Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Καταρχήν ποιος σε έκανε πρέσβη των gamer για να ορίζεις τα όρια; καταδεύτερον φυσικά και είσαι άσχετος άκου εκει 1-2 καλά παιχνίδια τον χρόνο.... εγώ το assassins creed (όποιο και νά'ναι) το τερματίζω άνετα σε 2,3 μέρες τις υπόλοιπες τι θα κάνω δηλαδή; θα το ξαναπαίζω απο καμιά 100 φορές; εσύ απλά μάλλον είσαι ... άμπαλος με τα games ... 

η βιβλιοθήκη μου στο steam (που όπως δήλωσα σπάνια αγοράζω παιχνίδια) έχει 53 τίτλους....  και εσύ μου λές τώρα για 1 παιχνίδι για την γεύση κάθε χρόνο; 


Και γενικά κάτι τέτοιοι ειναι που λένε τα μεγάλα λόγια για τους "πειρατές" 'ασχετοι με τον χώρο που απλά επειδή (πολλές φορές λόγω ασχετοσύνης) δεν κατέβασαν τιποτα πειρατικό μας το παίζουν άμεμπτου ηθικής. 

ωραία αγόρασες 20 παιχνίδια σε όλη σου την ζωή (αφού ο gamer κατα εσένα αγοράζει 1-2 τον χρόνο)  εγώ αγόρασα 53 ! (και αυτά μόνο στο steam έχω και κάποια αυθεντικά εκτός steam πχ ΑοΕ DE, starcraft wow κτλ) δηλαδή έχω δώσει τα διπλάσια και παραπάνω χρήματα στην κοινότητα των gamedevelopers απο εσένα και είμαι ένας περήφανος πειρατής γιατί το 99% των παιχνιδιών μου τα κατεβάζω πειρατικά!! Ahoy!!!!!!!
 

Φίλε Get a life ! άκου εκεί τερματίζεις AC σε 3ης μέρες . Το φως του ηλίου σε έχει δει καθόλου ; Πιάσε βρες μια δουλειά να περνάς αλλιώς την ώρα σου . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Φίλε Get a life ! άκου εκεί τερματίζεις AC σε 3ης μέρες . Το φως του ηλίου σε έχει δει καθόλου ; Πιάσε βρες μια δουλειά να περνάς αλλιώς την ώρα σου . 

τα περισσότερα ΑΑΑ games είναι 10ωρα συνήθως οπότε 2,3 μέρες σημαίνει ότι παίζεις 3, με 5 ώρες την ημέρα.. 

Τώρα βέβαια υπάρχουν μερικά assassins creed που είναι μεγαλύτερα όπως το origins αλλά δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα ειναι ότι σίγουρα δεν είναι ΄τοσο μεγάλα για να κρατάνε 6 μήνες με ένα χρόνο εκτός αν είσαι στόκος και κολλάς σε κάθε "επίπεδο" για κάνα μήνα.. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το ξαναπούμε ότι στην Ελλάδα της κρίσης φαίνεται ότι η πρώτη προτεραιότητα ενός αμοιβομενου με τετρακόσια ευρώ το μήνα είναι να παίξει day one ένα παιχνίδι των 60 ευρώ και όχι να περιμένει να το πάρει 20, 30 ευρώ  αργότερα. Οπότε το κατέβασμα αποτελεί την μόνη λύση. Οκ άποψη και αυτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Φυσικό είναι! Αν προσέξατε το πίνακα, η πειρατεία είναι αντίστροφα ανάλογη με το κατα κεφαλήν εισόδημα στις χώρες του πίνακα. Αν θέλουν να εξαλείψουν τη πειρατεία, να ρίξουν τις τιμές. Αυτοί και η απληστία τους ταίζουν τη φλόγα της πειρατείας.

Σοβαρολογείς; Αν ναι είσαι εκτός τόπου και χρόνου! Όταν σου ζητούν 40-50€ για ένα παιχνίδι και ο μισθός, του πατέρα σου συνήθως, δεν ξεπερνά τα 500-600 πας για το πειρατικό χωρίς δεύτερη σκέψη. Σε χώρες όπου οι μισθοί είναι μακράν καλύτεροι, το σκεύτεσαι πολύ διαφορετικά μιας και το κομμάτι από το μισθό σου που θα πάει εκεί είναι αναλογικά μικρότερο (πολύ μικρότερο).

Εννοείται σοβαρολογώ φιλαράκι, αν ο μισθός σου δεν είναι καν δικός σου αλλά είναι του πατέρα σου, τότε να πας να βρεις δουλειά και να μην κάθεσαι στο pc να παίζεις παιχνιδάκια των 40-50€... Και μην ακούω την καραμέλα, ανεργία και χαζομάρες, όλοι στην ίδια χώρα ζούμε και όλοι δεν αμοιβόμαστε όσο θα έπρεπε ίσως. Όταν όμως έχω παραδείγματα ανρθώπων, οχι πλουσίων (αν και αυτοί είναι χειρότεροι στις πληρωμές τους) ικανοποιητικής οικονομικής κατάστασης, τηρουμένων των αναλογιών πάντα, να αλλάζουν πάροχο στο ρεύμα ή στην τηλεφωνία με σκοπό να αφήνουν φέσι στον προηγούμενο πάροχο διότι δεν υπάρχει πια ο φόβος της διακοπής, τότε τι να λέμε, ότι θα αγοράσουν το παιχνίδι...Μην κρίνεις από τον εαυτό σου, δεν είναι όλοι σωστοί σαν και εσένα. Γνωρίζω εργοδότες που έκαναν μειώσεις στους μισθούς ¨λόγο ΚΡΙΣΗΣ πάντα¨ και την αμέσωςεπόμενη στιγμή κανόνιζαν διακοπές στα ακριβότερα ξενοδοχεία του κόσμου, αναρτόντας τα και στα social media!!! Επειδή τυχαίνει να έχω ζήσει στην Αμερική, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα επειδή έχεις ένα καλό μισθό, έχεις και ανάλογου ύψους υποχρεώσεις, όπως ασφάλεια υγείας/περίθαλψης, αυτοκινήτου, εφορίες και σχετικά. Δεν πάει ο νούς σου τι πάγια έξοδα υπάρχουν, οπότε ας μην συγκρίνουμε. Αντίστοιχα όπως και στην χώρα μας σε μικρότερο βέβαια βαθμό, άλλη τιμή έχει το 3αρι διαμέρισμα στην Λάρισα και άλλη στην Αθήνα όπως άλλοι είναι και οι μισθοί ενός λογιστή στην Λάρισα και άλλοι στην Αθήνα. Ανάλογα με το κόστος ζωής προσαρμόζονται και οι αμοιβές, διαφορετικά θα είχαμε φύγει όλοι, ΈΧΘΕΣ για την γη του ξυσίματος μετ'αποδοχών!!! Όποιος έχει ταξιδέψει και εχει δουλέψει στο εξωτερικό και παρόλα αυτά θεωρεί πως είμαστε ακριβή σαν χώρα, μάλλον είναι εκτός τόπου και χρόνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι στατιστικές ... αλλά η χώρα κινείται σε άλλους ρυθμούς. Δεν προτρέπει κανείς την πειρατεία, αλλά στα οικονομικά μεγέθη της χώρας είναι αναγκαίο κακό.

Καταρχήν για το εταιρικό κομμάτι, τι να συγκρίνουμε ... πολυεθνικές με μεγάλο τζίρο έξω που έχουν επίσημο ΙΤ support από Dell/Lenovo με μικρές εταιρίες στην Ελλάδα των 10-15 ατόμων? Προφανώς και εδώ αν το μεγαλύτερο μέρος ήταν μεγάλες εταιρίες, πειρατεία μηδέν θα είχαμε σε αυτές. Η εταιριούλα των 

Για το ιδιωτικό κομμάτι. Προφανώς αν παίρνεις μεγάλο μισθό, έχεις άνεση να αγοράσεις και μερικά προγράμματα λογισμικού σε σχέση με όσους παίρνουν μικρό. Στην Ελλάδα παίρνουμε όλοι συμβολικό μισθό άρα τι συζηταμε! Επίσης επειδή τυχαίνει να είμαι πληροφορικός που δούλευα Ελλάδα (και τώρα είμαι εξωτερικό), ο κακομοίρης ο Έλληνας ... με ένα λαπτοπ βγάζει μεροκάματο από 10 δουλειές για να τα βγάλει πέρα, και προφανώς χρησιμοποιεί ότι πειρατικό μπορεί σαν freelancer... δεν υπάρχει η έννοια πληρώνω σοβαρό λογισμικό για μια δουλειά, αυτά τα λεφτά δεν βγαίνουν.

Τέλος για τους gamers, είναι απλά παντού το ίδιο νομίζω. Οι gamers δεν αποτελούν απειλή για τις εταιρίες. Δαπανούν πολλά χρήματα. Ο gamer και θα πληρώσει και θα σπάσει και τα πάντα. Γιατι o gamer θα πάρει και την κονσόλα του, θα πληρώσει και στο steam για παιχνίδια, θα βρει και το πειρατικό, θα ανανεώσει την κονσόλα του, θα πάρει και handheld  κτλ. Εγώ που δεν είμαι σοβαρός gamer ακόμα ps3 έχω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

τα περισσότερα ΑΑΑ games είναι 10ωρα συνήθως οπότε 2,3 μέρες σημαίνει ότι παίζεις 3, με 5 ώρες την ημέρα.. 

Τώρα βέβαια υπάρχουν μερικά assassins creed που είναι μεγαλύτερα όπως το origins αλλά δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα ειναι ότι σίγουρα δεν είναι ΄τοσο μεγάλα για να κρατάνε 6 μήνες με ένα χρόνο εκτός αν είσαι στόκος και κολλάς σε κάθε "επίπεδο" για κάνα μήνα.. 

Εσυ είπες για AC σε 3ης μέρες . Που είναι 27 ώρες μόνο το main story και 47 main + extras . 

https://howlongtobeat.com/game.php?id=46402

Άρα έπαιζες περίπου 10 ώρες την ημέρα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dts_Dimensions είπε

Εννοείται σοβαρολογώ φιλαράκι, αν ο μισθός σου δεν είναι καν δικός σου αλλά είναι του πατέρα σου, τότε να πας να βρεις δουλειά και να μην κάθεσαι στο pc να παίζεις παιχνιδάκια των 40-50€... Και μην ακούω την καραμέλα, ανεργία και χαζομάρες, όλοι στην ίδια χώρα ζούμε και όλοι δεν αμοιβόμαστε όσο θα έπρεπε ίσως. Όταν όμως έχω παραδείγματα ανρθώπων, οχι πλουσίων (αν και αυτοί είναι χειρότεροι στις πληρωμές τους) ικανοποιητικής οικονομικής κατάστασης, τηρουμένων των αναλογιών πάντα, να αλλάζουν πάροχο στο ρεύμα ή στην τηλεφωνία με σκοπό να αφήνουν φέσι στον προηγούμενο πάροχο διότι δεν υπάρχει πια ο φόβος της διακοπής, τότε τι να λέμε, ότι θα αγοράσουν το παιχνίδι...Μην κρίνεις από τον εαυτό σου, δεν είναι όλοι σωστοί σαν και εσένα. Γνωρίζω εργοδότες που έκαναν μειώσεις στους μισθούς ¨λόγο ΚΡΙΣΗΣ πάντα¨ και την αμέσωςεπόμενη στιγμή κανόνιζαν διακοπές στα ακριβότερα ξενοδοχεία του κόσμου, αναρτόντας τα και στα social media!!! Επειδή τυχαίνει να έχω ζήσει στην Αμερική, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα επειδή έχεις ένα καλό μισθό, έχεις και ανάλογου ύψους υποχρεώσεις, όπως ασφάλεια υγείας/περίθαλψης, αυτοκινήτου, εφορίες και σχετικά. Δεν πάει ο νούς σου τι πάγια έξοδα υπάρχουν, οπότε ας μην συγκρίνουμε. Αντίστοιχα όπως και στην χώρα μας σε μικρότερο βέβαια βαθμό, άλλη τιμή έχει το 3αρι διαμέρισμα στην Λάρισα και άλλη στην Αθήνα όπως άλλοι είναι και οι μισθοί ενός λογιστή στην Λάρισα και άλλοι στην Αθήνα. Ανάλογα με το κόστος ζωής προσαρμόζονται και οι αμοιβές, διαφορετικά θα είχαμε φύγει όλοι, ΈΧΘΕΣ για την γη του ξυσίματος μετ'αποδοχών!!! Όποιος έχει ταξιδέψει και εχει δουλέψει στο εξωτερικό και παρόλα αυτά θεωρεί πως είμαστε ακριβή σαν χώρα, μάλλον είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Μιλάς για πολλά θέματα και το ύφος δεν αρμόζει σε ένα forum.

Ο φίλος απλά έθιξε την ανάγκη για διασκέδαση, που νομίζω όλοι την θεωρούμε βασική ανάγκη.

Από εκεί και πέρα, το να βρεις αξιοπρεπή δουλειά σαν νέος στην Ελλάδα είναι ανέφικτο (edit: απίθανο).

Τα υπόλοιπα που θίγεις είναι off topic.

Επεξ/σία από Mourloz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dts_Dimensions είπε

Εννοείται σοβαρολογώ φιλαράκι, αν ο μισθός σου δεν είναι καν δικός σου αλλά είναι του πατέρα σου, τότε να πας να βρεις δουλειά και να μην κάθεσαι στο pc να παίζεις παιχνιδάκια των 40-50€... Και μην ακούω την καραμέλα, ανεργία και χαζομάρες, όλοι στην ίδια χώρα ζούμε και όλοι δεν αμοιβόμαστε όσο θα έπρεπε ίσως. Όταν όμως έχω παραδείγματα ανρθώπων, οχι πλουσίων (αν και αυτοί είναι χειρότεροι στις πληρωμές τους) ικανοποιητικής οικονομικής κατάστασης, τηρουμένων των αναλογιών πάντα, να αλλάζουν πάροχο στο ρεύμα ή στην τηλεφωνία με σκοπό να αφήνουν φέσι στον προηγούμενο πάροχο διότι δεν υπάρχει πια ο φόβος της διακοπής, τότε τι να λέμε, ότι θα αγοράσουν το παιχνίδι...Μην κρίνεις από τον εαυτό σου, δεν είναι όλοι σωστοί σαν και εσένα. Γνωρίζω εργοδότες που έκαναν μειώσεις στους μισθούς ¨λόγο ΚΡΙΣΗΣ πάντα¨ και την αμέσωςεπόμενη στιγμή κανόνιζαν διακοπές στα ακριβότερα ξενοδοχεία του κόσμου, αναρτόντας τα και στα social media!!! Επειδή τυχαίνει να έχω ζήσει στην Αμερική, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα επειδή έχεις ένα καλό μισθό, έχεις και ανάλογου ύψους υποχρεώσεις, όπως ασφάλεια υγείας/περίθαλψης, αυτοκινήτου, εφορίες και σχετικά. Δεν πάει ο νούς σου τι πάγια έξοδα υπάρχουν, οπότε ας μην συγκρίνουμε. Αντίστοιχα όπως και στην χώρα μας σε μικρότερο βέβαια βαθμό, άλλη τιμή έχει το 3αρι διαμέρισμα στην Λάρισα και άλλη στην Αθήνα όπως άλλοι είναι και οι μισθοί ενός λογιστή στην Λάρισα και άλλοι στην Αθήνα. Ανάλογα με το κόστος ζωής προσαρμόζονται και οι αμοιβές, διαφορετικά θα είχαμε φύγει όλοι, ΈΧΘΕΣ για την γη του ξυσίματος μετ'αποδοχών!!! Όποιος έχει ταξιδέψει και εχει δουλέψει στο εξωτερικό και παρόλα αυτά θεωρεί πως είμαστε ακριβή σαν χώρα, μάλλον είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Ναι αμέ! Πες στο 12χρονο παιδί σου να πάει να βρει δουλειά. Άσε μας ρε φίλε με τις μπαρούφες της όλα-είναι-εντάξει φάσης. Επίσης εγώ δεν ξέρω εκείνους που φεσώνουν τον καθένα, αλλά εκείνους που θα πάρουν ένα παιχνίδι στο παιδί τους στις γιορτές με το επείδομα αδείας, κι αυτό αν θα βγει.

Αν έχεις ζήσει στην Αμερική και τα βρίσκεις περισσότερο ορθολογικά και δίκαια εκεί, έκανες χαζομάρα που γύρισες.

Το παρατράβηξες όσο δεν πάει. Λάστιχο αν ήταν θα είχε σπάσει (εργοδότες, στρατηγικοί κακοπληρωτές και δε σημαζεύεται)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Εσυ είπες για AC σε 3ης μέρες . Που είναι 27 ώρες μόνο το main story και 47 main + extras . 

https://howlongtobeat.com/game.php?id=46402

Άρα έπαιζες περίπου 10 ώρες την ημέρα . 

Δεν είναι ένα το assassin's Creed..

Αυτό που δείχνεις εσύ ειναι για το origins που ειναι το μεγαλύτερο της σειράς. 

Και επίσης δεν έχει σημασία όπως έγραψα και πιο πάνω όσο αφορά την ουσία. 47 ώρες (που τα extra είναι και extra money οπότε στην συζήτηση μας πρέπει να μετράει σαν 2 αλλά τεσπα έστω 1 game 47 ώρες) αν παίζεις μια ώρα την ημέρα = 1 μήνας και 17 μέρες αν παίζεις μέρα παρα μέρα απο μια ώρα πάμε στους 3 μήνες.. 

δηλαδή πάμε 4μεγάλα  παιχνίδια στην χειρότερη τον χρόνο (είπαμε δεν κρατάνε όλα τα παιχνίδια τόσο τα περισσότερα ειναι περίπου 10-20 ώρες) ... αλλά αν είναι να παίζεις τόσο λίγο (μια ώρα μέρα παρα μέρα)  δεν έχει και νόημα να δώσεις τόσα λεφτά σε PC ούτε σε game νοικιάζεις μια κονσόλα και τα παιχνίδια και σου βγαίνει φθηνότερα... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dts_Dimensions είπε

Επειδή τυχαίνει να έχω ζήσει στην Αμερική, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα επειδή έχεις ένα καλό μισθό, έχεις και ανάλογου ύψους υποχρεώσεις, όπως ασφάλεια υγείας/περίθαλψης, αυτοκινήτου, εφορίες και σχετικά. Δεν πάει ο νούς σου τι πάγια έξοδα υπάρχουν, οπότε ας μην συγκρίνουμε.

Οπότε Κούβα ή Β.Κορεα μοναδικές λύσεις.

Παράδεισος επί της γης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Dts_Dimensions said:

Όποιος έχει ταξιδέψει και εχει δουλέψει στο εξωτερικό και παρόλα αυτά θεωρεί πως είμαστε ακριβή σαν χώρα, μάλλον είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Είσαι offtopic αλλά μια που το ανέφερες... εγώ απασχολώ 18 άτομα στη Αγγλία ο πιο χαμηλός σε ιεραρχία αμείβεται με £ 1.400 δλδ σε € 1598,4 και είναι στο κυλικείο... και οι τιμές στα πράγματα είναι ίδιες με της Ελλάδας, από που και ως που; την ίδια οικονομία έχουμε με την Αγγλία και μισθούς; Μη τρελαθούμε δα και 2:28μμ στις 18/06/2018....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeXBOX είπε

Είσαι offtopic αλλά μια που το ανέφερες... εγώ απασχολώ 18 άτομα στη Αγγλία ο πιο χαμηλός σε ιεραρχία αμείβεται με £ 1.400 δλδ σε € 1598,4 και είναι στο κυλικείο... και οι τιμές στα πράγματα είναι ίδιες με της Ελλάδας, από που και ως που; την ίδια οικονομία έχουμε με την Αγγλία και μισθούς; Μη τρελαθούμε δα και 2:28μμ στις 18/06/2018....

καμια τέτοια δουλειά σε κυλικείο μπορείτε να μου βρείτε και εμένα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από επιλογή ενώ έχω αυθεντικά τα windows 10 δωρεάν από το πανεπιστήμιο, στο pc μου τα έχω σπασμένα. Θα στηρίξω και θα πληρώσω μόνο εκεί που θέλω. Όπως ας πούμε για το GTA V day 1 στο pc το έσκασα το 50άρι. Για τις σαβούρες τις Ubisoft για ποιο λόγο να πληρώσω ; Επίσης για αυτό που ακούστηκε πριν, το ΣΔΟΕ που κάνει ελέγχους μόνο για φοροδιαφυγή (έλεγχο τιμολογίων, κινήσεις κεφαλαίων), ΔΕΝ είναι στην αρμοδιότητά του να σε ελέγξει εάν έχεις αυθεντικά ή μούφα windows στο pc σου στην επιχείρηση, ούτε καν το δικαίωμα δεν έχει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...