Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Σημερα δοκιμασα το RFA. Καλα αυτο πρεπει να κανει δουλεια ε, στην αρχη σκεφτομουν μηπως ειναι τελειως μουφα, αλλα οχι. Μονο προβλημα πως γλυστραει το strap απο το μπουτι, αλλα ημουν με φορμα, ισως με βερμουδα να ειναι καλυτερα. 

 

Ερωτηση: Εχω ενα Note 10 κινητο με ταχυφορτιστη κλασικα. Να επιχειρησω να φορτισω με τον φορτιστη αυτο το Switch ή θα μου καψει τα παντα? Κατι πηρε το ματι μου για τα 3rd party...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, stormrain είπε

Σημερα δοκιμασα το RFA. Καλα αυτο πρεπει να κανει δουλεια ε, στην αρχη σκεφτομουν μηπως ειναι τελειως μουφα, αλλα οχι. Μονο προβλημα πως γλυστραει το strap απο το μπουτι, αλλα ημουν με φορμα, ισως με βερμουδα να ειναι καλυτερα. 

Ερωτηση: Εχω ενα Note 10 κινητο με ταχυφορτιστη κλασικα. Να επιχειρησω να φορτισω με τον φορτιστη αυτο το Switch ή θα μου καψει τα παντα? Κατι πηρε το ματι μου για τα 3rd party...

Ναι νομίζω ότι κάνει δουλίτσα. Αρκεί κάποιος να μην το αφήσει και συνεχίζει να γυμνάζεται. Να το βάλει σε πρόγραμμα. Σε μένα δεν γλυτράει το strap αλλά το αφήνω πάνω σε σορτσάκι αθλητικό, λεπτό και το κλείνω πιο πιεστικά, όχι τόσο όσο να με ενοχλεί όμως.

Multiplayer που ρώτησε ο άλλος φίλος μαζί φυσικά και δεν έχει. Ε πως θα μπορούσε; Ένα ring είναι. Αλλά κρατάει σκορ νομίζω (δεν έχω πολύ ασχοληθεί) και μπορεί να υπάρχει "ανταγωνισμός" εκεί. Επίσης μπορεί ο ένας στον άλλον να του κάνει δωράκια χρήματα εφόσον είναι κλειστό το switch και γίνονται επαναλήψεις στο ring. Μέχρι 500 επαναλήψεις την ημέρα δέχεται για 500 νομίσματα.

Για το Note δεν ξέρω.. 🤔

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarafo είπε

Ναι νομίζω ότι κάνει δουλίτσα. Αρκεί κάποιος να μην το αφήσει και συνεχίζει να γυμνάζεται. Να το βάλει σε πρόγραμμα. Σε μένα δεν γλυτράει το strap αλλά το αφήνω πάνω σε σορτσάκι αθλητικό, λεπτό και το κλείνω πιο πιεστικά, όχι τόσο όσο να με ενοχλεί όμως.

Multiplayer που ρώτησε ο άλλος φίλος μαζί φυσικά και δεν έχει. Ε πως θα μπορούσε; Ένα ring είναι. Αλλά κρατάει σκορ νομίζω (δεν έχω πολύ ασχοληθεί) και μπορεί να υπάρχει "ανταγωνισμός" εκεί. Επίσης μπορεί ο ένας στον άλλον να του κάνει δωράκια χρήματα εφόσον είναι κλειστό το switch και γίνονται επαναλήψεις στο ring. Μέχρι 500 επαναλήψεις την ημέρα δέχεται για 500 νομίσματα.

Για το Note δεν ξέρω.. 🤔

Για το multi εννοώ εναλλάξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Για το multi εννοώ εναλλάξ...

Μπα όχι. Απλά εάν θα θέλατε με την γυναίκα σου για εναλλάξ να κάνατε στο custom που έχουν προσθέσει στην αρχή και μετά κάνεις jogging και βάζεις ποιές πίστες θέλεις και μήπως θέλετε όταν τελειώνει ο ένας την μία πίστα να συνεχίζει την επόμενη πίστα ο άλλος. Ίσως να έχει και ασκήσεις κανονικές πέρα από το απλό τρέξιμο αλλά δεν το έχω πολύ ψάξει. Είμαι πιο πολύ του single player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερωτηση σε οσους εχουν το RFA, σας ξεφορτιζει ψιλογρηγορα το δεξι controller που ειναι πανω στο ring? Εκανα σημερα κανενα μισαωρο και οταν το εβγαλα ειχε ενα λαμπακι ενω το αλλο ειχε παραπανω. 

Γενικα τι διαρκεια μπαταριας εχουν τα controllers πανω κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, stormrain είπε

Ερωτηση σε οσους εχουν το RFA, σας ξεφορτιζει ψιλογρηγορα το δεξι controller που ειναι πανω στο ring? Εκανα σημερα κανενα μισαωρο και οταν το εβγαλα ειχε ενα λαμπακι ενω το αλλο ειχε παραπανω. 

Γενικα τι διαρκεια μπαταριας εχουν τα controllers πανω κατω?

Αν εννοείς τα λαμπάκια πάνω στα joycons είναι ενδεικτικά σχετικά με ποιο νούμερο χειριστήριο έχει αναλάβει το καθένα:

spacer.pngjoycons_controllers_order.png.8fffafd68b0977a48328a85ad7683933.png

Τα ίδια ισχύουν και για τα pro controllers. Η ένδειξη μπαταρίας για τα χειριστήρια προσφέρεται μέσα από την αντίστοιχη εφαρμογή με το ανάλογο εικονίδιο στο κεντρικό μενού του συστήματος. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Αν εννοείς τα λαμπάκια πάνω στα joycons είναι ενδεικτικά σχετικά με ποιο νούμερο χειριστήριο έχει αναλάβει το καθένα:

imageproxy.php?img=&key=1845fd3b90269583joycons_controllers_order.png.8fffafd68b0977a48328a85ad7683933.png

Τι βλακείες είναι αυτές, σαν binary έπρεπε να λειτουργούν τα led για να δείχνει τον αριθμό. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stormrain είπε

Ερωτηση σε οσους εχουν το RFA, σας ξεφορτιζει ψιλογρηγορα το δεξι controller που ειναι πανω στο ring? Εκανα σημερα κανενα μισαωρο και οταν το εβγαλα ειχε ενα λαμπακι ενω το αλλο ειχε παραπανω. 

Γενικα τι διαρκεια μπαταριας εχουν τα controllers πανω κατω?

Ναι αυτό που είναι στο ring ξεφορτιζει πιο γρήγορα επειδή χρησιμοποιεί πάρα πολύ την δόνηση. Εάν θες έχει επιλογή να χαμηλώσεις την ένταση τής. 

Τώρα για την διάρκεια νομίζω ότι κρατάνε λιγότερο στο ring fit adventures σε σχέση με το όταν παίζω κάποιο άλλο παιχνίδι. Αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 26ska είπε

Ρε παιδιά αν θέλω να πάρω το switch μαζί μου χωρίς το dock, πως το φορτίζω;

Πάρε μονάχα το καλώδιο ρεύματος που βάζεις στο dock😉

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις powerbank ή και φορτιστη από κινητά αλλά και στις 2 περιπτώσεις δεν τα εχω δοκιμάσει οποτε δεν ξέρω τι ακριβώς πρέπει να αγοράσεις από καλώδιο ώστε να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα στην κονσόλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stormrain είπε

Σημερα δοκιμασα το RFA. Καλα αυτο πρεπει να κανει δουλεια ε, στην αρχη σκεφτομουν μηπως ειναι τελειως μουφα, αλλα οχι. Μονο προβλημα πως γλυστραει το strap απο το μπουτι, αλλα ημουν με φορμα, ισως με βερμουδα να ειναι καλυτερα. 

Ερωτηση: Εχω ενα Note 10 κινητο με ταχυφορτιστη κλασικα. Να επιχειρησω να φορτισω με τον φορτιστη αυτο το Switch ή θα μου καψει τα παντα? Κατι πηρε το ματι μου για τα 3rd party...

Όχι θα έλεγα. Είναι μεγάλο ρίσκο.

Αποδείχτηκε ότι το switch ΔΕΝ έχει 100% συμβατότητα με το usb C, αν και  χρησιμοποιεί μεγάλο μέρος του προτύπου στο σχεδιασμό κ.ο.κ.

Ειδικότερα βρέθηκε ότι δεν υπακούει στο στάνταρτ μεταφοράς ρεύματος (νομίζω διαφορά ~1V και "παιχνιδίσματα" με τα Α ) που το κάνει πολύ, πολύ επίφοβο σε οτιδήποτε εκτός από nintendo προϊόντα. Εάν ψαχτείς θα δεις ότι κάποια τρίτα ντοκ έκαψαν switch πριν μήνες μετά από update της nintendo. Μέχρι τότε λειτουργούσαν δίχως πρόβλημα. Μιλάμε για γενικά "καλά" προϊόντα και όχι τις τελευταίες σκάρτες κινεζιές. 

|

Προσωπικά θα συμβούλευα μόνο αυθεντικά προϊόντα για οτιδήποτε έχει σχέση με dock και φόρτιση. Ειδάλλως είναι μεγάλο ρίσκο και αποδεδειγμένα μπορεί ανά πάσα στιγμή - με ένα update ή απλά λόγω αλλαγής συνθηκών - να κάψεις την συσκευή.

|

BTW:Γενικά πιστεύω ότι ταχυφορτιστής καλό είναι να χρησιμοποιείται για συμβατά κινητά μόνο αν και θεωρητικά όλα είναι backward συμβατά με τα "απλά" κινητά. Προσωπικά δεν θα ήθελα να ρισκάρω ένα κινητό που δεν υποστηρίζει π.χ. dash charge να "φάει" κατά λάθος τα έξτρα Α λόγω π.χ. αστοχίας. Γενικά οι περισσότεροι δεν θα δουν προβλήματα, αλλά με τόσα λεφτά που κάνουν οι συσκευές πια, δεν αξίζει πιστεύω το ρίσκο. Καλύτερα "αργοί" φορτιστές όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο από την ίδια εταιρεία ή ειδικά σχεδιασμένο για αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, LongTom είπε

BTW:Γενικά πιστεύω ότι ταχυφορτιστής καλό είναι να χρησιμοποιείται για συμβατά κινητά μόνο αν και θεωρητικά όλα είναι backward συμβατά με τα "απλά" κινητά. Προσωπικά δεν θα ήθελα να ρισκάρω ένα κινητό που δεν υποστηρίζει π.χ. dash charge να "φάει" κατά λάθος τα έξτρα Α λόγω π.χ. αστοχίας. Γενικά οι περισσότεροι δεν θα δουν προβλήματα, αλλά με τόσα λεφτά που κάνουν οι συσκευές πια, δεν αξίζει πιστεύω το ρίσκο. Καλύτερα "αργοί" φορτιστές όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο από την ίδια εταιρεία ή ειδικά σχεδιασμένο για αυτό.

Ευχαριστω για τη βοηθεια. Ενταξει ετσι οπως το εθεσες δεν παιζει να το φορτισω με αλλον φορτιστη τελικα. :D :D 

Παρεμπιπτοντως συμφωνω απολυτα για τους ταχυφορτιστες, εννοουσα αυτον που ειχε η συσκευη στο κουτι και ειναι  by default fast charger.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stormrain είπε

Ευχαριστω για τη βοηθεια. Ενταξει ετσι οπως το εθεσες δεν παιζει να το φορτισω με αλλον φορτιστη τελικα. :D :D 

Παρεμπιπτοντως συμφωνω απολυτα για τους ταχυφορτιστες, εννοουσα αυτον που ειχε η συσκευη στο κουτι και ειναι  by default fast charger.

Κοίτα μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Κατάλαβα τι γράφεις, απλά ήταν ένα σχόλιο για ανάλογες περιπτώσεις που πολλοί χρησιμοποιούν ότι βρίσκουν σε όλες τις συσκευές στο σπίτι.

Προσωπικά θεωρώ ότι να χρησιμοποιείς fast chargers σε κανονικά ή άλλης τεχνολογίας κινητά είναι ρίσκο, μικρό έως πολύ μικρό μεν, αλλά υπαρκτό δε. 

|

Υπάρχουν πολλά βίδεα στο γιουτουμπ για το θέμα. Κυρίως αυτά μετά το 2019Q3, δηλαδή μετά την "κρίση" με τα bricked, για να δεις λεπτομέρειες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την τελευταία εβδομάδα έχω λιώσει με το RFA σε σημείο να έχω αφήσει στην άκρη για λίγο το dragon quest 11. Όσο για το strap που λέτε ότι γλιστράει, φοράμε κοντό σορτσάκι και το strap κατευθείαν πάνω στο μπούτι, να μην μεσολαβεί ύφασμα και δεν κουνιέται καθόλου από την θέση του, χωρίς μάλιστα να χρειαστεί να το σφίξουμε πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...