Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, TopicStrarter said:

καμια τέτοια δουλειά σε κυλικείο μπορείτε να μου βρείτε και εμένα; :P

Όταν είσαι καθώς πρέπει εργοδότης και υγιής σαν επιχείρηση σε μια υγιή οικονομία ετσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

 ο πιο χαμηλός σε ιεραρχία αμείβεται με £ 1.400 δλδ σε € 1598,4 και είναι στο κυλικείο...

Εφόσον νοικιάζει διαμέρισμα δωμάτιο (με κοινόχρηστο wc) , ζει χειρότερα όμως από κάποιον στην ελλάδα που παίρνει τα μισά και έχει σπίτι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Dr_73 said:

Εφόσον νοικιάζει διαμέρισμα δωμάτιο (με κοινόχρηστο wc) , ζει χειρότερα όμως από κάποιον στην ελλάδα που παίρνει τα μισά και έχει σπίτι .

Λες να μην ξέρω το background του εργαζόμενου μου που είμαι υπεύθυνος; Φυσικά έχει σπίτι, αν δεν είχε θα είχαμε κάνει άλλο συμβιβασμό με + £ 200... δεν είμαι απάνθρωπος και όπως είπα είμαστε υγιέστατοι σαν εταιρεία γιατί μας το επιτρέπει η εκεί οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Είσαι offtopic αλλά μια που το ανέφερες... εγώ απασχολώ 18 άτομα στη Αγγλία ο πιο χαμηλός σε ιεραρχία αμείβεται με £ 1.400 δλδ σε € 1598,4 και είναι στο κυλικείο... και οι τιμές στα πράγματα είναι ίδιες με της Ελλάδας, από που και ως που; την ίδια οικονομία έχουμε με την Αγγλία και μισθούς; Μη τρελαθούμε δα και 2:28μμ στις 18/06/2018....

Το super market ναι ειναι αντιστοιχο... το ενοίκιο?????

Να υποθέσω καμια 300αρια λίρες για Δωμάτιο και συγκατοικιση, όχι για σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Todoras είπε

Το super market ναι ειναι αντιστοιχο... το ενοίκιο?????

Να υποθέσω καμια 300αρια λίρες για Δωμάτιο και συγκατοικιση, όχι για σπίτι...

Για δωματιο στο Λονδίνο, αν θες κατι σε ελληνικά στάνταρ, καθαριότητας κυρίως, καντα διπλάσια. Αν θες κατι με αποψη, 800 ζώνη 2 βρισκεις αρκετα.

Επεξ/σία από Mourloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου διαβασα 156 σχολια και νευριασα αρκετα ωστε να σχολιασω, νομιζω οτι σε ενα ακομα θεμα κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας ακι προσπαθουμε να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα...
Γιατι κατεβαζω πειρατικο λογισμικο? ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ! Οι δικαιολογιες περι εισοδηματος και κακων εταιρειων (MS, Adobe, Ubisoft...) που μας ρουφανε το αιμα ειναι εντελως γελοιες. Απο τη στιγμη που σκας χιλιαρικα για hardware, το 50ρικο δεν ειναι τιποτα. Στην τελικη, αν δεν το εχεις, μην το παιξεις το παιχνιδι! Ή περιμενε ενα χρονο και αγορασε το μεταχειρισμενο για 5-10 ευρω, εναλλακτικες υπαρχουν... Η αληθεια ειναι οτι οταν ¨στηνεις¨ ενα PC, παντα βγαινεις λιγο πανω απο το budget σου και λες ¨Ελα μωρε, θα κανω αποσβεση απο τα πειρατικα που θα κατεβασω¨. Δεν το κρινω, απλα ειναι η αληθεια και κανενας δεν το παραδεχεται!!!
Γιατι ΔΕΝ κατεβαζω πειρατικο λογισμικο? Γιατι δεν θελω ή δεν μπορω!!! Σε πολλα επαγγελματικα προγραμματα το customer support ειναι πιο σημαντικο απο το ιδιο το προγραμμα, αρα αμα θες υποστηριξη πληρωνεις. Επισης, πριν καποια χρονια, ολοι ειχαμε μια κοπια του Photoshop, λες και ειμασταν γραφιστες, χωρις να ξερουμε τι ειναι το layer. Αν δεν ηταν ευκολο να το κατεβασουμε, δεν θα εμπαινε κανενας στον κοπο, μια χαρα εκανε και το paint!
Στις κονσολες, και να θες δεν μπορεις... Επισης, για τα PC παιχνιδια, οι περισσοτεροι κατεβαζουν Day-one τιτλους με τη σεσουλα, παιζουν 2-3 ωρες τα παιχνιδια και καταληγουν να τα τελειωνουν με walkthrough. Η εταιρεια δεν χανει, αν δεν μπορουσαν να τα κατεβασουν, δεν θα τα αγοραζαν ποτε... Η μονη εξαιρεση ειναι παιχνιδια τυπου GTA, PES και NBA 2K που οσο καλα κι αν ειναι, οι εταιρειες χανουν απο την πειρατεια... Αυτος επισης ειναι ενας λογος που στο FIFA υπαρχει η δευτερη κατηγορια του Πακισταν και οχι Ελληνικο ή Ρωσικο πρωταθλημα (και καλα εμεις ειμαστε αμπαλοι, οι ρωσοι εχουν παρει και 2-3 Europa τα τελευταια χρονια...)
Η γνωμη μου? Πειρατεια θα υπαρχει οσο ειναι ευκολο να κατεβασεις... Ηδη ερχεται η απαγορευση εισοδου σε συγκεκριμενες σελιδες (Αρα + 30€ το χρονο για VPN) και ο ελεγχος των torrent (Εργαζομαι σε Cyber Security department, θα γινει μακελειο με αυτα που θα κανουν...). Ο καθενας ας πραξει αναλογα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mjaros είπε

...

Το 12 εσύ το αφήνεις να λιώνει όλη μέρα παίζοντας; 

...

Αυτό κατάλαβες εσύ;  Αν ναι, άστο καλύτερα. Αερολογείς. Εκτός τόπου και ανευ ουσίας αυτά που λες. Βλέπω πως πολλοί που προφανώς δε χρειάστηκε να προσπαθήσουν για τίποτα πολύ και μόνοι τους στη ζωή να λένε πολύ μεγάλες κουβέντες. Δεν επικροτώ την πειρατεία, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ ν' αποδεχθώ και την απληστία, ειδικά εκείνη των ισχυρών.

 

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mjaros είπε

Δεν υπάρχουν όρια στην διασκέδαση αλλά άμα δεν έχεις τι να κάνεις όλη μέρα και λιώνεις στο pc, κάποια στιγμή θα σου βγει σε κακό. 

Και άμα τερματίζεις το παιχνίδι σε 2-3 μέρες, γιατί δεν το νοικιάζεις;

Ο πρώτος λόγος (που επιλέγεις να παραβλέψεις και που ήταν το όλο νόημα της απάντησης μου και όχι η χρονομετρημένη διάρκεια για να τερματίσει κάποιος κάποιο game) είανι ότι έτσι συμβάλω με περισσότερα χρήματα στην κοινότητα άρα κάνω περισσότερο καλό απότι θα έκανα εαν έκανα οικονομία στα παιχνίδια ή αν τα νοίκιαζα. 

Ο δεύτερος λόγος ειναι όλα τα προβλήματα με την ενοικίαση 1) προπληρώνεις ένα πόσο και ακόμη και να ειναι μούφα το game εστω αυτό το ποσό δεν το παίρνεις πίσω 2) τα μαγαζιά που απομείνανε και νοικιάζουν παιχνίδια δεν έχουν όλα τα παιχνίδια ούτε καν κοντά σε αυτό 3) πρέπει να τελειώσω το παιχνίδι σε συγκεκριμένη ημερομηνία δηλαδή είτε παίξω 1 ώρα μόνο αν περάσει η ημερομηνία πρέπει να το δώσω πίσω ή να χρεωθώ...  

 

Και επίσης ειναι πολύ πιο βολικό να κάνεις μερικά click και να παίζεις ένα παιχνίδι απο το να πρέπει να πας στο φυσικό κατάστημα. 

Πριν το internet όταν ήμουν μικρός και δεν είχα δικά μου λεφτά και οι γονείς μου αγοράζανε καμιά κασέτα σε γιορτές κτλ νοίκιαζα (όταν ήμουν Γερμανία γιατί μετά όταν κατέβηκα Ελλάδα εκει που ήμουν δεν είχε τέτοια) παιχνίδια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Είσαι offtopic αλλά μια που το ανέφερες... εγώ απασχολώ 18 άτομα στη Αγγλία ο πιο χαμηλός σε ιεραρχία αμείβεται με £ 1.400 δλδ σε € 1598,4 και είναι στο κυλικείο... και οι τιμές στα πράγματα είναι ίδιες με της Ελλάδας, από που και ως που; την ίδια οικονομία έχουμε με την Αγγλία και μισθούς; Μη τρελαθούμε δα και 2:28μμ στις 18/06/2018....

Αυτό.

Ακόμα και 1000άρι να είναι το ενοίκιό του, ο τύπος που δουλεύει στο κυλικείο μένει με 600 ευρώ για τα υπόλοιπα έξοδά του. Περισσότερα από τον Ελληνικό βασικό μισθό! Και όπως είπες οι τιμές στα πράγματα αλλά και στα τρόφιμα εκεί είναι ίδιες με της Ελλάδας (και μικρότερες).

Φίλος μου ήρθε από Νέα Υόρκη πρόσφατα. Μισθός προγραμματιστή 8000 ευρώ, ενοίκιο 1600 ευρώ (διαμέρισμα 50 τ.μ.), και φαγητό φθηνότερα από Ελλάδα.

Αυτά. Σόρρυ τώρα, αλλά πάω να κατεβάσω ολόκληρο το piratebay στο δίσκο μου για να ισιώσει ο εγωισμός μου. Και έπειτα θα αράξω καμιά ωρίτσα να σκεφτώ πως θα κάνω step up το game μου για να φοροδιαφεύγω περισσότερο και πιο άνετα.

Επεξ/σία από randomcat
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Λες να μην ξέρω το background του εργαζόμενου μου που είμαι υπεύθυνος; Φυσικά έχει σπίτι, αν δεν είχε θα είχαμε κάνει άλλο συμβιβασμό με + £ 200... δεν είμαι απάνθρωπος και όπως είπα είμαστε υγιέστατοι σαν εταιρεία γιατί μας το επιτρέπει η εκεί οικονομία.

Δεν έχει σημασία το τι είστε εσείς ως εταιρεία. Είναι τελείως αδιάφορο . Με 1600 ευρώ το μήνα, στην αγγλία ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ, δεν ζει κανείς καλά . Δεν χρειάζεται να πούμε τίποτε παραπάνω. Ούτε με 1800 ούτε με 2000.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, forgotten είπε

πως εννοεις το χτιζω βιογραφικο δεν ειπες ? δουλευοντας δωρεαν για εταιριες μεγαθηρια?

Ναι και αυτό.

Και μάλιστα το θεωρώ απείρως καλύτερο από το να έχει κάποιος το χειριστήριο ή το πληκτρολόγιο ή το κινητό ως προέκταση του χεριού του.

Μαζεύεις εμπειρία, γνώσεις... έστω και χωρίς ανταλλάγματα.

Καθηλωμένος σε μία οθόνη μπροστά, τι ακριβώς κερδίζεις;

Και πάλι αν σου αρέσουν τόσο τα παιχνίδια, γίνετε beta tester ή δεν ξέρω τι άλλο...

Γενικότερα "ψάξε" πρώτα και μετά "παίξε".

3 ώρες πριν, forgotten είπε

Αποκτησα πτυχιο σε δυο τομεις ασυναφεις μεταξυ τους , και δουλεψα επι καιρωσε μεγαθηριο εταιρεια που μου πληρωσε το πτυχιο  πριν παω στο δημοσιο   ,γνωριζεις οτι εαν αυριο φυγω απο το δημοσιο θα βρεθω σε μια αγορα που θα μου δινουν το βασικο ενω εχω ταυτοχρονα και εμπειρια και γνωση? γνωριζεις οτι οι εταιριες μεγαθηρια σε διαστημα 5 ετων διαγραφουν ως επι τω πλειστω το ιστορικο των εργοδουτομενων τους?*urban legend ή μη πως θα δρασει μια εταιρεια αν ο επομενος εργοδοτης μου ζητησει βιογραφικο οταν τους εγκατελειψα.

Οι χώρες που δίνουν τους μισθούς που ο Έλληνας ζηλεύει, λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Τελικά τι ακριβώς θέλουμε;

Μισθούς CEO με εμπειρία σφραγιδοφόρου;

 

Και σε εμένα προσωπικά μειώθηκαν οι απολαβές μου, αλλά αυξήθηκαν οι επαγγελματικές μου υποχρεώσεις. Και τι να κάνω; Να τα παρατήσω και να ξεκινήσω την γκρίνια και το ατελείωτο Gaming;

 

3 ώρες πριν, forgotten είπε

πολυ ομορφα το εχεις στο μυαλο σου αλλα δυστυχως το ψαξε διαβασε εχει αντικατασταθει με το εχεις γνωριμιες προχωρα...

Ναι δυστυχώς σε μεγάλο βαθμό, τα πράγματα έτσι έχουν. Και αυτή η νοοτροπία είναι που μας έφερε εδώ.

Αλλά δυστυχώς βλέπω ότι αυτή η νοοτροπία καλά κρατεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Dr_73 said:

Δεν έχει σημασία το τι είστε εσείς ως εταιρεία. Είναι τελείως αδιάφορο . Με 1600 ευρώ το μήνα, στην αγγλία ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ, δεν ζει κανείς καλά . Δεν χρειάζεται να πούμε τίποτε παραπάνω. Ούτε με 1800 ούτε με 2000.

Όταν είσαι κυλικείο και δουλεύεις από 10 μέχρι 2 δλδ 4 ώρες που σιτίζονται οι άλλοι και παίρνεις αυτά τι να πω... αν θες δουλειά με τόσα για 4ωρη απασχόληση τότε απέτυχες για την εταιρεία μου.

Υ.Γ. Είναι εκτός Λονδίνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fwtonio είπε

Οι χώρες που δίνουν τους μισθούς που ο Έλληνας ζηλεύει

Έχεις υπόψη σου ποιοί έλληνες είχαν μεγαλουργήσει στο  εξωτερικό τους περασμένους αιώνες και δόξασαν την ελλάδα και άφησαν δωρεές που τις καμαρώνουμε μέχρι τώρα ;

Πιστεύεις ότι τους ενδιέφεραν οι μισθοί σε άλλες χώρες ;;;  Από τα χειρότερα στοιχεία της σημερινής μας κατάντιας και από τις μεγαλύτερες επιτυχίες του συστήματος που μας έφτασε στο σημερινό χάλι , είναι ότι καταντήσαμε ο μισθός στην αγγλία να θεωρείται επιτυχία .... στη χώρα που είχε βγάλει ανθρώπους σαν τον Ωνάση , το Νιάρχο , το Ζάππα (τον Ευάγγελο , όχι το ... frank) , το Βαρβάκη .... το Σίνα  και τόσους άλλους

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...