Προς το περιεχόμενο

Η Πληροφορική τρίτος κλάδος διαρροής ανθρώπινου κεφαλαίου στην Ελλάδα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα οι καλές εποχές του δημοσίου πέρασαν άλλα θεωρώ ότι υπάρχει ακόμα περιθώριο. Ένα καλό πτυχίο, 2 καλά μεταπτυχιακά, ένα διδακτορικό και κάποιες δημοσιεύσεις σας ανοίγουν πολλές πόρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ρε παιδιά, φταίμε και εμείς σαν κοινωνία...

Ξέρω ότι κάποιοι θα μου την πέσετε με αυτό που θα γράψω... Αλλά αντί να δίνουμε αξία στους επιστήμονες, αυτοί που βγάζουν λεφτά είναι άλλοι. Καλλιτέχνες, Ποδοσφαιριστές, Μπασκετμπολίστες κτλ

Και αυτό γιατί εμείς φτάνουμε σε σημείο λατρείας για αυτούς και τους χαρίζουμε δόξα, φήμη, χρήμα κτλ

πχ χτυπάει κλαμπατζίμπανα και έχει συλλογή από Ferrari... Χέστηκα και αν είναι ο ντράμερ των pink floyd

https://www.msn.com/el-gr/autos/news/αυτή-είναι-η-laferrari-του-ντράμερ-των-pink-floyd/ar-AAyYunC

 

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 πράγματα...

1. 3οι...τι ντροπή είναι αυτή...ελπίζω να μετριέται με άτομα και όχι με ποσοστό πτυχιούχων προς σύνολο πτυχιούχων...άλλο πράγμα να είναι 1000 Οικονομικά/Δίοικηση/Μαρκετινγ....απο τους 3000 και άλλο 500 απο Πληροφορική στους 1000...όπως και να έχει 3οι...ε όχι και τρίτοι...ο κλάδος πρέπει να ανακτήσει την τιμή του ....😀😀

2. Επειδή πολυ κουβέντα γίνεται με την έλλειψη developers και ιστορίες με αγρίους...θα σας αναφέρω 2 παραδείγματα και ο νοων νοείτο...

2 άτομα φύγαν...με χαρτιά...αυτό είναι μη αμφισβητίσιμο....γνώσης επί του πρακτέου απο μηδέν εως μηδέν και κάτι....δηλαδή ας πούμε 1 Next - next - next Να γίνει μια ρημάδα εγκατάσταση δεν "τελείωνε" χρειαζόταν την βοήθεια του κοινού....σε ότι βάζαν την "υπογραφή" τους μιλάμε για πολύ - πολύ χαμηλό επίπεδο, ο ένας δούλευε με την φιλοσοφία ότι επειδή έχω τελειώσει μια σχολή είμαι και εγώ δεν ξέρω ποιός....ούτε Google ψάχνω ούτε τίποτε κάτι σαν τον Τσακ Νορις των προγραμματιστών...ας πούμε ότι περίμενε να γίνει ο κώδικας μόνος του...και όταν δεν έβγαινε αρχίζαμε και ψάχναμε..αλλά όχι Web και βλακείες...το οικείο περιβάλλον...... - τόλμησα και έκανα μια ψιλοαναφορά στον μεγάλο...του τύπου ότι η ομάδα ΔΕΝ τραβάει......αλλά επειδή ήταν απο την ίδια σχολή ..η απάντηση ήταν "να βοηθήσεις".....δεν ξαναασχολήθηκα με κανένα απο τους επόμενους...απλώς το άφησα - απο το "οικείο περιβάλλον",  ο άλλος όλη την ώρα στο Internet ...σερφάρισμα και άγιος ο Θεός...όλα τα site τα ήξερε...για όλα "τρελλή" γνώση....του ανατέθηκε κάτι απλό...ούτε καν ξεκίνησε....΄κάηκε στην προθέρμανση....

Τώρα αμφότεροι και οι 2 απολαμβάνουν υψηλό μισθό, είναι σε ιδιαίτερα Prestigeous θέσει, έχουν φτιάξει την ζωή τους , κάναν πράγματα, το βιογραφικό τους φανταζει stellar .....μπαίνεις στο LinkedIn και ζαλίζεσαι .....και σκέφτεσαι πόσο βλάκας είσαι που έμεινες στο Ελλαδιστάν και έχεις τον κάθε CIO/CEO/Αφεντικό εν ολίγοις να σου ζαλίζει τον έρωτα...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα ποστ νόμιζα ότι γύρισα στο 2012 ...

Η αδερφή μου που μεταφράζει επίσημα χαρτιά και πτυχία στα Αγγλικά, δούλευε τότε βράδια και Σαββατοκύριακα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα χάλασε η μηχανή μου και πήρα Μετρο για να πάω στη δουλειά. Στον προαστιακό δεν έχει αλλάξει τίποτα από την τελευταία φορά... Είμαι πάνω από μισή ώρα εδώ χωρίς καμία πληροφορία για το τι ώρα θα έρθει, πόσο κόσμο θα έχει κλπ. Δλδ τι περιμένουν για να φτιάξουν τα βασικά, ΤΙ?? 

Μια μέρα και ήδη θέλω να πάρω καλασνικοφ. ΑΥΤΌ ΕΊΝΑΙ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ. 

Όταν εσύ κάνεις τη δουλειά σου και οι άλλοι όχι απλά δεν την κάνουν αλλά σου γίνονται και βάρος και πρέπει να τουσ πεις και ευχαριστω. Και άμα μπλέξεις άντε βρες το δίκιο σου με τον κάθε μ@@@ που έχει "μπάρμπα στην κωρονη"

Αντίο ελλαδα και ας παίρνω καλό μισθο. 

Screenshot_2018-06-22-11-21-56-677_com.miui.gallery.png

Screenshot_2018-06-22-11-21-50-210_com.miui.gallery.png

Επεξ/σία από sbartsa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μας κάνεις :P

Αλλά από τα 4500 (καθαρά;) στα 1600 θα σου φανεί κάπως :P

 

Καθαρά μένουν 3000, αλλά έχει άλλα καλά η υψηλή φορολογία εδώ. Συνταξιοδοτικό που βγάζει νόημα, αξιοπρεπής επιδόματα κτλ.
Δυστυχώς ή ευτυχώς, τον επόμενο 1μιση χρόνο θα μείνω Δανία. Η γυναίκα μου σπουδάζει εδώ. Μετά ελπίζουμε να γυρίσουμε, αρκεί να μπορούμε να ζήσουμε αξιοπρεπώς! 

Επεξ/σία από fandridis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Σίγουρα οι καλές εποχές του δημοσίου πέρασαν άλλα θεωρώ ότι υπάρχει ακόμα περιθώριο. Ένα καλό πτυχίο, 2 καλά μεταπτυχιακά, ένα διδακτορικό και κάποιες δημοσιεύσεις σας ανοίγουν πολλές πόρτες...

Για δουλειά τα λες όλα αυτά ή για καθηγητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, theripper7 είπε

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Εχω κανει καποια project στο freelancer αλλα δεν ηξερα αν ηταν σωστο να βαλω το link μου στο CV. Την ερωτηση την εκανα γιατι σαν ηλεκτρολογος μηχανικος δεν νομίζω να βρω δουλεια και ο προγραμματισμος μου αρεσει γι'αυτο εκατσα και εμαθα μονος μου java. Εστειλα προσφατα το CV μου σε μια εταιρια αλλα δεν με δέχτηκαν, ίσως γιατι δεν εχω βγαλει καποια σχολη πληροφορικής και δεν εχω αμεση σχεση με τον προγραμματισμο.

Ενώ αν είχες βγάλει το Πολυτεχνείο θα σε θεωρούσαν ο απόλυτος Guru...πιο άχρηστη Σχολή απο τα ΤΕΙ  ειδικά  ο Ηλεκτρολόγος δεν έχει υπάρξει και ούτε θα υπάρξει....και εγώ το 1ο πτυχίο μου αυτό είναι....ένα κ@λο ΙΕΚ να είχα τελειώσει τώρα θα έτρωγα με χρυσά κουτάλια...

άπειρη άχρηστη θεωρία, εργαστήρια χωρίς επαφή με την πραγματικότητα...και στο τέλος 1 πτυχίο που μόνο αν ο πατέρας σου είναι ενεργός μέρος της πιάτσας θα βγάλεις μεροκάματα...έρχονται τα παιδάκια του ΟΑΕΔ με τα HILTI και έχουν γίνει όλοι εργολάβοι και ο καλύτερος ...ας πούμε ότι οι καλωδιώσεις του απλώς θα δουλεύουν...

Συμβουλή μου γιατί γέρασα και δεν έχω αντοχή να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο.....ξέχνα δουλειές και κουραφέξαλα ,,,δώσε κατατακτήριες μπες στο τελευταίο Πολυτεχνείο και έλα μετά απο 2-3 χρόνια να το ξανασυζητήσουμε...ειδάλλως αν θες να μην ξαναδεις Ηλεκτρολογία στα μάτια σου τότε γράψου στο τελευταίο ΙΕΚ Πληροφορικής...αυτά που θα μάθεις και με τα άτομα που θα κάνεις παρέα θα είναι 100 φορές πιο χρήσιμα...το άλλο κάντο κορνίζα και βάλτο πίσω απο καμμιά Βιβλιοθήκη για κόντρα να μην τρίζει....😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια ακομα δεν εχετε καταλαβει τιποτα για την εργασια στην Ελλαδα και λυπαμαι για αυτο !!

ΕΔΩ παιζει το μοτο οσο πιο μακρια εισαι απο την παραγωγη τοσο περισοτερα λεφτα βγαζεις

ολοι οι ασxετοι με προγραμματισμο στην σχολη μου εχουν γινει managers project managers  analysts και δινουν εντολεσ στους (πακι) προγραμματισταραδες αριστους συμφοιτητες τους 

δυστυχώς το οτι δηλώσεις είσαι παίζει ακόμα στην Ελλάδα και αφού οι πλειοψηφία των εργοδοτών η συνεντεφξαδες είναι επίσης άσχετοι  πάντα παίρνουν τον πιο fantezi παπαρολόγο και το καλύτερο είναι ότι τους αρέσει κιόλας και τον σέβονται όταν τους πιστολίζει για περισσότερο λεφτα σε άλλο εργοδότη ,

 

ζούμε σε μια εποχή που ο οι πιο ικανοί είναι γεμάτοι αμφιβολίες και οι πιο άχρηστοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση.-

Επεξ/σία από kostakis81
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

παιδια ακομα δεν εχετε καταλαβει τιποτα για την εργασια στην Ελλαδα και λυπαμαι για αυτο !!

ΕΔΩ παιζει το μοτο οσο πιο μακρια εισαι απο την παραγωγη τοσο περισοτερα λευτα βγαζεις

ολοι οι ασxετοι με προγραμματισμο στην σχολη μου εχουν γινει managers project managers  analysts και δινουν εντολεσ στους (πακι) προγραμματισταραδες αριστους συμφοιτητες τους 

Σωστός, ακριβώς έτσι είναι...

Επεξ/σία από masteripper
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

παιδια ακομα δεν εχετε καταλαβει τιποτα για την εργασια στην Ελλαδα και λυπαμαι για αυτο !!

ΕΔΩ παιζει το μοτο οσο πιο μακρια εισαι απο την παραγωγη τοσο περισοτερα λεφτα βγαζεις

ολοι οι ασxετοι με προγραμματισμο στην σχολη μου εχουν γινει managers project managers  analysts και δινουν εντολεσ στους (πακι) προγραμματισταραδες αριστους συμφοιτητες τους 

δυστυχώς το οτι δηλώσεις είσαι παίζει ακόμα στην Ελλάδα και αφού οι πλειοψηφία των εργοδοτών η συνεντεφξαδες είναι επίσης άσχετοι  πάντα παίρνουν τον πιο fantezi παπαρολόγο και το καλύτερο είναι ότι τους αρέσει κιόλας και τον σέβονται όταν τους πιστολίζει για περισσότερο λεφτα σε άλλο εργοδότη ,

ζούμε σε μια εποχή που ο οι πιο ικανοί είναι γεμάτοι αμφιβολίες και οι πιο άχρηστοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση.-

Respect.... Όλη η αλήθεια σε μία πρόταση...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostakis81 είπε

παιδια ακομα δεν εχετε καταλαβει τιποτα για την εργασια στην Ελλαδα και λυπαμαι για αυτο !!

ΕΔΩ παιζει το μοτο οσο πιο μακρια εισαι απο την παραγωγη τοσο περισοτερα λευτα βγαζεις 

ολοι οι ασxετοι με προγραμματισμο στην σχολη μου εχουν γινει managers project managers  analysts και δινουν εντολεσ στους (πακι) προγραμματισταραδες αριστους συμφοιτητες τους 

δυστυχώς το οτι δηλώσεις είσαι παίζει ακόμα στην Ελλάδα και αφού οι πλειοψηφία των εργοδοτών η συνεντεφξαδες είναι επίσης άσχετοι  πάντα παίρνουν τον πιο fantezi παπαρολόγο και το καλύτερο είναι ότι τους αρέσει κιόλας και τον σέβονται όταν τους πιστολίζει για περισσότερο λεφτα σε άλλο εργοδότη ,

Οι πάκι προγραμματιστές έχουν την ευκαιρία πάντως τα τελευταία χρόνια να αναδειχτούν αυτόνομα. Σαφώς θα χρειαστεί να λιώσουν παντελόνια (ίσως και περισσότερα παντελόνια), αλλά υπάρχει η δυνατότητα. Είτε μέσω mobile development, είτε μέσω web development. Μπορεί να χρειαστεί (μεγαλύτερο) διάστημα για να είναι οικονομικά επωφελής η αυτονόμηση, αλλά τελικά ίσως αρκετούς τους συμφέρει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marios28 είπε

Οι πάκι προγραμματιστές έχουν την ευκαιρία πάντως τα τελευταία χρόνια να αναδειχτούν αυτόνομα. Σαφώς θα χρειαστεί να λιώσουν παντελόνια (ίσως και περισσότερα παντελόνια), αλλά υπάρχει η δυνατότητα. Είτε μέσω mobile development, είτε μέσω web development. Μπορεί να χρειαστεί (μεγαλύτερο) διάστημα για να είναι οικονομικά επωφελής η αυτονόμηση, αλλά τελικά ίσως αρκετούς τους συμφέρει. 

Αυτό είναι το καλό με τα store, μπορούμε και εμείς να κάνουμε κάτι. Ή αν μας έρθει καμιά ιδέα αλλα flappy bird να τα κονομοίσουμε και χοντρά :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω στη σχολή μου το 90% τουλάχιστον να μην ενδιαφέρεται για τη πληροφορική.

Ο μόνος λόγος που γράφουν κώδικα είναι αν πρέπει να δώσουν μάθημα στο εξάμηνο.

Πχ στο πρώτο έτος 1 εξάμηνο είχε C, 2o Java και τώρα στο 3ο, 1 χρόνο μετά τη Java χρειάστηκε να γράψουν κώδικα για κάποιες εργασίες.  Όταν τους εξηγούσε ο καθηγητής τι ήθελε τον κοιτούσαν αποχαυνωμένοι.  Και δεν μιλάμε για κάτι τρομερό.  Το πως να καλέσεις μία μέθοδο κλάσης.  Λυπηρό.

Οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι είναι το git. 

Προσωπικά έχω projects στο gitlab, σε python, που δεν έχω μάθει στη σχολή.

Αυτά τα Projects είναι σχεδόν βέβαιο πως θα εκτιμηθούν από κάποιους εκτός Ελλάδας, ακόμη και τώρα, που δεν έχω τελειώσει τη σχολή.

Ο κώδικας θέλει να κάτσεις μόνος σου να ασχοληθείς.  Οι περισσότεροι δεν το κάνουν και παίρνουν απλά πτυχίο.  Αλλά στην Ελλάδα απ' ότι βλέπω γύρω μου δεν εκτιμόνται τα projects στο gitlab/hub.  Γιατί να μείνει κάποιος εδώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, woopsi είπε

Ο κώδικας θέλει να κάτσεις μόνος σου να ασχοληθείς.  Οι περισσότεροι δεν το κάνουν και παίρνουν απλά πτυχίο.  Αλλά στην Ελλάδα απ' ότι βλέπω γύρω μου δεν εκτιμόνται τα projects στο gitlab/hub.  Γιατί να μείνει κάποιος εδώ;

Μην το λες, εκτιμώνται αλλά κυρίως σε πιο νεόφυτες εταιρείες με άλλη κουλτούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...