Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Μπόμπα παίζει. Για την ακρίβεια δεν έχει διαφορά από το Pro Controller. Υπάρχουν κάποια games που δεν μπορείς να τα παίξεις με Pro Controller, λόγω του lag και επομένως δεν θα μπορείς ούτε με 8bitdo.

To pro με καλώδιο δεν είναι ενσυρματο; 

 

το λέω γιατί όταν το βγάζω από το καλώδιο (πχ όταν φορτίζει) κάνει σύνδεση εκ νέου, άρα όσο είναι στο καλώδιο πρέπει να είναι ενσύρματη η σύνδεση, άρα δεν πρέπει να έχεις τα αρνητικά του lag από το bt 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Πάρα πολύ σωστά 😜 

 

2 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Προσεξε ομως χανεις το gyro.Δυστηχως το xbox controller δεν εχει σε αντιθεση με του ps4.Eιναι πιο κοντα το χειρηστηριο του ps4 με του switch.Το μονο που δεν εχει ειναι το hd rumble.

Και πιστεψε με θα το θες το gyro aiming,ειδικα στο Botw.

 

Μετά τα παραπάνω σχόλια θα πάω για Pro controller :P
Αν είχα του Ps4 controller θα το διπλοσκεφτόμουν.
To νέο δίλημμα που προκύπτει είναι Pro controller vs της 8bitdo
https://www.skroutz.gr/s/20948330/8Bitdo-SN30-Pro-Black.html

Αλλά θεωρώ και πάλι καλύτερα της nintendo για all around παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, petran91 said:

Μετά τα παραπάνω σχόλια θα πάω για Pro controller :P
Αν είχα του Ps4 controller θα το διπλοσκεφτόμουν.
To νέο δίλημμα που προκύπτει είναι Pro controller vs της 8bitdo
https://www.skroutz.gr/s/20948330/8Bitdo-SN30-Pro-Black.html

Αλλά θεωρώ και πάλι καλύτερα της nintendo για all around παιχνίδια.

Προσωπικά είχα ήδη DS4 και XONE controllers άρα η λύση ήταν προφανής... Extra lag δεν έχει αλλά επειδή παίζω σε projector καρφωμένο στο ταβάνι, άρα το switch είναι σε περίεργη θέση (ουσιαστικά αριστερά μου και 1 μέτρο πιο πάνω από εμένα σε ένα ράφι), δεν μπορώ να πω ότι δεν χάνει ΚΑΝΕΝΑ key press το 8bitdo. Επειδή και το PS4 είναι μαζί με το Switch στο ίδιο ράφι, αντίστοιχα το DS4 δεν χάνει ΚΑΝΕΝΑ key press όταν είναι συνδεδεμένο στο PS4 και όχι στο Switch. 

Βέβαια από την άλλη δεν έχω Pro Controller για να μπορώ να πω αν σε περίεργες συνθήκες τοποθέτησης λειτουργεί το ίδιο 100% απροβλημάτιστα με το combo PS4/DS4.

Γενικά πάντως η εργοστασιακή λύση είναι σχεδόν πάντα η καλύτερη, ωστόσο δεν έχει πάρει το μάτι μου καθόλου γκρίνια για το 8bitdo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, logistoulis είπε

To pro με καλώδιο δεν είναι ενσυρματο; 

το λέω γιατί όταν το βγάζω από το καλώδιο (πχ όταν φορτίζει) κάνει σύνδεση εκ νέου, άρα όσο είναι στο καλώδιο πρέπει να είναι ενσύρματη η σύνδεση, άρα δεν πρέπει να έχεις τα αρνητικά του lag από το bt 

Υπάρχει επιλογή για ενσύρματη σύνδεση στις ρυθμίσεις του συστήματος, κοίτα εδώ. Έλεγξε και για τυχόν updates με το χειριστήριο συνδεδεμένο.

11 λεπτά πριν, petran91 είπε

Μετά τα παραπάνω σχόλια θα πάω για Pro controller :P
Αν είχα του Ps4 controller θα το διπλοσκεφτόμουν.
To νέο δίλημμα που προκύπτει είναι Pro controller vs της 8bitdo
https://www.skroutz.gr/s/20948330/8Bitdo-SN30-Pro-Black.html

Αλλά θεωρώ και πάλι καλύτερα της nintendo για all around παιχνίδια.

Δεν γνωρίζω για το 8Bitdo αλλά το pro της Ν παρουσιάζει θέματα με το dpad ο οποίος παραείναι ευαίσθητος. Αναφέρθηκε και πρόσφατα στο θέμα επομένως δεν το διόρθωσαν ακόμα όπως και τα joycondrift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρέπει να το έχω αφήσει ανοικτό γιατί σίγουρα κάνει εκ νέου σύνδεση με το καλώδιο ή χωρίς, θα το τσεκάρω 

 

θα δοκιμάσω να παίξω σμας το απόγευμα με ενσύρματο να δω αν θα δω διαφορά (ευτυχώς το καλώδιο έχει σχετικά καλό μήκος) , σε άλλα fighting έβλεπα και θεωρητικά ενοχλεί, εδώ έχω συνηθίσει ασύρματα καμιά φορά ξεχνάω να βάλω ethernet και παίζω με wifi που είναι επιπλέον lag 

 

βέβαια αυτά είναι να 'χαμε να λέγαμε η γυναίκα τους τσακίζει στα 5-6 mil με τα joy cons , της έδωσα να δοκιμάσει pro controller και έπεσε 600 χιλιάρικα πήγε να μου το φέρει στο κεφάλι , μόνο joy cons

 

εγώ χθες κατάφερα μετά από πολλή προσπάθεια να ξαναφτάσω στο 1.5 mil ήμουν 150Κ το σαββατοκύριακο, ο καλύτερος άσχετος παίκτης στην ιστορία του smash , τα παίρνω κρανίο και πέφτω στα τάρταρα σε gsp

 

 

όσο για την άλλη παιχνδιδάρα το astral chain λέει 20 ώρες στο how long to beat, εγώ είμαι ήδη 20 ώρες και δεν έχω βγάλει ακόμα το 6ο chapter, κάθομαι και ψάχνω όσο πιο πολλά πράγματα μπορώ θα μου πάει 40ωρο+  σίγουρα και κάθε βράδυ κοιμάμαι 3 εξαιτίας του 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτάω κι εγώ για το Pro Controller γιατί τα 3rd party knock offs δεν τα πολυεμπιστεύομαι, ενώ η διαφορά στις τιμές είναι σημαντική αλλά όχι τεράστια. Κάποια που πουλάνε οι γνωστές αλυσίδες στα 25-35 ευρώ είναι εντελώς μέτρια (φαίνονται ακόμα και με το μάτι), κάποια άλλα προτεινόμενα που έχει το Amazon στις 35 λίρες είναι μεν αξιοπρεπή αλλά παίρνουν μπαταρίες και δεν φορτίζονται με καλώδιο. Έχω κάμποσες μπαταρίες Eneloop που στο χειριστήριο του Xbox One χρειάζονται φόρτιση μια φορά το μήνα και αν, αλλά τελικά αν το Pro Controller βρεθεί σε λογική τιμή (μέχρι 60 ευρώ) πιστεύω αξίζει περισσότερο τον κόπο για ευνόητους λόγους.

DS4 δυστυχώς έχω μόνο ένα, δεν πολυψήνομαι να πάρω δεύτερο και εκτός από το θέμα της άθλιας μπαταρίας, δεν θέλω να το χρησιμοποιώ μία για PS4, μία για Switch αφού οι κονσόλες κάθονται δίπλα-δίπλα. Επίσης ο αντάπτορας της 8bitdo αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 25 ευρώ στο Σκρουτζ με μεταφορικά, που δεν τα λες και λίγα. Προσωπικά προτιμώ να πάω απευθείας στο Pro Controller, ειδικά αν πετύχω μία από τις συχνές εκπτώσεις του Amazon στις 50 λίρες και τα μεταφορικά συνδυαστούν με τις ομαδικές παραγγελίες που κάνω κατά καιρούς.

Με lag δεν πιστεύω να υπάρχει ιδιαίτερο θέμα, παρά μόνο αν κάποιος ψάχνει το ελάχιστο δυνατό latency επειδή παίζει online.

Κατά τ' άλλα πήρα το Stardew Valley, περιμένω να δω αν το offer του ΝΒΑ 2k Playgrounds 2 θα περάσει επιτέλους από το US στα EU stores και ακόμα με τρώει για το Xenoblade.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Κοιτάω κι εγώ για το Pro Controller γιατί τα 3rd party knock offs δεν τα πολυεμπιστεύομαι, ενώ η διαφορά στις τιμές είναι σημαντική αλλά όχι τεράστια. Κάποια που πουλάνε οι γνωστές αλυσίδες στα 25-35 ευρώ είναι εντελώς μέτρια (φαίνονται ακόμα και με το μάτι), κάποια άλλα προτεινόμενα που έχει το Amazon στις 35 λίρες είναι μεν αξιοπρεπή αλλά παίρνουν μπαταρίες και δεν φορτίζονται με καλώδιο. Έχω κάμποσες μπαταρίες Eneloop που στο χειριστήριο του Xbox One χρειάζονται φόρτιση μια φορά το μήνα και αν, αλλά τελικά αν το Pro Controller βρεθεί σε λογική τιμή (μέχρι 60 ευρώ) πιστεύω αξίζει περισσότερο τον κόπο για ευνόητους λόγους.

DS4 δυστυχώς έχω μόνο ένα, δεν πολυψήνομαι να πάρω δεύτερο και εκτός από το θέμα της άθλιας μπαταρίας, δεν θέλω να το χρησιμοποιώ μία για PS4, μία για Switch αφού οι κονσόλες κάθονται δίπλα-δίπλα. Επίσης ο αντάπτορας της 8bitdo αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 25 ευρώ στο Σκρουτζ με μεταφορικά, που δεν τα λες και λίγα. Προσωπικά προτιμώ να πάω απευθείας στο Pro Controller, ειδικά αν πετύχω μία από τις συχνές εκπτώσεις του Amazon στις 50 λίρες και τα μεταφορικά συνδυαστούν με τις ομαδικές παραγγελίες που κάνω κατά καιρούς.

Με lag δεν πιστεύω να υπάρχει ιδιαίτερο θέμα, παρά μόνο αν κάποιος ψάχνει το ελάχιστο δυνατό latency επειδή παίζει online.

Κατά τ' άλλα πήρα το Stardew Valley, περιμένω να δω αν το offer του ΝΒΑ 2k Playgrounds 2 θα περάσει επιτέλους από το US στα EU stores και ακόμα με τρώει για το Xenoblade.

αν είναι να πάρεις επιπλέον χειριστήριο καλύτερα πάρε προ , όχι ds4 γιατί και η κονσόλα πάει για σύνταξη αλλά και γιατι η μπαταρία είναι γτπ

 

επίσης πάντα θα είσαι σε κατάσταση πατέντας ,θα πρέπει πάντα να σηκώνεσαι να ανάβεις τη κονσόλα από το κουμπί της και χωρίς dock δεν μπορείς να συνδεθείς

 

ο μόνος λόγος που προτείνω αντάπτορα και ds4 είναι αν φυσικά υπάρχει ήδη και (προσοχή σε αυτό) αν σε νοιάζει ο σταυρός στα 2d

του playstation είναι καλός ο σταυρός και δουλεύει σωστά 

 

στο pro υπάρχει σοβαρό πρόβλημα να πατάς δεξιά πχ και να καταλαβαίνει επάνω μια στις τόσες, αλλά σε κάνα τετρις   σε καταστρέφει

 

lag πάντως επιμένω ότι ασύρματα δεν υπάρχει αισθητή διαφορά με προ και ds4 

10 λεπτά πριν, sndev είπε

εγώ screen protector επειδή βαριόμουν να σκεφτώ πήρα αυτό που είχαν στο Public το οποίο το χρυσοπλήρωσα χωρίς λόγο αλλά είναι αρκετά καλό (μιλάμε για tempered glass, ζελατίνα με την καμία γιατί για να φύγουν η φουσκάλες από τη ζελατίνα χωρίς να κάνεις ζημιά στην οθόνη πρέπει να υπάρχει γυαλί από κάτω)

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sndev είπε

εχετε άποψη για αυτο το screen protector? 

η αν γνωρίζετε κάποιο αξιοπρεπές απο Ελλάδα ?

Προσωπικά έχω αυτό της Orzly, δεν έχει πάθει τίποτα και περιλαμβάνει δύο τζαμάκια, Amazon και Ελλάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Προσωπικά έχω αυτό της Orzly, δεν έχει πάθει τίποτα και περιλαμβάνει δύο τζαμάκια, Amazon και Ελλάδα.

Και εγώ αυτό έχω και είναι εξαιρετικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, EverythingYouBelieve said:

Μέχρι τώρα έχω dει lag μόνο στο Hollow Knight, που αλλού το έχεις πετύχει;

Hollow Knight και Cuphead. Ειδικά στο Cuphead η τρίτη φάση του Dr. Kahl's Robot δεν έβγαινε με τίποτα, πρέπει να είχα χάσει 250-300 φορές μόνο στο Phase 3. Το προσπαθούσα σκάρτες δυο ώρες σερί και είχα δεινοπαθήσει μιλάμε, ώσπου βαρέθηκα, πήγα για ύπνο και το προσπάθησα για λίγο στο κρεβάτι σε handheld και -ω του θαύματος- μετά από καμιά 20αριά ψόφους το έβγαλα.

Φαντάζομαι σε όποιο platformer χρειάζεται μηδενικό lag θα έχει πρόβλημα το Pro Controller και τα συναφή.

1 hour ago, logistoulis said:

To pro με καλώδιο δεν είναι ενσυρματο; 

Ναι είναι. Αλλά είμαστε τίποτα πρωτόγονοι να παίζουμε με καλώδιο;

 

30 minutes ago, nzeppos said:

Με lag δεν πιστεύω να υπάρχει ιδιαίτερο θέμα, παρά μόνο αν κάποιος ψάχνει το ελάχιστο δυνατό latency επειδή παίζει online.

Όπως είπα και πιο πάνω, στα πολύ απαιτητικά platformers θα τα βρεις σκούρα, εκτός κι αν παίζεις handheld.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Ναι είναι. Αλλά είμαστε τίποτα πρωτόγονοι να παίζουμε με καλώδιο;

 

πες ότι θες να είσαι χαρντοκοράς και να έχεις μηδενικό λαγκ 

 

εγώ πλέον αδιαφορώ, παρόλα αυτά θα δοκιμάσω να δω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αν είναι να πάρεις επιπλέον χειριστήριο καλύτερα πάρε προ , όχι ds4 γιατί και η κονσόλα πάει για σύνταξη αλλά και γιατι η μπαταρία είναι γτπ

επίσης πάντα θα είσαι σε κατάσταση πατέντας ,θα πρέπει πάντα να σηκώνεσαι να ανάβεις τη κονσόλα από το κουμπί της και χωρίς dock δεν μπορείς να συνδεθείς

ο μόνος λόγος που προτείνω αντάπτορα και ds4 είναι αν φυσικά υπάρχει ήδη και (προσοχή σε αυτό) αν σε νοιάζει ο σταυρός στα 2d

του playstation είναι καλός ο σταυρός και δουλεύει σωστά 

στο pro υπάρχει σοβαρό πρόβλημα να πατάς δεξιά πχ και να καταλαβαίνει επάνω μια στις τόσες, αλλά σε κάνα τετρις   σε καταστρέφει

lag πάντως επιμένω ότι ασύρματα δεν υπάρχει αισθητή διαφορά με προ και ds4 

εγώ screen protector επειδή βαριόμουν να σκεφτώ πήρα αυτό που είχαν στο Public το οποίο το χρυσοπλήρωσα χωρίς λόγο αλλά είναι αρκετά καλό (μιλάμε για tempered glass, ζελατίνα με την καμία γιατί για να φύγουν η φουσκάλες από τη ζελατίνα χωρίς να κάνεις ζημιά στην οθόνη πρέπει να υπάρχει γυαλί από κάτω)

Κάπως έτσι το σκέφτομαι για τα χειριστήρια. Εφόσον το PS4 πάει για EOL και τόσα χρόνια δεν είχα πάρει δεύτερο DS4, δεν νομίζω να το κάνω τώρα. Καλύτερα απευθείας Pro Controller αφού η διαφορά με τις εναλλακτικές δεν είναι και τίποτα το τρομερό (εκτός αν πάει κάποιος να το πάρει στα 80 ευρώ που έχει στις αλυσίδες). Χώρια η φασαρία με το άναψε-σβήσε και το χειρισμό δύο κονσολών που κάθονται δίπλα-δίπλα.

Με το σταυρό δεν έχω θέμα γιατί δεν τον χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ σε κανένα χειριστήριο, παρά μόνο αν κάνει κάτι άλλο εκτός της κίνησης.

Για το screen protector τώρα, αν κάποιος το θέλει μόνο για την προστασία από το Dock μπορεί να κοιτάξει και την περίπτωση των sleeves. Έχω παραγγείλει ένα τέτοιο από ebay και το περιμένω.

27 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Προσωπικά έχω αυτό της Orzly, δεν έχει πάθει τίποτα και περιλαμβάνει δύο τζαμάκια, Amazon και Ελλάδα.

+1 γενικά για την εν λόγω μάρκα, στα κινητά πάντα τέτοια protectors παίρνω

10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Hollow Knight και Cuphead. Ειδικά στο Cuphead η τρίτη φάση του Dr. Kahl's Robot δεν έβγαινε με τίποτα, πρέπει να είχα χάσει 250-300 φορές μόνο στο Phase 3. Το προσπαθούσα σκάρτες δυο ώρες σερί και είχα δεινοπαθήσει μιλάμε, ώσπου βαρέθηκα, πήγα για ύπνο και το προσπάθησα για λίγο στο κρεβάτι σε handheld και -ω του θαύματος- μετά από καμιά 20αριά ψόφους το έβγαλα.

Φαντάζομαι σε όποιο platformer χρειάζεται μηδενικό lag θα έχει πρόβλημα το Pro Controller και τα συναφή.

Ναι είναι. Αλλά είμαστε τίποτα πρωτόγονοι να παίζουμε με καλώδιο;

Όπως είπα και πιο πάνω, στα πολύ απαιτητικά platformers θα τα βρεις σκούρα, εκτός κι αν παίζεις handheld.

Hollow Knight που έπαιξα κάμποσο στην τηλεόραση χρησιμοποιώντας joycons δεν κατάλαβα διαφορά αλλά μπορεί να φταίει που είμαι σχετικά στην αρχή (κάπου στα μέσα του δεύτερου χάρτη με τα φυτά) και τα πράγματα είναι ελεγχόμενα. Φαντάζομαι με το Pro Controller θα είναι διαφορετικά αλλά πραγματικά προτιμώ να μην παίξω καθόλου παρά να ρίξω καλούμπα καλώδιο.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...