Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εντάξει ακόμα κι αν πέφτει ο μισθός (εμένα ευτυχώς ακόμα πέφτει), δεν με ψήνει να κάνω σπατάλες γενικά οπότε θα συγκρατηθώ

έχω δηλαδή να παίξω 3 houses, παίζω αυτή τη περίοδο να τελειώσω το dragon quest xi (που είναι παιχνιδάρα) , έχω μετά πάρει ένα yakuza kiwami 2 στο pc , βάλε 4-5  παιχνίδια που έχω από το plus και με ενδιαφέρουν και πόσα άλλα μπορεί να ξεχνάω 

στην τελική έχω στο νου μου μιας και δεν έχω πάρει ακόμα pass να χώσω το μονόευρο για κάνα gears 5, metro  και outer worlds και αυτό να είναι το μόνο έξοδό μου μέχρι να δω τι θα γίνουμε

έχω πράγμα δηλαδή να με πάει πολλούς μήνες, δεν θέλω να ξοδέψω γιατί ακόμα και τα 40-50€ μπορεί να μου λείψουν.. δεν ξέρεις ποτέ 

Εγω εχω και το game pass... Εχω τουλαχιστον 4ψηφιο αριθμο backlog χαχα, καλα μη φανταστεις και εγω 10ρικα εδωσα για 2 games, δεν κρατηθηκα, αν κυκλοφορουσε ring fit μονο θα τσιμπαγα σιγουρα ενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, stafftw είπε

Εγω εχω και το game pass... Εχω τουλαχιστον 4ψηφιο αριθμο backlog χαχα, καλα μη φανταστεις και εγω 10ρικα εδωσα για 2 games, δεν κρατηθηκα, αν κυκλοφορουσε ring fit μονο θα τσιμπαγα σιγουρα ενα...

έχω πάρει κι εγώ πολύ πράγμα με μικρές τιμές πολλά από τα οποία τα ξεχνάω σίγουρα, αλλά να είναι διψήφιο, όχι τετραψήφιο :lol:  

απλά καινούρια παιχνίδια δύσκολα, πχ ffvii θα περιμένω έκπτωση αν είναι ενώ διαφορετικά θα το έπαιρνα day one

ή ετοιμαζόμουν να χτυπήσω astral chain στο switch, θα περιμένει καιρό αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ξαναρωτησω κατι

 

ΓΙΑΤΙ δεν υπαρχουν παιχνιδια με Ελληνικους υποτιλους στην Νιντεντο;;;;;;

 

Ειναι τοσο ακριβο μα πληρωσουν 1 ατομο να κανει 1 φορα 1 μεταφραση;;;;

 

Εδω στις πειρατικες ταινιες ποσοι εθελοντες το κανουν δωρεαν εθελοντικα!!

 

Στην χειροτερη, ας μας το βαλουν με καποια μικρη εξτρα χρεωση!!

 

Ξερει καποιος;;

Στο ps4 πως τα εχουν βαλει σε τοσα παιχνιδια;

Δεν λεω να μιλανε Ελληνικα

Ας ξεκινησουν μονο με υποτιτλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 minutes ago, h3342 said:

Παιδια να ξαναρωτησω κατι

ΓΙΑΤΙ δεν υπαρχουν παιχνιδια με Ελληνικους υποτιλους στην Νιντεντο;;;;;;

Ειναι τοσο ακριβο μα πληρωσουν 1 ατομο να κανει 1 φορα 1 μεταφραση;;;;

Εδω στις πειρατικες ταινιες ποσοι εθελοντες το κανουν δωρεαν εθελοντικα!!

Στην χειροτερη, ας μας το βαλουν με καποια μικρη εξτρα χρεωση!!

Ξερει καποιος;;

Στο ps4 πως τα εχουν βαλει σε τοσα παιχνιδια;

Δεν λεω να μιλανε Ελληνικα

Ας ξεκινησουν μονο με υποτιτλους

Η Sony είναι από τις ελάχιστες εταιρείες που εξακολουθούν και υποστηρίζουν ενεργά τα ελληνικά. Η Nintendo χ€στηκε, πάντα έτσι ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πληρώσουν 1 άτομο να μεταφράσει τί? Οτι ο κακος πήρε τη πριγκίπισσα και την κρατάει στο κάστρο του? Αυτό? Τίποτα άλλο?

Anyway πέρα από την πλάκα

1) Πιθανόν να μην έχουν όσες πωλήσεις στην Ελλάδα έχει το PS

2) Δεν βασίζονται σε story-telling τα παιχνίδια τους

3) Δεν είναι και ιδιαίτερα consumer-friendly εταιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον ιδιο λογο που ουτε τα exclusives της MS εχουν Ελληνικα οπως και τα multiplatform παιχνιδια εκτος απο τα ποδοσφαιρακια.

Λογικο και αναμενομενο οταν οι κυριες πωλησεις της χωρας μας ειναι και πολυ πιο μειωμενες σε σχεση με αλλες χωρες,και πουλανε συνεχεια μονο τα ιδια και τα ιδια παιχνιδια.

Δεν θα κατσει καμια εταιρεια να υποστηριξει μια χωρα/αγορα απο την οποια δεν εχει σημαντικα εσοδα/πωλησεις.

Α και δεν ειναι δουλεια ενος μονο ατομου η Ελληνικη υποστηριξη σε υποτιτλους και in game menu/UI .

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν λεω για Ελληνικα μενου/UI

Ουτε για ομιλια Ελληνικη.

 

Απλα ναχει επιλογη για Ελληνικους υποτιτλους!

1 μεταφραση χρειαζεται,δουλεια 1-2 μερων!

Σε τοσες ταινιες μεσα σε μερικες ωρες εθελοντες κανουν αριστη δουλεια

Ενας επαγγελματιας με χαμηλοτατο κοστος δεν μπορει να βρεθει; τουλαχιστον στους ποιο γνωστους τιτλους;

 

Συγνωμη εμενα τα αγγλικα ειναι lower και τα μισα σχεδον δεν καταλαβαινω

 

Εσεις τερματιζεται παιχνιδια και δεν εχετε δυσκολευτει ή χασει σημαντικα πραγματα;

 

Και ξαναλεω

 

Δεν μπορουν οχι μονο η νιντεντο αλλα και η microsoft με το xbox

Εξτρα χρεωση 2-3 ευρω οποιος θελει να τους κατεβασει!!

 

Και ο.μεταφραστης θα κονομαγε

Και η εταιρια θαχε αυξηση κερδων

 

Δλδ δεν θα βγαλει περισσοτερα λεφτα να πληρωσει εναν μεταφραστη;;;;μην τρελαθουμε

 

Μηπως θελουν να κανουμε κανενα παραπονο στην cdmedia? Κατιθα υπαρχει

Επεξ/σία από h3342
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο.

Απορω δηλαδη πως εμεις μπορουσαμε εδω και ποσα χρονια να παιζουμε παιχνιδια οπως τα Mario(kart,bros,smash),τα donkey Kong,τα Yoshi κλπ χωρις Ελληνικους υποτιτλους.

Επισης αυτο το ''ο μεταφραστης θα κονομαγε''οταν μιλαμε για Ελληνικη αγορα ειναι πολυ ''ενδιαφερουσα''αποψη.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω με τους υπότιλους. Καλά δεν υπάρχουν παιχνίδια μόνο Mario και Donkey Kong και Yoshi σε Nintendo κονσόλες. Υπάρχουν πχ και το Animal Crossing που έχει πολύ κείμενο και κάποιος μπορεί να μην τα καταλαβαίνει όλα και υπάρχουν και άλλα από second party όπως Fire Emblem που εκεί όντως έχει πολύ κείμενο! Εγώ για παράδειγμα δεν τα καταλαβαίνω και όλα και έχω πάρει μόνο lower. Φυσικά δεν λέμε να έχουν ΟΛΑ τα παιχνίδια Ελληνικούς υπότιτλους αλλά τουλάχιστον τα πολύ διαφημιζόμενα της Nintendo όπως πχ Zelda. Στο Xenoblade 2 και πάλι δεν τα κατάλαβα όλα και ας το έχω τερματίσει. Αλλά προφανώς είναι αυτό που έγραψε ο Fulgore ότι δεν πολύ ασχολούνται διότι δεν περιμένουν και πολλές πωλήσεις. Θα μπορούν να δικαιολογήσουν την αμοιβή του μεταφραστή αλλά μάλλον δεν νιώθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@h3342

Ο καθένας έχει από μια θεωρία γιατί δεν συμβαίνει αυτό. Η δικιά μου είναι πως δύσκολα θα συμβεί κάτι τέτοιο από την στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Όσο η Ν εκπροσωπείται από τρίτους -είτε nortec, είτε cdmedia, είτε οτιδήποτε άλλο προκύψει στο μέλλον- δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Είναι ξεκάθαρο πως η Nintendo of Europe έχει γραμμένη στα παλιά της τα παπούτσια την Ελληνική αγορά.

Προσωπικά θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου σχετικά με την δυνατότητα έχτρα χρέωση για την επιλογή των Ελληνικών. Μην ξεχνάμε πως αυτή η επιλογή για έχτρα χρέωση μπορεί να είναι διαθέσιμη παγκοσμίως αφού υπάρχουν Έλληνες σε όλο τον κόσμο που μπορεί να τους ενδιαφέρει μια τέτοια υπηρεσία. 

Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι ειδικά κάποια παιχνίδια όπως τα Animal Crossing και Pokemon θα είχαν ακόμα μεγαλύτερη δυναμική στην χώρα μας και στους Έλληνες γενικότερα.

Το δεύτερο πρόβλημα που έχω ακούσει κατά την περίοδο που μεσολαβούσε η Nortec και αυτό μεταφέρθηκε σαν φάση χαλασμένο τηλέφωνο είναι πως η NoE ζητάει αρκετά λεφτά για την μετάφραση και εκτός αυτού επιθυμεί παράλληλα την αγορά συγκεκριμένου πακέτου παιχνιδιών ακόμα και αν αυτό υπερκαλύπτει την Ελληνική αγορά. Βέβαια το θέμα είναι πως έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε και επίσης έχει αναπτυχθεί σε πλήρης βαθμό το διαδίκτυο επομένως άνετα η Ν μπορεί να στραφεί σε ένα εμπορικό μοντέλο υπηρεσίας που θα προσφέρει Ελληνικά με έχτρα χρέωση. 

Αν η CD-Media έχει το ελάχιστο ενδιαφέρον μπορεί να προβεί στις απαραίτητες κινήσεις. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι υφίσταται ενδιαφέρον τόσο από την CD-Media όσο και από την NoE.

Edit: Μιας και αναφέρθηκε το θέμα της μετάφρασης να συμπεριλάβω ένα ιστότοπο που μπορεί να βρείτε ιδιαίτερα χρήσιμο ως προς τα παλιότερα παιχνίδια. To GreekRoms είναι ένας παλιός ιστότοπος που αναλάμβαναν οι διαχειριστές του σε συνεργασία με τα μέλη την μετάφραση παιχνιδιών. Μέσα στις ολοκληρωμένες μεταφράσεις μπορείτε να βρείτε αρκετά παιχνίδια της Ν μέσα στα οποία και το Link to the Past που σας προτείνω να την κατεβάσετε. Παίζοντας το συγκεκριμένο παιχνίδι μεταφρασμένο θα εκτιμήσετε πραγματικά την ύπαρξη των Ελληνικών στα παιχνίδια.

Edit 2: Επίσης κάποτε είχα προχωρήσει στην ελεύθερη μετάφραση της εισαγωγής του Metroid Fusion για χάρη ενός αφιερώματος σχετικά με την μυθολογία της σειράς:

Μην ξεχάσετε να επιλέξετε τους υπότιτλους!

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, Fulgore said:

Ναι εχεις δικιο.

Απορω δηλαδη πως εμεις μπορουσαμε εδω και ποσα χρονια να παιζουμε παιχνιδια οπως τα Mario(kart,bros,smash),τα donkey Kong,τα Yoshi κλπ χωρις Ελληνικους υποτιτλους.

Επισης αυτο το ''ο μεταφραστης θα κονομαγε''οταν μιλαμε για Ελληνικη αγορα ειναι πολυ ''ενδιαφερουσα''αποψη.

Ναι ενώ για να παίξεις tLoU δεν αρκεί το Lower, θες PhD και πάνω. 

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ναι ενώ για να παίξεις tLoU δεν αρκεί το Lower, θες PhD κατι πάνω. 

Τουλαχιστον το last of us εχει μπολικους διαλογους και cut scenes για να εχει νοημα το ''Ελληνικοι υποτιτλοι''. Στο mario bros,στο donkey kong τι να τους κανεις τους υποτιτλους?

Να μου ανεφερε εστω κανενα Rpg οπως σωστα αναφερθηκε πιο πισω τυπου το Xenoblade,το Fire Emblem ή το Dragon Quest που εχουν αρκετους διαλογους/cut scenes να το καταλαβω. Και οπως ειδες επεμενε μονο στους υποτιτλους,οχι στο να ειναι στα Ελληνικα πχ menu/UI.

Τωρα για το ιδιο το επιπεδο αγγλικων προφανως δεν χρειαζονται τα περισσοτερα παιχνιδια να Proficiency για να τα παιξεις/καταλαβεις.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω το μηχάνημα εδώ και 2 χρόνια και κάτι, ευχαριστημένος από όλα εκτός από τα joy con. 3 φορές τα έχω στείλει για φτιαξιμο, η τρίτη φορά ήταν στα τέλη του 2019 όπου ευτυχώς μου το παρουσίασε λίγες μέρες πριν τελειώσει η εγγύηση. Τώρα αρχίζει και "ντριφταρει" ξανά. Θεωρώ μεγάλο μείον αυτό το πράγμα για το switch, δεν γίνεται να μην μπορούν να κάνουν κάτι. Μετά από ένα διάστημα απλά δεν μπορείς να παίξεις!!! Στρίβει δεξιά μόνο του στα πάντα, από το μενού, μέχρι τα παιχνίδια παντού.

Έπρεπε να κάνουν κάτι διότι αυτά τα μαραφετια δεν είναι φτηνά. Σκέφτομαι να το στείλω για 4η φορά για φτιαξιμο. Πόσο χρεώνουν για τα εκτός εγγύησης? Γιατί αν χρεώνουν κάνα 20αρικο, συμφέρει με 40 ευρώ να αγοράσω το αριστερό που παρουσιάζει και το πρόβλημα, διότι θα έχει εγγύηση 2 χρόνια και σε αυτά τα 2 χρόνια 2-3 φορές θα χαλάσει σίγουρα.

 

Σε αυτό είναι απογοητευμένος με την Νιντεντο. Οφείλω να πω όμως ότι είμαι ευχαριστημένος ταμαλα (που έλεγε ο βυζαντινολόγος 😄😄😄), από την εξυπηρέτηση της cd media, όσες φορές είχε τύχει να συνεργαστούμε λόγω των joy cons και ενός προβλήματος στον πρώτο μήνα (απλά έσβησε και δεν άνοιγε). Σε όλα ήταν ευγενεστατοι, γρήγοροι και επαγγελματίες και οφείλω να το πω.

 

Καλό βράδυ σε όλους.

 

Υ.γ:"Τελικά αντί για το Titan quest, shinobi Kai to starlink που έλεγα να πάρω, με βλέπω για αριστερό joy con. :(

Υ.Γ2: Βλακεία θα πω αλλά μπας και υπάρχουν τίποτα "καινούργια" joyconπου δεν χαλάνε. Μήπως κάτι καινούργια χρώματα που βγάζουν, είναι "διορθωμένα"? Βλακεία ερώτηση, μην βαρατε...

Επεξ/σία από anarchy79
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...