Προς το περιεχόμενο

Η Πληροφορική τρίτος κλάδος διαρροής ανθρώπινου κεφαλαίου στην Ελλάδα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γυρισε!! Εχουν φτιαξει τα πραγματα !! Δεν υπαρχει πια τιποτα απο αυτα που θυμασαι τα κακα!!  Ουτε μικροι μισθοι ουτε καφετεριες γεματες με φραπε!!  Ουτε δουλειες αφησαμε ουτε χαρτζηλικι για τον καφε ... Χτυπησαμε το προβλημα στην ριζα του.  Ελα εχει και μια αγγελια στην αυτο το μηνα στην ειδικοτητα σου !  Ζητειται νεος για εργασια στο εξωτερικο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Στην εταιρεία που εργάζομαι, ψάχνουμε 2 χρόνια για καλό full stack dev και δεν βρίσκουμε τίποτε...

Έχουν εξαφανισθεί όλοι.

Όσοι είναι Ελλάδα είναι πιασμένοι. Όσοι δεν έχουν προϋπηρεσία δεν τους παίρνει κανείς και δεν αποκτούν...

ΥΓ. Επειδή κάποιοι παρακάτω αφήνουν υπονοούμενα ότι φταίει ο μισθος, ο μισθός είναι 1600 για την θέση. Μπορει να μην είναι λεφτά Ευρώπης αλλά δεν είναι και πείνας.

Δλδ δεν γίνονται προσλήψεις βάση γενεαλογικού δέντρου; (Ο γιος του κουμπάρου του πρωτοξάδελφου που είναι χαμογελαστός και πρόθυμος και έλα μωρέ πάρτον δικό μας παιδί είναι.)

Ε πως θα βρείτε αυτό που ψάχνετε βρε παιδιά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πάει.

Όταν κάποιος έχει πτυχίο, μεταπτυχιακά και κυρίως γνώσεις πάνω στο αντικείμενο δεν μπορεί να δεχθεί να δουλεύει 12ωρα για "ψίχουλα", ενώ σε άλλες χώρες μπορεί να βγάλει τα διπλά/τριπλά χρήματα και να κάνει μια αξιοπρεπέστατη ζωή.

Το κύριο πρόβλημα όμως με τους εργοδότες στην Ελλάδα είναι ότι ζητάν προϋπηρεσία 2 χρόνων (μιλάω για τον τομέα της πληροφορικής), από άτομα που είναι 22-25 χρονών, που σημαίνει ότι μόλις πήραν το πτυχίο ή και το μεταπτυχιακό τους και ψάχνουν την πρώτη τους δουλειά πάνω στο αντικείμενο. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγγελιες και δουλειες υπαρχουν, ορεξη δεν υπαρχει.

Μια αγγελια εβαλα χαμος εγινε.

 

Νεος👌 , αρρενωπος,ορεξατος,γεματος με παθος .γνωσεις και πολυετη εμπειρια  🦑🧞‍♂️...  Μηχανικος  🥇ερχεται στον χωρο σου και τα κανει... ολα ...🤓μεχρι αργα το βραδυ 🖕 αρχιζοντας με τα Βασικα💶... τηλεφωνησε Τωρα στο 090-333-333 (χρεωση απο σταθερο 2,78€/msec)🍌

Επεξ/σία από busellatos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, busellatos είπε

msec)🍌

Η πινελιά που έβαλε το σχόλιο στην κατηγορία "Ανεκτίμητα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, theripper7 είπε

Εγώ που είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός από ΤΕΙ και έχω κάτσει να μάθω java με την οποία έκανα την πτυχιακή μου μπορώ να δουλέψω σαν προγραμματιστης; Από περιέργεια ρωτάω.

Είναι δυσκολο να βρεις την πρώτη σου δουλειά γενικότερα, γιατί ολοι οι εξυπνοι ψάχνουν το λαβράκι που θα τον πληρώνουν για graduate και δεν θέλει εκπαίδευση. Επειδή δεν βρίσκουν, φταίνε τα κωλοπανεπιστήμια. Κάποια στιγμή πρέπει να προσλάβουν καποιον τελικά, θα έχουν λεφτά μόνο για grad, θα προτιμήσουν οποιον έχει portfolio.

Ανέβασε κανα project σου στο bitbacket, link στο CV σου, και ρίξε πολύ τις προσδοκίες σου, σημασία έχει να βρεις την πρώτη σου δουλειά. Με το που βάλεις μια δουλειά στο CV θα αλλάξουν πολύ οι επιλογές σου.

Μια χαρά ειναι η Java, πληρώνεται καλύτερα απο άλλες γλώσσες, και υπάρχει έλλειψη σε νέους προγραμματιστές. Μην κοιτάς τόσο 'ιστοσελίδες 300 ευρώ' , Java παίζει περισσότερο  σε εταιρίες που δουλεύουν ESPA power ή Android. Τώρα, αν μπορείς να φτιάξεις τζάμπέ/χαρτζηλίκι καμιά σελίδα το μαγαζί του θείου σου και το βάλεις στο portfolio, καλό θα ναι και για τo CV σου και για τις γνώσεις σου, ουτως η άλλως η Java από μόνη της δεν..

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Karpouzac είπε

Είναι δυσκολο να βρεις την πρώτη σου δουλειά γενικότερα, γιατί ολοι οι εξυπνοι ψάχνουν το λαβράκι που θα τον πληρώνουν για graduate και δεν θέλει εκπαίδευση. Επειδή δεν βρίσκουν, φταίνε τα κωλοπανεπιστήμια. Κάποια στιγμή πρέπει να προσλάβουν καποιον τελικά, θα έχουν λεφτά μόνο για grad, θα προτιμήσουν οποιον έχει portfolio.

Ανέβασε κανα project σου στο bitbacket, link στο CV σου, και ρίξε πολύ τις προσδοκίες σου, σημασία έχει να βρεις την πρώτη σου δουλειά. Με το που βάλεις μια δουλειά στο CV θα αλλάξουν πολύ οι επιλογές σου.

Μια χαρά ειναι η Java, πληρώνεται καλύτερα απο άλλες γλώσσες, και υπάρχει έλλειψη σε νέους προγραμματιστές. Μην κοιτάς τόσο 'ιστοσελίδες 300 ευρώ'  (Θέλουν κυρίως PHP/JS/HTML/CSS και να κανεις theme σε κάποιο γνωστό CMS), Java παίζει περισσότερο  σε εταιρίες που δουλεύουν ESPA power ή Android. Τώρα, αν μπορείς να φτιάξεις τσαμπα καμιά σελίδα το μαγαζί του θείου σου και το βάλεις στο portfolio, καλό θα ναι και για τo CV σου και για τις γνώσεις σου

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Εχω κανει καποια project στο freelancer αλλα δεν ηξερα αν ηταν σωστο να βαλω το link μου στο CV. Την ερωτηση την εκανα γιατι σαν ηλεκτρολογος μηχανικος δεν νομίζω να βρω δουλεια και ο προγραμματισμος μου αρεσει γι'αυτο εκατσα και εμαθα μονος μου java. Εστειλα προσφατα το CV μου σε μια εταιρια αλλα δεν με δέχτηκαν, ίσως γιατι δεν εχω βγαλει καποια σχολη πληροφορικής και δεν εχω αμεση σχεση με τον προγραμματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, theripper7 είπε

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Εχω κανει καποια project στο freelancer αλλα δεν ηξερα αν ηταν σωστο να βαλω το link μου στο CV. Την ερωτηση την εκανα γιατι σαν ηλεκτρολογος μηχανικος δεν νομίζω να βρω δουλεια και ο προγραμματισμος μου αρεσει γι'αυτο εκατσα και εμαθα μονος μου java. Εστειλα προσφατα το CV μου σε μια εταιρια αλλα δεν με δέχτηκαν, ίσως γιατι δεν εχω βγαλει καποια σχολη πληροφορικής και δεν εχω αμεση σχεση με τον προγραμματισμο.

Δεν κολλάνε στην σχολή, ίσα ίσα στα @@ τους. Αν έχεις εμπειρία μόνος σου, μη μασάς καθόλου. Βάλε έστω ένα link το freelancer account σου, θα  μετρήσει πολύ περισσότερο απο την σχολή.

 

Τώρα, μην περιμένεις να σου κάτσει η πρώτη σου αίτηση, μπορεί να βρήκαν καλύτερο, μπορέι να μην βγάζουν τον μηνα και να αλλάξαν γνώμη. Μπορεί να χρειαστεί να στείλεις 100 cv μέχρι να κάτσει, μην το πολυσκέφτεσαι..

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετη ερωτηση αλλα κατά πόσο ειναι εύκολο καποιος αν παρατησει την σχολη πληροφορικης του και ασχοληθει μονος του με τον προγραμματισμο να βερει δουλεια στο μελλον??  εχω παρατηρησει οτι απο την σχολη μας ενα μικρο κοματι θα μας χρειαστει αμεσα μιας και τα υπολοιπα μαθηματα χρησιμευουν αν ασχοληθεις με αλλους τομεις . μεχρι 2/3 της σχολης εχω δει λιγη java  λιγη c  και λιγη Python   απο προγραμματισμο πχ  , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, theripper7 είπε

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Εχω κανει καποια project στο freelancer αλλα δεν ηξερα αν ηταν σωστο να βαλω το link μου στο CV. Την ερωτηση την εκανα γιατι σαν ηλεκτρολογος μηχανικος δεν νομίζω να βρω δουλεια και ο προγραμματισμος μου αρεσει γι'αυτο εκατσα και εμαθα μονος μου java. Εστειλα προσφατα το CV μου σε μια εταιρια αλλα δεν με δέχτηκαν, ίσως γιατι δεν εχω βγαλει καποια σχολη πληροφορικής και δεν εχω αμεση σχεση με τον προγραμματισμο.

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου ασχολησου με android από τη στιγμή που έχεις εμπειρία της java. 

Κάνε μερικά project δικά σου ανέβασε στο store κάποια από αυτά. 

Κατά τη γνώμη μου κάποιος βελτιώνεται όταν βελτιώνει το επίπεδο γνώσης σχετικά με το τι μπορώ να κάνω και όχι το πως το κάνω. Αυτοί οι δρόμοι σκέψης είναι που ανεβάζουν το επίπεδο γιατί ο προγραμματισμός είναι σωστές αποφάσεις με σωστά εργαλεία κατάλληλους πόρους γνώση των δυνατοτήτων και των περιορισμων του μηχανήματος του δικτύου του εργαλείου με σκοπό να παραγω ταχύτατο αποδοτικό διαχειρησιμο συντηρησιμο κώδικα. 

 

Όπως φαίνεται από τα λόγια σου σου αρέσει το αντικείμενο οπότε κάνοντας android θα σου αρέσει ακόμα περισσότερο. Δες το όμως σφαιρικα και μετα σπασε τα κομμάτια. Εμφάνιση, program logic, persistence δούλεψε τα ξεχωριστά και μετά όλα μαζί.  

(Εμείς οι παλαιότερο ήμασταν πιο τυχεροί γιατί οι ανάγκες εμφανιζονταν σταδιακά με τα χρόνια. Πρώτα γράφαμε αποκλειστικά για το PC Delphi και vb . Μετά για το PC αλλά με local databases.  Μετά με multitier databases. Οπότε ήλθε μόνη της η SQL και ο λογικος σχεδιασμος. Μετά ήλθε ο ιστός οπότε HTML και CSS . Μετά το δυναμικό περιεχόμενο οπότε ASP και databases. Μετά τα εξωτερικά δεδομένα οπότε η ανάγκη για xml. Μετά το responsiveness οπότε javascript jquery κτλ. Μετά τα mobile frameworks για τον ιστό. Μετά τα cms.  Μετά το android και ούτω καθεξης. Όλα αυτά τα χρόνια έφεραν μια σφαιρικοτητα γνώσης άσχετα με το επίπεδο που εφτανες κάθε φορά. Πιστεύω αυτή η σφαικοτητα των πραγμάτων είναι το ζητούμενο. Κάθε φορά βρίσκεις κάτι μπροστα σου και έχεις τη γνώση τουλάχιστον πως να αρχισεις.)

Τώρα είναι πιο δύσκολο να επιλέξεις ένα δρόμο. Ο δρόμος που σου πρότεινα είναι κατά κάποιο τρόπο συμπαγής. Σου προσφέρει ένα πλαίσιο που αυξάνει θεαματικά το πεδιο εφαρμογης της ήδη υπάρχουσας γνώσης σου πάνω σε μια γλώσσα που έχει το 17% των προγραμματιστων και εσύ ήδη την κατεχεις. 

Εκφράζω απλά την ταπεινή μου γνώμη.

Επεξ/σία από rhohpe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Rikos9696 είπε

Άσχετη ερωτηση αλλα κατά πόσο ειναι εύκολο καποιος αν παρατησει την σχολη πληροφορικης του και ασχοληθει μονος του με τον προγραμματισμο να βερει δουλεια στο μελλον??  εχω παρατηρησει οτι απο την σχολη μας ενα μικρο κοματι θα μας χρειαστει αμεσα μιας και τα υπολοιπα μαθηματα χρησιμευουν αν ασχοληθεις με αλλους τομεις . μεχρι 2/3 της σχολης εχω δει λιγη java  λιγη c  και λιγη Python   απο προγραμματισμο πχ  , 

Εξαρτάται τι εννοείς εύκολο. Και στις 2 περιπτώσεις, θα χρειαστείς λιώσιμο. No liosimo, no money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τετοιου ειδους ερευνες απλως ειναι ενδεικτικες και οχι αντικειμενικες, οι τιτλοι των μεταπτυχιακων πολλες φορες δεν ειναι τπτ παρα μονο ακομα ενα πτυχιο αχρηστο, επισης με την παραπαιδεια που υπαρχει σκεφτομαι ποσοι εχουν πληρωσει για να δωσουν ετοιμες εργασιες και πτυχιακες για να παρουν 10. ειχαμε γραψει και σε ενα αλλο θεμα που ειχε αναπτυχθει απο καποιον που εψαχνε συγκεκριμενο υπαλληλο με γνωσεις κτλ και δεν εβρισκε, το θεμα ειναι οτι στο εξωτερικο εχεις σταθεροτητα και υψηλες απολαβες για ελλαδα, ιδιαιτερα ελβετια χτυπας 5000 μεχρι 7000 ευρω μηνιαιως.

διαβαζωντας καποια σχολια ορισμενων, το θεωρω καταντια να βασιζομαι σε επιδοματα και περιστασιακες εργασιες για να μπορω απλως να τα κουτσοβολευω, επισης διασκεδαση δεν ειναι ο καφες και το σουβλακι, επισης να μην ψωνιζω μονο προσφορες στο σουπερμαρκετ ουτε να τρεχω να παρω χαρτι υγειας οταν βγαινει προσφορα, ο καθενας θα πρεπει να κοιταξει τι θα κανει και να μην συμβιβαζεται με 500 και 600ευρω,

 

τα γραφω αυτα γιατι το γενικο κλιμα της χωρας αυτης ειναι η μιζερια και η καρμιρια και ολοι παραπονιουνται και δεν εκανα τπτ δικο τους στη ζωη αντιθετως παντα βασιζονταν σε αλλους ειτε αυτο ειναι συγγενεις και φιλοι ειτε ειναι το κρατος.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατηρώ (όχι μόνο εδώ αλλά και γενικότερα) ότι πάντα το μπαλάκι πάει στους εργοδότες ή στις επιχειρήσεις οι οποίες δίνουν όσα δίνουν.

Αναρωτιέμαι το γιατί π.χ. μια εταιρία που ζητάει 5-10 πράγματα και η οποία δραστηριοποιείται στην Ελλάδα του σήμερα και δίνει ένα μισθό π.χ. 1000 ή 1200 ευρώ είναι αυτόματα κακός εργοδότης και εκμεταλλεύεται την κατάσταση και τους εργαζόμενους (σαφώς και υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις);

Αλλά αλήθεια… έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς το πόσο εύκολα ή δύσκολα μια (ας πούμε) μικρή επιχείρηση βγάζει 1500 ή 2000 ευρώ για να πληρώσει τα παραπάνω ποσά στον εργαζόμενο ; Σε μεγάλο ποσοστό οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις έχουν φτάσει στο σημείο όπου μπορεί να έχουν πολλές δουλειές αλλά οι οποίες πληρώνονται πλέον το 1/3 από ότι παλιότερα. Αυτό δημιουργεί ένα νέο πρόβλημα « Περισσότερες εργατοώρες αλλά λιγότεροι πόροι και άρα λιγότερο προσωπικό ή μικρότεροι μισθοί ».

Κακός οι περισσότεροι εργαζόμενοι θεωρούν ότι μια επιχείρηση «μαζεύει» λεφτά έτσι εύκολα για να πληρωθούν. Τα πράγματα για τις νόμιμες επιχειρήσεις και επαγγελματίες στην Ελλάδα δυστυχώς είναι πολύ πολύ δύσκολα.

 

ΥΓ Για να μην παρεξηγηθώ είμαι και εργαζόμενος αλλά έχω και επιχείρηση οπότε βλέπω καθημερινά τον αγώνα και από τις δύο πλευρές.

Επεξ/σία από ZauZ
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι αυτό είναι μια αλήθεια. Ένας υπάλληλος που θα παίρνει 1500 ευρώ στο χέρι τυπικά ο μισθός του είναι γύρω στα 2500 με τις εισφορές. Οπότε μια εταιρεία πρέπει να βγάζει τουλάχιστον αυτό το ποσό συν ένα έξτρα για τα υπόλοιπα, εξοπλισμός καθημερινά έξοδα κτλ. Και εγώ είμαι της άποψης πως κανένας εργοδότης δε θα ήθελε να έχει δούλους με 498 ευρώ αν είχε φυσικά τη δυνατότητα. Οι εταιρείες που είχαν κάνει σοβαρό αποθεματικό μπορούν να προσλάβουν αρκετό κόσμο με 1200 ευρώ ακόμη και χωρίς εμπειρία και να "πληρώσουν" για να μάθει. Αυτό γίνεται στο εξωτερικό δυστυχώς. 

Πρέπει να συγκεντρωθούμε στο πως θα φτιάξουμε την κατάσταση παρά να γκρινιάζουμε για τα πάντα. Εμείς είμαστε η γενιά που πρέπει να ξαναφτιάξει την οικονομία και τις βάσεις. Οι 48+ δεν έχουν κουράγιο από τα μπουζούκια και από το παλιό ΠΑΣΟΚ , έχουν λασπώσει στα δικαιώματά τους. Ελπίζω να υπάρξει κάποια στροφή στην λογική των εισφορών έτσι ώστε να τονώσουμε τουλάχιστον τις startup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις δώσεις 2000 θα βρεις αμέσως με ότι βιογραφικό ζητήσεις. Αλλά ξέχασα...ξεκιναμε με 700 και ανεβαίνεις... Αθάνατε Έλληναρα εργοδότη. 

Επεξ/σία από Aias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...