Προς το περιεχόμενο

Τι θυμάστε από τα 00s?


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, sanaeriko είπε

Αχ οταν με πιάνει αυτή η καταραμένη νοσταλγία..

Ελάτε να θυμηθούμε μαζί αυτή την δεκαετία.

Από μια προσωπική στιγμή έως κάτι πιο γενικό.

Από ένα τραγούδι μέχρι μια είδηση

Οτιδήποτε μπορείτε να θυμηθείτε από εκείνα τα χρόνια.

Τι θυμάστε λοιπόν;;

00s;

Είσαι πολύ πολύ νέος.Η καλύτερη δεκαετία ήταν τα 80s

To 2000 είχες τα πάντα.Κινητά τηλέφωνα,συνδρομητική τηλεόραση,ίντερνετ,cd-dvd,παιχνιδομηχανές με καλά γραφικά σε γενικές γραμμές ό,τι έχεις και σήμερα.

Θα πρέπεις να πας 20 χρόνια πιο πίσω για να σε πιάσει νοσταλγία.

Δεκαετία '80 .Η εποχή της βιντεοκασέτας.Αξέχαστα χρόνια

 

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω εμείς οι πιτσιρικάδες του 00, ζούμε την μεγαλύτερη πολιτισμική αλλαγή. Πραγματικά η διάδοσή του ίντερνετ/σοσιαλ νετγουορξ/κινητή επικοινωνία έφερε τεράστιες αλλαγές στο τρόπο συμπεριφοράς της όλης κοινωνίας. 

 

Με αυτά και αυτά, νοσταλγώ τον τρόπο λειτουργίας της προ ίντερνετ εποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 00s έδειχναν καλά, έγινε όμως η 9/11 και δυστυχώς επηρέασε την παγκόσμια κοινότητα ενώ δεν θα έπρεπε, δεν φάνηκε αμέσως το αντίκτυπο στους υπολοίπους αλλά στα επόμενα 5 με 10 χρονια μας πήρε ντόμινο. Εντάξει τα 10s είναι μαύρα και άραχνα... οπότε πιο πολύ νοσταλγώ τα 80s ούτε καν τα 90s γιατί 80s είχες και μια αλάνα ρε αδερφέ και για όσους είχαν δυνατότητα αυτό:

Download video

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, SeXBOX είπε

Τα 00s έδειχναν καλά, έγινε όμως η 9/11 και δυστυχώς επηρέασε την παγκόσμια κοινότητα ενώ δεν θα έπρεπε, δεν φάνηκε αμέσως το αντίκτυπο στους υπολοίπους αλλά στα επόμενα 5 με 10 χρονια μας πήρε ντόμινο. Εντάξει τα 10s είναι μαύρα και άραχνα... οπότε πιο πολύ νοσταλγώ τα 80s ούτε καν τα 90s γιατί 80s είχες και μια αλάνα ρε αδερφέ και για όσους είχαν δυνατότητα αυτό:

Download video

Εγώ πως θα γίνει να αποκτήσω θέση βοηθού στο κυλικείο του ιδιόκτητου κτιρίου της εταιρίας σου;;  :P 

 

Επίσης τι αθώες εποχές το password 1234 :P και το έκανε και καμαρωτά τύπου δες τι έλεγκαντ που είμαι! Τό'χω! :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeXBOX είπε

οπότε πιο πολύ νοσταλγώ τα 80s ούτε καν τα 90s γιατί 80s είχες και μια αλάνα ρε αδερφέ και για όσους είχαν δυνατότητα αυτό:

Υπερβολές, τόσο εγώ όσο και τα περισσότερα άτομα που ξέραμε την βγάζαμε αρκετά σε αλάνες, πιλοτές και γηπεδάκια το 90's. Βέβαια δεν αμφιβάλλω πως υπήρχε και μπόλικη αποβλάκωση από παιχνίδια τύπου gameboy, nintendo κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, IOSIF SALEM είπε

00s;

Είσαι πολύ πολύ νέος.Η καλύτερη δεκαετία ήταν τα 80s

To 2000 είχες τα πάντα.Κινητά τηλέφωνα,συνδρομητική τηλεόραση,ίντερνετ,cd-dvd,παιχνιδομηχανές με καλά γραφικά σε γενικές γραμμές ό,τι έχεις και σήμερα.

Θα πρέπεις να πας 20 χρόνια πιο πίσω για να σε πιάσει νοσταλγία.

Δεκαετία '80 .Η εποχή της βιντεοκασέτας.Αξέχαστα χρόνια

Ά ρε δεκαετία του 80. Πηγαίναμε για καμάκια, ούτε Political Correctness, ούτε snowflakes ούτε λοιπές  TJW φεμινιστικές μλκιες του σήμερα. 
Και πολύ καλή μουσική, όχι όπως τώρα που όλα τα νέα (μη ελληνικά) τραγούδια  είναι ίδια και μοιάζουν με στρατιωτικά εμβατήρια. 

 

Σημείωση η ταινία αυτή δεν θα τολμούσε να γίνει σήμερα. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι διάφορα όπως Bearshare με ένα mp3 10 λεπτά να κατέβει παρέα με ιό, ISDN σύνδεση σε χωριό, λευκά κουτιά υπολογιστών, ICQ, MSN...

Πέρα απ' αυτά, τότε ακόμα δεν είχα κινητό. Και το wifi ήταν άγνωστο για εμάς. Τα παιχνίδια στις αλάνες του χωριού και οι σκανδαλιές που κάναμε είναι βαθιά χαραγμένες στο μυαλό. Ποδόσφαιρο, κόντρες με ποδήλατα, μπουγέλα χωρίς να μας νοιάζει μην βραχεί το κινητό κλπ. Κρίμα που τα παιδιά δεν παίζουν όπως παίζαμε. Λίγα είναι τα παιδιά που τα κάνουν αυτά πλέον, καθώς βλέπω όλο και πιο συχνά παιδιά να παίζουν με τάμπλετ και κινητά.

 

Όσοι γεννηθήκαμε τέλη 80s και αρχές 90s ζήσαμε την μεγαλύτερη αλλαγή στην τεχνολογία και επικοινωνία που θα έλεγε κανείς πως είμαστε ο συνδετικός κρίκος μεταξύ παλιού και νέου. Οι τελευταίοι των... αλανών;

 

8 ώρες πριν, IOSIF SALEM είπε

00s;

Είσαι πολύ πολύ νέος.Η καλύτερη δεκαετία ήταν τα 80s

To 2000 είχες τα πάντα.Κινητά τηλέφωνα,συνδρομητική τηλεόραση,ίντερνετ,cd-dvd,παιχνιδομηχανές με καλά γραφικά σε γενικές γραμμές ό,τι έχεις και σήμερα.

Θα πρέπεις να πας 20 χρόνια πιο πίσω για να σε πιάσει νοσταλγία.

Δεκαετία '80 .Η εποχή της βιντεοκασέτας.Αξέχαστα χρόνια

Και κάποιος άλλος θα πει ότι τα 60's ήταν καλύτερα κ.ο.κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεννημένος το 86, σίγουρα έχω μνήμες και νοσταλγία για τα 90s, πχ mundial 98 euroleague 96,97 μπάλα στις πλατείες, βινύλια,κασετες και πολλά πολλά άλλα. Απλά τώρα με έπιασε για τα 00s συγγνώμη :P

Βασικά για να πω την αλήθεια, στο μυαλό μου είχα πιο πολύ την πενταετία 2000-05 και όταν ήμουν 13-19.

Τι να πρωτοθυμηθω και γω.

Πρωτοχρονιά 2000 που βγάζανε όλες τις συσκευές από τις πρίζες!!

Νοκια 3310-3330. Όσοι είχαν μεγάλα κινητά τότε τους κοροϊδεύαμε για τις παντόφλες τους :D

Λιώσιμο στο video club και τον 5ψηφιο κωδικό που ήταν σαν το ιερό δισκοπότηρο :P

00-01 τσόντες σε dvd απ'το περίπτερο.

Ίντερνετ με ένα μόντεμ που έκανε έναν περίεργο θόρυβο για να μπει.

Πρήξιμο σε φίλους να ακολουθήσουμε αυτή που μου αρέσει απ'το σχολείο για να της μιλήσω..

Κοπάνες για να πάμε για ποδόσφαιρο

Λιώσιμο τα σκ από το μεσημέρι μέχρι το βράδυ στο σχολείο για μπάλα.

Λιώσιμο στην πλατεία μέχρι ξημερώματα να λέμε βλακείες και να γελάμε.

Δίδυμοι πύργοι και που ακυρώθηκε η ήταν να ακυρωθεί το Ολυμπιακός-μαντσεστερ.

Το cdαδικο στη γωνία.

Euro-eurobasket-mundobasket-ολμπ.αγωνες φυσικά.

Live active member + τα rockwave.

Κάθε μέρα σχεδόν άυπνος στην σχολή.

Γρηγορόπουλος- οι μεγάλες φωτιές το 07.

Έβγαλα δίπλωμα και πήρα αμάξι.

Και τόσα πολλά ακόμη...

Συμπλήρωμα : ps2 και xbox360 ντροπή μου που τα ξέχασα!

 

 

Επεξ/σία από sanaeriko
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Adanos είπε

 

Και κάποιος άλλος θα πει ότι τα 60's ήταν καλύτερα κ.ο.κ.

ήταν πολύ καλύτερα τα 50-60-70-80σ

sex χωρίς καποτά αρχικά

δεν υπήρχαν κινητά να σε πρήζουν που είσαι και τι σκατά κανεις

είχαμε δραχμή σημαντικό :)

ζούσε i γιαγιά μου και ο παππούς μου 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mants118 είπε

θα πω κι εγώ videoclub!!! τρελές ώρες μέχρι να αποφασίσω ποια ταινία θα πάρω!!!!

Αυτή ήταν η καλή περίπτωση. Το τραγικό ήταν όταν πήγαινες αλλά ΚΑΙ πάλι δεν υπήρχε διαθέσιμη η ταινία που ήθελες διακαώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • ποδόσφαιρο στην πλατεία
  • ps2 <3 (ακόμα το έχω και παίζω που και που)
  • game boy + Pokemon silver(το άνοιξα μια μέρα ν θυμηθώ πόσο ένδοξος εκπαιδευτής ήμουν και είχαν χαθεί όλα, πήγα να κλάψω) 
  • πρώτο  PC
  • dvd - περιοδικά ps2 - sporty jr
  • 3 μήνες διακοπές στο εξοχικό με την παρέα

ΑΑχχχχ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...