Προς το περιεχόμενο

Τα νέα ρολόγια της σειράς Fenix 5 Plus της Garmin μπορεί να σε βοηθήσουν να… επιβιώσεις σε μία δύσκολη αναρρίχηση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, myrtilo είπε

Άμα έχει άνετο το χιλιάρικο ο ορειβάτης - πεζοπόρος χομπίστας για ρολόι ή σχετικό γκάτζετ, γιατί Φώτη δεν πληρώνει καθένας σας κι ένα 50άρι το χρόνο, ώστε όταν ξεστραβώνεστε και εγκλωβίζεστε, γεμίζετε χαντάκια, κουράζεστε, πέφτετε  κ.τ.ό. να μην πληρώνουμε εμείς οι φορολογούμενοι τα μαμησιάτικα 30χίλιαρα για να σας μαζεύουν τα ελικόπτερα;

Επειδη δεν γνωριζεις  επετρεψε μου να σε διαφωτισω .

Στην Ελλαδα εχει πεζοπορους  ,ορειβατες θα ειχε αν ειχαμε βουνα αλλα δεν εχουμε αυτο που εχουμε ειναι λοφοι.Συγκεκριμενα για την Ελλαδα το θεμα της διασωσης και αεροδιασωσης  με ιδιωτικα μεσα βρισκει νομικα κωλυματα και πασης φυσεως αλλα εμποδια δεν ειναι τοσο απλο το θεμα .Δλδ ακομα και να ηθελαν δεν υπαρχουν  οι προυποθεσεις  μιας ενιαιας ασφαλισης  η' ιδιωτικου φορεα .

 .Για τους πεζοπορους ισχυει οτι λες .Θα επρεπε να ηταν και για αυτους υποχρεωτικη η ασφαλιση  και για οσους κανουν hobby που ερχονται σε επαφη με την φυση και τις απροβλεπτες συνθηκες .Ο πεζοπορος btw δεν χρειαζεται τετοιο ρολοι ειναι overkill .

Παμε τωρα στους ορειβατες  ,οταν συμμετεχουν σε μια ορειβατικη αποστολη στο εξωτερικο  ειναι υποχρεωτικη η ασφαλεια η οποια κυμαινεται απο 300 ευρω η πιο φτηνη  και για τις 8αρες αγγιζει το χιλιαρικο .Αρα δεν  επιβαρυνεται κανεις φορολογουμενος  κατι το οποιο απεχθανομαι και εγω ιδιαιτερα  καθως  ειμαι υπερ  του να ειναι ολα ιδιωτικα και να πληρωνει ο καθενας απο την τσεπη του οτι θελει .

Ωστε να μην  επιβαρυνομαι και εγω με τον "Ινδο "  στην νοοτροπια  που μπερδευτηκε  νομιζει πως ειναι εφοπλιστης  εκανε 3 παιδια και καθε τρεις και λιγο απασχολει δημοσιες υποδομες  τις οποιες δεν  καλυπτει με τις εισφορες απο τον μικρο μισθο του και απο τις τριχες που πληρωνει στην εφορια  . :) Ελπιζω να επιασες το νοημα .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, myrtilo said:

Άμα έχει άνετο το χιλιάρικο ο ορειβάτης - πεζοπόρος χομπίστας για ρολόι ή σχετικό γκάτζετ, γιατί Φώτη δεν πληρώνει καθένας σας κι ένα 50άρι το χρόνο, ώστε όταν ξεστραβώνεστε και εγκλωβίζεστε, γεμίζετε χαντάκια, κουράζεστε, πέφτετε  κ.τ.ό. να μην πληρώνουμε εμείς οι φορολογούμενοι τα μαμησιάτικα 30χίλιαρα για να σας μαζεύουν τα ελικόπτερα;

καλο θα ηταν πριν πουμε κατι να το εχουμε κοιταξει και οχι απλα να το πουμε για να το πουμε.Με καθε φιλικη διαθεση.

α.πολυ μεγαλο κομματι της διασωσης γίνεται ΚΑΙ απο συλλογους αφου ως γνωστον η διασωση στην ελλαδα ειδικα σε αθληματα οπως φαραγγια σπηλαια κτλ ειναι αρκετα πισω στην ελλαδα και υπαρχουν καποια κενα σε εκπαιδευσεις ΕΜΑΚ κτλ.β.τα ελικοπτερα υπάρχουν και για αυτον τον λογο πέρα απο το να χρησιμοποιουνται για αλλους δυο λογους ειτε σοβαρούς ειτε οχι.

β.με την ιδια λογικη όπως το λες αν καποιος πεθαινει σε ενα νησι να μην παει ελικοπτερο να τον παρει αφου ειναι ακριβη η αεροδιακομιδη.

επισης οτι καποιος κανει το Hobby του δεν σημαινει οτι αμα παθει κατι επειδη κοστιζει στο κρατος πρεπει να τον αφησουμε εκει.με την ιδια λογικη καποιος που εχει παραπανω κιλα και δεν προσεχει και παθαινει καποιο πρόβλημα ή δεν γυμναζεται και παθαινει κατι αλλο να μην τον δεχτουν στο νοσοκομειο επειδη ειναι κοστος.επισης και για οποιον οδηγει χωρις κρανος ή καπνιζει να τον βγαλουμε στην ακρη.μην βλεπουμε τα παντα σαν λεφτα και κοστος οταν μιλαμε για θεμα υγειας.

γ.καθε χωρα που εχει βουνα και βγαζει κερδος απο αυτα με ολους τους τροπους λογω τουρισμου,λογω τοπικων κατοικων,λογω αναβασεων κτλ πρεπει να εχει μια υποτυπωδη διασωση. πχ στο Kilimanjaro που πηγα πληρωνες 20 $ για διασωση ειτε χρειαζοσουν ειτε οχι.λιγο παλιου τροπου διασωσης μεν αλλα αυτο εχουν.

δ.στα πυρηναια οταν ειχα παει και σε μια αναβαση προς κορυφη ηταν και μια ομαδα απο παιδια 14-18 χρονων το πολυ.ενα παιδι χτυπησε το ποδι του και ηρθε ελικοπτερο για να δει τι εχει γινει.αμα ειναι να μην πηγαινουν τα παιδια στα βουνα για να μην πληρωνει η χωρα το ελικοπτερο? να κλεισουμε τα παιδια σε ενα σπιτι με μια κονσολα μην παθουν κατι και κοστισουν στο κρατος?

ε.οι περισσοτεροι απο εμας ειτε είμαστε ελλαδα ειτε εξωτερικο ειδικα οταν πας και σε λιγο πιο δυσκολα βουνα πληρωνουμε ιδιωτικες ασφαλειες γιατι σε πολλες χωρες η διασωση και ολα τα εξοδα στο νοσοκομειο πληρωνονται απο τον ιδιωτη αν τύχει κατι .οποτε κανεις ιδιωτικη ασφαλεια για να καλυφθουν αυτα τα εξοδα τα οποία ειναι αρκετά. η ασφαλεια μπορει να ειναι για ενα χρονο αλλα σε μεγαλα υψομετρα πηγαινει ανα αποστολη οποτε μετα κανεις αλλη. υπάρχουν και χώρες που η διάσωση ειναι δωρεάν όπως και με ευρωπαικη καρτας υγείας νοσηλευεσαι χωρις να πληρωσεις κατι στα νοσοκομεια.αλλα παλι πολλες φορες μια ιδιωτικη ασφαλεια μπορει να σου προσφερει παραπανω πραγματα τοσο στο κομματι της νοσηλειας οπως και εκπτωσεις σε διαφορα πραγματα.

μακαρι ο κοσμος να εκανε βουνα και ας πηγαιναν εκει τα λεφτα για διασωσεις παρα να πληρωνουμε αλλα τοσα πραγματα σαν λαος επειδη 5 ατομα δεν εχουν μυαλο(σπασμενα πραγματα σε γηπεδα/σπασμενα ακυρωτικα μηχανηματα/σπασμενα τα παντα οταν γινεται πορεια) και παει λεγοντας.

δευτερον οταν ερχεται τουρισμος απο το εξωτερικο για να ανεβει ενα βουνο ειτε λεγεται ολυμπος ειτε λεγεται αναρριχηση στα μετεωρα και το κρατος βγαζει λεφτα απο αυτο ναι πρεπει να υπαρχει και μια διασωση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καποιος αποψη εδω μεσα σχετικα με το τιτανιο και το ανοξειδωτο ατσαλι απο θεμα αντοχης σε γρατσουνιες κλπ? Ειμαι ετοιμος για αγορα Fenix 5 Plus, τα οποια στην ουσια βγαινουν ειτε στην μαυρη εκδοση απο ατσαλι, ειτε στην ασημενια απο τιτανιο. Απ'οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης το ατσαλι εχει καπως μεγαλυτερη αντοχη ενω το τιτανιο ειναι πιο ελαφρυ (10 γρ. διαφορα τα ρολογια μεταξυ τους). Απο την αλλη βεβαια, οσοι εχουν αγορασει τα προηγουμενα Fenix 5 (ατσαλι), παραπονιουνται πως λογω του μαυρου χρωματος οι γρατσουνιες φαινονται με το παραμικρο. Και καπου λιγο εχω μπερδευτει. By the way, σιγουρα παιζει και ρολο αν για παραδειγμα το τιτανιο που χρησιμοποιει η Garmin ειναι πχ grade 5, ομως δεν αναφερει πουθενα καποια λεπτομερεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Narcos said:

Εχει καποιος αποψη εδω μεσα σχετικα με το τιτανιο και το ανοξειδωτο ατσαλι απο θεμα αντοχης σε γρατσουνιες κλπ? Ειμαι ετοιμος για αγορα Fenix 5 Plus, τα οποια στην ουσια βγαινουν ειτε στην μαυρη εκδοση απο ατσαλι, ειτε στην ασημενια απο τιτανιο. Απ'οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης το ατσαλι εχει καπως μεγαλυτερη αντοχη ενω το τιτανιο ειναι πιο ελαφρυ (10 γρ. διαφορα τα ρολογια μεταξυ τους). Απο την αλλη βεβαια, οσοι εχουν αγορασει τα προηγουμενα Fenix 5 (ατσαλι), παραπονιουνται πως λογω του μαυρου χρωματος οι γρατσουνιες φαινονται με το παραμικρο. Και καπου λιγο εχω μπερδευτει. By the way, σιγουρα παιζει και ρολο αν για παραδειγμα το τιτανιο που χρησιμοποιει η Garmin ειναι πχ grade 5, ομως δεν αναφερει πουθενα καποια λεπτομερεια.

δυσκολο να βρεις τι grade ειναι αλλα θα σου ελεγα μιλα με την garmin κατευθειαν.καποιοι λενε οτι το τιτανιο χαρασεται πιο ευκολα απο το ss(stainless steel) και φαινονται καπως πιο ευκολα οι γρατζουνιες αλλα διορθωνονται καπως πιο ευκολα.το τιτανιο ναι ειναι πιο ελαφρυ αναλογως και το grade παντα.κατα τα αλλα προσωπικη αποψη το παρακατω.παιρνεις κατι για να το χαρεις και να κανει την δουλεια του.καταλαβαινω οτι ειναι καπως το να παρεις ενα ρολοι 1000 ευρω και να κανει γρατζουνια αλλα απο την αλλη το πηρες για να το χαρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικα με το τελευταιο που ειπες, εχεις απολυτο δικιο. Προφανως και παιρνεις κατι για να το χαρεις. Ομως και τα 850 ευρω ειναι.....ιστορια! Τουλαχιστον μιλαμε για κρυσταλλο απο ζαφειρι, αρα εκει ισως γλυτωσεις καταστασεις!

Ετσι απο περιεργεια επισης, ποιον απο τους 2 συνδιασμους θα διαλεγατε? Its ok, τα λουρακια αλλαζουν ανα πασα στιγμη. Εννοω σχετικα με τις κασες, μαυρη ή γκρι-ασημι. Πολυ δυνατο το μαυρο, ομως μονο στην φωτογραφια, διοτι σε βιντεο δεν με ενθουσιασε τοσο.

https://www.youtube.com/watch?v=5asYRwvS1yE

https://www.youtube.com/watch?v=EBUuWHjKC1g&t=

144864-fitness-trackers-news-garmin-introduces-fenix-5-plus-models-with-plenty-of-144864-features-including-garmin-pay-image1-or36nsxmfa.jpg

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/06/2018 at 15:03, Narcos said:

Σχετικα με το τελευταιο που ειπες, εχεις απολυτο δικιο. Προφανως και παιρνεις κατι για να το χαρεις. Ομως και τα 850 ευρω ειναι.....ιστορια! Τουλαχιστον μιλαμε για κρυσταλλο απο ζαφειρι, αρα εκει ισως γλυτωσεις καταστασεις!

Ετσι απο περιεργεια επισης, ποιον απο τους 2 συνδιασμους θα διαλεγατε? Its ok, τα λουρακια αλλαζουν ανα πασα στιγμη. Εννοω σχετικα με τις κασες, μαυρη ή γκρι-ασημι. Πολυ δυνατο το μαυρο, ομως μονο στην φωτογραφια, διοτι σε βιντεο δεν με ενθουσιασε τοσο.

https://www.youtube.com/watch?v=5asYRwvS1yE

https://www.youtube.com/watch?v=EBUuWHjKC1g&t=

144864-fitness-trackers-news-garmin-introduces-fenix-5-plus-models-with-plenty-of-144864-features-including-garmin-pay-image1-or36nsxmfa.jpg

μαυρο :P

εδω φαινονται πιο καλα τα χρωματα.(καλυτερη γωνια βλεπεις περισσοτερο τα λουρακια)

https://buy.garmin.com/en-US/US/p/603229/pn/010-01989-00#

κατα τα αλλα ναι σιγουρα το παιρνεις για να το χαρεις και τα 850 πονανε για να το δεις γρατζουνισμενο.απλα ολοι στην αρχη ψιλοφρικαρουμε που ειναι καινουριο μην γρατζουνιστει και μολις παθει την πρωτη γρατζουνια δεν μας νοιαζει καν. οπως και ολοι ξερουμε οτι μετα απο ενα χρονο δεν θα κανει ουτε τα μισα λεφτα.οποτε για πολλα ατομα ειναι ενα ρολοι για 2-3-4 χρονια που το πληρωνεις που το πληρωνεις ,ας το χαρεις.αν το εχεις για τρεξιμο οκ χαραζεται πιο δυσκολα αλλα αμα το φορας καθε μερα ή σε βουνα κτλ ειναι θεμα χρονου να το χτυπησεις καπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis13 είπε

Ηρθε η  αγαπη !

35855931_2023648934630791_2236307273943089152_n.jpg

35882966_2024143464581338_4691936893942628352_n.jpg

Τρελανε μας Φωτη!! Με γειες και να το χαρεις.... Βλεπω τσιμπησες το θηριο! Πως σου φαινεται σαν πρωτη εντυπωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Fotis13 said:

Ηρθε η  αγαπη !

 

 

35855931_2023648934630791_2236307273943089152_n.jpg

35882966_2024143464581338_4691936893942628352_n.jpg

Μεγιές ... ωραίο φαίνεται! Μας κάνεις να ζηλέψουμε λίγο 😀. Προσωπικά θα περιμένω να βγει η έκδοση με το ατσάλινο μαύρο λουράκι σε 3 εβδομάδες. Όπως και στο 5x που έχω τώρα είναι κάπως πιο επίσημο... premium στο χέρι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Narcos said:

Τρελανε μας Φωτη!! Με γειες και να το χαρεις.... Βλεπω τσιμπησες το θηριο! Πως σου φαινεται σαν πρωτη εντυπωση?

το spο2 είναι μονο στο μεγαλο 51mm ,sapphire edition ειτε σε τιτανιο, στο χρωμα καπως γκρι ειτε σε stainless steel μαυρο χρωμα

https://buy.garmin.com/en-US/US/p/603229/pn/010-01989-04#

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τω μεταξυ εχω μερικες ερωτησουλες κι οταν βρει χρονο και ορεξη ο φιλος που το αγορασε ας απαντησει. Απ'οσο καταλαβαινω η εκδοση που πηρε ειναι η "Sapphire, Black with Black Band". Στο φορουμ της Garmin διαβασα απο εναν τυπο που πηρε παρομοια εκδοση (στο 5 plus ομως), πως το χρωμα του ρολογιου περισσοτερο θυμιζει το προηγουμενο "Slate Gray" παρα το κλασικο μαυρο. Ισχυει οτι φαινεται περισσοτερο προς το γκρι? Και δευτερον μια ερωτηση προς ολους, σχετικα με την οθονη του ρολογιου (αναλυση/χρωματα κλπ). Γνωριζω πως για να κερδισουν σε μπαταρια μιας και μιλαμε κυριως για αθλητικο ρολοι, η αναλυση ειναι χαμηλη σε αντιθεση με Apple Watch κλπ. Προσωπικα ειμαι ανθρωπος της τεχνολογιας οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα φανταζομαι. Πιστευετε πως ειναι ξενερωμα οταν αγοραζεις κατι τετοιο για πρωτη φορα? Ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω. Βλεπω για παραδειγμα τα "watch faces" που κατεβαζεις απο το connect iq της garmin....και ρε φιλε φαινονται τοσο χαλια ολα... ειδικα αν βαλεις κατι σε στυλ "αναλογικου ρολογιου" το πιξελιασμα στους δεικτες κλπ παει στο θεο. Ειδικα αμα κανω συγκριση με AW και αλλα παρομοια, ειναι λες και απο PS4 PRO παω στο πρωτο Nintendo που κυκλοφορησε. Τελος, σε εξωτερικο χωρο φαινεται αψογα απ'οσο ειδα. Σε εσωτερικο χωρο τι φαση? Σχεδον μαυρα σκοταδια και απλως καθε φορα πατας τον οπισθιο φωτισμο για να δεις την ωρα? :P

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Narcos said:

Εν τω μεταξυ εχω μερικες ερωτησουλες κι οταν βρει χρονο και ορεξη ο φιλος που το αγορασε ας απαντησει. Απ'οσο καταλαβαινω η εκδοση που πηρε ειναι η "Sapphire, Black with Black Band". Στο φορουμ της Garmin διαβασα απο εναν τυπο που πηρε παρομοια εκδοση (στο 5 plus ομως), πως το χρωμα του ρολογιου περισσοτερο θυμιζει το προηγουμενο "Slate Gray" παρα το κλασικο μαυρο. Ισχυει οτι φαινεται περισσοτερο προς το γκρι? Και δευτερον μια ερωτηση προς ολους, σχετικα με την οθονη του ρολογιου (αναλυση/χρωματα κλπ). Γνωριζω πως για να κερδισουν σε μπαταρια μιας και μιλαμε κυριως για αθλητικο ρολοι, η αναλυση ειναι χαμηλη σε αντιθεση με Apple Watch κλπ. Προσωπικα ειμαι ανθρωπος της τεχνολογιας οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα φανταζομαι. Πιστευετε πως ειναι ξενερωμα οταν αγοραζεις κατι τετοιο για πρωτη φορα? Ελπιζω να καταλαβαινετε τι θελω να πω. Βλεπω για παραδειγμα τα "watch faces" που κατεβαζεις απο το connect iq της garmin....και ρε φιλε φαινονται τοσο χαλια ολα... ειδικα αν βαλεις κατι σε στυλ "αναλογικου ρολογιου" το πιξελιασμα στους δεικτες κλπ παει στο θεο. Ειδικα αμα κανω συγκριση με AW και αλλα παρομοια, ειναι λες και απο PS4 PRO παω στο πρωτο Nintendo που κυκλοφορησε. Τελος, σε εξωτερικο χωρο φαινεται αψογα απ'οσο ειδα. Σε εσωτερικο χωρο τι φαση? Σχεδον μαυρα σκοταδια και απλως καθε φορα πατας τον οπισθιο φωτισμο για να δεις την ωρα? :P

για το δευτερο θα απαντησω με βαση την προσωπικη μου αποψη.σιγουρα ειναι πιο ωραιο να εχεις κατι το οποιο να εχει και καλη αναλυση και 1002 πραγματα.αλλα υπαρχουν ατομα μεσα σε αυτα και εγω που αυτο που παιρνω με νοιαζει να κανει μια χ δουλεια και οχι το πως θα δειχνει.δηλαδη το συγκεκριμενο ειναι ενας Fitness tracker συν το οξυμετρο.καποιος που θα το παρει ναι μεν θα θελει να ειναι ωραιο αλλα το πηρε για αυτα τα 2 feautures>οποτε κατα καποιο τροπο δεν θα τον χαλασει να μην εχει τα τελεια γραφικα συν οτι θα προτιμησει να εχει μεγαλυτερη αυτονομια. υπαρχουν βεβαια και ατομα που θα το παρουν για gadget χωρις να το χρησιμοποιησουν για αυτα που θα κανει οποτε θελουν να εχει και ωραια γραφικα.πχ οπως ειπες και για το apple watch.θεωρω το garmin πιο αθλητικο smartwatch παρα το apple που ειναι πιο γενικης κατηγοριας smartwatch οποτε και εχει καλυτερα γραφικα.

το ιδιο και για τις κονσολες.εχω βαρεθει να βλεπω Fan boys να τσακωνονται αν ειναι καλυτερο το xbox ¨η το ps4  ή το switch>και βλεπεις να θαβουν το Switch οτι εν ετος 2018 δεν εχει καλα γραφικα κτλ.και κανεις δεν εχει καταλαβει οτι αυτος που θα παρει το Switch το θελει για το zelda και το mario και δεν θα κατσει να κολλησει αν τα γραφικα θα ειναι xbox x ή Ps4 pro.εχουμε γεμισει παιχνιδια με τελεια γραφικα αλλα εχει χαθει η μαγεια που ειχαν παιχνιδια που ηταν σε δισκεττες με Pixel και που κολλαγες περισσοτερο.οπως και με τις ταινιες.1002 εφφε αλλα η ταινια μπορει να ειναι για πεταμα.απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

για το δευτερο θα απαντησω με βαση την προσωπικη μου αποψη.σιγουρα ειναι πιο ωραιο να εχεις κατι το οποιο να εχει και καλη αναλυση και 1002 πραγματα.αλλα υπαρχουν ατομα μεσα σε αυτα και εγω που αυτο που παιρνω με νοιαζει να κανει μια χ δουλεια και οχι το πως θα δειχνει.δηλαδη το συγκεκριμενο ειναι ενας Fitness tracker συν το οξυμετρο.καποιος που θα το παρει ναι μεν θα θελει να ειναι ωραιο αλλα το πηρε για αυτα τα 2 feautures>οποτε κατα καποιο τροπο δεν θα τον χαλασει να μην εχει τα τελεια γραφικα συν οτι θα προτιμησει να εχει μεγαλυτερη αυτονομια. υπαρχουν βεβαια και ατομα που θα το παρουν για gadget χωρις να το χρησιμοποιησουν για αυτα που θα κανει οποτε θελουν να εχει και ωραια γραφικα.πχ οπως ειπες και για το apple watch.θεωρω το garmin πιο αθλητικο smartwatch παρα το apple που ειναι πιο γενικης κατηγοριας smartwatch οποτε και εχει καλυτερα γραφικα.

το ιδιο και για τις κονσολες.εχω βαρεθει να βλεπω Fan boys να τσακωνονται αν ειναι καλυτερο το xbox ¨η το ps4  ή το switch>και βλεπεις να θαβουν το Switch οτι εν ετος 2018 δεν εχει καλα γραφικα κτλ.και κανεις δεν εχει καταλαβει οτι αυτος που θα παρει το Switch το θελει για το zelda και το mario και δεν θα κατσει να κολλησει αν τα γραφικα θα ειναι xbox x ή Ps4 pro.εχουμε γεμισει παιχνιδια με τελεια γραφικα αλλα εχει χαθει η μαγεια που ειχαν παιχνιδια που ηταν σε δισκεττες με Pixel και που κολλαγες περισσοτερο.οπως και με τις ταινιες.1002 εφφε αλλα η ταινια μπορει να ειναι για πεταμα.απο εκει και περα ειναι θεμα γουστου βεβαια.

Κατοχος switch εδω... Χαχα! Που μαλιστα πουλησα το PS4 Pro για να παρω το switch, ακριβως για τους λογους που ανεφερες. Αλλα τελος παντων το θεμα μας δεν ειναι οι κονσολες. Συμφωνω σε ολα οσα λες, αν και προφανως θα ηθελα κι εγω μια καλυτερη οθονη στο Fenix, κυριως σε οτι εχει να κανει με εσωτερικους χωρους οπως και μια καλυτερη αναλυση αν και υποθετω πως θα υπαρξει βελτιωση στη σειρα 6. Απο την αλλη ειναι τρομερα ευχαριστο στην ιδεα να θυμαμαι να το φορτιζω μια φορα στις 7-10 μερες και οχι σε 2 οπως τα AW. Στη δικη μου περιπτωση περα απο ρολοι προπονησης θα ειναι και το καθημερινο μου 24/7. Πουλησα προσφατα το ρολοι που ειχα για να πλησιασω λιγο τα χρηματα ενος Fenix, αρα ξεμεινα εντελως. Γι'αυτο και γλυκοκοιταζω λιγο το Titanium με την ασημι/γκρι στεφανη, διοτι πιστευω πως σε αντιθεση με το σκετο μαυρο θα ταιριαξει ακομη καλυτερα και σε μια πιο σοβαρη εκδηλωση αν χρειαστει, περα απο την καθημερινοτητα. Οχι φυσικα με το πορτοκαλι λουρι που εχει εξ'αρχης. :P Υποκειμενικα ολα αυτα βεβαιως...

ΥΣ: Ολο αυτο το "ταξιδι" προς το Fenix, ξεκινησε πριν λιγο διαστημα με το σκεπτικο να αγορασω ενα Xiaomi Mi Band 2, ισα ισα για να μετραει βασικα πραγματακια στις δραστηριοτητες μου. Ανεβηκα... Ανεβηκα... Ανεβηκα... Εφτασα στο Vivosport... Αλλαξαν τα σκεπτικα, πηγα ακομη πιο πανω, δηλαδη στα Fenix 5. Και μολις ετοιμαστηκα για αγορα.........κυκλοφορησαν τα Plus! Ε αι στο διαολο.... χαχαχαχα!

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα αυτό που δεν μου άρεσε στα android watches είναι ότι η οθόνη και την μέρα φωτίζει σε κλειστούς χώρους αν το θες πάντα ανοιχτό. Στο garmin την ημέρα βλέπεις χωρίς να χρειάζεται να πατάς κουμπί και η μπαταρία δεν πέφτει γρήγορα.Επίσης τη νύχτα με android watch να ανοίγει αυτόματα και χωρίς να το κοιτάς σε χώρους με χαμηλό φωτισμό σε κοιτάνε όλοι λες και είσαι εξωγήινος! Το garmin είναι πιο διακριτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...