Προς το περιεχόμενο

Η Πληροφορική τρίτος κλάδος διαρροής ανθρώπινου κεφαλαίου στην Ελλάδα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε να δουμε. Σε μια χώρα που ο πληροφορικαριος που δουλεύει 10ωρα και 12ωρα, τρώει σκατό καθημερινα( και πρέπει να εξελίσσεται συνεχεια) παίρνει τον ίδιο μισθό που παίρνει ένας αστυνομικός που βαράει 6ωρη βολτίτσα με το ποδηλατο η τον υπάλληλο στα ΕΛΤΑ ου πάει με το πάσο του, με τον "ελεύθερο επαγγελματια" ηλεκτρολογο, μηχανικό, υδραυλικο που δηλωνει 3000 το χρόνο και σου λέει "ααα με απόδειξη είναι +20€".που δεν έχεις καμία φοροαπαλαγη/ελαφρυνση,πληρώνεις για τα πάντα και αν ξεχάσεις/δεν κατάλαβες καλά κάτι να πληρώσεις "άντε να βρεις το δίκιο σου", και στα μπουζούκια πουλάνε 50€ μαύρα ένα πανερι λουλουδια...

Μάγκες μου σε αυτή τη χωρα είτε δεν συμφέρει να δουλεύεις μισθωτός (και να προσφέρεις) είτε δεν συμφέρει να δουλεύεις καθολου. Όλο και κάποιο επίδομα θα τσιμπήσεις,όλο και κανένα πενταμηνο στη λούφα θα κάνεις, όλο και κάποιο μαύρο ιδιαίτερο θα κάνεις όλο και... 

Και μετά αναρωτιομαστε γιατι πρώτη αιτία που φεύγουν είναι η αναξιοκρατια.

(άποψη μου πάντα ετζι?) 

  • Like 10
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, theripper7 είπε

Εγώ που είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός από ΤΕΙ και έχω κάτσει να μάθω java με την οποία έκανα την πτυχιακή μου μπορώ να δουλέψω σαν προγραμματιστης; Από περιέργεια ρωτάω.

Χωρίς να ξέρεις την κορυφαία γλώσσα M2000  😉 δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα 😁

 

Στην Ελλάδα χρειάζεσαι βιογραφικό ακόμα και για να στοιβάζεις φρούτα 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsilitheo1 είπε

Α-παιδεια;;;;... Δεν με ενδιαφέρει το τοπικ, απλα σταθηκα στο ποστ σου... Θεωρεις εαυτον πεπαιδευμενο?. Εγω παλι πιστευω οτι δεν εχεις παιδεια(παρ'το με οποιον τροπο θες), αλλα εξειδικευμενη γνωση.... Και αυτη δεν σε "χριζει" πεπαιδευμενο... Να χ@σω τα πτυχια οταν απλα δεν εχετε βασικες γνωσεις, οπως π.χ. ποιος εφαρμοσε την ηλιοκεντρικη θεωρια... Και μην πεις τον γαλιλαιο, θα την πατησεις.... Αν και θα προτιμουσα ιστορικου τυπου ερωτηση,αλλα θα πεσουν οι "πεπαιδευμένοι" αριστεριστες του δημοκρατικού τοξου οπως αυτο εχει διαμορφωθει απο '74 και επειτα, να με φανε.... Το κουλο ειναι οτι μονο αυτοι μπορουν να επιτιθενται

Σχετικά με την ηλιοκεντρικη θεωρία....γιατι να σου απαντήσει κάποιος τον Γαλιλαίο;;;;  Ή Κοπέρνικο ή Αρίσταρχο να σου πει....τον Γαλιλαίο γιατι; Συγγνωμη, αλλά είναι πραγματική η απορία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

21 λεπτά πριν, theripper7 είπε

Εγώ που είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός από ΤΕΙ και έχω κάτσει να μάθω java με την οποία έκανα την πτυχιακή μου μπορώ να δουλέψω σαν προγραμματιστης; Από περιέργεια ρωτάω.

Όχι. Ούτε σαν entry δεν θα σε πάρουν. Κάνε μερικά project ακόμα..!

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πόσα θεωρείς ότι πρέπει να παίρνει ένας καλός Dev (5 χρόνια προυπ.) στην Ελλάδα του σήμερα; Φυσικά και αν μπορεί να πάει έξω να παει. Αλλά από τι ξέρω ακόμη και οι καλύτερες εταιρείες μέχρι 2000 δίνουν εδώ στην Ελλάδα.

 

 

Εχω την εντύπωση οτι ξεκινάτε λάθος: αν έχετε ανάγκη κάποιον καλό dev, ανάγκη που μεγαλώνει όσο περνά ο καιρός, μάλλον πρεπει να σκεφτείτε τι έργα θα σας φέρει εις πέρας (ως budget) και σε ποσο χρόνο.  Και τότε θα αποφασίσετε για το ποσο αξίζει για εσάς, όχι για την πιάτσα. Μπορεί π.χ. Να χρειαστεί να δώσετε και 2000 χαλαρά για να καλύψει τις ανάγκες σας. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasanton είπε

Εχω την εντύπωση οτι ξεκινάτε λάθος: αν έχετε ανάγκη κάποιον καλό dev, ανάγκη που μεγαλώνει όσο περνά ο καιρός, μάλλον πρεπει να σκεφτείτε τι έργα θα σας φέρει εις πέρας (ως budget) και σε ποσο χρόνο.  Και τότε θα αποφασίσετε για το ποσο αξίζει για εσάς, όχι για την πιάτσα. Μπορεί π.χ. Να χρειαστεί να δώσετε και 2000 χαλαρά για να καλύψει τις ανάγκες σας. 

Πάντως δεν μας έχει απορρίψει κανείς, ούτε έχουμε ανακοινώσει μισθό. Δηλαδή δεν είναι ο λόγος που δεν βρίσκουμε. Δεν έχουμε φτάσει ποτέ στο σημείο της προσφοράς...

Ας φτάσουμε εκεί και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, theripper7 είπε

Εγώ που είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός από ΤΕΙ και έχω κάτσει να μάθω java με την οποία έκανα την πτυχιακή μου μπορώ να δουλέψω σαν προγραμματιστης; Από περιέργεια ρωτάω.

Η Java είναι καλούτσικη για τίποτα μικρά προτζεκτάκια στο σπίτι σου για να μάθεις προγραμματισμό. Για να δουλέψεις όμως ως προγραμματιστής θα πρέπει να επεκτείνεις τις γνώσεις σου μαθαίνοντας κάποια σοβαρή γλώσσα που έχει εφαρμογή στον επιχειρηματικό κόσμο. Πλέον εάν δεν γνωρίζεις την M2000 δεν σε παίρνουν στα σοβαρά στις επιχειρήσεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους αναφέρετε τα πανεπιστήμια πληροφορικής στην Ελλάδα. Δεκτό, αλλά επειδή είναι πολύ ιδιαίτερος κλάδος παντού έτσι είναι.

Προφανώς αυτός που παίρνει πτυχίο με 5 και 6 τι περιμένετε να είναι όταν βγει ninja developer??? 

Άμστερνταμ μεταπτυχιακό Computer Science και έχω κάνει 3 project μέχρι τώρα που γράφω κώδικα και οι άλλοι το document με τα requirements γιατί μέχρι εκεί ξέρουν. 

Ο προγραμματισμός θέλει κυνήγι και δουλειά από το σπίτι, όμως υπάρχουν πολλά παιδιά που είτε γιατί βαριούνται είτε γιατί δουλεύουν (x,y,z, ένα σωρό λόγοι) με το ζόρι έχουν χρόνο για τη σχολή πόσο μάλλον να φτιάξουν το επόμενο facebook στο portfolio τους. Οπότε κοιτάνε να τελειώσουν τη σχολή πρώτα και όταν με το καλό αποκτήσουν το θεωρητικό υπόβαθρο να βρουν μια εταιρία που θα μάθουν και θα αναπτύξουν και το προγραμματιστικό. Δυστυχώς βρίσκουν κλειστές τις πόρτες.

Αντίθετα εκείνο το 10-15% που το πάει γ@@ντας μέχρι το τέλος είναι που έχει δουλειά κατευθείαν στον κλάδο πάνω.

Η λύση είναι κάπου στη μέση να δούμε ποιος θα τη βρει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, randomcat είπε

Η Java είναι καλούτσικη για τίποτα μικρά προτζεκτάκια στο σπίτι σου για να μάθεις προγραμματισμό. Για να δουλέψεις όμως ως προγραμματιστής θα πρέπει να επεκτείνεις τις γνώσεις σου μαθαίνοντας κάποια σοβαρή γλώσσα που έχει εφαρμογή στον επιχειρηματικό κόσμο. Πλέον εάν δεν γνωρίζεις την M2000 δεν σε παίρνουν στα σοβαρά στις επιχειρήσεις.

Ρε γιατί το τρολάρετε το παλικάρι;;;; :P

 

3 λεπτά πριν, Davelis4 είπε

Για όσους αναφέρετε τα πανεπιστήμια πληροφορικής στην Ελλάδα. Δεκτό, αλλά επειδή είναι πολύ ιδιαίτερος κλάδος παντού έτσι είναι.

Προφανώς αυτός που παίρνει πτυχίο με 5 και 6 τι περιμένετε να είναι όταν βγει ninja developer??? 

Άμστερνταμ μεταπτυχιακό Computer Science και έχω κάνει 3 project μέχρι τώρα που γράφω κώδικα και οι άλλοι το document με τα requirements γιατί μέχρι εκεί ξέρουν. 

Ο προγραμματισμός θέλει κυνήγι και δουλειά από το σπίτι, όμως υπάρχουν πολλά παιδιά που είτε γιατί βαριούνται είτε γιατί δουλεύουν (x,y,z, ένα σωρό λόγοι) με το ζόρι έχουν χρόνο για τη σχολή πόσο μάλλον να φτιάξουν το επόμενο facebook στο portfolio τους. Οπότε κοιτάνε να τελειώσουν τη σχολή πρώτα και όταν με το καλό αποκτήσουν το θεωρητικό υπόβαθρο να βρουν μια εταιρία που θα μάθουν και θα αναπτύξουν και το προγραμματιστικό. Δυστυχώς βρίσκουν κλειστές τις πόρτες.

Αντίθετα εκείνο το 10-15% που το πάει γ@@ντας μέχρι το τέλος είναι που έχει δουλειά κατευθείαν στον κλάδο πάνω.

Η λύση είναι κάπου στη μέση να δούμε ποιος θα τη βρει.

Όταν ήμουν στην σχολή με κατεύθυνση τον προγραμματισμό, όσοι ήταν εκεί απεχθάνονταν τον προγραμματισμό, αλλά δεν διαλέγανε δίκτυα γιατί δεν είχε δουλειά.

Ξέρεις πόσες εργασίες έτοιμες παρέδιδαν; Σκονάκια, έτοιμα θέματα, σημειώσεις, πτυχιακές έτοιμες και ανούσιες, γλύψιμο στου καθηγητές, μπλέξιμο με κομματικά και ότι μπορείς να φανταστείς για να βγει η σχολή πέρα. Και όταν τέλειωναν δεν είχαν ιδέα. Και δεν μιλάω για αυτούς που δούλευαν. Εγώ δούλευα και μάλιστα στο αντικείμενο, γιατί ήμουν και αυτοδίδακτος, από τον 1ο χρόνο της σχολής.

Τώρα γιατί θα πρέπει όλους αυτούς να τους πάρει κάποιος να τους εκπαιδεύσει; Γιατί να μην πάρει έναν άσχετο, από άλλη σχολή να το εκπαιδεύσει; Δεν έχουν και μεγάλη διαφορά στις γνώσεις τους για προγραμματισμό και δεν κάνω πλάκα.

Πάντως όπως είπε ο Μάριος, υπάρχουν και σχολές διαμάντια στην Ελλάδα, που βγάζουν αξιόλογους πτυχιούχους. Εγώ ήμουν σε κάποιο ΤΕΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πληροφορική που είναι 3η και καταϊδρωμένη μπαίνει στον τίτλο για να να δικαιολογήσει το τεχνολογικό του θέματος; :lol: 

 

κατά τα άλλα.. στο καλό και να μας γράφετε, η ελλαδίτσα δεν είναι για όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, hyperspaced είπε

Και καλός και έως 1600;  Νομίζω ότι ανακαλύπτουμε την αιτία του brain drain...

Από τη μία ξέρω τι εστί να είσαι "αφεντικό" με υπάλληλο στο Ελλαδιστάν και να πρέπει με τα έσοδα να πληρώσεις τους δυσανάλογους φόρους και τις άδικες προκαταβολές φόρων (για να καυχιούνται κάποιοι για το υπερπλεόνασμα) και να πρέπει να πληρώσεις και τους μισθούς, από την άλλη γιατί ο άλλος να δεχθεί να δουλέψει με λιγότερα αν είναι καλός;

 

Με τα ανοίγματα που έχει πλέον το κράτος η καλύτερη επιχειρηματική δραστηριότητα είναι η αόρατη, ελαιοπαραγωγοί που πουλάνε κρυφά το λάδι σε ταβέρνες, μαστόρια που ο λογαριασμός τελειώνει με τη φράση "χωρίς απόδειξη", beach bar που σου φέρνουν απόδειξη από 5 ώρες πριν, οι υπόλοιποι στο εξωτερικό.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Όταν ήμουν στην σχολή με κατεύθυνση τον προγραμματισμό, όσοι ήταν εκεί απεχθάνονταν τον προγραμματισμό, αλλά δεν διαλέγανε δίκτυα γιατί δεν είχε δουλειά.

Ξέρεις πόσες εργασίες έτοιμες παρέδιδαν; Σκονάκια, έτοιμα θέματα, σημειώσεις, πτυχιακές έτοιμες και ανούσιες, γλύψιμο στου καθηγητές, μπλέξιμο με κομματικά και ότι μπορείς να φανταστείς για να βγει η σχολή πέρα. Και όταν τέλειωναν δεν είχαν ιδέα. Και δεν μιλάω για αυτούς που δούλευαν. Εγώ δούλευα και μάλιστα στο αντικείμενο, γιατί ήμουν και αυτοδίδακτος, από τον 1ο χρόνο της σχολής.

Τώρα γιατί θα πρέπει όλους αυτούς να τους πάρει κάποιος να τους εκπαιδεύσει; Γιατί να μην πάρει έναν άσχετο, από άλλη σχολή να το εκπαιδεύσει; Δεν έχουν και μεγάλη διαφορά στις γνώσεις τους για προγραμματισμό και δεν κάνω πλάκα.

Πάντως όπως είπε ο Μάριος, υπάρχουν και σχολές διαμάντια στην Ελλάδα, που βγάζουν αξιόλογους πτυχιούχους. Εγώ ήμουν σε κάποιο ΤΕΙ.

Δεν διαφωνώ καθόλου, όλοι που περάσαμε από Ελληνικό πανεπιστήμιο το έχουμε βιώσει αυτό το χάλι με τα σκονάκια και τις εργασίες ετοιμοπαράδοτες. 

Δεν αναφέρομαι σε αυτούς τους γνωστούς-άγνωστους των κομματικών παρατάξεων που θα την βρουν την άκρη.

Το παράδειγμα μου πιάνει και σχολές έξω όμως που δεν υπάρχει η πρακτική γνώση και μάλιστα με φοιτητές που έρχονται από όλο το κόσμο.

Για την ακρίβεια αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω στο γκρουπ μου άτομο 29 χρονών με προϋπηρεσία (plus, η νυν εταιρία του πληρώνει το MSc και partial μισθό για να το βγάλει) ο οποίος έχει γράψει όλο το report με βάση τον κώδικα που γράφω εγώ και μου είπε θα με κάνει endorse στο LinkedIn μόλις τελειώσουμε γιατί είμαι λέει καλός (επειδή παίζει να είμαι ο μόνος σε τάξη 16 ατόμων που έχω ξαναδουλέψει C++ και έφτιαξα κλάση σε αντικειμενοστραφή γλώσσα, πως τόλμησα, οι υπόλοιποι έχουν spaghetti code,  άτιμο CSD) ...

Θεωρώ πως φταίνε όλοι μαζί σε αυτό το χάος με τις δουλειές στον τομέα. Φοιτητές, Πανεπιστημία και Εταιρίες, έχουμε συμβάλει όλο να γίνει τρι-μπούρδελο. Για αυτό λέω πως η λύση βρίσκεται κάπου στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sbartsa είπε

Κάτσε να δουμε. Σε μια χώρα που ο πληροφορικαριος που δουλεύει 10ωρα και 12ωρα, τρώει σκατό καθημερινα( και πρέπει να εξελίσσεται συνεχεια) παίρνει τον ίδιο μισθό που παίρνει ένας αστυνομικός που βαράει 6ωρη βολτίτσα με το ποδηλατο η τον υπάλληλο στα ΕΛΤΑ ου πάει με το πάσο του, με τον "ελεύθερο επαγγελματια" ηλεκτρολογο, μηχανικό, υδραυλικο που δηλωνει 3000 το χρόνο και σου λέει "ααα με απόδειξη είναι +20€".που δεν έχεις καμία φοροαπαλαγη/ελαφρυνση,πληρώνεις για τα πάντα και αν ξεχάσεις/δεν κατάλαβες καλά κάτι να πληρώσεις "άντε να βρεις το δίκιο σου", και στα μπουζούκια πουλάνε 50€ μαύρα ένα πανερι λουλουδια...

Μάγκες μου σε αυτή τη χωρα είτε δεν συμφέρει να δουλεύεις μισθωτός (και να προσφέρεις) είτε δεν συμφέρει να δουλεύεις καθολου. Όλο και κάποιο επίδομα θα τσιμπήσεις,όλο και κανένα πενταμηνο στη λούφα θα κάνεις, όλο και κάποιο μαύρο ιδιαίτερο θα κάνεις όλο και... 

Και μετά αναρωτιομαστε γιατι πρώτη αιτία που φεύγουν είναι η αναξιοκρατια.

(άποψη μου πάντα ετζι?) 

Το νέο κύμα είναι πως όλοι οι οικογενειάρχες ψάχνονται να πάνε στην Αγγλία ( και Βόρεια Ευρώπη γενικά ) , φίλος μου έφυγε από εδώ , είναι 4 χρόνια στην Αγγλία , δουλεύει πενθήμερη , οκτάωρη δουλειά ( παίρνει 1.200 ευρώ το μήνα ) , άλλα τόσα παίρνει η γυναίκα του σαν επίδομα λόγω παιδιών , το αποτέλεσμα , είναι σε πιο σταθερή οικονομία , η γυναίκα του κάθεται σπίτι , φιλάει τα παιδιά ( που εαν ήταν εδώ θα δούλευε και δεν θα μεγάλωνε η ίδια τα παιδιά της ) και ο άνθρωπος ζει συντηρητικά βέβαια αλλά χωρίς άγχος . Έχει μου είπε γύρω στις 20 οικογένειες που είναι έτοιμες να φύγουν από την Ελλάδα , να πάνε Αγγλία , α το βασικό , δουλειά βρίσκεις μέσα στο πολύ ένα δίμηνο στην Αγγλία ( και ανειδίκευτος , εκτός Λονδίνου εννοείται ) .

Νομίζω πως αν δεν ελένξουμε λίγο την φυγή σε 15 χρόνια εδώ θα είναι οι γονείς μας μόνο , οι Δημόσιοι Υπάλληλοι , ένα 15 % που έχουν καλές δουλειές ( μαύρες εννοώ , ψυκτικοί , υδραυλικοί , ηλεκτρολόγοι , τεχνικοί γενικά ) και αυτοί που έχουν καβάτζα χρήματα και δεν τους ενδιαφέρει πως πάει η χώρα 😎

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Κατά τα άλλα.. στο καλό και να μας γράφετε, η ελλαδίτσα δεν είναι για όλους 

Να υποθέσω ότι ο λόγος που "η Ελλαδίτσα" είναι για σένα είναι επειδή ανήκεις στους "αόρατους" επιχειρηματίες που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου, ή έχεις κανένα γονέα κομματόσκυλο με σύνταξη από τα 50 ή επίδομα πλυσίματος χεριών;

Ε λοιπόν μάθε ότι εμείς οι άλλοι μπορεί να φύγαμε στο εξωτερικό αλλά την ψήφο μας δεν την παραδώσαμε...

ΥΓ: Εκτός και αν δεν ανήκεις στις παραπάνω κατηγορίες και θεωρείς ηρωική πράξη να επιβιώνεις στη σύγχρονη Ελλάδα... σε αυτή την περίπτωση σου λέω ότι μπορείς να γυρίσεις πίσω οπότε θες, δεν σε υποχρεώνει κανείς να ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου, μην τραβιέσαι αδικα

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Πόσα θεωρείς ότι πρέπει να παίρνει ένας καλός Dev (5 χρόνια προυπ.) στην Ελλάδα του σήμερα; Φυσικά και αν μπορεί να πάει έξω να παει. Αλλά από τι ξέρω ακόμη και οι καλύτερες εταιρείες μέχρι 2000 δίνουν εδώ στην Ελλάδα.

Προφανώς περισσότερα από 1600,  αλλιώς θα είχες βρει εδώ και 2 χρόνια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...