Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Εντυπωσιάζομαι πάντως που υπάρχει κόσμος ο οποίος δεν γνωρίζει το πρώτο Xenoblade Chronicles. 

Στην Ελλαδα εισαι,λογικο και αναμενομενο αυτο για το xenoblade.

Τα περισσοτερα jrpg (και οχι μονο) ειναι αγνωστα στην χωρα μας για τους περισσοτερους,παρολο που η δημοφιλεστερη κονσολα ειναι το playstation(που και σε αυτο βγαινουν μπολικα). 

Αντε μονο ορισμενα κεντρικα mainstream final fantasy να ειναι λιγο γνωστα επειδη εχουν και περισσοτερη προβολη/διαφημιση.

Και μιας και πιασαμε για xenoblade 

Xenoblade Chronicles: Definitive Edition takes No.1 | UK Charts

https://www.gamesindustry.biz/articles/2020-05-31-xenoblade-chronicles-definitive-edition-takes-no-1-uk-charts

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, anarchy79 είπε

Χαλια ήθελα να γράψω και άλλαξε λόγω του autocorrect. Street fighter kai mortal kombat έπαιζα πριν πολλά χρόνια και μου άρεσαν πολύ. Το πρώτο το είχα και στο  3ds και μου άρεσε. Αλλά το smash δεν με κράτησε. Πάνω από μια δυο φορές δεν έπαιξε ο μικρός και άλλες τόσες εγώ. Ολοκαίνουργιο είναι :).

φυσικα δεν θα το πάρω στο switch.

Ξαναλεω όμως, απόψεις είναι αυτές.

Είναι άρρωστο το σμας, πολύ τοξικό θα σπάσει κάποια μέρα χειριστήριο

Αλλά για μένα η κονσόλα μόνο με αυτό το παιχνίδι και χωρίς τίποτα άλλο αξίζει, έχω παραπάνω ώρες από όλα τα υπόλοιπα μαζί 

Εγώ τώρα το έμαθα δεν είχα ξαναπαίξει, αλλά αν και φίλος των διαφόρων fighting πλέον τα υπόλοιπα μου φαίνονται βαρετά συγκριτικά με αυτό το χαμό που συμβαίνει στο συγκεκριμένο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασα το Borderlands και το Bioshock. Είναι μεταφορές που σέβονται τον εαυτό τους, ως εκεί. Τα 30 καρέ είναι ψιλοανεκτά στο Bioshock, το Borderlands για μένα είναι ζαλιστικό δυστυχώς.

38 minutes ago, Se7en92 said:

εγω δεν εχω καταλαβει

ποιο ειναι το θεμα στο xenoblade?

Ποιά είναι η υπόθεση του game ρωτάς; Ή γιατί το συζητάμε;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Ερωτηση προς τους γνωστες του xenoblade,να βαλω Ιαπωνικο ή Αγγλικο audio???

Πρωτη φορα παιζω το παιχνιδι και ας μην ειμαι καθολου fan των jrpg αλλα τοσα καλα λογια που εχω ακουσει θα του δωσω μια ευκαιρια.

Επισης αυτη την στιγμη εχει ζωντανα καποιο tournament του smash στο καναλι της nintendo στο youtube.Μηπως εχουμε τιποτα νεα για τον χαρακτηρα που θα μπει απο το Arms.

Εμένα το ιαπωνικό dub με κουράζει στα rpg γιατί πρέπει να διαβάζω υπότιτλους στα cutscenes ή τα βίντεο και δεν παρατηρώ τι συμβαίνει στη σκηνή.Το ίδιο παθαίνω και στις ταινίες που δεν είναι αγγλικές και αντί να βλέπω την ταινία καταλήγω να τη διαβάζω γιατί κοιτάω μόνο τους υπότιτλους.Το χειρότερο μου είναι όταν έχουν voice acting και στους npcs και δυσκολεύομαι να διαβάσω αυτά που μου λέει τη στιγμή που τα λέει.Περιμενω πρώτα να τελειώσει και μετά διαβάζω τι είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Δοκίμασα το Borderlands και το Bioshock. Είναι μεταφορές που σέβονται τον εαυτό τους, ως εκεί. Τα 30 καρέ είναι ψιλοανεκτά στο Bioshock, το Borderlands για μένα είναι ζαλιστικό δυστυχώς.

Ποιά είναι η υπόθεση του game ρωτάς; Ή γιατί το συζητάμε;

δεν εχει gyro ^  οχι βεβαια  οτι θα τα αγοραζα ετσι κι αλλιως ... η μεταφορα του xcom 2  btw βγηκε λιιιιιγο καλυτερη απο αυτο που φοβομουνα, εχει καμποσο stutter σε κατι φασεις, το loading ειναι οριακα παναργο, πολλες φορες το framerate πεφτει απο τα 30fps στα 20something, καποιες  σκιες πιξελιαζουν ασχημα και το 720p παει περιπατο λογω dynamic resolution, ολα αυτα σε handheld  mode  παντα ^ 

αμα ειχαμε ακομα καραντινα εννοειται πως θα επαιρνα την εκδοση για  PC που παιζει στα κλειδαδικα  λιγοτερο απο 15 ευρω ΜΑΖΙ με το WOTC expansion ! τωρα που παιζω παλι "στο ποδι" η εκδοση για  switch ειναι μονοδρομος  😕  διαβαζω btw οτι το πρωτο xcom στο vita ητανε ακομα χειροτερο port.

 

Επεξ/σία από SoFGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομαδα. Εχω κρατημενο ενα nintendo switch της προσφορας της προηγουμενης βδομαδας κρατημενο στα public γλυφαδας. Δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα το παραλαβω. Σε περιπτωση που το θελει καποιος pm.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Ερωτηση προς τους γνωστες του xenoblade,να βαλω Ιαπωνικο ή Αγγλικο audio???

Θα είμαι ο πρώτος μάλλον που θα πω ότι συγκεκριμένα για το πρώτο Xenoblade να βάλεις αγγλικό dub. Αυτό γιατί πρόκειται για ένα από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) αγγλικό dub από καθαρά ιαπωνικό παιχνίδι το οποίο ταιριάζει γάντι κιόλας καθώς η δουλειά είναι εξαιρετική. Στο Xenoblade 2 βέβαια τα πράγματα αλλάζουν καθώς η αγγλική είναι πολύ κατώτερη της ιαπωνικής. Μην το σκέφτεσαι καν για το πρώτο όμως, βάζεις αγγλικό και είσαι jet. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Ερωτηση προς τους γνωστες του xenoblade,να βαλω Ιαπωνικο ή Αγγλικο audio???

 

Βάλε το αγγλικό. Όσο ιεροσυλία και αν ακουστεί για κάποιους, το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει προσλάβει Βρετανούς ηθοποιούς (μπορείς κάλλιστα να ξεχωρίσεις και τη σκοτσέζικη προφορά) και έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά πιθανόν το κορυφαίο dub που έχει γίνει σε jrpg. 

 

 

 

Pm ειδικά ο πρωταγωνιστής shulk δίνει ρέστα 

Επεξ/σία από costacurta
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' ότι δέησα να ξεκινήσω το κυνήγι Pokemon σε μια ηλικία που οι άσπρες τρίχες αυξάνονται ανησυχητικά (παίρνω πίσω το κράξιμο που έριχνα στα πιτσιρίκια  πριν 20+ χρόνια όταν αντί να παίζουν μπάλα το καλοκαίρι, έλιωναν μαζικά στο Pokemon Gold), είδα τώρα τα user ratings του Xenoblade και νομίζω είναι τουλάχιστον διθυραμβικά. Οπότε πάω σιγά σιγά να το πάρω κι αυτό... Φέτος το καλοκαίρι δεν βλέπω να μένουν λεφτά για παγωτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, ikaruga24 said:

Θα είμαι ο πρώτος μάλλον που θα πω ότι συγκεκριμένα για το πρώτο Xenoblade να βάλεις αγγλικό dub. Αυτό γιατί πρόκειται για ένα από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) αγγλικό dub από καθαρά ιαπωνικό παιχνίδι το οποίο ταιριάζει γάντι κιόλας καθώς η δουλειά είναι εξαιρετική. Στο Xenoblade 2 βέβαια τα πράγματα αλλάζουν καθώς η αγγλική είναι πολύ κατώτερη της ιαπωνικής. Μην το σκέφτεσαι καν για το πρώτο όμως, βάζεις αγγλικό και είσαι jet. 

Άμα δεν άκουω τον πρωταγωνιστή να τον φωνάζουν "Σούλκου" ξενερώνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα παντως και το ni no kuni στα αγγλικα το επαιξα.

Και στο persona 5 ημουν διαρκως εναλλαγη αγγλικα με Γιαπωνεζικα οπως και στο nier automata.

Στο World of final fantasy μου αρεσε περισσοτερο τι αγγλικο απο το Ιαπωνικο,οπως και στο Dragon Quest.

Γενικα δεν ταιριαζει με ολα τα jrpg το Ιαπωνικο dub.

Το προβλημα του Ιαπωνικου dub ειναι οτι δυστηχως υπαρχουν περιπτωση πχ στις μαχες που πολλες φορες μιλανε οι χαρακτηρες,χωρις υποτιτλους απο κατω.Αρα στην ουσια δεν καταλαβαινεις τι λενε.

Στο octopath traveler ,αν και μου αρεσαν και τα 2,προτιμησα τα Ιαπωνικα και ισως και στο Trials of mana.

Στο Legend of heroes ειναι απο τα λιγα προσωπικα παραδειγματα που τα Ιαπωνικα τα προτιμαω με κλειστα ματια.Κυριολεκτικα του ταιριαζουν γαντι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...