Προς το περιεχόμενο

Η Πληροφορική τρίτος κλάδος διαρροής ανθρώπινου κεφαλαίου στην Ελλάδα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, marios28 είπε

Μήπως γιατί οι περισσότερες εταιρίες του χώρου είχαν παρτίδες αποκλειστικά με το δημόσιο; Πολύ λίγες ήταν εξωστρεφείς. 

Σε αυτό έχεις δίκιο...αλλά όλα τα προηγούμενα χρόνια κυριολεκτικά κολυμπούσαν στο χρήμα...μιλάμε για τρελλές υπερτιμολογήσεις....αλλά την επομένη της κρίσης απλώς άρχισε το μεγάλο ξήλωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 203
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, darkmatinee said:

Για δουλειά τα λες όλα αυτά ή για καθηγητής;

Κυρίως για εργαστηριακος συνεργάτης όπου παίρνουν και χωρίς διδακτορικό. (αν και τα τελευταία χρόνια αυξάνονται οι απαιτήσεις)

Αλλα και σε καμια δημόσια υπηρεσία (όχι καθηγητής) έχεις σημαντικές ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Όχι μιλάμε για 8ωρο καθαρό, με κανονικό φόρτο εργασίας, διαλείμματα, φαγητό, τσιγάρο και φιλικό περιβάλλον χωρίς παραλογισμό...

Αν εννοείς ότι τα προσόντα που έγραψα είναι για 3-4 ανθρώπους τότε δεν έχεις ίδεα από dev έτσι και αλλιώς. Το dev και ειδικότερα το web dev θέλει ένα συνδυασμό γνώσεων και στην περίπτωσή μας, sql για να αποθηκεύεις, c# για τον κώδικα, javascript/jquery για την εμφάνιση. Και το mvc είναι design pattern, δηλαδή ο τόπος που το οργανώνεις το project σου για να στο πω με απλά λόγια ώστε να μην γίνει μπάχαλο.

Πιο λίγα skills δεν γίνεται εκ των πραγμάτων, αλλά αυτά είναι και τα βασικά που ξέρει ο κάθε προγραμματιστής....

Μπορείς λοιπόν ή μόνο τους εργοδότες ξέρεις να κατηγορείς; Και εγώ εργαζόμενος είμαι αλλά όταν βλέπω τόση άγνοια και αλαζονεία κάπου με τρελαίνει....

πολυ προσωπικα το περνεις αν και δεν αναφερθηκα σε σενα. Οσο για αγνοια και αλαζονεια κοιτα τον καθρεφτη.

Επεξ/σία από Aias
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, woopsi said:

Επίσης, είναι στη κουλτούρα του Έλληνα τέτοια συμπεριφορά.

ΠΧ έχεις μάθημα που σε ενδιαφέρει, σου αρέσει το αντικείμενο, τα δίκτυα και ο καθηγητής σου είναι προσκολλημένος στο 90 και σε αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις C.  Όχι γιατί χρειάζεται να μάθεις C αλλά γιατί αυτήν έμαθε αυτός.  Χάνεις το ενδιαφέρον σου, ξενερώνεις.

Το ίδιο θα συμβεί και όταν θα ψάξεις για εργασία και οι εργοδότες είναι προσκολλημένοι σε συγκεκριμένες τεχνολογίες, γιατί έτσι μάθανε.

Ίσως και οι τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στην Ελλάδα να απωθούν τους ενδιαφερόμενους, ειδικά τους νέους.

 Πόσο δίκιο... έχω βαρεθεί να βλέπω αγγελίες για wordpress, joompla και e-shops. 

2η χρονια στο εξωτερικό και έχω ήδη ασχοληθεί με 2 τελείως διαφορετικά frameworks γιατί διαφορετικά projects είχαν τελείως διαφορετικές απαιτήσεις. 
 

Και ο εργοδότης επένδυσε σε εμένα να τα μάθω με πληρωμένα μαθήματα, βιβλία και meetups. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eranor είπε

 Πόσο δίκιο... έχω βαρεθεί να βλέπω αγγελίες για wordpress, joompla και e-shops. 

2η χρονια στο εξωτερικό και έχω ήδη ασχοληθεί με 2 τελείως διαφορετικά frameworks γιατί διαφορετικά projects είχαν τελείως διαφορετικές απαιτήσεις. 
 

Και ο εργοδότης επένδυσε σε εμένα να τα μάθω με πληρωμένα μαθήματα, βιβλία και meetups. 

Εδώ τα χαλάμε...😃...αν και έχω χρόνια που την είχα σαν μάθημα...δεν παύει να είναι το A & Ω στον προγραμματισμό και όλα είναι χτισμένα πάνω της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ο λογος που συμβαινει αυτο ειναι γιατι γνωριζουν τι θα ακολουθησει μετα την σχολη απο πλευρας απασχολησης στον εν λογω χωρο(για οσους μεινουν στην χωρα) .Αυτο συμβαινει σχεδον σε ολες τις σχολες πλεον στην Ελλαδα μιας και ειναι γνωστο οτι οσοι τελειωσουν μια σχολη και δεν εχουν βυσμα ή ετοιμη δουλεια απο γονεα/συγγενη,πολυ δυσκολα(και λιγοι)θα βγαλουν ακρη αν αποφασισουν να μεινουν Ελλαδα. 

Ο βαθύτερος λόγος είναι πως οι γονείς στην Ελλάδα θέλουν το παιδί τους να μη φύγει από κοντά τους ( οπότε ο νέος που ξεκινάει τώρα έχει ένα θέμα την οικονομική κρίση , δεύτερο θέμα πως οι γονείς κλαίνε αν φύγει από δίπλα τους ) είναι βέβαια τόσο ξεροκέφαλοι , τραγικοί κάποιοι γονείς που αντί να κοιτάξουν πως η χώρα διαλύεται και το μέλλον των παιδιών τους είναι ΜΟΝΟ στο εξωτερικό , το μόνο που κάνουν είναι να φοβίζουν τα παιδιά τους ( όταν το παιδί τους σε 15 χρόνια θα παίρνει 400 ευρώ βέβαια , αυτοί θα έχουν πάει στον άλλο κόσμο και το παιδί τους θα έχει καεί ) μαζί με την εκπαίδευση του Έλληνα σε κάποια πράγματα , προτείνω και σεμινάρια στους γονείς για το πως είναι ο ΚΑΛΟΣ γονιός και πως ο ΚΑΚΟΣ Έλληνας γονιός ( εδώ για να μη φύγει το παιδί τους από εδω του τάζουν σπίτια και θέσεις στο Δημόσιο ) για πολύ ξεφτίλα μιλάμε 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, masteripper said:

Εδώ τα χαλάμε...😃...αν και έχω χρόνια που την είχα σαν μάθημα...δεν παύει να είναι το A & Ω στον προγραμματισμό και όλα είναι χτισμένα πάνω της...

Το σχόλιο δεν ήταν για τη C. Αυτή είναι προαπαιτούμενο για ολα :) .  
Ήταν για τις τεχνολογίες που ζητούν στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Eranor είπε

Το σχόλιο δεν ήταν για τη C. Αυτή είναι προαπαιτούμενο για ολα :) .  
Ήταν για τις τεχνολογίες που ζητούν στην Ελλάδα

Το πρόβλημα στην εκπαίδευση ότι δεν συνδυάζουν την θεωρία με την πραγματικότητα...και μέσος φοιτητής και δεν μαθαίνει και βαριέται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Και η ζημιά που έχετε 2 χρόνια (και πες να κρατήσει να βρείτε άλλο 1 χρόνο ή άλλα 2) χωρίς full stack dev ειναι μικρότερη απο την ζημιά που θα είχατε αν είχατε προσλάβει ενα τζιμάνι με κάποιο καλό πορτφόλιο στο git και γενικά καλό βαθμό πτυχίου κτλ κτλ  αλλά με 0 προϋπηρεσία; Στην τελική τον παίρνετε με αορίστου χρόνου ή με μικρό ανανεώσιμο συμβόλαιο και αν βρίσκατε το λαβράκι δίνατε πόδι στον νέοπα ο οποίος θα έτρωγε ψωμάκι όμως και θα είχε και μια προϋπηρεσία για την επόμενη δουλειά. 

Απλά θέλω να σχολιάσω την κλασική ελληνική νοοτροπία

"Στην τελική τον παίρνετε με αορίστου χρόνου ή με μικρό ανανεώσιμο συμβόλαιο και αν βρίσκατε το λαβράκι δίνατε πόδι στον νέοπα"

Για αυτό δεν εμπιστεύετε και δεν θέλει κανείς να μείνει Ελλάδα. Στο εξωτερικό τουλάχιστον έχουν την νοτροπία ότι επενδύουν στο προσωπικό, το βλέπουν σαν μέρος τις εταιρίας όχι σαν αναλώσιμο υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, hariskap είπε

Απλά θέλω να σχολιάσω την κλασική ελληνική νοοτροπία

"Στην τελική τον παίρνετε με αορίστου χρόνου ή με μικρό ανανεώσιμο συμβόλαιο και αν βρίσκατε το λαβράκι δίνατε πόδι στον νέοπα"

Για αυτό δεν εμπιστεύετε και δεν θέλει κανείς να μείνει Ελλάδα. Στο εξωτερικό τουλάχιστον έχουν την νοτροπία ότι επενδύουν στο προσωπικό, το βλέπουν σαν μέρος τις εταιρίας όχι σαν αναλώσιμο υλικό.

Αυτό το διάβασες σε κανένα prospectus? σε όλον τον πλανήτη σε βλέπουν απλά σαν εργαλείο και σε πετάνε όταν δεν έχει νόημα να σε κρατήσουν. 

Απλά στην Ελλάδα έχουμε ένα σωρό άλλα προβλήματα πολύ πιο βασικά απο αυτό. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσω ένα παράδειγμα που δεν έχει τύχει να το συζητήσω με κάποιον στη σχολή γιατί δεν έχω επαφές με συμφοιτητές μου.

Ο καθηγητής μας ζητάει να φτιάξουμε ένα μικρό webserver σε C.  Mας δίνει ένα API που δεν κάνει καν compile σωστά και σε λέει να το, κάνε αυτό που σε ζήτησα.

Του λες άσε με να το γράψω σε μια γλώσσα που ξέρω να γράψω, επειδή ασχολούμαι με τη γλώσσα αυτή και θα σου δείξω τον κώδικα επεξηγόντας σε κάθε βήμα τι κάνει ο κώδικας μιας και δεν ξέρεις Python και σε λέει όχι.  Επειδή απλά αυτός έμαθε σε C.

To ίδιο και στην εργασία στην Ελλάδα.  Μια ματιά που έριξα ζητάνε συγκεκριμένες τεχνολογίες.  Ε λογικό να πάει κάπου που είναι πιο κοντά στο σήμερα και που κάνει πιο εύκολη τη ζωή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ss13 είπε

Ο βαθύτερος λόγος είναι πως οι γονείς στην Ελλάδα θέλουν το παιδί τους να μη φύγει από κοντά τους ( οπότε ο νέος που ξεκινάει τώρα έχει ένα θέμα την οικονομική κρίση , δεύτερο θέμα πως οι γονείς κλαίνε αν φύγει από δίπλα τους ) είναι βέβαια τόσο ξεροκέφαλοι , τραγικοί κάποιοι γονείς που αντί να κοιτάξουν πως η χώρα διαλύεται και το μέλλον των παιδιών τους είναι ΜΟΝΟ στο εξωτερικό , το μόνο που κάνουν είναι να φοβίζουν τα παιδιά τους ( όταν το παιδί τους σε 15 χρόνια θα παίρνει 400 ευρώ βέβαια , αυτοί θα έχουν πάει στον άλλο κόσμο και το παιδί τους θα έχει καεί ) μαζί με την εκπαίδευση του Έλληνα σε κάποια πράγματα , προτείνω και σεμινάρια στους γονείς για το πως είναι ο ΚΑΛΟΣ γονιός και πως ο ΚΑΚΟΣ Έλληνας γονιός ( εδώ για να μη φύγει το παιδί τους από εδω του τάζουν σπίτια και θέσεις στο Δημόσιο ) για πολύ ξεφτίλα μιλάμε 😎

Δεν εχεις 100% δικιο στο παραπανω,γιατι υπαρχουν και αρκετοι οι οποιοι εφυγαν για εξωτερικο για μια καλυτερη ζωη και για δεν ειχαν ολοι την ιδια τυχη και ξαναγυρισαν πισω.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Αυτό το διάβασες σε κανένα prospectus? σε όλον τον πλανήτη σε βλέπουν απλά σαν εργαλείο και σε πετάνε όταν δεν έχει νόημα να σε κρατήσουν. 

Απλά στην Ελλάδα έχουμε ένα σορό άλλα προβλήματα πολύ πιο βασικά απο αυτό. 

Ναι αυτό ακριβώς, το βρήκες. Μπορεί η δικιά σου εμπειρια και νοοτροπία να είναι ότι όλοι είναι αναλώσιμοι αλλά από την δικιά μου και σαν κάτοικος εξωτερικού έχω βιώσει μια τελείως διαφορετική αντιμετώπιση, που δεν νοήτε καν να υπάρξει ποτέ στην Ελλάδα.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, woopsi said:

Θα δώσω ένα παράδειγμα που δεν έχει τύχει να το συζητήσω με κάποιον στη σχολή γιατί δεν έχω επαφές με συμφοιτητές μου.

Ο καθηγητής μας ζητάει να φτιάξουμε ένα μικρό webserver σε C.  Mας δίνει ένα API που δεν κάνει καν compile σωστά και σε λέει να το, κάνε αυτό που σε ζήτησα.

Του λες άσε με να το γράψω σε μια γλώσσα που ξέρω να γράψω, επειδή ασχολούμαι με τη γλώσσα αυτή και θα σου δείξω τον κώδικα επεξηγόντας σε κάθε βήμα τι κάνει ο κώδικας μιας και δεν ξέρεις Python και σε λέει όχι.  Επειδή απλά αυτός έμαθε σε C.

To ίδιο και στην εργασία στην Ελλάδα.  Μια ματιά που έριξα ζητάνε συγκεκριμένες τεχνολογίες.  Ε λογικό να πάει κάπου που είναι πιο κοντά στο σήμερα και που κάνει πιο εύκολη τη ζωή του.

 

7 minutes ago, hariskap said:

Ναι αυτό ακριβώς, το βρήκες. Μπορεί η δικιά σου εμπειρια και νοοτροπία να είναι ότι όλοι είναι αναλώσιμοι αλλά από την δικιά μου και σαν κάτοικος εξωτερικού έχω βιώσει μια τελείως διαφορετική αντιμετώπιση, που δεν νοήτε καν να υπάρξει ποτέ στην Ελλάδα.
 

καλά καλά.. τους συμφέρεις για αυτό.. το επόμενο δευτερόλεπτο που θα βρουν κάτι καλύτερο θα πάρεις πόδι... 

βέβαια θα ειναι ιδιαίτερα στεναχωρημένοι που θα το κάνουν κτλ αλλά θα φας πόδι. αυτό είναι βασικό αξίωμα στον κόσμο δεν χρειάζεται να το συζητάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου απαντήσω άλλο δεν φαίνεται να έχεις διάθεση για εποικοδομητική συζήτηση.

Θα σε απογοητεύσω αλλά δεν είναι όλοι το ίδιο.

Και επειδή από ότι φαίνεται πρέπει να το έχεις βιώσει αρκετά το σενάριο που περιγράφεις σου εύχομαι ότι καλύτερο και ίσως μια μέρα φτάσεις στο σημείο που δεν θα το βιώνεις ποια.

Καλη σου μέρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...