Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, BorrowedTime είπε

Δηλαδή μας λες οτι μπορει να μαζεψει 2,5 χιλιάρικα για PC (εστω και δυσκολα) αλλα ο μισθος και η κριση δεν επιτρεπουν 50 ευρω για το Assasin's Creed. Μας δουλευετε ή προσπαθείτε να δικαιολογήσετε στους εαυτους σας; Τα πραγματα ειναι απλα. 

Θέλεις το X παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά ο μισθός σου δεν είναι αρκετός να βγάλεις τον μηνα; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Δεν μπορούμε να τα εχουμε ολα σε αυτή την ζωή. Και εγώ θελω Ferrari αλλά με το μεταχειρισμενο το Pegaut είμαι δεν πήγα να κλέψω την Portofino. 

Θέλεις το X παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά είσαι άνεργος; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Προέχουν αλλα σημαντικότερα πραγματα.

Θέλεις το Χ παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά θεωρείς πως ειναι ακριβό; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Περιμένεις να πέσει η τιμή.

Το να κλέβεις κάτι δεν ειναι δικαιολογία. Βεβαια η πειρατεία στην Ελλάδα ήταν τεράστια ακομα και σε εποχές οπως το 2004 που εβρεχε λεφτα, οπότε για ενα λαό που εχει την απατεωνιά στο αίμα του δεν αξιζει να μιλάμε

Αν υπαρχουν λεφτα αλλα στα περνει το κρατος τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Θα ηθελα να δινω καθε μηνα 100 ευρω σε παιχνιδια αλλα δεν γινεται και δινω 20-30 μιας και σκαω κατι χιλιαρικα στο κρατος. Οι περισσοτεροι ελληνες χρηματα εχουν αλλα δεν τους αφηνει το κρατος να παρουν ανασα. Ειδικα απο τον καραγκιοζη τον τσιπρακο και μετα δεν μενει φραγκο 4000 εφκα 5000 εφορια 2000 ενφια κτλ κτλ. Αρκετα παιχνιδια περιμενω να πεσουν κατω απο 10 15 ευρω για να τα παρω γιατι δεν γινεται αλλιως. Με το κολοκρατος τι θα κανουμε εκει ειναι το μεγαλο κλεψιμο οχι αν γλιτωσουμε 50 100 ευρω απο παιχνιδια οι εφαρμογες. Να πω οτι ουτε καπνιζω ουτε πινω καφεδες ουτε ποτα και παντα αν βρω κατι σε καλη τιμη το περνω. Αλλα το μεγαλο προβλημα πως θα λυσουμε απο τα 10000 που με κλεβει ο τσιπρακος τα 500 θα πηγαιναν σιγουρα σε παιχνιδια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Αν καθόσουν έστω και 1 δευτερόλεπτο να το σκεφτείς θα καταλάβαινες αλλά δυστυχώς δεν το έκανες... 


Το PC αυτό που το πήρε 2500 ευρώ θα το έχει τουλάχιστον 3 χρόνια ή στην καλύτερη 2 χρόνια. 

Μέσα στα αυτά τα 2 χρόνια δεν θα παίξει 1 παιχνίδι μόνο που κάνει 50 ευρώ.. αλλά καμιά 40 που αν κάνουν 50 ευρώ το ένα τότε μιλάμε για 2000 ευρώ έξοδα σε παιχνίδια... 

και επίσης ναι μεν θα το έχει 2-3 χρόνια αλλά απο εκει και πέρα και καινούργιο PC να μην πάρει θα κάνει κάποια αναβάθμιση πχ την κάρτα γραφικών που θα βγεί κάνα 300-600 ευρώ.. άρα θα πρέπει να αποταμιεύει προς αυτόν τον σκοπό κατα την διάρκεια των 2,3 χρόνων που απομυζά ακόμη περισσότερο το αρχικό του κεφάλαιο. 

Επίσης εγώ δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ εγώ πραγματικά χέστηκα παίρνω τα πάντα πειρατικά (και πάλι τα καταριέμαι γιατί τα περισσότερα είναι τόσο χάλια που ακόμη και που τα πήρα τζάμπα αισθάνομαι ότι βγήκα ζημιωμένος) μόνο αν αξίζει κάτι μετά πηγαίνω και το αγοράζω (που συμβαίνει σπάνια) 

Για τα περισσότερα προτιμώ να πάρω ένα 50riko και να το κάψω παρά να το δώσω σε κάτι τσοντοπαίχνιδα (και δεν το εννοώ βάσει ερωτικού περιεχομένου αλλά βάσαι ποιότητας όπως όταν συγκρίνεις μια τσόντα με μια ταινία σκηνοθετικά, υποκριτικά κτλ)  ή τσοντοαπλικεσιονς της πλάκας που τις χρεώνουν χρυσάφι κιόλας σαν να ήταν state of the art...

γιατί με τα παιδάκια και τις πιστωτικές κάρτες του μπαμπά τους η αγορά έχει ξεφύγει τελείως και πληρώνεις χρήματα για toiletgames που απο πάνω ειναι και σε μορφή beta ή alpha που θα τα έδινες μόνο σε παιχνίδια επιπέδου half life και unreal tunrament... 

Αλλά το ποστ δεν το έγραψα για εμένα, το έγραψα για κάποιον που θα ήθελε να παιρνει νόμιμα τα παιχνίδια αλλά που δεν το κάνει γιατί δεν έχει τα λεφτά και το ότι έχει καλό PC δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχει τα λεφτά να παίρνει νόμιμα παιχνίδια.



 

Εγω αδερφε εχω καλο pc 2300 ευρω το πηρα με τιμολογιο ωστε να μην μου τα φαει η εφορια. Μου βγηκε κατω απο 1000αρικο δηλαδη γιατι απο τα 2300 γλιτωσα 650 ευρω φπα και αλλα 700 ευρω που θα εδινα σε φορο. Αν εμπαιναν και τα παιχνιδια στα εξοδα θα αγοραζα καθε μηνα 500 ευρω παιχνιδια. Μεχρι να σταματησει το καθαρο κλεψιμο των χρηματων μας αγοραζω μεχρι 10 15 ευρω παιχνιδια για αυτο παιζω κυριως παλιοτερα.

8 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Συνήθως τα webrips είναι καλύτερα από τα web-dl (iTunes) σε θέμα ποιότητας..

Μονο bluray αδερφε 1080p απο 8 μεχρι 15gb. Τιποτα λιγοτερο. Συνηθως το bluray βγαινει 2 3 μερες μετα το web δεν ειναι τιποτα λιγη υπομονη ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσας που αναφέρατε δωρεάν εργασία σε μεγάλες εταιρίες, στην Ελλάδα δεν μπορεί να γίνει αυτό, δεν υπάρχει (ευτυχώς κατα την γνώμη μου) νομικό πλαίσιο για κάτι τέτοιο, καμια σοβαρή μεγάλη εταιρία δεν ρισκάρει να πάρει κάποιον να δουλεύει και να μην είναι δηλωμένος πουθενά, μονο πρακτική μέσω κάποιου εκπαιδευτικού ιδρύματος παίζει που εκεί (συνήθως) πληρώνεται απο το κράτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

τα περισσότερα ΑΑΑ games είναι 10ωρα συνήθως οπότε 2,3 μέρες σημαίνει ότι παίζεις 3, με 5 ώρες την ημέρα.. 

Τώρα βέβαια υπάρχουν μερικά assassins creed που είναι μεγαλύτερα όπως το origins αλλά δεν είναι εκεί το θέμα το θέμα ειναι ότι σίγουρα δεν είναι ΄τοσο μεγάλα για να κρατάνε 6 μήνες με ένα χρόνο εκτός αν είσαι στόκος και κολλάς σε κάθε "επίπεδο" για κάνα μήνα.. 

Ρε συ τριτο AC παιζω τωρα μετα απο origins και syndicate κατω απο 70 ωρες δεν ηταν κανενα. Και το unity πανω απο 80 θα παει. Θες μηνα για να το τερματισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, xenofonlive said:

Eίναι τόσο αστεία, που δεν μπορείς να φέρεις ούτε ένα επιχείρημα ,για να αντικρούσεις τα δυο απλά πράγματακια που είπα...

Eμενα μαρεσει που επιμενεις. Ειναι οντως τοσο απλα τα 2 πραγματακια που ειπες που δεν εχει καν νοημα να τα αντικρουσει καποιος, αντικρουεται μονα τους απλα και μονο απο τον ορισμο των λεξεων που χρησιμοποιησες. Η πειρατεια ΔΕΝ ειναι κλοπη, αλλιως δεν θα λεγοταν πειρατεια. Αμα ανοιξω ενα περιπτερο και αρπαξω τα κρουασαν δεν θα κατηγορηθω για πειρατεια / καταπατηση πνευματικων δικαιωματων αλλα για κλοπη. Αρα ο νομοθετης τα διαχωριζει ΕΜΦΑΝΩΣ. Πριν λοιπον ξεκινησεις να κανεις κυρηγμα σεβασου εσυ πρωτα τους νομους της χωρας στην οποια ζεις. Συμφωνα με τον Ποινικό κώδικα λοιπον 

Η κλοπή είναι έγκλημα που τιμωρείται από τον Ποινικό Κώδικα στα άρθρα 372 ΠΚ επ. Είναι η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή άλλου με σκοπό την παράνομη ιδιοποίηση. Στη βασική της μορφή είναι πλημμέλημα και τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών.

Αφαιρεση ξενου κινητου πραγματος εχει καποια σχεση με την πειρατεια? Καμμια. Και πολυ χρονο χαλασα να απανταω σε αρλουμπες.

6 hours ago, Xzidique said:

Είναι λόγω παιδείας και όχι τόσο μισθού. Υπάρχουν λύσεις για να παίξει ο οποιοσδήποτε το οτιδήποτε νόμιμα μέσα από τις online πλατφόρμες σε πολύ καλές τιμές (gog, steam, kinguin, g2a). Το μόνο πρόβλημα είναι όπου πρέπει να περιμένει μερικούς μήνες για να πέσει η τιμή του εκάστοτε game σε μια λογική τιμή κάτω των 30€. Είμαστε κακομαθημένοι. 

Ναι,ειναι πιο πιθανο σε ολες τις χωρες με χαμηλο κατα κεφαλην εισοδημα να τυχαινει να ειναι και αυτοι κακομαθημενοι παρα να φταινε οι μισθοι. 

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα των επαγγελματικών εργασιών, οι δικαιολογίες για χρήση πειρατικού λογισμικού είναι η μέγιστη υποκρισία. Μπορεί κανείς να κάνει πάρα πολλές εργασίες με αντίστοιχα προγράμματα ανοικτού κώδικα και αν οι πειρατές "επένδυαν" σε αυτά αντί να χρησιμοποιούν πειρατικό λογισμικό από μεγάλες εταιρείες, θα ήταν πραγματικό πλήγμα γι αυτές! Αυτή τη στιγμή, όμως, απλά κοροϊδεύουν τον εαυτό τους ότι "χτυπούν" τις εταιρείες, ενώ στην πραγματικότητα το μόνο που κάνουν είναι να κάνουν πιο διάσημο το λογισμικό τους και να τις βοηθούν να γίνονται πιο ισχυρές στην αγορά.

 

Όποιος, λοιπόν, θέλει πραγματικά να κάνει κάτι επειδή είτε του είναι πολύ ακριβό το πρόγραμμα, είτε δε θέλει να συνδράμει στις μεγάλες εταιρείες, ας ξοδέψει λίγο από το χρόνο του να μάθει ένα open-source πρόγραμμα που να κάνει τη δουλειά για να προσφέρει και κάτι στην κοινότητα. Συγνώμη που είμαι απόλυτος, αλλά πιστεύω ότι όλα τα άλλα είναι ξεκάθαρα προσχήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εκτός από την έννοια της <<πειρατείας>> υπάρχουν και άλλες έννοιες που πρέπει να εξετάσουμε, όπως πχ αισχροκέρδεια , χειραγώγηση αγοράς κλπ

 

τότε ίσως διακρίνουμε ότι η <<πειρατεία >> είναι το μέσο χαλιναγώγησης και ελέγχου της αγοράς .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Heybro είπε

Ρε συ τριτο AC παιζω τωρα μετα απο origins και syndicate κατω απο 70 ωρες δεν ηταν κανενα. Και το unity πανω απο 80 θα παει. Θες μηνα για να το τερματισεις.

Ανάλογα τι παίχτης είσαι εγώ δίνω πολύ έμφαση και χρόνο σε αυτά τα παιχνίδια και όντως φτάνεις μέχρι 80 ώρες... ΑΛΛΑ αν είσαι από τους άλλους... γρήγορα να τελειώσουμε το main story τότε πέφτει πολύ ο χρόνος.... λιγότερο από το μισό ίσως και στις30ωρες απλά δυστυχώς τα secondary quests μερικές φορές είναι βαρετά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lakou είπε

Ανάλογα τι παίχτης είσαι εγώ δίνω πολύ έμφαση και χρόνο σε αυτά τα παιχνίδια και όντως φτάνεις μέχρι 80 ώρες... ΑΛΛΑ αν είσαι από τους άλλους... γρήγορα να τελειώσουμε το main story τότε πέφτει πολύ ο χρόνος.... λιγότερο από το μισό ίσως και στις30ωρες απλά δυστυχώς τα secondary quests μερικές φορές είναι βαρετά......

Προφανώς όπως εσύ είμαι και εγώ πάντα θα απολαύσω το παιχνίδι θα ανοίξω όλους τους θησαυρούς θα maxarw τον χαρακτήρα θα πάω 100%. Το να rushareis ένα game δεν έχει νόημα σημαίνει ότι δεν σου αρέσει. Στο origins έπιασα 63ωρες χωρίς dlc και 100% και στο syndicate με όλα τα dlc 100% πάνω από 70. Και το unity εκεί το βλέπω πάνω από 80 με τα dlc και για 100%. Απολαυστικά όλα τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι καπου στη μεση για τη πειρατεια,ας απρουεμ τα πραγματα απο την αρχη

- η ερευνα εχει να κανει με επιχειρησεις και τελικα βρεθηκαν αυτα τα ποσοστα, ενα πρωτο ερωτημα ειναι ποσο ειναι το ποσοστο τη πειρατιας σε καθε εταιρεια? δηλαδη στο συνολο των υπολογιστων επι το συνολο των προγραμματων που ειναι εγκατεστημενο σε καθε υπολογιστη ποσα ειναι πειρατικα? δηλαδη το τσουβαλιασμα οτι ακομα και ενα πειρατικο προγρααμμα να βρεθει ενω εχεις 100 μεσα εγκατεστημενα σιγουρα ειναι καλυτερο απο το να εχει 3 εγκατεστημενα και τα 2 να ειναι πειρατικα.

-ας μιλησουμε λιγο και για τη χωρα μας, εφοσον μιλαμε για επιχειρησεις και ειδικα παροχης υπηρεσιων γιατι αυτες θα χρησιμοποιησουν σουιτες τις adobe και διαφορες αλλες επαγελματικες εφαρμογες, γνωριζετε ποιο ειναι το κοστος κατασκευης μιας σελιδας? της επεξεργασιας βιντεο η φωτογραφιων? σιγουρα ειναι επενδυση το να εχεις γνησιο ενα προγραμμα αλλα υπαρχει και η λεξη αποσβεση και δε γινεται οι λιανικες τιμες να ειναι τοσο χαμηλες λογω ανταγωνσιμου και τελικα ποτε μια εταιρεια να μην κανει αποσβεση την επενδυση της λογω της υψηλης φορολογιας και ενα καρο πραγματα που πρεπει να πληρωνει καθε χρονο.

- και ας μιλησω και για το κομματι των ιδιωτων που εχουν πειρατικο λογισμικο, πολυ απλα οταν κατι δε το βρισκεις πειρατικο ειτε θα αγορασεις καποια στιγμη σε καποια προσφορα ειτε θα παρεις κατι απρεμφερες φθηνοτερο ειτε δε θα το παρεις καθολου, επομενως ειναι ουτοπικο τα διαφυγοντα κερδη που θεωρουν οτι θα ειχαν οι εταιριες ανα γοραζαν ολοι το λιγισμικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη πάντα 

>80% από όσους χρησιμοποιούν πειρατικό υλικό , δε θα το αγόραζαν ποτέ .

Ειναι ταινίες ? Θα περίμεναν να το δείξει η τηλεόραση

Είναι μουσική ? Ράδιο 

Ειναι παιχνίδι ? Πασιέντζα 

Ειναι προγραμμα ? Θα βρίσκανε κάτι παρεμφερές σε δωρεάν 

 

Μικρή η πραγματική ζημιά από την πειρατεία 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...