εσωτερικά της στούντιο ως προς την ανάπτυξη των παιχνιδιών. 

monolithsoft_growth-768x552.jpg

Παρόλα αυτά φαίνεται πως διαμοιράζει και μέρος των κερδών. Το Kyoto Studio της Monolith Soft είχε αναλάβει συμπαραγωγές των Zelda Skyward Sword και A Link Between Worlds, Splatoon 1&2, και τέλος την σειρά Animal Crossing από το 3DS και μετά. Το αποτέλεσμα φαίνεται στην πορεία όπου αρχίζει η αύξηση του προσωπικού στην παραπάνω εικόνα. Προφανώς στο πέρασμα του χρόνου -εφόσον ισχύουν τα παραπάνω- θα ενισχυθούν και άλλες ομάδες που συμμετέχουν σε συμπαραγωγές όπως 1UP Studios επομένως είναι το μόνο που μπορούμε να ελπίζουμε όσο αφορά την ενίσχυση της δυναμικής σε software.

Όσο αφορά την Monolith Soft πιθανολογώ πως κάπως έτσι έχουν τα πράγματα: Το στούντιο είχε δύο βασικές ομάδες πέρα από το Kyoto Studio. Η μια ανέπτυξε το XCX και βοήθησε στην συνέχεια στο BotW. Η άλλη είχε αναλάβει το XC2 και συνέχισε με το XC2 - Torna: The Golden Country για να καταλήξει μέρος της ομάδας αυτής με νέο προσωπικό (ώστε να εκπαιδευτούν) στο XC1: Remake. 
Σύμφωνα με τον ιστότοπο τους (τρία κόκκινα κουτιά) υπάρχουν τρία παιχνίδια υπό ανάπτυξη: συμπαραγωγή Zelda (προφανώς BotW2), ένα νέο ip και τέλος συνέχεια της σειράς xenoblade (πιθανόν XCΧ2). 
Το Kyoto Studio συνήθως εργάζεται σε δύο συμπαραγωγές επομένως μπορεί να έχουν αναλάβει το BotW2. H κλασσική του X να ετοιμάζει την συνέχεια ενώ μια νεοσύστατη ετοιμάζει νέο ip. Να διευκρινίσω πως σύμφωνα με το διάγραμμα από την κυκλοφορία του XC2 (τέλη 2017) έχουν αυξηθεί κατά περίπου 100 άτομα σε προσωπικό από τα περίπου 140 που ήταν μέχρι τότε. Θυμίζω πως μέχρι τότε η MS λειτουργούσε στα όρια της επομένως οι υπάρχουσες ομάδες χρειάστηκαν ενίσχυση ενώ το πολύ να δημιουργήθηκε μια καινούργια. Βέβαια μην ξεχνάμε πως πάντα υπάρχει και η πιθανότητα ανάπτυξης mobile games που σημαίνει ότι καταρρίπτονται τα πάντα.

---------

Στις 5/4/2020 στις 11:07 ΜΜ, Malthador είπε

Πολύχρωμο, φαντεζί, χαζοχαρουμενιά γενικώς. Δεν έβγαζε κλειστοφοβική κατάθλιψη ως όφειλε.

Στο κλειστοφοβική απέτυχε από όσα αναφέρεις. H πολυχρωμία υπήρχε και στο Fusion, βασικά ήταν περισσότερο πολύχρωμο συγκριτικά με το SR.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, mansa2k said:

Στο κλειστοφοβική απέτυχε από όσα αναφέρεις. H πολυχρωμία υπήρχε και στο Fusion, βασικά ήταν περισσότερο πολύχρωμο συγκριτικά με το SR.

Δεκτόν.

Δεν υπάρχει σύγκριση βέβαια, καθώς το Fusion είναι υπόδειγμα στο πως οφείλει να σε στρεσάρει και να κάνει την καρδιά σου να θέλει να πεταχτεί από το στέρνο σου, ενώ το Samus Returns σε τρομάζει λιγότερο κι από τα Powerpuff Girls. Και η ειρωνεία είναι ότι το Return of Samus ήταν πολύ πιο απόκοσμο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεκτόν.

Δεν υπάρχει σύγκριση βέβαια, καθώς το Fusion είναι υπόδειγμα στο πως οφείλει να σε στρεσάρει και να κάνει την καρδιά σου να θέλει να πεταχτεί από το στέρνο σου, ενώ το Samus Returns σε τρομάζει λιγότερο κι από τα Powerpuff Girls. Και η ειρωνεία είναι ότι το Return of Samus ήταν πολύ πιο απόκοσμο.

Πάντως και τα δυο ήταν αρκετά γραμμικά σε σχέση με το super metroid κ νομίζω σε αυτό υστερούσαν . Δεν χανόσουν . Στο fusion ήξερες που να πας καθώς έπαιρνες με την σειρά τα ασανσέρ για τα επίπεδα , και στο samus return κατέβαινες έναν έναν τους ορόφους προς τα κάτω ,χωριά Π είχε κ τον μηχανισμό Π σ δείχνε Π ναι τα items και σου κοβε φαν από το exploration .

Πάντως το samus returns το θεωρω πιο κορ παιχνίδι , ήθελε δλδ καλά αντανακλαστικά και σε ζόριζε σε σημεία με parry και τις απανωτές μαχες καθώς τα μομπακια ήταν πιο αγκρεσιβ .Την  παπάρια την καναν με την παλέτα γραφικών και χάλασε όλη η ατμόσφαιρα , που είναι όντως πολύ γυαλιστερά έντονα πορτοκαλί κίτρινα . Εκεί το fusion σιγουρα υπερτερεί κατά πολύ .

Και κακα τα ψέματα ένα μετροιντβανια γ να χει καλή ατμόσφαιρα πρέπει να χει 2d γραφικά χαντ μευντ η τα κλασικα ,όχι 2.5 d (βλέπετε και bloodstained)

Αντε να δούμε αν θα βγάλουν κανένα στο σουιτς , 4 έτος ήμαστε ..

Επεξ/σία από kolivas
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κλείσει 29 ώρες στο Octopath Traveler. Όπως είχα πει, αν και δεν είμαι φαν του είδους, είναι πάρα πολυ ωραίο παιχνίδι, εθιστικό, Πανέμορφο!, ο συνδυασμός 2D με 3D pixel art ειναι σουπερ, οι μάχες έχουν τις δυσκολίες τους, που και που, θέλει εξάσκηση των χαρακτήρων και οι ιστοριούλες του κάθε χαρακτήρα αρκετά ενδιαφέρων για να σε κρατούν στο παιχνίδι.

Κάτι που θα ήθελα να σχολιάσω συγκεκριμένα, είναι το πόσο υπέροχο είναι το blur που υπάρχει στο Octopath σε αντίθεση με το απαίσιο του Link's Awakening. Μέρα με την νύχτα οι διαφορές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω εδώ για όποιον δεν το έχει παίξει πως έχει βγει για το Switch το Operencia. 

Για όποιον του αρέσουν τα first person dungeon crawlers και δεν είχε την ευκαιρία να το παίξει αλλού αξίζει.

 

Επίσης για τους πιο καινούριους που δεν το ξέρουν το Golf Story είναι στη μισή τιμή και είναι και exclusive. 

 

Για όποιον περιμένει ακόμα F-Zero από τη Nintendo και δεν είχε Wii U μπορεί να αγοράσει άμεσα το Fast RMX. 

Επίσης δεν ξέρω αν είναι τώρα σε έκπτωση αλλά μιας και το τελείωσα πρόσφατα προτείνω και το West of Loathing. Ακόμα και χωρίς έκπτωση αξίζει τα λεφτά του. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το Titan quest (δεν το έχω παίξει σε pc ποτέ). Βλέπω κάτι βίντεο στο ίντερνετ και κατι reviews και παρόλο που διαβάζω ότι είναι καλό παιχνίδι, διαβάζω και αρνητικά θέματα, για frame drops για δυσκολία στο σύστημα μαχών και χειρισμού . Θα ήθελα να μου πει κάποιος κάτοχος π ως είναι το παιχνίδι και αν του δίνονται uodates για την διόρθωση τυχόν προβλημάτων.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anarchy79 είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω το Titan quest (δεν το έχω παίξει σε pc ποτέ). Βλέπω κάτι βίντεο στο ίντερνετ και κατι reviews και παρόλο που διαβάζω ότι είναι καλό παιχνίδι, διαβάζω και αρνητικά θέματα, για frame drops για δυσκολία στο σύστημα μαχών και χειρισμού . Θα ήθελα να μου πει κάποιος κάτοχος π ως είναι το παιχνίδι και αν του δίνονται uodates για την διόρθωση τυχόν προβλημάτων.

Ευχαριστώ εκ των προτερων

Μιας και το έχω θα σε πω το εξής. Αν δεν έχεις ήδη Diablo 3 και Torchlight 2 τότε προτίμησε ένα από αυτά. Λέγοντας αυτό όμως θα σε πω ότι η έκδοση του παιχνιδιού είναι playable όμως έχει όντως κάποια θέματα που για κάποιους θα τους είναι εντελώς ακατόρθωτο να τα ξεπεράσουν. Τα θέματα του frame rate υπάρχουν αλλά δεν είναι άσχημα, δεν είναι όμως το "νερό" που είναι το D3 και το Τ2. Το σύστημα ελέγχου είναι λίγο περίεργο όμως θεωρώ ότι θα το καταλάβεις. Δεν έχει όμως την αμεσότητα που χρειάζεται ένα τέτοιο παιχνίδι καθώς λειτουργεί με ένα περίεργο σύστημα targeting και lock on. Αν καταφέρεις και δεχτείς τα προβλήματα αυτά τότε το παιχνίδι είναι ακριβώς αυτό που περιμένεις, ένα Titan Quest στην παλάμη του χεριού σου. 

Το UI είναι εύχρηστο μεν αλλά θα ήταν καλύτερα να ήταν δουλεμένο συγκεκριμένα για κονσόλα με radial menus αντί για το PC original που έχει τώρα μιας και ξοδεύεις χρόνο για να ψάχνεις πράγματα και το παιχνίδι έχει φυσικά αρκετό item management. Γενικά πάντως αν θες να έχεις Titan Quest στο χέρι σου τότε το παίρνεις και μαθαίνεις να παίζεις με αυτά τα θέματα. Εμένα στην αρχή μου κακοφάνηκε αλλά μετά από 10 ώρες ούτε καν τα σκεφτόμουν.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινωθηκε το disco elysium και για το switch,κατι το αναμενομενο βεβαια.Απορια ηταν γιατι δεν ειχε ανακοινωθει μαζι με τις εκδοσεις του ps4,xbox.Eχω ακουσει πολυ καλα λογια,θα του δωσω μια ευκαιρια λογικα και ας ειναι rpg.

Επισης παρολο που στην Ιαπωνια πλεον θα υπαρχει θεμα διαθεσης του switch ,αναφερει η nintendo οτι για Αμερικη και Ευρωπη θα συνεχιζει να στελνει κονσολες.Ειδικα στην Αμερικη δεν υπαρχει πουθενα και εχει μεγαλη ζητηση.Εγω προτεινω να παρουν ολες τις κονσολες που εχουμε εδω στην χωρα μας και καθονται και να στειλουν στην Αμερικη που δεν εχουν 🤪

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...