Προς το περιεχόμενο

Στις υψηλότερες θέσεις η Ελλάδα στη χρήση «πειρατικού» λογισμικού


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά όσοι λέτε ότι το άρθρο αφορά επιχειρήσεις εξηγήστε μου λίγο αυτό: "Σύμφωνα με την BSA, αν και διεθνώς τα δύο τελευταία έτη εμφανίζεται πτωτική τάση, η παράνομη χρήση λογισμικού στους προσωπικούς υπολογιστές συνεχίζει να κυμαίνεται σε ανησυχητικά υψηλά επίπεδα."

Η έρευνα (νομίζω) αναφέρεται στο software που χρησιμοποιείται, συνήθως κατά κόρον από επιχειρήσεις, αλλά για τον Α ή Β λόγο χρειάζεται να το χρησιμοποιήσει κι ένας "ιδιώτης" (λέγε με AutoCAD, solidworks φοιτητή μηχανολογίας, πειρατή και κλέφτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Δηλαδή μας λες οτι μπορει να μαζεψει 2,5 χιλιάρικα για PC (εστω και δυσκολα) αλλα ο μισθος και η κριση δεν επιτρεπουν 50 ευρω για το Assasin's Creed. Μας δουλευετε ή προσπαθείτε να δικαιολογήσετε στους εαυτους σας; Τα πραγματα ειναι απλα. 

Θέλεις το X παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά ο μισθός σου δεν είναι αρκετός να βγάλεις τον μηνα; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Δεν μπορούμε να τα εχουμε ολα σε αυτή την ζωή. Και εγώ θελω Ferrari αλλά με το μεταχειρισμενο το Pegaut είμαι δεν πήγα να κλέψω την Portofino. 

Θέλεις το X παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά είσαι άνεργος; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Προέχουν αλλα σημαντικότερα πραγματα.

Θέλεις το Χ παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά θεωρείς πως ειναι ακριβό; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Περιμένεις να πέσει η τιμή.

Το να κλέβεις κάτι δεν ειναι δικαιολογία. Βεβαια η πειρατεία στην Ελλάδα ήταν τεράστια ακομα και σε εποχές οπως το 2004 που εβρεχε λεφτα, οπότε για ενα λαό που εχει την απατεωνιά στο αίμα του δεν αξιζει να μιλάμε

Σε καθε ποστ σκυλιαζεις υπερ του δικαιου, όπως το εκλαμβανεις εσύ. Δεν μας λες ρε μεγαλε και τι δουλεια κανεις για να ξερουμε? Εγω παρανομο λογισμικο δεν έχω γιατι χρησιμοποιώ εδω και χρόνια linux. Όμως για μενα κατεβαζω τραγουδια και ταινιες. Λογισμικο κατεβαζψ  αν χρειαστει κανας φίλος με win. Καποτε που είχα win κατεβαζα τα παντα. Θα καω στην πυρα? Τι λες εσύ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είμαστε λίγο λογικοί, με τα χρήματα και τον πενιχρό μισθό που ή πλειοψηφία παίρνουμε, είναι απολύτως κατανοητό να κοιτάμε μία "πειρατική" λύση, που ισούται άμεσα με μία οικονομικότερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, BorrowedTime said:

Το να κλέβεις κάτι δεν ειναι δικαιολογία. Βεβαια η πειρατεία στην Ελλάδα ήταν τεράστια ακομα και σε εποχές οπως το 2004 που εβρεχε λεφτα, οπότε για ενα λαό που εχει την απατεωνιά στο αίμα του δεν αξιζει να μιλάμε

Τα αλλα δεν θα τα σχολιασω, αλλα η πειρατεια δυστηχως δεν ειναι κλοπη. Καταπατηση πνευματικων δικαιωματικων θεωρειται. Μεγαλη εφευρεση τα πνευματικα δικαιωματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Δηλαδή μας λες οτι μπορει να μαζεψει 2,5 χιλιάρικα για PC (εστω και δυσκολα) αλλα ο μισθος και η κριση δεν επιτρεπουν 50 ευρω για το Assasin's Creed. Μας δουλευετε ή προσπαθείτε να δικαιολογήσετε στους εαυτους σας; Τα πραγματα ειναι απλα. 

Θέλεις το X παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά ο μισθός σου δεν είναι αρκετός να βγάλεις τον μηνα; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Δεν μπορούμε να τα εχουμε ολα σε αυτή την ζωή. Και εγώ θελω Ferrari αλλά με το μεταχειρισμενο το Pegaut είμαι δεν πήγα να κλέψω την Portofino. 

Θέλεις το X παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά είσαι άνεργος; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Προέχουν αλλα σημαντικότερα πραγματα.

Θέλεις το Χ παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά θεωρείς πως ειναι ακριβό; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Περιμένεις να πέσει η τιμή.

Το να κλέβεις κάτι δεν ειναι δικαιολογία. Βεβαια η πειρατεία στην Ελλάδα ήταν τεράστια ακομα και σε εποχές οπως το 2004 που εβρεχε λεφτα, οπότε για ενα λαό που εχει την απατεωνιά στο αίμα του δεν αξιζει να μιλάμε

Αν καθόσουν έστω και 1 δευτερόλεπτο να το σκεφτείς θα καταλάβαινες αλλά δυστυχώς δεν το έκανες... 


Το PC αυτό που το πήρε 2500 ευρώ θα το έχει τουλάχιστον 3 χρόνια ή στην καλύτερη 2 χρόνια. 

Μέσα στα αυτά τα 2 χρόνια δεν θα παίξει 1 παιχνίδι μόνο που κάνει 50 ευρώ.. αλλά καμιά 40 που αν κάνουν 50 ευρώ το ένα τότε μιλάμε για 2000 ευρώ έξοδα σε παιχνίδια... 

 

και επίσης ναι μεν θα το έχει 2-3 χρόνια αλλά απο εκει και πέρα και καινούργιο PC να μην πάρει θα κάνει κάποια αναβάθμιση πχ την κάρτα γραφικών που θα βγεί κάνα 300-600 ευρώ.. άρα θα πρέπει να αποταμιεύει προς αυτόν τον σκοπό κατα την διάρκεια των 2,3 χρόνων που απομυζά ακόμη περισσότερο το αρχικό του κεφάλαιο. 

 

Επίσης εγώ δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ εγώ πραγματικά χέστηκα παίρνω τα πάντα πειρατικά (και πάλι τα καταριέμαι γιατί τα περισσότερα είναι τόσο χάλια που ακόμη και που τα πήρα τζάμπα αισθάνομαι ότι βγήκα ζημιωμένος) μόνο αν αξίζει κάτι μετά πηγαίνω και το αγοράζω (που συμβαίνει σπάνια) 

Για τα περισσότερα προτιμώ να πάρω ένα 50riko και να το κάψω παρά να το δώσω σε κάτι τσοντοπαίχνιδα (και δεν το εννοώ βάσει ερωτικού περιεχομένου αλλά βάσαι ποιότητας όπως όταν συγκρίνεις μια τσόντα με μια ταινία σκηνοθετικά, υποκριτικά κτλ)  ή τσοντοαπλικεσιονς της πλάκας που τις χρεώνουν χρυσάφι κιόλας σαν να ήταν state of the art...

γιατί με τα παιδάκια και τις πιστωτικές κάρτες του μπαμπά τους η αγορά έχει ξεφύγει τελείως και πληρώνεις χρήματα για toiletgames που απο πάνω ειναι και σε μορφή beta ή alpha που θα τα έδινες μόνο σε παιχνίδια επιπέδου half life και unreal tunrament... 

Αλλά το ποστ δεν το έγραψα για εμένα, το έγραψα για κάποιον που θα ήθελε να παιρνει νόμιμα τα παιχνίδια αλλά που δεν το κάνει γιατί δεν έχει τα λεφτά και το ότι έχει καλό PC δεν σημαίνει απαραίτητα πως έχει τα λεφτά να παίρνει νόμιμα παιχνίδια.



 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Θέλεις το X παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά είσαι άνεργος; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Προέχουν αλλα σημαντικότερα πραγματα.

Θέλεις το Χ παιχνιδι/πρόγραμμα αλλά θεωρείς πως ειναι ακριβό; ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Περιμένεις να πέσει η τιμή.

Πονάει το χέρι σου; κόψτο! 

Πονάει το μάτι σου; βγάλτο! 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, avikenas είπε

Αμερική 4500 δολαρια μισθο 60 δολαρια το game.Ελλάδα 600 ευρώ μισθό 60 ευρώ το game κανε τα μαθηματικά και μετά πές μου αν φταίει ο Έλληνας που κατεβάζει Pirate.Τυχαίο που είμαστε με Κίνα Ρωσια Ινδία παρεάκι.

Άκυρο το παράδειγμα αδερφέ...

Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα νοοτροπίας...Και δυστυχώς δεν φημιζόμαστε για την εφαρμογή του σωστού σε αυτήν την χώρα.

 

11 ώρες πριν, avikenas είπε

Αμερική 4500 δολαρια μισθο 60 δολαρια το game.Ελλάδα 600 ευρώ μισθό 60 ευρώ το game κανε τα μαθηματικά και μετά πές μου αν φταίει ο Έλληνας που κατεβάζει Pirate.Τυχαίο που είμαστε με Κίνα Ρωσια Ινδία παρεάκι.

Άκυρο το παράδειγμα αδερφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξατε παλι τους ασκους του Αιολου. Θα λεει παλι ο καθενας το κοντο και το μακρυ του και αποτελεσμα δεν θα βγαλουμε.

Ενα ειναι το σιγουρο. Οσο ο απλος κοσμος δεν εχει χρηματα για τα βασικα τοσο η πειρατεια στο software δεν θα σταματησει ποτε. Και ας ειναι παρανομο.

Προσωπικα δεν συμφωνω αλλα ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anax111 είπε

Pirate Bay και  RARBG και web-dl πάει σύννεφο.  Xiaomi από κινεζομάγαζα για κινητό, ινδικά Adiddas και στον Πούτιν η ελ-πίδα μας. Ελλάδα Ρωσία Κίνα Ινδία η μεγάλη συμμαχία! 

Συνήθως τα webrips είναι καλύτερα από τα web-dl (iTunes) σε θέμα ποιότητας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικό είναι! Αν προσέξατε το πίνακα, η πειρατεία είναι αντίστροφα ανάλογη με το κατα κεφαλήν εισόδημα στις χώρες του πίνακα. Αν θέλουν να εξαλείψουν τη πειρατεία, να ρίξουν τις τιμές. Αυτοί και η απληστία τους ταίζουν τη φλόγα της πειρατείας.

26 λεπτά πριν, Dts_Dimensions είπε

Άκυρο το παράδειγμα αδερφέ...

Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα νοοτροπίας...Και δυστυχώς δεν φημιζόμαστε για την εφαρμογή του σωστού σε αυτήν την χώρα.

 

Άκυρο το παράδειγμα αδερφέ...

Σοβαρολογείς; Αν ναι είσαι εκτός τόπου και χρόνου! Όταν σου ζητούν 40-50€ για ένα παιχνίδι και ο μισθός, του πατέρα σου συνήθως, δεν ξεπερνά τα 500-600 πας για το πειρατικό χωρίς δεύτερη σκέψη. Σε χώρες όπου οι μισθοί είναι μακράν καλύτεροι, το σκεύτεσαι πολύ διαφορετικά μιας και το κομμάτι από το μισθό σου που θα πάει εκεί είναι αναλογικά μικρότερο (πολύ μικρότερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Με 500€ μισθό σιγά μην αγοράζουμε και προγράμματα . 

Φίλε μου με αυτή τη λογική ο προγραμματιστής που κι αυτός 500€ παίρνει δεν πρόκειται να δει αύξηση στο μισθό του επειδή καποιοι δεν πληρώνουν τον εργοδότη του. Πρέπει να μάθουμε να σκεφτόμαστε πιο ολιστικά σε αυτή τη χώρα..

Και το είπα και πιο πάνω, ναι είναι στυγνό, αλλά έτσι είναι το business. Όταν ο αχορταγος επενδυτής βλέπει ότι βγάζει 100μυρια στο software και μπορεί να βγάλει 200 στην ενέργεια πχ, θα τα πάρει και θα τα πάει εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...