Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

Υπάρχουν guides στο YouTube όπου μπορείς να δεις πως να πας από 53lvl σε 99 σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα, και δεν μιλάω για cheats. Είναι μέρος του παιχνιδιού. 

Ναι το είδα με τα king slimes, πλάκα πλάκα σκότωσα 4 τέτοια τυχαία και ανέβηκαν όλοι level κάθε φορά

Αλλά όπως και να χει μπουχτισα είναι η αλήθεια θέλω να παίξω και κάτι άλλο, σκέφτομαι κάνα astral chain να μην πιάσω άμεσα ξανά παιχνίδι γιγάντιο σε διάρκεια

8 λεπτά πριν, Obiwan88 είπε

αυτο ακριβως. Απο τη στιγμη που ΔΕΝ γινεται να βαλει, τι μου το δινει 340? Το παραπονο μου ειναι για την τιμολογιακη της πολιτικη, κ οχι τοσο επειδη δεν εχει σκληρο. δωστο στα 290 το μαμημενο. Ελπιζω να συνενοηθηκαμε.

Εγώ δεν κατάλαβα τι θα προσέφερε παραπάνω ο σκληρός σε σχέση με μια κάρτα μνήμης που κατά κανόνα είναι πολύ πιο γρήγορες από ένα μηχανικό σκληρό, πέρα από κόστος αλλα έτσι κι αλλιώς μιλάμε για ταμπλέτα που δεν υπάρχει πουθενά η έννοια του σκληρού, δηλαδή και έναν 2.5αρη να είχε θα είχε υπερδιπλάσιο βάρος το μηχάνημα και από το σκληρό και από την επιπλέον ανάγκη για μπαταρία

Το να είχε βέβαια ενσωματωμένη μνήμη 64 ή 128 βέβαια θα ήταν πιο λογικό αίτημα

Αλλά σκέψου ότι ολόκληρα κινητά με τόση μνήμη μπορεί να κάνουν 200+ και δεν έχουν και όλα τα υπόλοιπα που έχει ένα switch μέσα (έχουν βέβαια πράγματα που δεν έχει το switch, όπως 4g ) και δεν έχουν και το κόστος του εξειδικευμένου rnd που χρειάζεται μια κονσόλα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Εγώ δεν κατάλαβα τι θα προσέφερε παραπάνω ο σκληρός σε σχέση με μια κάρτα μνήμης που κατά κανόνα είναι πολύ πιο γρήγορες από ένα μηχανικό σκληρό, πέρα από κόστος αλλα έτσι κι αλλιώς μιλάμε για ταμπλέτα που δεν υπάρχει πουθενά η έννοια του σκληρού, δηλαδή και έναν 2.5αρη να είχε θα είχε υπερδιπλάσιο βάρος το μηχάνημα και από το σκληρό και από την επιπλέον ανάγκη για μπαταρία

Τιποτα παραπανω. Ας μας εδινε καρτα μνημης αντι για σκληρο. Δε καταλαβες μαλλον οτι το προβλημα μου (βασικα παρα πολλων απο οτι εχω καταλαβει) ειναι η ακριβη τιμη. Δε μπορεις να βαλεις σκληρο; Μειωσε την τιμη. Δε θες να μειωσεις τιμη; Δωσε και καρτα μεσα στο πακετο ΚΑΙ ΜΗΝ με αναγκαζεις περα απο τα 340 να δωσω αλλα 20 για καρτα. Κ μην ακουσω "ρε φιλε εδωσες 340, τα 20 θα λυπηθεις?". Πρωτον, δε ξερεις τα οικονομικα του αλλου. Μπορει ακομη κ τα 20 να 'ναι θεμα. Δευτερον (και κυριοτερο) ειναι ηθικο το θεμα. ΓΙατι ρε Nintendo να με θεωρεις τοσο μ2#$%κα? Γιατι; Πραγματικα ομως τωρα, μετα απο τετοια λεπτομερεια που εδωσα στο κειμενο μου, ελπιζω να χω γινει κατανοητος. Δε ξερω ποσο πιο απλα να τα πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Obiwan88 είπε

Τιποτα παραπανω. Ας μας εδινε καρτα μνημης αντι για σκληρο. Δε καταλαβες μαλλον οτι το προβλημα μου (βασικα παρα πολλων απο οτι εχω καταλαβει) ειναι η ακριβη τιμη. Δε μπορεις να βαλεις σκληρο; Μειωσε την τιμη. Δε θες να μειωσεις τιμη; Δωσε και καρτα μεσα στο πακετο ΚΑΙ ΜΗΝ με αναγκαζεις περα απο τα 340 να δωσω αλλα 20 για καρτα. Κ μην ακουσω "ρε φιλε εδωσες 340, τα 20 θα λυπηθεις?". Πρωτον, δε ξερεις τα οικονομικα του αλλου. Μπορει ακομη κ τα 20 να 'ναι θεμα. Δευτερον (και κυριοτερο) ειναι ηθικο το θεμα. ΓΙατι ρε Nintendo να με θεωρεις τοσο μ2#$%κα? Γιατι; Πραγματικα ομως τωρα, μετα απο τετοια λεπτομερεια που εδωσα στο κειμενο μου, ελπιζω να χω γινει κατανοητος. Δε ξερω ποσο πιο απλα να τα πω.

Ναι οκ μαζί σου, αλλά εγώ όταν πήρα το switch το είχα πάρει απόφαση ότι θα δώσω κι άλλα σε περιφερειακά γιατί έτσι είναι η φύση της κονσόλας

 Έδωσα για θήκη μεταφοράς, έδωσα για κάρτα, έδωσα για tempered glass και έδωσα ευτυχώς λίγα για κανονικό χειριστήριο (ανταπτορα για ds4 ευτυχώς εκεί μου βγήκε φθηνό) , δηλαδή κάνα 80αρι παραπάνω για πλάκα ας μην αναφερθώ και στο βλαμμένο router της forthnet που σε συνδυασμό με το βλαμμένο switch για να παίζω τελικά online έδωσα άλλο ένα 60αρι για νέο router συν φυσικά το κόστος ανταπτορα για Ethernet συν τη συνδρομή (ευτυχώς οικογενειακή ένα 5ευρο)

Είναι μαύρη τρύπα το switch δεν παίρνεις απλά τη κονσόλα και τέλος

Δεν το μετάνιωσα αλλά φυσικά το κόστος δεν με κάνει να πετάω από τη χαρά μου 

Όσο για τις sd συγκείμενα πάλι καλά που παίρνει οπουδήποτε sd και δεν έχει δικές του κάρτες αποκλειστικά όπως είχε το Vita ας πούμε, μπορείς να πετύχεις τίμιες τιμές

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μονος πραγματικος λογος που υπαρχει θεμα με τον αποθηκευτικο χωρο του Switch και θα ηταν ιδανικο αν εδινε η εταιρεια εστω μια microSD μεσα στο κουτι για το μοντελο πχ του 2019,ειναι γιατι δυστηχως ζητανε παρα πολυ χωρο τα παιχνιδια 3ων.

Κατι που ξεκινησε με το Wolfenstein 2 αν δεν κανω λαθος,και πλεον με τα προσφατα παιχνιδια της 2Κ ξεφυγε το θεμα ,γιατι ζητανε περισσοτερο χωρο απο αυτον που εχει η κονσολα.

http://www.nintendolife.com/news/2020/03/buying_bioshock_borderlands_or_xcom_physically_expect_huge_download_requirements

Φυσικα απο μονες τους οι ιδιες οι φυσικες εκδοσεις ειναι ανουσιες οταν δεν εχουν μεσα ολοκληρο το παιχνιδι,αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 minutes ago, Obiwan88 said:

Τιποτα παραπανω. Ας μας εδινε καρτα μνημης αντι για σκληρο. Δε καταλαβες μαλλον οτι το προβλημα μου (βασικα παρα πολλων απο οτι εχω καταλαβει) ειναι η ακριβη τιμη. Δε μπορεις να βαλεις σκληρο; Μειωσε την τιμη. Δε θες να μειωσεις τιμη; Δωσε και καρτα μεσα στο πακετο ΚΑΙ ΜΗΝ με αναγκαζεις περα απο τα 340 να δωσω αλλα 20 για καρτα. Κ μην ακουσω "ρε φιλε εδωσες 340, τα 20 θα λυπηθεις?". Πρωτον, δε ξερεις τα οικονομικα του αλλου. Μπορει ακομη κ τα 20 να 'ναι θεμα. Δευτερον (και κυριοτερο) ειναι ηθικο το θεμα. ΓΙατι ρε Nintendo να με θεωρεις τοσο μ2#$%κα? Γιατι; Πραγματικα ομως τωρα, μετα απο τετοια λεπτομερεια που εδωσα στο κειμενο μου, ελπιζω να χω γινει κατανοητος. Δε ξερω ποσο πιο απλα να τα πω.

Εγώ πάλι τη βρίσκω με την ακριβή τιμή. Αφού δεν πέφτει ούτε cent για χρόνια, κρατάει και η μεταπώληση. Για την ακρίβεια ανεβαίνει, εγώ πήρα το δικό μου μεταχειρισμένο 3 μηνών με εγγύηση, 200€. Τώρα δεν βρίσκω ούτε ένα (ούτε εκτός εγγύησης) στα 200 με όλα τα παρελκόμενα στις αγγελίες. Η Nintendo φροντίζει για εμάς :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω τίμια την πολιτική της Ν σχετικά με την εσωτερική μνήμη και εξηγώ. Δεν προτιμούν όλοι ψηφιακά παιχνίδια επομένως δεν βρίσκω κανένα λόγο ένα μέρος του κοινού να χρεωθεί για κάτι που δεν προτιμά. Επίσης είναι πολύ πιο τίμιο να επιλέγει ο καταναλωτής το μέγεθός της χωρητικότητας που τον καλύπτει. Στην τελική οι micro sd είναι αρκετά φτηνές πλέον και δεν τίθεται θέμα. Να θυμίσω κάποτε οι κονσόλες μας χρέωναν κάρτες μνήμης οι οποίες δεν είχαν άλλη χρήση πέρα από την κονσόλα που προοριζόντουσαν σε σχέση με τις κοινές κάρτες sd σήμερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Βρίσκω τίμια την πολιτική της Ν σχετικά με την εσωτερική μνήμη και εξηγώ. Δεν προτιμούν όλοι ψηφιακά παιχνίδια επομένως δεν βρίσκω κανένα λόγο ένα μέρος του κοινού να χρεωθεί για κάτι που δεν προτιμά. Επίσης είναι πολύ πιο τίμιο να επιλέγει ο καταναλωτής το μέγεθός της χωρητικότητας που τον καλύπτει. Στην τελική οι micro sd είναι αρκετά φτηνές πλέον και δεν τίθεται θέμα. Να θυμίσω κάποτε οι κονσόλες μας χρέωναν κάρτες μνήμης οι οποίες δεν είχαν άλλη χρήση πέρα από την κονσόλα που προοριζόντουσαν σε σχέση με τις κοινές κάρτες sd σήμερα.

Η τίμια επιλογή είναι να σε δώσει ενσωματωμένη μνήμη που μπορείς άνετα να χωρέσεις τουλάχιστον 5-6 full AAA τίτλους από το eshop.

Δηλαδή που δεν είναι token ίσα ίσα να ξεκινήσει, ιδίως όταν η ίδια σπρώνχει το ηλεκτρονικό στοιχείο τόσο πολύ.

Δεν γίνεται να έχουμε hardware παραγωγής 2019/2020 στα 200-300€ και να χώνουν 32GB, λες και είμαστε δέκα χρόνια πίσω ή αγοράζεις no-name κινεζιά για 50€.

Εάν οι μνήμες ήταν ακριβές όπως πάλαι ποτέ, θα συμφωνούσα μαζί σου. Τώρα δεν έχουν δικαιολογία.

Εάν πάλι έκαναν παπαριά με την ειδική μνήμη όπως το vita, μάλλον η επιτυχία θα ήταν ανάλογη.

Προσωπικά έβαλα 128GB και δεν κόστισε τίποτα λόγω του ότι έχω αρκετές για άλλους λόγους στο σπίτι, αλλά πάλι με ψιλονευρίασε όταν είδα ότι πολλά παιχνίδια που αγοράζεις σε cartige θέλουν και επιπλέον κατέβασμα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι θα μπορούσε να έχει 128

Αν εμείς τις παίρνουμε στο 20αρικο για αυτούς θα έβγαινε ξεφτίλα η τιμή και ας ανέβαινε άλλο ένα 10αρικο η τιμή στην τελική να μην καθόμαστε να το κουβεντιάζουμε καν

Βέβαια με τόσα εκατομμύρια πωλήσεις αυτά τα cents κέρδος είναι σημαντικά και η Nintendo θέλει μεγάλο περιθώριο κέρδους

Από την άλλη αν δεν είχε και τόσο χρήμα δεν θα ήταν η νιντεντο που ξέρουμε με τα θετικά που ξέρουμε που δεν έχουν οι υπόλοιποι, μην κοιτάμε μόνο τα αρνητικά

Οπότε το μόνο ουσιαστικό θέμα το οποίο φυσικά δεν θα έπρεπε να συζητάμε είναι η ποιότητα του hardware που δεν θα έπρεπε να υπάρχει ούτε το παραμικρό πρόβλημα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mansa2k είπε

Βρίσκω τίμια την πολιτική της Ν σχετικά με την εσωτερική μνήμη και εξηγώ. Δεν προτιμούν όλοι ψηφιακά παιχνίδια επομένως δεν βρίσκω κανένα λόγο ένα μέρος του κοινού να χρεωθεί για κάτι που δεν προτιμά. 

Δε καταλαβες κατι. Ειναι ΗΔΗ ακριβο για μηχανημα ΧΩΡΙΣ σκληρο. ΗΔΗ το κοινο εχει χρεωθει αδικα, ετσι κ αλλιως. Τελος παντων, πραγματικα μακαρι να υπηρχε καποιος τροπος να της δωσει καποιος ενα μαθημα. Πραγματικα. :(

Επεξ/σία από Obiwan88
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια 64αρα κάρτα αλλά γεμίζει και είμαι στο σβήνω ξεσβηνω συνέχεια. Σκεφτο.αι να πάρω μια 128αρα ή 256 άρα (νομίζω την βλέπει την τελευταία, έτσι δεν είναι?). Έπρεπε όμως να μην είχε όντως 32 gb  όταν αγοράζεις. Μια 128 άρα μνήμη εντός του μηχανήματος εννοώ θα ήταν καλή και μετά να είχε χώρο όπως και έχει για επιπλέον χώρο. Τα 32gb μεταξύ μας είναι κοροϊδία εν έτη 2020 και για το 2017 στο λανσάρισμα πάλι κοροϊδία ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Obiwan88 είπε

Δε καταλαβες κατι. Ειναι ΗΔΗ ακριβο για μηχανημα ΧΩΡΙΣ σκληρο. ΗΔΗ το κοινο εχει χρεωθει αδικα, ετσι κ αλλιως. Τελος παντων, πραγματικα μακαρι να υπηρχε καποιος τροπος να της δωσει καποιος ενα μαθημα. Πραγματικα. :(

https://www.techtimes.com/articles/204243/20170407/how-much-does-the-nintendo-switch-cost-to-make-its-257.htm

Αν ισχύει η τιμή είναι λογική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Switch κατά την κυκλοφορία του κόστιζε $257, πολύ κοντά στο MSRP των $300, που συμπεριλαμβάνει και το κέρδος του μεταπωλητή. Από τότε όμως πολλά πράγματα αλλάξανε, όπως scaling up της παραγωγής, η μνήμη είναι πλέον πολύ φθηνότερη, οι SDs ξεχωριστά το ίδιο, κλπ. Θα μπορούσε άνετα να έχει μειώσει την τιμή της κονσόλας ή έστω να αυξήσει την εσωτερική μνήμη, αλλά από μια εταιρία που 3+ χρόνια μετά δεν έχει φτιάξει σοβαρό και λειτουργικό θέμα hardware, τι περιμένουμε;
Από την άλλη, θα μπορούσε να έχει μεριμνήσει για το τσίρκο που είναι η κάρτα για τα παιχνίδια, ώστε να μην χρειάζεται να πετάνε πολλοί (ίσως πλέον οι περισσότεροι) μισά παιχνίδια μέσα στο κουτί ή και μόνο κωδικούς. Αλλά όσο τα ζώα αγοράζουμε, δεν τους νοιάζει.

edit: Και για του λόγου το αληθές, εν έτη 2020 και εν μέσω πανδημίας, εδώ είναι οι τιμές που βρίσκει κάποιος τα εξαρτήματα του Switch. Ακόμα και έτσι είναι αρκετά πιο φθηνό από την τιμή πώλησης του Switch, πόσο μάλλον αν τα παίρνεις στα εκατομμύρια κομμάτια.

 

2 ώρες πριν, mansa2k είπε

Βρίσκω τίμια την πολιτική της Ν σχετικά με την εσωτερική μνήμη και εξηγώ. Δεν προτιμούν όλοι ψηφιακά παιχνίδια επομένως δεν βρίσκω κανένα λόγο ένα μέρος του κοινού να χρεωθεί για κάτι που δεν προτιμά. Επίσης είναι πολύ πιο τίμιο να επιλέγει ο καταναλωτής το μέγεθός της χωρητικότητας που τον καλύπτει. Στην τελική οι micro sd είναι αρκετά φτηνές πλέον και δεν τίθεται θέμα. Να θυμίσω κάποτε οι κονσόλες μας χρέωναν κάρτες μνήμης οι οποίες δεν είχαν άλλη χρήση πέρα από την κονσόλα που προοριζόντουσαν σε σχέση με τις κοινές κάρτες sd σήμερα.

Σοβαρά τώρα; Αυτό είναι το επιχείρημά σου υπέρ της Nintendo; Τι έκαναν κονσόλες πριν από 20 χρόνια (ή μια μια που πήγε άκλαυτη πριν από 10); Εγώ πάλι λέω να γυρίσουμε στην ίδια εποχή, που τουλάχιστον παίρναμε παιχνίδι έτοιμο μέσα στο κουτί, και δεν χρειαζόμασταν υποχρεωτικά εξτραδάκια για να παίξουμε (ούτε να κατεβάζουμε με τις ώρες, είτε λόγο μεγέθους, είτε γιατί το wifi είναι και αυτό ελατοματικό). 😑

 

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Ε ναι θα μπορούσε να έχει 128

Αν εμείς τις παίρνουμε στο 20αρικο για αυτούς θα έβγαινε ξεφτίλα η τιμή και ας ανέβαινε άλλο ένα 10αρικο η τιμή στην τελική να μην καθόμαστε να το κουβεντιάζουμε καν

Βέβαια με τόσα εκατομμύρια πωλήσεις αυτά τα cents κέρδος είναι σημαντικά και η Nintendo θέλει μεγάλο περιθώριο κέρδους

Από την άλλη αν δεν είχε και τόσο χρήμα δεν θα ήταν η νιντεντο που ξέρουμε με τα θετικά που ξέρουμε που δεν έχουν οι υπόλοιποι, μην κοιτάμε μόνο τα αρνητικά

Οπότε το μόνο ουσιαστικό θέμα το οποίο φυσικά δεν θα έπρεπε να συζητάμε είναι η ποιότητα του hardware που δεν θα έπρεπε να υπάρχει ούτε το παραμικρό πρόβλημα

Εσένα η λύση σου μετά από δυο σελίδες κράξιμο στην Nintendo είναι να τους δώσουμε και άλλα λεφτά; Λογικό... 😑😑


Για να δούμε και αυτό το post σε πόσα nanosecond θα διαγραφεί.

Επεξ/σία από non-serviam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 minutes ago, Obiwan88 said:

Δε καταλαβες κατι. Ειναι ΗΔΗ ακριβο για μηχανημα ΧΩΡΙΣ σκληρο. ΗΔΗ το κοινο εχει χρεωθει αδικα, ετσι κ αλλιως. Τελος παντων, πραγματικα μακαρι να υπηρχε καποιος τροπος να της δωσει καποιος ενα μαθημα. Πραγματικα. :(

Τι σχέση έχει η εσωτερική μνήμη με την τιμή του προϊόντος; 

Και ποιός αγοράζει οποιοδήποτε gadget με γνώμονα την μνήμη; Υπήρχε άνθρωπος που είπε "δεν παίρνω PS4, έχει μόνο 500GB σκληρό"; Υπήρξε άνθρωπος που είπε για συσκευή που κουμπώνει microSD "θα πάρω αυτό το κινητό αντί για το άλλο γιατί έχει διπλάσια ROM"; 

Ποτέ, κανένας, λέω εγώ. 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Obiwan88 είπε

Δε καταλαβες κατι. Ειναι ΗΔΗ ακριβο για μηχανημα ΧΩΡΙΣ σκληρο. ΗΔΗ το κοινο εχει χρεωθει αδικα, ετσι κ αλλιως. Τελος παντων, πραγματικα μακαρι να υπηρχε καποιος τροπος να της δωσει καποιος ενα μαθημα. Πραγματικα. :(

Το κοινό έχει ήδη χρεωθεί άδικα...μάλιστα. Παιδιά δεν ξέρω αν τα λέτε επειδή τα πιστεύετε ή αν προσπαθείτε να τρολάρετε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...