Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
29 minutes ago, logistoulis said:

δες απλά βίντεο στο yt να σου εξηγήσει τη σχέση 

Δεν το έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου αυτό που λες. Όταν θέλω να δω την υπόθεση ενός game και δεν με ενδιαφέρουν side-quests κλπ κάνω ένα γρήγορο speedrun, όσο παλιό και αν είναι το game. 

Έδω έκατσα και έπαιξα τα προϊστορικά Metal Gear για να έχω πλήρη άποψη για το σενάριο των MGS πριν τα πιάσω, στα J-RPG's θα κολλήσουμε;

Αλλά είναι πολλά games και θέλουν αρκετό dedication για να τα πιάσω σερί, οπότε προτιμώ να παίξω μόνο το XI που λέτε ότι είναι τόσο καλό, αφού δεν είναι απαραίτητα τα προηγούμενα και επιφυλάσσομαι ότι θα τα παίξω στο μέλλον. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν το έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου αυτό που λες. Όταν θέλω να δω την υπόθεση ενός game και δεν με ενδιαφέρουν side-quests κλπ κάνω ένα γρήγορο speedrun, όσο παλιό και αν είναι το game. 

Έδω έκατσα και έπαιξα τα προϊστορικά Metal Gear για να έχω πλήρη άποψη για το σενάριο των MGS πριν τα πιάσω, στα J-RPG's θα κολλήσουμε;

Αλλά είναι πολλά games και θέλουν αρκετό dedication για να τα πιάσω σερί, οπότε προτιμώ να παίξω μόνο το XI που λέτε ότι είναι τόσο καλό, αφού δεν είναι απαραίτητα τα προηγούμενα και επιφυλάσσομαι ότι θα τα παίξω στο μέλλον. :P

από όσο θυμάμαι η συσχέτιση είναι περισσότερο τύπου ff, ο hero δηλαδή είναι μετενσάρκωση του τάδε hero από το ταδε dq.. να χαμε να λέγαμε

 

σεναριακά ουσιαστικά δεν υπάρχει συνέχεια που θα σε κάνει να μην ξέρεις τι σου γίνεται , το 11 έχει το δικό του σενάριο τέλεια δομημένο  από την αρχή μέχρι το τέλος (και ξαναλέω όσο περνάει γίνεται καλύτερο)  και οι όποιες ανάλογες αναφορές είναι περισσότερο easter egg για τους επί δεκαετίες fan της σειράς παρά ουσιαστικό κομμάτι του σεναρίου 

 

πάντως όσο το προχωράω ανεβαίνει πολύ ψηλά στην υπόληψή μου , παίζει στην κορυφή των rpg (και όχι μόνο jrpg) όλων των εποχών και είναι σίγουρα τίτλος που πρέπει να παίξει κανείς σε όποια πλατφόρμα μπορεί , για το switch αυτό πάει σε επίπεδα zelda , δηλαδή αυτά τα δύο μαζί αν και αρκετά διαφορετικά στην προσέγγισή τους είναι η κορυφή (και ίσως το dq να είναι και καλύτερο, παρότι όχι ιδιαίτερα πρωτότυπο, απλά πιάνει την παραδοσιακή συνταγή και την εκτελεί στην εντέλεια, το zelda από την άλλη είναι νέα συνταγή που θέλει ακόμα δουλειά.. για αυτό το dq είναι μάλλον καλύτερο συνολικά) 

επίσης έχει πάρα πολύ περιεχόμενο, άλλοι θα σε είχαν λούσει με ένα κάρο dlc για τόσα πράγματα που έχει το συγκεκριμένο 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα λόγια για το northgard μιας και είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις strategy που έχουμε στο switch. 

Εχω γράψει κάπου στις 20 ώρες. 

Το campaign είναι ένα, με 11 πίστες. Τρομερό variation στις αποστολές αφού έχεις παρά πολλές clans διαθέσιμες. Κομματάκι δυσκολουτσικο με αρκετό replayability μιας και υπάρχουν secondary quests και διαφορετικοί τρόποι ολοκλήρωσης για όποιον θέλει να ξεψαχνισει το game. 

Τεχνικός τομέας OK, τραβάει κάτι μικροκολληματα αλλά τίποτα που να το καθιστά unplayable. Θέλω να το δω και σε skirmish large map για να μαι πιο σίγουρος αλλά αυτά μετά το campaign. 

Το πήρα 33% off αλλά ενδεχομένως να αξίζει και full price. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Switch update out now (version 10.0.0) – transfer software data, remap controller buttons, new Animal Crossing icons, more

Τα δύο σημαντικότερα:
Added an option to transfer software data between the system memory and an SD card.
Added an option to remap the controller buttons.

....βέβαια και πάλι κινούνται με ταχύτητα χελώνας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mansa2k είπε

Switch update out now (version 10.0.0) – transfer software data, remap controller buttons, new Animal Crossing icons, more

Τα δύο σημαντικότερα:
Added an option to transfer software data between the system memory and an SD card.
Added an option to remap the controller buttons.

....βέβαια και πάλι κινούνται με ταχύτητα χελώνας.

Τα εικονίδια πότε θα μπορούμε να τα ταξινομούμε σε φακέλους;

ούτε χρόνο δεν έχω τη κονσόλα και είναι ένα μπουρδέλο το μέρος

 

εγώ αυτό περιμένω κυρίως 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν το έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου αυτό που λες. Όταν θέλω να δω την υπόθεση ενός game και δεν με ενδιαφέρουν side-quests κλπ κάνω ένα γρήγορο speedrun, όσο παλιό και αν είναι το game. 

Έδω έκατσα και έπαιξα τα προϊστορικά Metal Gear για να έχω πλήρη άποψη για το σενάριο των MGS πριν τα πιάσω, στα J-RPG's θα κολλήσουμε;

Αλλά είναι πολλά games και θέλουν αρκετό dedication για να τα πιάσω σερί, οπότε προτιμώ να παίξω μόνο το XI που λέτε ότι είναι τόσο καλό, αφού δεν είναι απαραίτητα τα προηγούμενα και επιφυλάσσομαι ότι θα τα παίξω στο μέλλον. :P

Είμαι στις 30 ώρες, είναι πανέμορφο και εθιστικό. Συστημικ;a πολύ απλό και αυτό θεωρώ ότι είναι η μεγαλύτερη γοητεία και προσόν του. Όχι περίπλοκοι μηχανισμοί να καεί το κεφάλι σου, τόσο όσο ώστε να χαρείς την ιστορία και το κόσμο του. Το μόνο μείον που θα του δινα είναι ότι θέλει το grinding του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, chill said:

Λίγα λόγια για το northgard μιας και είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις strategy που έχουμε στο switch. 

Εχω γράψει κάπου στις 20 ώρες. 

Το campaign είναι ένα, με 11 πίστες. Τρομερό variation στις αποστολές αφού έχεις παρά πολλές clans διαθέσιμες. Κομματάκι δυσκολουτσικο με αρκετό replayability μιας και υπάρχουν secondary quests και διαφορετικοί τρόποι ολοκλήρωσης για όποιον θέλει να ξεψαχνισει το game. 

Τεχνικός τομέας OK, τραβάει κάτι μικροκολληματα αλλά τίποτα που να το καθιστά unplayable. Θέλω να το δω και σε skirmish large map για να μαι πιο σίγουρος αλλά αυτά μετά το campaign. 

Το πήρα 33% off αλλά ενδεχομένως να αξίζει και full price. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος. 

Είναι στυλ age of mythology ; Από ένα βίντεο που είδα φαίνεται πολύ καλό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xander είπε

Είναι στυλ age of mythology ; Από ένα βίντεο που είδα φαίνεται πολύ καλό.

Είναι rts άρα ναι έχει στοιχεία του aom. 

Προσωπικά το aom δεν ήταν ιδιαίτερα αγαπημένο μου, ενώ με το northgard μάλλον θα ασχοληθώ καιρό. 

Το καλύτερο strategy για μένα ήταν και παραμένει το RoN. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, chill said:

Είναι rts άρα ναι έχει στοιχεία του aom. 

Προσωπικά το aom δεν ήταν ιδιαίτερα αγαπημένο μου, ενώ με το northgard μάλλον θα ασχοληθώ καιρό. 

Το καλύτερο strategy για μένα ήταν και παραμένει το RoN. 

Το καλύτερο RTS είναι το AoE2, period.

Μετά πάει SC, μετά πάνε τα C&C. Το RoN πάει πιο μετά! 

Δεν βγαίνουν καλά RTS πλέον. 😕

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Το καλύτερο RTS είναι το AoE2, period.

Μετά πάει SC, μετά πάνε τα C&C. Το RoN πάει πιο μετά! 

Δεν βγαίνουν καλά RTS πλέον. 😕

Η δίκη μου σειρά  σαν φανατικός strategας της pc master race:

-RoN

-Warcraft2

-RA2

-TW Shogun (το original οχι το remake για το οποίο δεν έχω άποψη) 

- Cossacks 

- CIV IV 

- Dune 2000

- Warcraft3

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου λεμε να πω και εγω

Red alert 1 - 2 και yuris revenge

Generals zero hours 

Age of empires 2 ❤️ 

starcraft ❤️ 

Age of mythlogy

Total war τα περισσότερα

myth  2 

Civ τα περισσοτερα

ενα που δε θυμαμαι το ονομα ρε γαμωτο ξεκινουσες απο σπηλαια και εφτανες ρομποτ CIV να τα κι αυτο η κατι αλλο νομιζω οχι civ.

 

και για να μη βγω of topic 

narthgar ειναι οκ στο switch αξιζει ? δε το ειχα υποψιν

Επεξ/σία από retard20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, retard20 είπε

ένα που δε θυμαμαι το ονομα ρε γαμωτο ξεκινουσες απο σπηλαια και εφτανες ρομποτ CIV να τα κι αυτο η κατι αλλο νομιζω οχι civ.

και για να μη βγω of topic 

narthgar ειναι οκ στο switch αξιζει ? δε το ειχα υποψιν

 

Το empire earth μπορεί να λες, επίσης καταπληκτικό παιχνίδι. 

Το northgard imo αξίζει!!!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dq 11 πολύ ωραίο παιχνίδι που σε κερδίζει η ιστορία του. Το 2d δεν το δοκίμασα ποτέ ,καθως ακόμα και τα quest που εκανα στον αντίστοιχο κοσμο ήταν κουραστικά.

Κουραστικό και ανούσιο βρήκα και το σύστημα μάχης, αφού έχει πληθώρα κινήσεων και spell ο κάθε μαχητής , οπότε το μισό παιχνίδι το έβγαλα με αυτόματες μαχες και ποπ κορν...

Αυτός ηταν και ο λόγος που ανακάλυψα σχετικά αργά οτι use πέρα απο τα items γίνονται και οι εξοπλισμοί ( μικρό tip)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, chill είπε

Το empire earth μπορεί να λες, επίσης καταπληκτικό παιχνίδι. 

Το northgard imo αξίζει!!!

ναι ρε φιλε ευχαριστω!! 

πρεπει να ξανα παιχτει και μολις ειδα οτι εχει βγει και 3 :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...