Προς το περιεχόμενο

Η Πληροφορική τρίτος κλάδος διαρροής ανθρώπινου κεφαλαίου στην Ελλάδα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α και κάτι τελευταίο

Το θέμα τις προϋπηρεσίας

Εγώ δεν είχα και την απέκτησα μόνος μου

Δηλαδή βρήκα μια προσφάτως κλεισμένη εταιρία και έγραψα ότι εργαζόμουν για ενάμισι χρόνο εκεί

Η εταιρία είχε κλείσει και δεν μπορούσε να με διαψεύσει κανείς

Φαντασία θέλει μάγκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, kostakis81 είπε

Α και κάτι τελευταίο

Το θέμα τις προϋπηρεσίας

Εγώ δεν είχα και την απέκτησα μόνος μου

Δηλαδή βρήκα μια προσφάτως κλεισμένη εταιρία και έγραψα ότι εργαζόμουν για ενάμισι χρόνο εκεί

Η εταιρία είχε κλείσει και δεν μπορούσε να με διαψεύσει κανείς

Φαντασία θέλει μάγκες

Ωραίος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostakis81 είπε

Α και κάτι τελευταίο

Το θέμα τις προϋπηρεσίας

Εγώ δεν είχα και την απέκτησα μόνος μου

Δηλαδή βρήκα μια προσφάτως κλεισμένη εταιρία και έγραψα ότι εργαζόμουν για ενάμισι χρόνο εκεί

Η εταιρία είχε κλείσει και δεν μπορούσε να με διαψεύσει κανείς

Φαντασία θέλει μάγκες

:D

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/6/2018 στις 11:13 ΠΜ, Retromaniac είπε

Πάντως ρε παιδιά, φταίμε και εμείς σαν κοινωνία...

Ξέρω ότι κάποιοι θα μου την πέσετε με αυτό που θα γράψω... Αλλά αντί να δίνουμε αξία στους επιστήμονες, αυτοί που βγάζουν λεφτά είναι άλλοι. Καλλιτέχνες, Ποδοσφαιριστές, Μπασκετμπολίστες κτλ

Και αυτό γιατί εμείς φτάνουμε σε σημείο λατρείας για αυτούς και τους χαρίζουμε δόξα, φήμη, χρήμα κτλ

πχ χτυπάει κλαμπατζίμπανα και έχει συλλογή από Ferrari... Χέστηκα και αν είναι ο ντράμερ των pink floyd

https://www.msn.com/el-gr/autos/news/αυτή-είναι-η-laferrari-του-ντράμερ-των-pink-floyd/ar-AAyYunC

 

 

Δυστυχώς φίλε μου, αυτοί είναι στο επίκεντρο της προσοχής, γιατί εκεί παίζονται τα τεράστια ποσά.

Συνεχίζω το παράδειγμα σου με το άκρως κακόγουστο ρολόι του Maywheather. 

Και οι αφανείς ήρωες που πραγματικά προάγουν την ανθρωπότητα με τις εφευρέσεις και τις ανακαλύψεις τους, αρκούνται σε ένα μπράβο και το θαυμασμό των συναδέλφων τους.

Άρτος και θεάματα αγαπητέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎10‎/‎7‎/‎2018 στις 1:56 ΜΜ, Jimmy08 είπε

Δυστυχώς φίλε μου, αυτοί είναι στο επίκεντρο της προσοχής, γιατί εκεί παίζονται τα τεράστια ποσά.

Συνεχίζω το παράδειγμα σου με το άκρως κακόγουστο ρολόι του Maywheather. 

Και οι αφανείς ήρωες που πραγματικά προάγουν την ανθρωπότητα με τις εφευρέσεις και τις ανακαλύψεις τους, αρκούνται σε ένα μπράβο και το θαυμασμό των συναδέλφων τους.

Άρτος και θεάματα αγαπητέ...

Και ακόμη χειρότερα

https://www.msn.com/el-gr/sports/soccer/ο-ρονάλντο-κλείνει-την-fiat/ar-AAzVexU

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όσοι από τους πραγματικούς δημιουργικούς οραματιστές βγαίνουν από την αφάνεια, καινοτομούν και γίνονται το επίκεντρο της προσοχής μετατρέπονται αυτομάτως σε στόχους ανηλεούς πολεμικής, κομπλεξικής κριτικής και χλευασμού. Ο περισσότερος κόσμος νομίζει ότι θέλει την δημιουργικότητα, την πρόοδο, την καινοτομία και την αλλαγή αλλά στην πραγματικότητα μέσα του νιώθει να απειλείται βαθιά από την αβεβαιότητα, το καινούργιο, την ίδια την δημιουργικότητα.

People are biased against creative ideas, studies find

The studies' findings include:

  • Creative ideas are by definition novel, and novelty can trigger feelings of uncertainty that make most people uncomfortable.
  • People dismiss creative ideas in favor of ideas that are purely practical -- tried and true.
  • Objective evidence shoring up the validity of a creative proposal does not motivate people to accept it.
  • Anti-creativity bias is so subtle that people are unaware of it, which can interfere with their ability to recognize a creative idea.

"Revealing the existence and nature of a bias against creativity can help explain why people might reject creative ideas and stifle scientific advancements, even in the face of strong intentions to the contrary. ... The field of creativity may need to shift its current focus from identifying how to generate more creative ideas to identify how to help innovative institutions recognize and accept creativity."

http://news.cornell.edu/stories/2011/08/people-are-biased-against-creative-ideas-studies-find

 

Επεξ/σία από Omnigeek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φωτεινό παράδειγμα επίθεσης είμαι εγώ. Ενώ είμαι παντού για να απαντήσω στους πάντες και να τους πω γιατί έλυσα το πρόβλημα του σεισμού αυτοί ή εξαφανίζονται και δεν ρωτούν ή απλά με χλευάζουν χωρίς επιστημονική απάντηση.  

Η ΝΕΑ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ.docx

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα STEM 8%.. Κάτι είναι και αυτό..

Η Ελλάδα δεν είναι για ονειροπολους.. Μόνο για απατεώνες/"εκμεταλλευτες" ή αρκετά τυχερούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...