Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Just now, christos_75 said:

εγω δεν πηρα κανενα μνμ παντως. Βρηκα τον κωδικο online ;)

Ok, κάνω λάθος τότε.

Με διαφορά το καλύτερο πακέτο που έχει παίξει μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή φίλος ενδιαφέρεται, το SMO είναι physical στην προσφορά, σωστά;

Επίσης τον Νοέμβρη ήταν εξίσου καλή προσφορά στα 270 για ούτε μια μέρα, εκεί και αν ήταν όποιος προλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, nzeppos said:

Για μένα καλώς ή κακώς λέει, γιατί εκτός του ήδη υπάρχοντος backlog σε PS4/Xbox αυτά που θεωρώ στο Switch "καλά" παιχνίδια (ή τελοσπάντων του γούστου μου) ζήτημα να είναι 5-6 τίτλοι το πολύ.

Τα υπόλοιπα είναι είτε multiplatform που τα έχω ήδη ή μπορώ να τα βρω πολύ πιο φτηνά σε PC (πχ. το Ace Attorney που μόλις ξεκίνησα), είτε παλιές κυκλοφορίες τύπου XCOM/Bioshock που έπαιξα πριν χρόνια και πλέον δεν με ενδιαφέρουν, είτε ΑΑΑ τίτλοι που τους παίζω εδώ και καιρό σε CEMU emulator (BOTW, Mario Kart 8, DK Tropical Freeze), είτε δεν είναι της προτίμησής μου παρά τις υψηλές βαθμολογίες (πχ. το κατά τ' άλλα εξαιρετικό Three Houses).

Διαβάζοντας καμια 20αριά σελίδες πίσω στη συζήτηση εδώ, νομίζω το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήταν το Astral Chain, άντε και το Luigi's Mansion 3.

Τελοσπάντων, δεν κατηγορώ την κονσόλα ή τη Nintendo. Και με αυτά που έχω τώρα είμαι βέβαιος ότι θα περάσω αρκετό καιρό αναμένοντας να κυκλοφορήσει κάτι νέο, ενώ παράλληλα ψάχνω και για παιχνίδια που πιθανώς να μου έχουν διαφύγει. Προσωπικά όμως θα περίμενα περισσότερα ΑΑΑ exclusives σε μια κονσόλα 3 ετών, αλλά αυτό ήταν κάτι που γνώριζα πριν την αγοράσω.

Το backlog απλά περιορίζει το διαθέσιμο χρόνο βέβαια και το πόσο θες να αγοράσεις άλλα παιχνίδια. Δεν αλλάζει ούτε τον αριθμό ούτε την ποιότητα των υπολοίπων διαθέσιμων τίτλων. 

Επίσης το πόσα είναι του γούστου σου δεν είναι το ίδιο με το πόσα είναι τα καλά παιχνίδια ενώ και το ότι παίζεις κάποια εδώ και καιρό σε emulator απλά μειώνει τον αριθμό για εσένα και όχι για την κονσόλα. 

Γενικά προφανώς και μετράει το γούστο του καθενός μας αλλά αυτό δεν αλλάζει το πόσα παιχνίδια έχει μια κονσόλα αλλά το πόσα ενδιαφέρουν εμάς. 

Δεν ξέρω πάντως αν τα άλλα 2 είχαν περισσότερα exclusives στα πρώτα 3 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Version 2 ναι ειναι η καλυτερη προσφορα αυτη μιας και αν δεν κανω λαθος ειναι η μονη που εχει βγει μαζι με παιχνιδι. Οι προηγουμενες προσφορες σε V2 ηταν για σκετη κονσολα.

Εχει παιξει και χαμηλοτερα το Switch περυσι παντως αλλα για Version 1. 230 με 2 παιχνιδια δωρο(μεσω επιστροφης βεβαια).

Γενικα ειπαμε,ειναι τελειως λαχειο τι προσφορες θα βγουν για κονσολες Switch μιας και ειναι απο μεμονωμενες αλυσιδες συνηθως.

Δυστηχως δεν βλεπουμε αναλογες προσφορες/κινησεις στα ιδια τα παιχνιδια :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickTG είπε

Το backlog απλά περιορίζει το διαθέσιμο χρόνο βέβαια και το πόσο θες να αγοράσεις άλλα παιχνίδια. Δεν αλλάζει ούτε τον αριθμό ούτε την ποιότητα των υπολοίπων διαθέσιμων τίτλων. 

Επίσης το πόσα είναι του γούστου σου δεν είναι το ίδιο με το πόσα είναι τα καλά παιχνίδια ενώ και το ότι παίζεις κάποια εδώ και καιρό σε emulator απλά μειώνει τον αριθμό για εσένα και όχι για την κονσόλα. 

Γενικά προφανώς και μετράει το γούστο του καθενός μας αλλά αυτό δεν αλλάζει το πόσα παιχνίδια έχει μια κονσόλα αλλά το πόσα ενδιαφέρουν εμάς. 

Δεν ξέρω πάντως αν τα άλλα 2 είχαν περισσότερα exclusives στα πρώτα 3 χρόνια. 

Άδικο δεν έχεις αλλά αν εμένα δεν μου αρέσουν τα jrpg και η κονσόλα φημίζεται για την ποιότητα και ποσότητα των jrpg της, εμένα τι με νοιάζει; Δεν πρόκειται να τα παίξω στο Switch, ό,τι και να λένε οι κριτικές. Τίτλοι σαν το Animal Crossing παίζονται ήδη σε PC emulator, αν και όχι με τεράστια επιτυχία. Αν σε κάποιους μήνες οι εν λόγω emulators βελτιωθούν δραματικά ή αν η Nintendo διαθέσει όλους τους καλούς τίτλους του WiiU σε Switch και άρα ο κόσμος εν δυνάμει μπορεί να τα παίξει όλα αυτά στο PC του, δεν μειώνεται η απήχηση που θα έχει η κονσόλα στο καταναλωτικό κοινό έστω και με πλάγιους τρόπους;

Δεν φταίει το ίδιο το Switch βέβαια. Απλώς όταν ξεκίνησα το ψάξιμο είχα την ελπίδα πως θα έβρισκα περισσότερα παιχνίδια του γούστου μου από τα 5-6 γνωστά που παρουσιάζονται σε όλες τις κλασικές λίστες Top 10, 20 ή 30. Αν μέσα στους πολύ δυνατούς τίτλους είναι τα Witcher 3 και Pillars of Eternity 2 που κάποιος έχει ήδη σε άλλα μηχανάκια, με καλύτερα γραφικά και σε κλάσμα της τιμής, τότε τι να  το κάνει το Switch για αυτά τα παιχνίδια; Με παρόμοιους τρόπους στην περίπτωσή μου αφαιρέθηκε έτσι το 90% των ΑΑΑ τίτλων, χωρίς να μειώνεται ούτε στο ελάχιστο η απόλυτη αξία της κονσόλας.

Το Switch είναι πάρα πολύ καλό αλλά δεν "ζει" μέσα σε μια γυάλα, υπάρχουν πολλές παράμετροι για τον καθένα από μας. Άλλος ψάχνει τη φορητότητα, άλλος να παίζει κάτι με τα παιδιά του, άλλος θέλει ντε και σώνει 2-3 exclusive παιχνίδια κ.ο.κ.

Συμφωνώ ότι τα PS4/Xbox πιθανότατα είχαν λιγότερα καλά exclusives τα πρώτα 2-3 χρόνια τους αλλά ούτως ή άλλως δεν συγκρίνω το Switch μαζί τους γιατί δεν επιλέγω το ένα ή το άλλο. Τις πήρα όλες τις κονσόλες και ησύχασα. Αυτό που δεν υπάρχει είναι επαρκής χρόνος για παιχνίδι.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, nzeppos said:

Άδικο δεν έχεις αλλά αν εμένα δεν μου αρέσουν τα jrpg και η κονσόλα φημίζεται για την ποιότητα και ποσότητα των jrpg της, εμένα τι με νοιάζει; Δεν πρόκειται να τα παίξω στο Switch, ό,τι και να λένε οι κριτικές. Τίτλοι σαν το Animal Crossing παίζονται ήδη σε PC emulator, αν και όχι με τεράστια επιτυχία. Αν σε κάποιους μήνες οι εν λόγω emulators βελτιωθούν δραματικά ή αν η Nintendo διαθέσει όλους τους καλούς τίτλους του WiiU σε Switch και άρα ο κόσμος εν δυνάμει μπορεί να τα παίξει όλα αυτά στο PC του, δεν μειώνεται η απήχηση που θα έχει η κονσόλα στο καταναλωτικό κοινό έστω και με πλάγιους τρόπους;

Δεν φταίει το ίδιο το Switch βέβαια. Απλώς όταν ξεκίνησα το ψάξιμο είχα την ελπίδα πως θα έβρισκα περισσότερα παιχνίδια του γούστου μου από τα 5-6 γνωστά που παρουσιάζονται σε όλες τις κλασικές λίστες Top 10, 20 ή 30. Αν μέσα στους πολύ δυνατούς τίτλους είναι τα Witcher 3 και Pillars of Eternity 2 που κάποιος έχει ήδη σε άλλα μηχανάκια, με καλύτερα γραφικά και σε κλάσμα της τιμής, τότε τι να  το κάνει το Switch για αυτά τα παιχνίδια; Με παρόμοιους τρόπους στην περίπτωσή μου αφαιρέθηκε έτσι το 90% των ΑΑΑ τίτλων, χωρίς να μειώνεται ούτε στο ελάχιστο η απόλυτη αξία της κονσόλας.

Το Switch είναι πάρα πολύ καλό αλλά δεν "ζει" μέσα σε μια γυάλα, υπάρχουν πολλές παράμετροι για τον καθένα από μας. Άλλος ψάχνει τη φορητότητα, άλλος να παίζει κάτι με τα παιδιά του, άλλος θέλει ντε και σώνει 2-3 exclusive παιχνίδια κ.ο.κ.

Συμφωνώ ότι τα PS4/Xbox πιθανότατα είχαν λιγότερα καλά exclusives τα πρώτα 2-3 χρόνια τους αλλά ούτως ή άλλως δεν συγκρίνω το Switch μαζί τους γιατί δεν επιλέγω το ένα ή το άλλο. Τις πήρα όλες τις κονσόλες και ησύχασα. Αυτό που δεν υπάρχει είναι επαρκής χρόνος για παιχνίδι.

Δεν διαφωνώ γενικά. 

Απλά είναι διαφορετικό το "Το Switch δεν έχει παιχνίδια" με το "Δεν βρίσκω παιχνίδια που να μου αρέσουν, να μην έχω ή να μην παίζω σε emulator ήδη". 

Αυτό πρακτικά ήθελα να τονίσω. 

Για παράδειγμα για μένα ένα από τα κύρια πλεονεκτήματά του είναι πως είναι και φορητό, οπότε είτε μπορώ να παίξω κάτι σε emulator, είτε το βρίσκω αλλού λίγο φθηνότερα ή ακόμα και να το έχω ήδη λίγη σημασία έχει αν θέλω να το παίζω όπου βρίσκομαι. 

Έτσι ξαφνικά βρίσκεσαι με το Diablo 3 αγορασμένο 3 φορές. :lol:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας και εγώ λοιπόν το switch 2-3 εβδομάδες περίπου και έχοντας και ps4 και xbox1 από day1 με τα exlusives τους(όπως είχα και ps3, xbox360,Wii), μπορώ να παραδεχτώ και εγώ ότι το πήρα αφενός επειδή το ήθελε ο γιος μου και με είχε ζαλίσει, αφετέρου για να παίξω και εγώ 7-8 παιχνίδια δικά τις που έχει η nintendo, έστω και αν και τα έπαιζα μια χαρά στο cemu.  Όλα τα άλλα παιχνίδια προτιμώ να τα χαρώ είτε στο pc είτε στις άλλες κονσόλες.Τα jrpg μου είναι αδιάφορα. Συμφωνώ με αυτά που λέει ο nzeppos με λίγα λόγια.

Αν με ρωτήσει λοιπόν κάποιος αν έχω μετανιώσει για την αγορά του σαφώς και θα έλεγα έχω μετανιώσει γιατί και υπερτιμημένο(για εμένα) είναι και προβληματικό.(Τα ξέρετε καλύτερα τα θεματάκια του είτε τα λένε drifting, είτε χάλια WiFi, που δυστυχώς δεν τα ήξερα πριν).

Το πρώτο(υπερτιμημένο) δεν με χαλάει τόσο πολύ μιας και ήταν επιλογή μου, ξέροντας τι παιχνίδια/διασκέδαση προσφέρει.

Το δεύτερο(προβληματικό)όμως είναι απαράδεκτο μετά από 3 χρόνια από το λανσάρισμα τις κονσόλας να υπάρχουν ακόμα αυτά τα προβλήματα. Αν τα γνώριζα φυσικά δεν θα έπαιρνα την κονσολίτσα τώρα αλλά όταν και εάν έβγαζαν μια βελτιωμένη και χωρίς προβλήματα έκδοση τις. 

Αυτή είναι απλά και η δικιά μου γνώμη, και όπως γνωρίζουμε χρόνια τώρα, όλοι έχουμε και από μία.  :D

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Έχοντας και εγώ λοιπόν το switch 2-3 εβδομάδες περίπου και έχοντας και ps4 και xbox1 από day1 με τα exlusives τους(όπως είχα και ps3, xbox360,Wii), μπορώ να παραδεχτώ και εγώ ότι το πήρα αφενός επειδή το ήθελε ο γιος μου και με είχε ζαλίσει, αφετέρου για να παίξω και εγώ 7-8 παιχνίδια δικά τις που έχει η nintendo, έστω και αν και τα έπαιζα μια χαρά στο cemu.  Όλα τα άλλα παιχνίδια προτιμώ να τα χαρώ είτε στο pc είτε στις άλλες κονσόλες.Τα jrpg μου είναι αδιάφορα. Συμφωνώ με αυτά που λέει ο nzeppos με λίγα λόγια.

Αν με ρωτήσει λοιπόν κάποιος αν έχω μετανιώσει για την αγορά του σαφώς και θα έλεγα έχω μετανιώσει γιατί και υπερτιμημένο(για εμένα) είναι και προβληματικό.(Τα ξέρετε καλύτερα τα θεματάκια του είτε τα λένε drifting, είτε χάλια WiFi, που δυστυχώς δεν τα ήξερα πριν).

Το πρώτο(υπερτιμημένο) δεν με χαλάει τόσο πολύ μιας και ήταν επιλογή μου, ξέροντας τι παιχνίδια/διασκέδαση προσφέρει.

Το δεύτερο(προβληματικό)όμως είναι απαράδεκτο μετά από 3 χρόνια από το λανσάρισμα τις κονσόλας να υπάρχουν ακόμα αυτά τα προβλήματα. Αν τα γνώριζα φυσικά δεν θα έπαιρνα την κονσολίτσα τώρα αλλά όταν και εάν έβγαζαν μια βελτιωμένη και χωρίς προβλήματα έκδοση τις. 

Αυτή είναι απλά και η δικιά μου γνώμη, και όπως γνωρίζουμε χρόνια τώρα, όλοι έχουμε και από μία.  :D

Εκ των πραγμάτων όμως αποτελείς μειοψηφία

Και το να παίζεις στο switch δεν είναι το ίδιο με το να παίζεις στο pc, αυτό το κομμάτι της εμπειρίας ειδικά στο φορητό μέρος είναι κομμάτι της επιτυχίας του

Επίσης τα διάφορα ιαπωνικά παιχνίδια και jrpgs δέχομαι απόλυτα να μην σου αρέσουν, αλλά κάποια από αυτά είναι μεγάλα ονόματα και κάνουν σημαντικές πωλήσεις και η μη ύπαρξη τους σε άλλα συστήματα και πιο συγκεκριμένα στο Xbox είναι και λόγος που είναι ανύπαρκτοι στην αγορά της Ιαπωνίας, πέρα από το ότι πολλοί από αυτούς έχουν και τεράστια απήχηση στη δύση

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αν βάλουμε στη κουβέντα τους emus και γενικότερα πειρατεία ή απόλυτες τιμές καμία κονσόλα δεν έχει τύχη κόντρα στα pc εκτός και την/τις θέλουμε για τα οποία αποκλείστηκα τους. Όλα τα υπόλοιπα είτε βρίσκονται πειρατικά είτε φτηνότερα είτε τρέχουν σαφώς καλύτερα στα pc.

Επεξ/σία από primeragt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είμαι μειοψηφία γιατί πιστεύω πως αν ήμουν πλειοψηφία τότε θα είχαν φτιάξει όλα τα προβλήματα τις κονσόλας με το v.2 αν έβλεπαν ότι δεν τσουλαει σε πωλήσεις.

Για τα jrpg μπορεί να έχεις δίκιο σίγουρα έχουν μεγάλο κοινό στην Ιαπωνία απλά δεν είναι του γούστου μου δεν εννοώ ότι δεν αξίζουν για πάρα πολύ κόσμο.

Μου αρέσουν τα παιχνίδια τις Nintendo για αυτό και πήρα την κονσόλα, δεν μετανιώνω για τα παιχνίδια τις, για την ποιότητα κατασκευής τις μετανιώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...