Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, ditsikts είπε

Ποιο θα μου προτείνατε μεταξύ fire emblem three houses, dragon quest 11 και octopath traveler; Στο octopath traveler δοκιμασα το demo(δε το πηγα ως το τέλος) ωραία ιστορία φάνηκε να έχει, αλλα δε μου πολύ άρεσε τα random fights σε σημεία που έχεις ξαναπεράσει. Γενικά παίζω arpg/crpg. Δε θα ήθελα να είναι ιδιαίτερα δύσκολο και να μην έχει battles που να κρατάνε μισή ωρα

στο octapath έχει encounters συνέχεια στα όρια του σαδισμού των jrpg. Εμένα να σου πω δεν  με ενοχλεί καθόλου από την εποχή του ff7 μου αρέσαν αυτα τα αδυσόπητα σε κάθε βήμα συνάντηση και battle με εχθρούς αλλά φαντάζομαι στην πλειοψηφία των δυτικών gamer είναι ενοχλητικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ditsikts είπε

@Skywalker333 Από ότι βιντεο έχω δει και διαβάσει, προς αυτό κλείνω 

καλα κανεις. ειναι νομιζω το καλυτερο JRPG αυτης της γενιάς ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, 

Αγόρασα switch πριν κανένα μήνα. Η μεγάλη ερώτηση είναι αν έχετε να προτείνετε κανένα μαγαζί/site εντός και εκτός Ελλάδας για retail εκδόσεις;

Μου αρέσει να τα βλέπω τα κουτάκια (να τα έχω στην συλλογή μου) αλλά με 3 παιχνίδια που έχω πάρει ως τώρα σε λίγο θα με πέταξει στον δρόμο.

Βλέπω το store της nintendo αλλά και οτι συμφέρει με τις προσφορές της αλλά προς το παρόν το σκέφτομαι αλλιώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ditsikts είπε

Ποιο θα μου προτείνατε μεταξύ fire emblem three houses, dragon quest 11 και octopath traveler; Στο octopath traveler δοκιμασα το demo(δε το πηγα ως το τέλος) ωραία ιστορία φάνηκε να έχει, αλλα δε μου πολύ άρεσε τα random fights σε σημεία που έχεις ξαναπεράσει. Γενικά παίζω arpg/crpg. Δε θα ήθελα να είναι ιδιαίτερα δύσκολο και να μην έχει battles που να κρατάνε μισή ωρα

Octopath traveler το έχω και έχω ασχοληθεί πολύ, δεν το έχω τερματίσει γιατί έφτασα στο σημείο να το έχω ψιλό βαρεθεί αλλά έτσι γίνεται σε όλα τα παιχνίδια που έχω και θα ξανά ασχοληθώ μαζί του αργότερα

Έχω επίσης και το fire emblem που παίζω αυτές τις μέρες

Για το dragon quest δεν έχω γνώμη

Και τα 2 είναι πολύ καλά παιχνίδια αλλά για μένα το fire emblem κερδίζει εύκολα

Η ιστορία του octopath μου φάνηκε λίγο παιδική, λίγο βαρετή, δε ξέρω και ενώ και τα 2 έχουν καλό σύστημα μάχης, εκεί είναι που το fire emblem για μένα κάνει τη διαφορά, με την επιλογή όπλων, τα όμορφα animation, απλά δε χορταινεις να το παίζεις κάτι που δεν ένιωσα με το octopath traveler

Επίσης στο fire emblem η διεπαφή που έχεις με τους τόσους χαρακτήρες σου κρατάει έντονο το ενδιαφέρον κάτι που στο octopath δε συμβαίνει, απλά στην ουσία περιορίζεται στην εξιστόρηση του κάθε χαρακτήρα

Μεταξύ των 2 θα τα αγόραζα σίγουρα και τα 2 αλλά πρώτα το fire emblem

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη έχω παίξει το Fire Emblem (δεν το έχω τερματίσει ακόμη), έχω σχεδόν τερματίσει το Octopath Traveler γιατί το άφησα ακριβώς στον τελικό που είναι παλουκό boss, πιο σαδιστές δεν μπορούν να γίνουν αυτοί οι Ιάπωνες, ειλικρινά λες και βγάζουν τα απωθημένα τους και έχω παίξει μονάχα το demo του DQ11. Το DQ11 μου άφησε καλές εντυπώσεις αλλά δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Τώρα για το Octopath, εμένα μου άρεσε πάρα πολύ. Αν εξαιρέσουμε το final boss που δεν γράφω περισσότερα γιατί θα είναι spoilers, μου άρεσε διότι ήταν διαφορετικό σε σχέση με τα υπόλοιπα rpgs που πχ εμφανίζεται ένας κοινός κακός ή μια κακιά και προσπαθείς να τον / την νικήσεις. Στο octopath ο κάθε χαρακτήρας έχει την δική του ιστορία που εμένα μου άρεσαν σχεδόν όλες, είναι χορταστικό σε διάρκεια, έχει όμορφα γραφικά που τα παντρεύει ωραία με τα 16bit γραφικά και βγαίνει ένα ωραίο αποτέλεσμα (λίγο θολούρα πάνω και κάτω βέβαια αλλά σε αυτό μάλλον φταίει η Nintendo που δεν έκανε τόσο δυνατό το μηχάνημα) και με μια πολύ ωραία μουσική! Εντωμεταξύ το ευχαριστήθηκα στην τηλεόραση λόγω των ωραίων εφφέ και των ζωντανών χρωμάτων και τα random encounters εντάξει κάπου είναι ενοχλητικά αλλά όχι τόσο πολύ ώστε να το πετάξεις το παιχνίδι από το παράθυρο. Το gameplay μου άρεσε όπως και το battle system (δεν είχα παίξει στο παρελθόν τα bravely default και νομίζω ότι μοιάζουν μεταξύ τους). Τώρα το Fire Emblem επειδή μου αρέσει δεν θα γράψω πολλά αρνητικά ΑΛΛΑ δεν μου αρέσει που έχει τόσο πολύ κείμενο! Δηλαδή σε κάποιες στιγμές νομίζω το παρακάνουν με τους διαλόγους. Εντάξει καταλαβαίνω "χτίζουν" τους χαρακτήρες αλλά μου άρεσαν πιο πολύ του GameCube / Wii που ήταν πιο παραδοσιακά. Δηλαδή ναι μεν είχε κείμενο αλλά όχι τόσο πολύ που να πρέπει να μιλάς όλη την ώρα και να ψάχνεσαι και να εξερευνείς το μοναστήρι. Οι μάχες του πάντως μου άρεσαν / αρέσουν αρκετά. Η παρουσίαση πάρα πολύ καλή - η καλύτερη σε fire emblem. Μπορεί να σε μπέρδεψα με μια διαφορετική άποψη από τους υπόλοιπους αλλά κρίνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ένα σύστημα πάντως το τελικό boss για να το βγάλεις. Και εγώ το έβγαλα μετά από πολλές προσπάθειες και αφού πρώτα κοίταξα και ποια θα ήταν η καλύτερη στρατιγική. 

Πάντως το game έχει ακόμα ένα boss που είναι x10 ποιο δύσκολο απλά είναι ξέμπαρκο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ditsikts είπε

Ποιο θα μου προτείνατε μεταξύ fire emblem three houses, dragon quest 11 και octopath traveler; Στο octopath traveler δοκιμασα το demo(δε το πηγα ως το τέλος) ωραία ιστορία φάνηκε να έχει, αλλα δε μου πολύ άρεσε τα random fights σε σημεία που έχεις ξαναπεράσει. Γενικά παίζω arpg/crpg. Δε θα ήθελα να είναι ιδιαίτερα δύσκολο και να μην έχει battles που να κρατάνε μισή ωρα

Είσαι μεταξύ Dragon Quest και Fire Emblem. Προσωπικά προτείνω Fire Emblem. Είναι πραγματικά εκπληκτικό και με τρία διαφορετικά campaign (τέσσερα αν αγοράσεις και το DLC) όμως είναι tactical/strategy RPG. Εχεις ένα κεντρικό hub για το strategy κομμάτι και grid based μάχες/αποστολές όταν τελειώνεις τις δραστηριότητες στο hub κάθε φορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σορρυ αν παραθετω σε λαθος σημειο την ερωτηση μου αλλα ειμαι καινουριος και δε ξερω καλα ακομα πως λειτουργει η σελιδα... η απορια μου ειναι αν γινεται να μεταφερω σε εναν δικο μου καινουριο λογαρισμο online αγορασμενα παιχνιδια απο αλλο λογαριασμο που πηρα απο ενα παλικαρι!

Επεξ/σία από Panosgiak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Panosgiak1 είπε

Παιδια σορρυ αν παραθετω σε λαθος σημειο την ερωτηση μου αλλα ειμαι καινουριος και δε ξερω καλα ακομα πως λειτουργει η σελιδα... η απορια μου ειναι αν γινεται να μεταφερω σε εναν δικο μου καινουριο λογαρισμο online αγορασμενα παιχνιδια απο αλλο λογαριασμο που πηρα απο ενα παλικαρι!

Όχι, δεν είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

έχει ένα σύστημα πάντως το τελικό boss για να το βγάλεις. Και εγώ το έβγαλα μετά από πολλές προσπάθειες και αφού πρώτα κοίταξα και ποια θα ήταν η καλύτερη στρατιγική. 

Πάντως το game έχει ακόμα ένα boss που είναι x10 ποιο δύσκολο απλά είναι ξέμπαρκο :P

Ναι κοίταξα κάτι στο youtube ενώ είχα χάσει την πρώτη φορά αλλά πίστεψε με, μετά δεν είχα καν την όρεξη να το ξανά περάσω ΟΛΟ αυτό γιατί έχει και μια διαδικασία μέχρι να φτάσεις και μετά έλεγα αν ξανά χάσω τι γίνεται; Και οπότε είδα τον τερματισμό στο youtube και ηρέμησα. Το άλλο το boss που λες θα είναι σε καμία σπηλιά, σε κανένα απόμακρο σημείο και απλά δεν θέλω να μάθω που βρίσκεται. Άστο εκεί που κάθεται. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xenoblade Chronicles Definitive Edition collector απο public στα 105ευρω,ξανα διαθεσιμη για προπαραγγελια απο οποιον ψαχνει απο Ελλαδα

https://www.public.gr/product/xenoblade-chronicles-definitive-edition-collectors-set-nintendo-switch-game/prod10685050pp/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

καλα κανεις. ειναι νομιζω το καλυτερο JRPG αυτης της γενιάς ;)

To DQ11 νομίζω άνετα μπορεί να φιγουράρει στις διάφορες λίστες των Best JRPGs ever.

Για αυτούς που το έπαιξαν, με χάλασε λίγο αυτή η εμμονή των Ιαπωνέζων με τις Drag Queens και την στερεοτυπική απεικόνιση των male gays. Τον συγκεκριμένο χαρακτήρα τον συμπάθησα εξ αρχής, είχε ενδιαφερουσα ιστορία παρά το αμφιφυλλικό παρουσιαστικό του, αλλά κάπου το τερμάτισαν μαζί του προς το τέλος.

Τα ίδια έπαθα με το One Piece τη σειρά, όπου ξενέρωσα πάρα πολύ στο arc με τον Emporio Ivankov, με αποτέλεσμα στο τέλος να παρατήσω τη σειρά.

270?cb=20180624120810

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Τα ίδια έπαθα με το One Piece τη σειρά, όπου ξενέρωσα πάρα πολύ στο arc με τον Emporio Ivankov, με αποτέλεσμα στο τέλος να παρατήσω τη σειρά.

270?cb=20180624120810

Παράτησες ολόκληρο One Piece... επειδή δεν σου άρεσε ο σχεδιασμός ενός χαρακτήρα? Άσε που δεν είναι αναγκαστικό να απεικονίζουν κάποια ομάδα ατόμων, anime βλέπεις. Εμένα πάντως ο Ivan και όλο το πλήρωμά του θα μου έφεραν στο μυαλό τους trans, ποτέ τους ομοφυλόφιλους. btw τον λατρεύω τον Ivankov, είναι ξεκαρδιστικός και υπέροχος χαρακτήρας!

σορρυ για το offtopic

 Σε άλλα νέα τα Level 4 του Octopath Taveler είναι υπερβολικά δύσκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...