Προς το περιεχόμενο

Μεγάλη καθυστέρηση εξυπηρέτησης απο δημόσιο υπάλληλο


aggelos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες στο 3.50 λεπτό

έτσι θα κάνεις σίγουρα δουλειά , από το 1983 που είναι η ταινία ακόμα μπανανία είμαστε , χωρίς πλάκα στον Οαεδ πριν από 3 χρόνια πήγε μητέρα ενός φίλου μου ( τους άρχισε στα χοντρά επειδή την γράφανε τη γυναίκα ) σηκώθηκε όλος ο Οαεδ στο πόδι , τελικά την δουλειά της την έκανε επιτόπου 😎

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου με το καλό δεν, θα τον έπερνα τηλέφωνο και θα του έλεγα ότι πρέπει να τελειώνει η δουλειά αλλιώς θα αναγκαστώ να πάω για αναφορά στον προϊστάμενο, η μη έγγυρη διακπεραίωση είναι πειθαρχικό παράπτωμα. Στη συνέχεια θα μίλαγα όντως με τον προϊστάμενο και μετά θα προχώραγα στα προβλεπόμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον έχεις ρωτήσει εάν θέλει χρήματα; Εάν δεν απαντήσει ξεκάθαρα όχι την επόμενη φορά να πας στην αστυνομία για φωτοτυπία μερικών 50αρικων και πήγαινε δωστά, περίμενε να πάρεις το χαρτί που θες εκείνη την στιγμή και μετά σκάνε στο πλάνο οι αστυνομικοί όπου βρίσκουν τα χρήματα επάνω του.

 

 

 

Επεξ/σία από orck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα ελεγα μολις. Ψαρεψε αν θελει λαδωμα κ μετα πήγαινε αστυνομια κ κανονισε να δωροδοκηθει με προσημειωμενα ωστε να τον μπαγλαρωσουν. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον δεις ότι θέλει χρήματα (aka δωροδοκία) πας διεύθυνση εσωτερικών υποθέσεων και προχωράς από εκεί. (Εφόσον μιλάμε για δημόσιο και δημοτικό υπάλληλο)

 

Δεν θέλει πολλά λόγια,κάνεις αυτό που σου λέω και ο υπάλληλος την επόμενη είναι στον εισαγγελέα ;)

 

Αν δεις όμως ότι δεν θέλει χρήματα για να κάνει την δουλειά του και απλά αράζει όλη μέρα,πας στο προϊστάμενο,η όποιον άλλον ανωτερο έχει εκεί και τον αναφέρεις. Αν δεν δεις ούτε εκεί φως,βγαίνεις σε ένα Παπαδάκη και πάνε με κάμερες και σε 30" έχεις λύσει το θέμα σου :)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνα απο το Συνήγορο του πολιτη και ρωτα αν μπορεις να κανεις καταγγελια για κακοδιοικηση. Ειναι το πιο απλο που μπορεις απο τη μερια σου και αυτο που θα μπορεσει να σου δωσει λυση σε γρηγορο διαστημα.  

Αλλιως το κυνηγας νομικα με καταγγελια στον γενικο επιθεωρητη δημοσιας διοικησης, στο αντιστοιχο υπουργειο ή με μυνητηρια αναφορα εναντιον του υπαλληλου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και πρέπει να μπει η αξιολόγηση. Αλλά σίγουρα ούτε αυτό δεν θα κάνουν σωστά (όποιος και να είναι κυβερνηση) θα παίξουν αξιολογήσεις σύμφωνα με τα κομματικά μεροκαματα (κούνημα σημαιών, χειροκροτήτες σε συνέδρια).

Το απόστημα είναι πολύ μεγάλο και εάν σκάσει μπορεί να πεθάνει και ο ίδιος ο ασθενής πλέον. Πρέπει να γίνει όμως.

Ντροπή μας σαν χώρα να πρέπει να πάμε στον τηλεοπτικό σταθμό για να γίνει η δουλειά.

Επεξ/σία από orck
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώμα επιθεωρητών ελεγκτών δημόσιας διοίκησης. 

Έχουνε και online υπηρεσία για να καταθέσεις την καταγγελία σου. 

Απλά, όμορφα και τακτοποιημένα. 

Το έχω χρησιμοποιήσει για ταχυδρόμο και ταχυδρομείο σε επαρχία της Ελλάδας. 

Το αποτέλεσμα ήταν να με πάρει στο τηλέφωνο προσωπικά ο διοικητής του ταχυδρομείου και να μου ζητήσει συγνώμη και να μου ζητήσει, εάν γίνεται, την επόμενη φορά που θα έχω παράπονο να μην πάω στους επιθεωρητές αλλά σε αυτόν. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Το αποτέλεσμα ήταν να με πάρει στο τηλέφωνο προσωπικά ο διοικητής του ταχυδρομείου και να μου ζητήσει συγνώμη και να μου ζητήσει, εάν γίνεται, την επόμενη φορά που θα έχω παράπονο να μην πάω στους επιθεωρητές αλλά σε αυτόν

Ακριβώς το ίδιο έκανα για ΕΛΤΑ της αττικης. Ακριβώς το ίδιο με πήρε και μπυ είπε ο διευθυντής. Εν τελεί τα δέματα μου δε τα βρήκα (κάποιος συμβασιούχος ταχυδρόμος ήταν κλέφτης) όποτε δώρο άδωρον όλη η ιστορία...

 

κατα τα αλλά συμφωνώ με σώμα επιθεωρητών ελεγκτών δημόσιας διοίκησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, aggelos87 said:

6 μήνες έχουν περάσει απ την στιγμή που κατέθεσα κάτι έγγραφα σε δημόσια υπηρεσία προκειμένου να διαβαστούν, να σφραγιστούν και να υπογραφούν, 6 μήνες περιμένω να αξιωθεί ο υπάλληλος να κάνει την δουλειά του. Επειδή είναι λίγο ευαίσθητο το θέμα δεν θα ήθελα να πω για τι έγγραφα πρόκειται και για ποια υπηρεσία μιλάω.

Φυσικά οι επισκέψεις είναι συχνές, ανα 10-15 μέρες αλλά κάθε φορά το ίδιο πράγμα. Δεν πρόλαβα, είχα δουλειά, αύριο θα είσαι έτοιμος, είχα άδεια κλπ. Φυσικά όποτε πάω τον βλέπω με το καφεδάκι του να έχει χυθεί πάνω στην καρέκλα του και να περιμένει απλά να περάσει η ώρα.  Δυστυχώς τα χαρτιά πρέπει να γίνουν στον συγκεκριμένο δήμο και στην συγκεκριμένη υπηρεσία ο υπεύθυνος για το συγκεκριμένο πράγμα είναι μόνο αυτός ο ένας οπότε δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοθούν σε άλλον υπάλληλο

Για όλα τα υπόλοιπα τα ωραία που έχω παρατηρήσει κατά τις επισκέψεις μου (οι μισοί να 'σχολάν' στη 1 και οι άλλοι μισοί στη 1.30) ας μην μιλήσω

Επειδή λοιπόν πραγματικά δεν βλέπω να τελειώνει ποτέ αυτή η δουλειά, τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά για να τον αναγκάσω να την κάνει; Του χω μιλήσει με το καλό τίποτα, τον έχω παρακαλέσει τίποτα, έχω τσακωθεί τίποτα. Έχω αριθμό πρωτοκόλλου και με βάση αυτόν ξέρω πως είναι αναγκασμένος να κάνει την δουλεία του μέσα σε ένα Α χρονικό διάστημα αλλά τι μπορώ να κάνω με αυτόν;

Προσωπικά, δεν το έχω συναντήσει αυτό το πράγμα που περιγράφεις σε υπηρεσία δημοσίου ποτέ και πίστεψέ με, συναναστρέφομαι συχνά με πολλές διαφορετικές υπηρεσίες. Βέβαια, είμαι πάντα ευγενικός και ξέρω να τους διαχειρίζομαι, χωρίς να έχει χρειαστεί ποτέ να λαδώσω. Για παράδειγμα, πρόσφατα έκανα μεταδημότευση και με σωστούς χειρισμούς μου πήρε τέσσερις μέρες, ενώ στο δήμο μου είναι μια διαδικασία που παίρνει ένα μήνα κανονικά. Απλά θέλει τρόπο.

Από εκεί και πέρα, με το να σου καθυστερεί τα χαρτιά που θες, έχει κέρδος κάποιος; Έχεις χασούρα εσύ; Τον υπάλληλο τον γνωρίζεις προσωπικά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, aggelos87 είπε

6 μήνες έχουν περάσει απ την στιγμή που κατέθεσα κάτι έγγραφα σε δημόσια υπηρεσία προκειμένου να διαβαστούν, να σφραγιστούν και να υπογραφούν, 6 μήνες περιμένω να αξιωθεί ο υπάλληλος να κάνει την δουλειά του. Επειδή είναι λίγο ευαίσθητο το θέμα δεν θα ήθελα να πω για τι έγγραφα πρόκειται και για ποια υπηρεσία μιλάω.

Φυσικά οι επισκέψεις είναι συχνές, ανα 10-15 μέρες αλλά κάθε φορά το ίδιο πράγμα. Δεν πρόλαβα, είχα δουλειά, αύριο θα είσαι έτοιμος, είχα άδεια κλπ. Φυσικά όποτε πάω τον βλέπω με το καφεδάκι του να έχει χυθεί πάνω στην καρέκλα του και να περιμένει απλά να περάσει η ώρα.  Δυστυχώς τα χαρτιά πρέπει να γίνουν στον συγκεκριμένο δήμο και στην συγκεκριμένη υπηρεσία ο υπεύθυνος για το συγκεκριμένο πράγμα είναι μόνο αυτός ο ένας οπότε δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοθούν σε άλλον υπάλληλο

Για όλα τα υπόλοιπα τα ωραία που έχω παρατηρήσει κατά τις επισκέψεις μου (οι μισοί να 'σχολάν' στη 1 και οι άλλοι μισοί στη 1.30) ας μην μιλήσω

Επειδή λοιπόν πραγματικά δεν βλέπω να τελειώνει ποτέ αυτή η δουλειά, τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά για να τον αναγκάσω να την κάνει; Του χω μιλήσει με το καλό τίποτα, τον έχω παρακαλέσει τίποτα, έχω τσακωθεί τίποτα. Έχω αριθμό πρωτοκόλλου και με βάση αυτόν ξέρω πως είναι αναγκασμένος να κάνει την δουλεία του μέσα σε ένα Α χρονικό διάστημα αλλά τι μπορώ να κάνω με αυτόν;

Οι ΟΤΑ είναι κράτος εν κράτει και έτσι πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε. Χωρίς να γνωρίζω τι εχεις αιτηθεί πρέπει να γνωρίζεις οτι πιθανοτατα να χρειάζεταινα περάσει από διοικητικό συμβούλιο ώστε να εγκριθεί. Ναι μεν η σειρά πρωτοκόλλου είναι σειρά εξυπηρέτησης ΑΛΛΑ τα θέματα που τίθονται κάθε φορά στο διοικητικό συμβούλιο επιλέγονται και βάση σημαντικότητας. Για να μη σε κουράσω άλλο με τα διαδικαστικά πήγαινε στο Δήμαρχο, όχι αντιδημάρχους ή άλλους εταίρους Δήμαρχο μόνο, με αντίγραφο της αίτησης σου, φώναξε λίγο ώστε να κατέβει στην αντίστοιχη υπηρεσία να τους βρίσει.

Επεξ/σία από Geo4ever
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 μηνες παιζεις το παιχνιδακι αυτο? πας λες καθε 10-15 μερες και περιμενεις κιολας ο καυθστερημενος υπαλληλος να κατσει να ασχοληθει? καθε μερα εκιε θα εισαι μεχρι να στο φτιαξει. κανε φασαρια, ζητα προισταμενο, κανε καταγγελια, τι περιμενεις δλδ να περασει κανας χρονος ακομα? ελεος δλδ..τα βρισκουν και τα κανουν.. ακους εκει 6 μηνες. πες μας ποιος δημος ειναι μπας και ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, Speculoos και Fortistis σου εδωσαν τις καλύτερες λυσεις. Για μενα το θεμα με τις δημόσιες υπηρεσίες ειναι να ξερεις πως να το χειριστείς. Στην τελική αν ειναι τοσο σοβαρό το θεμα βαλε δικηγόρο, οπως κανουν αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...