Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
30 minutes ago, h3342 said:

Και για την sony αυτα θα ελεγε καποιος σαν εσενα πριν μερικα χρονια και ξαφνικα το εκανε!

Δεν λεω οτι θα ακουσουν εμας τωρα αλλα καλο ειναι να το συζηταμε κατι π δεν ειναι παραλογο...

50-70 ευρω δινουμε σε παιχνιδια τους

Ναχουμε λιγη αξιοπρεπεια

Και δεν το ζηταμε για τζαμπα

Βαλτο +15 ευρω και οποιος θελει να το αγορασει

Τεσπα

Το αναλυσαμε οκ

Σου εξηγήσαμε ότι η κατάσταση με τη Nintendo είναι διαφορετική. Όταν με το καλό αποκτήσει ελληνικό παράρτημα (ποτέ δηλαδή) εδώ είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ τα γουστάρω τα ελληνικά όπου υπάρχουν και χαίρομαι πολύ όταν υπάρχουν και φυσικά τα επιλέγω, γουστάρω τη γλώσσα μου και το εκτιμώ όταν μου μεταφράζουν , μέχρι και το god of war το έπαιξα με ελληνική μεταγλώτιση που όλοι την κοροϊδευαν. εμένα μου άρεσε πολύ που μιλούσαν ελληνικά 

από την άλλη όμως αν κάποιος είναι κάτω από 50 ετών δεν δικαιλογείται να μην  έχει μάθει αγγλικά έστω και εμπειρικά.. μάλιστα από μικρός θυμάμαι κάποιους από τους καλύτερους μαθητές που είχαμε στο φροντιστήριο είχαν μάθει αγγλικά από τα παιχνίδια και εγώ ο ίδιος δηλαδή έμαθα αρκετό λεξιλόγιο από τα παιχνίδια και σε μια εποχή που έπρεπε να ψάξεις στο λεξικό όχι τώρα που μια άγνωστη λέξη τη βρίσκεις σε λίγα δευτερόλεπτα από το κινητό σου 

είναι ανάγκη να ξέρεις αγγλικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια, ίσα ίσα που τα παιχνίδια είναι και ο πιο ευχάριστος τρόπος να τα εξασκήσεις και να μένεις και σε επαφή 

Και εμενα μεγαλο ποσοστο των αγγλικων που ξερω (χωρις πλακα) με εχουν βοηθησει να τα αναπτυξω σειρες, ταινιες και games ακομα και την ορολογια στον τομεα σπουδων μου (οικονομικα) την ειχα συναντησει σε αρκετα games (business sim κτλ).

Απλα απο την αλλη οταν ειδικα εχεις game και για παιδια (τα περισσοτερα της nintendo είναι rated για ολες τις ηλικιες) δεν ειναι ωραιο να μην εχει εστω μεταφραση, θα συμφωνησω οτι επρεπε να υπαρχει αν και δεν ειναι και κακο να ψαχτει καποιος πιτσιρικας οπως εκανα εγω να ανοιξει κανενα λεξικο (η το google 2020 εχουμε) και να τα μαθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, stafftw είπε

Και εμενα μεγαλο ποσοστο των αγγλικων που ξερω (χωρις πλακα) με εχουν βοηθησει να τα αναπτυξω σειρες, ταινιες και games ακομα και την ορολογια στον τομεα σπουδων μου (οικονομικα) την ειχα συναντησει σε αρκετα games (business sim κτλ).

Απλα απο την αλλη οταν ειδικα εχεις game και για παιδια (τα περισσοτερα της nintendo είναι rated για ολες τις ηλικιες) δεν ειναι ωραιο να μην εχει εστω μεταφραση, θα συμφωνησω οτι επρεπε να υπαρχει αν και δεν ειναι και κακο να ψαχτει καποιος πιτσιρικας οπως εκανα εγω να ανοιξει κανενα λεξικο (η το google 2020 εχουμε) και να τα μαθει..

Τι να σου πω, εγώ ήθελα να καταλάβω τι γίνεται και έψαχνα στο λεξικό, ειδικά σε τίποτα rpg

Άλλωστε τα αγγλικά είναι πολύ κατώτερη από άποψη πολυπλοκότητας γλώσσα από τη δική μας, σχεδόν χαζή οπότε έχουμε σημαντικό πλεονέκτημα, και φυσικά σε βοηθάει και σε ένα σωρό άλλα πράγματα (για παράδειγμα να διαβάσεις ένα ξένο άρθρο  να δεις τι γίνεται στον κόσμο) είναι κρίμα να μην κάτσεις μερικά χρόνια να τα μάθεις ακόμα και αν δεν το έκανες από μικρός

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να απαντήσω σε δύο παιδιά πιο πριν , ότι το switch που έχω παίζει κατά 70-80% στην τηλεόραση, διότι δεν θέλω ο μικρός να παίζει πολύ ώρα σε μικρή οθόνη. Και εκεί έχουμε ένα προφεσιοναλ χειριστήριο ενσύρματο, το οποίο αυτό ναι το λιώνουμε !!! Εκεί έχει αρχίσει να σκίζεται αυτή η κάλυψη του ένα μοχλού και ενοχλει και δεν ξέρω αν υπάρχουν τίποτα σαν* καπάκια " να βάλω από πάνω. Αλλά είπαμε, εκεί γίνεται χρήση. Σε portable τώρα, επειδή είχα διαβάσει για το πρόβλημα πριν το αγοράσω στον μικρό (βασικά ο Άγιος Βασίλης το έφερε την 1η Ιανουαρίου του 2018 😉😉) και εγώ το προσέχω και ο μικρός. Όσο παίζουμε , πιστεύω ότι παίζουμε ήρεμα και ωραια. Δεν είμαστε Ουνοι. Προσέχουμε διότι γνωρίζω ότι η νέα τεχνολογία είναι "εύθραυστη". Αλλά εγώ να δεχτώ την αστοχία της Νιντεντο στην αρχή. Έχουν περάσει 3 χρόνια και δεν έχω δει κάποια επίσημη ανακοίνωση ότι έχει διορθωθεί στα νεα switchκανονικα και lite (γιατί και εκεί έχει παρουσιαστεί, δεν μπορεί όλοι να είναι ουγκανοι!!!).

Τελοσπαντων, ακόμα είναι υποφερτό το πρόβλημα, σε κάνα μήνα δεν θα είναι όμως , οπότε θα παραγγείλω καινούργιο ή σετακι. Ίσως επιλέξω κανένα άλλο χρώμα αν υπάρχει με την ελπίδα ότι αφού θα είναι καινούργιο θα "κρατάει" περισσότερο. Σας αφήνω. Κοίμησα τον μικρό και πάρω να μαζέψω λίγο στο switch. 

 

Καλό βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Εγώ να απαντήσω σε δύο παιδιά πιο πριν , ότι το switch που έχω παίζει κατά 70-80% στην τηλεόραση, διότι δεν θέλω ο μικρός να παίζει πολύ ώρα σε μικρή οθόνη. Και εκεί έχουμε ένα προφεσιοναλ χειριστήριο ενσύρματο, το οποίο αυτό ναι το λιώνουμε !!! Εκεί έχει αρχίσει να σκίζεται αυτή η κάλυψη του ένα μοχλού και ενοχλει και δεν ξέρω αν υπάρχουν τίποτα σαν* καπάκια " να βάλω από πάνω. Αλλά είπαμε, εκεί γίνεται χρήση. Σε portable τώρα, επειδή είχα διαβάσει για το πρόβλημα πριν το αγοράσω στον μικρό (βασικά ο Άγιος Βασίλης το έφερε την 1η Ιανουαρίου του 2018 😉😉) και εγώ το προσέχω και ο μικρός. Όσο παίζουμε , πιστεύω ότι παίζουμε ήρεμα και ωραια. Δεν είμαστε Ουνοι. Προσέχουμε διότι γνωρίζω ότι η νέα τεχνολογία είναι "εύθραυστη". Αλλά εγώ να δεχτώ την αστοχία της Νιντεντο στην αρχή. Έχουν περάσει 3 χρόνια και δεν έχω δει κάποια επίσημη ανακοίνωση ότι έχει διορθωθεί στα νεα switchκανονικα και lite (γιατί και εκεί έχει παρουσιαστεί, δεν μπορεί όλοι να είναι ουγκανοι!!!).

Τελοσπαντων, ακόμα είναι υποφερτό το πρόβλημα, σε κάνα μήνα δεν θα είναι όμως , οπότε θα παραγγείλω καινούργιο ή σετακι. Ίσως επιλέξω κανένα άλλο χρώμα αν υπάρχει με την ελπίδα ότι αφού θα είναι καινούργιο θα "κρατάει" περισσότερο. Σας αφήνω. Κοίμησα τον μικρό και πάρω να μαζέψω λίγο στο switch. 

Καλό βράδυ.

τι παιζεις στο switch αυτον τον καιρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, h3342 είπε

50-70 ευρω δινουμε σε παιχνιδια τους

Ναχουμε λιγη αξιοπρεπεια

Και δεν το ζηταμε για τζαμπα

Βαλτο +15 ευρω και οποιος θελει να το αγορασει

Ποιος λογικος ανθρωπος στην Ελλαδα θα πληρωσει για καθε παιχνιδι +15ευρω για να το εχει στα Ελληνικα?🤔🤔

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποιος λογικος ανθρωπος στην Ελλαδα θα πληρωσει για καθε παιχνιδι +15ευρω για να το εχει στα Ελληνικα?🤔🤔

να βρουν εναν χριστιανο ορθοδοξο να κανει την μεταφραση  και οσο πουλησουν εξτρα οι υποτιτλοι ας τα μοιραστουν τα λεφτα εταιρια και μεταφραστης,

εδω υπαρχουν μεταφραστες και μεταφραζουν δωρεαν ταινιες

πολλοι μεταφραστες και σαν χομπι θα το εκαναν δωρεαν οχι να ξερουν οτι θα παρουν και κανενα σεβαστο ποσό αν παει καλα το παιχνιδι...

 

δεν θα βρει κανεναν σε 1 λογικη έστω τιμη να κανει μερικες μεταφρασεις παιχνιδιων???

τεσπα ειπαμε δεν υπαρχει νιντεντο στην Ελλαδα για αρχη... τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, h3342 είπε

να βρουν εναν χριστιανο ορθοδοξο να κανει την μεταφραση  και οσο πουλησουν εξτρα οι υποτιτλοι ας τα μοιραστουν τα λεφτα εταιρια και μεταφραστης,

εδω υπαρχουν μεταφραστες και μεταφραζουν δωρεαν ταινιες

πολλοι μεταφραστες και σαν χομπι θα το εκαναν δωρεαν οχι να ξερουν οτι θα παρουν και κανενα σεβαστο ποσό αν παει καλα το παιχνιδι...

δεν θα βρει κανεναν σε 1 λογικη έστω τιμη να κανει μερικες μεταφρασεις παιχνιδιων???

τεσπα ειπαμε δεν υπαρχει νιντεντο στην Ελλαδα για αρχη... τι να πω

 

Επειδή το λες και το ξαναλές ότι "υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που το κάνουν δωρεάν". Μια εταιρεία δεν λειτουργεί έτσι. Και δεν απαιτεί μόνο ένα άτομο μια μετάφραση. Υπάρχει ολόκληρη διαδικασία πίσω από αυτό.

Σαν να σου λέω "τόσοι προπονητές υπάρχουν στα καφενεία, γιατί κάθονται και πληρώνουν οι ομάδες".

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν έχουμε καν επίσημη αντιπροσωπεία της nintendo θέλετε και μετάφραση στα Ελληνικά.Πατας Greece στο nintendo europe και ντρέπεσαι με αυτό που βλέπεις σε σύγκριση με τις άλλες χώρες.

Ξεπέρασε και τις πωλήσεις του xbox αν ισχύει η εικόνα στα σχόλια για 1%.

Ελπίζω αυτά τα νούμερα που κάνουν τα third party σε ένα αδύναμο μηχάνημα να τα κοιτάνε στην nintendo μπας και προσλάβουν κανα άνθρωπο τις προκοπής ώστε η επόμενη κονσόλα να έχει τη δύναμη να τα παίξει σωστά όπου με πιο δυνατό μηχάνημα εννοείται ότι και τα first party θα λύσουν τα προβλήματα που παρουσιάζουν μέχρι στιγμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, h3342 said:

Εσενα προσωπικα μπορει το επιπεδο αγγλικων σου ναναι καλο και μπραβο σου

Οι περισσοτεροι ομως πιστευω ειναι σαν εμενα

Χανουν αρκετα σε μερικα παιχνιδια

Δεν το παίζω έξυπνος ή μάγκας. Το επίπεδο μου είναι εξαιρετικό για τρεις λόγους μόνο: games, manga και ταινίες/σειρές. Μπορείς να κάνεις το ίδιο, ότι άγνωστη λέξη συναντάς θα την googlάρεις. Μετά από 5-10 games θα είσαι αστέρι.

9 hours ago, h3342 said:

Το κοστος για να βαλουν απλους υποτιτλους δωρεαν ή εστω με εξτρα χρεωση ειναι ελαχιστο

Δεν ισχύει αυτό. Αλλά και να ίσχυε δεν δουλεύουν έτσι τα μαγαζιά.

Αλλά έστω ότι είναι έτσι όπως το λες, random νούμερα:

Ας υποθέσουμε ότι το Zelda πουλάει τώρα 100 τεμάχια στην Ελλάδα και ας πούμε ότι η Ν βγάζει από κάθε πώληση €10, άρα βγάζει τώρα €1000 χωρίς να χρειάζεται μεταγλώττιση/μετάφραση. Αν το κόστος μεταγλώττισης/μετάφρασης είναι €100 τότε αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πουλήσει αλλά 10 τεμάχια μόνο για να καλύψει το κόστος, άρα λοιπόν για να αξίζει το εγχείρημα θα πρέπει να πουλήσει 20 τεμάχια παραπάνω. Προφανώς κρίνεται ότι δεν πρόκειται να κάνει τις έξτρα πωλήσεις από τη μετάφραση, οπότε γιατί να μπει στη διαδικασία; Αφού ο Έλληνας που έχει σκοπό να αγοράσει N exclusives θα τα αγοράσει ακόμα και στα εγγλέζικα. Ούτως ή άλλως αγοράζουμε ολόκληρες κονσόλες μόνο και μόνο για τα exclusives της.

Δεν ισχύει το ίδιο με την Sony, γιατί υπάρχει κόσμος που αγοράζει πλειστέισο μόνο για τα multiplatforms ή μόνο για ποδοσφαιράκι, οπότε η Sony προσπαθεί να πιάσει και αυτούς που δεν ενδιαφέρονται τόσο για τα exclusives της και γι' αυτό μεταφράζει τα games της. Κρίνει ότι η μετάφραση της προσφέρει έξτρα πωλήσεις, αρκετές ώστε να συμφέρει το εγχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, Desmond Kind said:

Καλύτερα που δεν τα μεταφράζουν, δεν θα άντεχα να διαβάσω "Ο Μαριος θα σώσει την πριγκίπισσα Πιτς" 

Η Πριγκίπισσα Ροδάκινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έφαγα μεγάλο ζόρι με τα αγγλικά στο hollow knight.Επαιξε πολύ google translate και πάλι δεν είχα καταλάβει πλήρως το γίνονταν.

Πάντως είμαι gamer από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και ελληνικούς υπότιτλους δεν έχω δει πουθενά εκτός από κάτι ποδοσφαιρακια που ήταν πατσαρισμένα και είχαν ελληνικούς εκφωνητές κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Προσωπικά έφαγα μεγάλο ζόρι με τα αγγλικά στο hollow knight.Επαιξε πολύ google translate και πάλι δεν είχα καταλάβει πλήρως το γίνονταν.

Πάντως είμαι gamer από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και ελληνικούς υπότιτλους δεν έχω δει πουθενά εκτός από κάτι ποδοσφαιρακια που ήταν πατσαρισμένα και είχαν ελληνικούς εκφωνητές κλπ.

Η μόνη πραγματικά σοβαρή δουλειά είναι στο playstation και είναι κάμποσοι οι τίτλοι

η μεταγλώτιση του gow ήταν βεβαίως αμφιλεγόμενη, αλλά εγώ υποστηρίζω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 minutes ago, parlapipas25 said:

Προσωπικά έφαγα μεγάλο ζόρι με τα αγγλικά στο hollow knight.Επαιξε πολύ google translate και πάλι δεν είχα καταλάβει πλήρως το γίνονταν.

Στο Hollow Knight δεν ζορίστηκες γιατί είχε δύσκολα εγγλέζικα, ζορίστικες γιατί είναι obscure af το σενάριό του.

In other news, σε ποιόν πρέπει να κάτσουμε για να βρούμε ένα Ring Fit Adventure; Τι κακό είναι αυτό, από Ιαπωνία βγαίνει €235. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...